Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Agorafobie je strach, který vás uvězní doma. Jak se projevuje a na koho se obrátit?

Agorafobie postihuje dvakrát častěji ženy než muže. Typická doba, kdy se u pacientů příznaky agorafobie projeví, je mezi 25 až 35 lety. Obecně známá je tato porucha jako strach z veřejných a otevřených prostor.
úzkost
Úzkost také provází pacienty. (Foto: 123RF)

13. 05. 2020

13. 05. 2020

Pacienti, kteří touto poruchou zvanou agorafobie trpí, se stávají uvězněnými ve svém vlastním domově. Díky strachu odmítají opustit svůj domov, který je pro ně jediné bezpečné místo. Život pacientů je tak velmi komplikován a jedinou možností je odborná léčba.

Co je to agorafobie?

Agorafobie je úzkostná porucha, známá jako strach z veřejných prostranství. Typické jsou nejen obavy z otevřených prostor, ale současně z míst, na kterých není k dispozici pomoc. Nemocní tak na těchto místech, zažívají panické ataky, projevující se nepříjemnými tělesnými příznaky, jako např. bušení srdce, závratě, pocení, potíže s dechem aj.

Domov je místem, kde pacienti tráví většinu času, aby se vyvarovali velmi nepříjemným úzkostným pocitům, což jejich strach paradoxně zvyšuje. Agorafobie je onemocnění, které narušuje život pacienta, a proto příznaky možné agorafobie řešte s lékařem.

Jak se úzkostná porucha projevuje

Ocitne-li se pacient na místě, které v něm vzbuzuje strach, může pociťovat bušení srdce, zrychlenou srdeční frekvenci, třes, pocení, nevolnost, pocity na zvracení, bolest na hrudi, potíže s dechem, bolest hlavy aj. Tyto symptomy vyvolávají úzkost a touhu uniknout do bezpečí, domů. Ti, kteří trpí agorafobií jsou často považuje považovány za hypochondry, díky jejich přecitlivělosti na tělesné projevy, vzbuzující úzkost.

Čeho se agorafobici obávají?

  • Nakupování, strach z veřejných prostor, strach z davů, návštěvy koncertů, restaurací,
  • Cestování autobusy, vlaky, metrem,
  • Místa, že kterých je obtížné uniknout např. výtah,
  • Pobyt mimo domov.

Jak rozpoznat agorafobii

  • Vyhýbáte situacím, ve kterých pociťujete úzkost a strach, např. vycházení z domova, jít nakoupit, do kina, pohybovat se na veřejných místech aj.
  • Pociťujete nepříjemné příznaky, které jsou způsobeny úzkostí a nejsou spojeny s žádným onemocněním,
  • Pociťujete silnou úzkost v nejméně dvou následujících situacích: přítomnost v davu lidí, veřejná místa, cestování bez doprovodu nebo při pobytu mimo domov.
K TÉMATU  Endometrióza, jeden z důvodů ženské neplodnosti. Jak se projevuje?

Při podezření na agorafobii konzultujte své obavy s praktickým lékařem, který doporučí postup léčby, případně se rovnou obraťte na psychiatra či psychologa.

Vztah agorafobie a panické poruchy

Panická porucha a agorafobie spolu úzce souvisí, protože někteří pacienti trpící agorafobií mohou mít zároveň panickou poruchu. Panická porucha tak s sebou přináší riziko vzniku právě této úzkostné poruchy.

Léčba agorafobie

Agorafobie je léčena za pomoci kognitivně behaviorální terapie a antidepresiv. Tyto dva způsoby léčby, které se doplňují, si představíme.

Kognitivně behaviorální terapie

Kognitivně behaviorální terapie (KBT) pomáhá změnit způsob jeho myšlení a díky tomu ovlivnit své chování. Za pomoci psychoterapeuta je pacientovi veden k uvědomění si negativních myšlenek, které v něm vzbuzují úzkost. Změní-li pacient své myšlení, změní také své chování.

Techniky kognitivně behaviorální terapie pak pomáhají pacientovi zvládat každodenní běžné události a situace. Využívána je často tzv. expoziční terapie, během které je pacient záměrně vystavován situacím, které v něm vyvolávají úzkost. Díky expoziční terapii ale pacientova úzkost klesá a on je opět schopen fungovat.

Antidepresiva a agorafobie

Antidepresiva jsou, jak už sám název napovídá, léky užívané pacienty s depresí. U agorafobie jsou antidepresiva doporučována ke zmírnění symptomů. U této poruchy je vhodná zejména kombinace antidepresiv a kognitivně behaviorální psychoterapie. Je ale důležité si uvědomit, že nástup účinků antidepresiv, která nepříjemné příznaky agorafobie zmírňují, se dostaví až za cca 2-4 týdny, a proto je nutná ze strany pacienta trpělivost.

Zdroj: https://cs.medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Špatný vztah je lepší než žádný. Proč tomu lidé věří a co to udělá s vaší psychikou

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Mnoho lidí začíná hubnout především s dietou, protože je to nejjednodušší způsob, jak změnit své každodenní stravovací návyky. To je správný směr, ale nestačí, pokud chcete na svém těle skutečně zapracovat a zhubnout. Je také nutné správně přizpůsobené cvičení a k tomu budete potřebovat vybavení a příslušenství!
Jan Kačer, herec a režisér nové vlny českého filmu, zemřel ve věku 87 let. Smutnou zprávu potvrdila jeho dcera Adéla Kubačáková. Kačer, který začínal svou kariéru v Divadle Petra Bezruče a výrazně působil v Činoherním klubu a Národním divadle, se proslavil také jako filmový herec v dílech jako "Smrt si říká Engelchen" a "Údolí včel".
Brambory si umíme představit jako přílohu prakticky k čemukoli. Dáváme si je vařené ve slupce i bez, milujeme je v podobě bramborové kaše, někdy dostaneme chuť na brambory pečené v troubě.
Každý z nás má ty nejlepší rady a recepty, jak zvládnout nachlazení. Někdo rovnou běží do lékárny, někdo se uchyluje k tradiční čínské medicíně a někdo sahá po osvědčených dobrých rad našich babiček.
Zahradní fontány, vodotrysky nebo kašny. Obzvlášť v paprscích slunce vypadá voda krásně, ale stejně tak navodí její podsvícení v noci příjemnou atmosféru. Fontány se liší tvarem i velikostí, dají se pořídit jako celek nebo nechat sestavit přímo na vaší zahradě. Jedno mají ale společné - jejich pohybující se třpytivá voda pro vás bude během relaxování venku stejně uhrančivá, jako táborák během letního večera.
Dopravní nehody opravdu nejsou tou nejčastější příčinou smrti, i když to z televizních reportáží často tak vypadá. Jsou až na pátém místě žebříčku nejčastějších příčin úmrtí u nás. Jaký důvod smrti obsadil první příčku?
Chcete se pyšnit originálním zdrojem osvětlení? Instalujte doma designové osvětlení a udělejte z něj dominantu interiéru. Najděte svojí inspiraci v galerii.
„Já nemusím, já už ho vidím.” Víc asi nemusíme napovídat, protože snad každý ví, odkud tahle věta řečená jemným dětských hláskem pochází. Ano, z úžasné vánoční reklamy na Kofolu, která se od svého vzniku každé Vánoce objevuje na televizních obrazovkách. Od té doby už ale uběhla řada let. Co dnes tehdy tříletá holčička vlastně dělá?
Kovové skulptury najdeme všude po světě jako variantu sochařství. Co myslíte, zdobí tahle díla veřejné i zahradní prostory nebo jsou nevkusné a překážejí?
Už několik posledních let je módním trendem označovat výrobky přízviskem bio, farmářský nebo lokální. My se dnes podíváme na kloub především slovíčku 'bio', které v nás sice může evokovat něco, co je velmi kvalitní, ale ve skutečnosti tomu tak být rozhodně nemusí.
Dřímají vám pod polštářem dlouho střádané úspory? Možná vás denně provází strach z toho, že na dveře vaší domácnosti zaklepe neovladatelná inflace a všechny vám je sebere. Jelikož tento finanční jev začíná vystrkovat své růžky, je zapotřebí se zamyslet nad investováním. Pokud nemáte naspořeny miliony, je pro vás tou nejlepší cestou zlato – tedy investiční zlato.
V našem aktuálním článku se zaměřujeme na problematiku překonávání emocionálních výzev v průběhu ledna, často označovaného za nejdepresivnější měsíc v roce. Přinášíme deset odborně podložených tipů, jak proaktivně zvládnout toto období, zahrnující strategie podporující duševní pohodu a vhodné metody copingového chování. Náš článek vychází z psychologických a sociálních aspektů, poskytujících čtenářům nástroje ke zlepšení svého emocionálního stavu v průběhu této často náročné fáze roku.

Výběr článků

Dnešní medicína dokáže vážně zázraky. Jedním z takových oborů je oftalmologie. Oční specialisté vám už zvládnou pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a vrátit vás do normálního života, aniž byste musely používat brýle či kontaktní čočky. Není ale čočka jako čočka.
Většinu žen za život čeká několik událostí, které vyžadují speciální prádlo. Nemyslíme tím ale svatbu, výročí nebo kulaté narozeniny. Na mysli máme těhotenství, mateřství i samotnou menstruaci. Víme, že pohodlí začíná už pod šaty a při těchto událostech to platí dvojnásob.
Včerejší program Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (MFFKV) nabídl pestrou škálu událostí včetně besed, setkání s filmovými tvůrci a premiér soutěžních snímků. Fanoušci se mohli těšit na setkání s režiséry, speciální talk show a koncerty. Úterý patřilo také významným filmovým osobnostem a pestrému doprovodnému programu, který obohatil kulturní zážitek návštěvníků festivalu.

Nepřehlédněte

Předvánoční koučink na téma nejen sebelásky a sebehodnoty očima Nely a spousta změn.
Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek