Pondělí , 21. 04. 2025

Alexandra

Agorafobie je strach, který vás uvězní doma. Jak se projevuje a na koho se obrátit?

Agorafobie postihuje dvakrát častěji ženy než muže. Typická doba, kdy se u pacientů příznaky agorafobie projeví, je mezi 25 až 35 lety. Obecně známá je tato porucha jako strach z veřejných a otevřených prostor.
úzkost
Úzkost také provází pacienty. (Foto: 123RF)

13. 05. 2020

13. 05. 2020

Pacienti, kteří touto poruchou zvanou agorafobie trpí, se stávají uvězněnými ve svém vlastním domově. Díky strachu odmítají opustit svůj domov, který je pro ně jediné bezpečné místo. Život pacientů je tak velmi komplikován a jedinou možností je odborná léčba.

Co je to agorafobie?

Agorafobie je úzkostná porucha, známá jako strach z veřejných prostranství. Typické jsou nejen obavy z otevřených prostor, ale současně z míst, na kterých není k dispozici pomoc. Nemocní tak na těchto místech, zažívají panické ataky, projevující se nepříjemnými tělesnými příznaky, jako např. bušení srdce, závratě, pocení, potíže s dechem aj.

Domov je místem, kde pacienti tráví většinu času, aby se vyvarovali velmi nepříjemným úzkostným pocitům, což jejich strach paradoxně zvyšuje. Agorafobie je onemocnění, které narušuje život pacienta, a proto příznaky možné agorafobie řešte s lékařem.

Jak se úzkostná porucha projevuje

Ocitne-li se pacient na místě, které v něm vzbuzuje strach, může pociťovat bušení srdce, zrychlenou srdeční frekvenci, třes, pocení, nevolnost, pocity na zvracení, bolest na hrudi, potíže s dechem, bolest hlavy aj. Tyto symptomy vyvolávají úzkost a touhu uniknout do bezpečí, domů. Ti, kteří trpí agorafobií jsou často považuje považovány za hypochondry, díky jejich přecitlivělosti na tělesné projevy, vzbuzující úzkost.

Čeho se agorafobici obávají?

  • Nakupování, strach z veřejných prostor, strach z davů, návštěvy koncertů, restaurací,
  • Cestování autobusy, vlaky, metrem,
  • Místa, že kterých je obtížné uniknout např. výtah,
  • Pobyt mimo domov.

Jak rozpoznat agorafobii

  • Vyhýbáte situacím, ve kterých pociťujete úzkost a strach, např. vycházení z domova, jít nakoupit, do kina, pohybovat se na veřejných místech aj.
  • Pociťujete nepříjemné příznaky, které jsou způsobeny úzkostí a nejsou spojeny s žádným onemocněním,
  • Pociťujete silnou úzkost v nejméně dvou následujících situacích: přítomnost v davu lidí, veřejná místa, cestování bez doprovodu nebo při pobytu mimo domov.
K TÉMATU  Trápí vás bolestivá menstruace? Zkuste zmírnit její obtíže vynecháím kofeinu, pupalkou, roibosem a dalšími triky! Co ještě vám uleví?

Při podezření na agorafobii konzultujte své obavy s praktickým lékařem, který doporučí postup léčby, případně se rovnou obraťte na psychiatra či psychologa.

Vztah agorafobie a panické poruchy

Panická porucha a agorafobie spolu úzce souvisí, protože někteří pacienti trpící agorafobií mohou mít zároveň panickou poruchu. Panická porucha tak s sebou přináší riziko vzniku právě této úzkostné poruchy.

Léčba agorafobie

Agorafobie je léčena za pomoci kognitivně behaviorální terapie a antidepresiv. Tyto dva způsoby léčby, které se doplňují, si představíme.

Kognitivně behaviorální terapie

Kognitivně behaviorální terapie (KBT) pomáhá změnit způsob jeho myšlení a díky tomu ovlivnit své chování. Za pomoci psychoterapeuta je pacientovi veden k uvědomění si negativních myšlenek, které v něm vzbuzují úzkost. Změní-li pacient své myšlení, změní také své chování.

Techniky kognitivně behaviorální terapie pak pomáhají pacientovi zvládat každodenní běžné události a situace. Využívána je často tzv. expoziční terapie, během které je pacient záměrně vystavován situacím, které v něm vyvolávají úzkost. Díky expoziční terapii ale pacientova úzkost klesá a on je opět schopen fungovat.

Antidepresiva a agorafobie

Antidepresiva jsou, jak už sám název napovídá, léky užívané pacienty s depresí. U agorafobie jsou antidepresiva doporučována ke zmírnění symptomů. U této poruchy je vhodná zejména kombinace antidepresiv a kognitivně behaviorální psychoterapie. Je ale důležité si uvědomit, že nástup účinků antidepresiv, která nepříjemné příznaky agorafobie zmírňují, se dostaví až za cca 2-4 týdny, a proto je nutná ze strany pacienta trpělivost.

Zdroj: https://cs.medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Špatný vztah je lepší než žádný. Proč tomu lidé věří a co to udělá s vaší psychikou

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Infinity Pool se nachází ve výšce 650 metrů nad zemí na vrcholu hotelu Marina Bay Sands v Singapuru. Bazén je 150 metrů dlouhý a dolů je to celých 57 pater. Výhled přímo z vody je famózní. Koupání tady je skutečně ojedinělým zážitkem a pro některé i pořádný adrenalin!
Jeden by se ze všech těch vědeckých studií zbláznil. Co platí dnes, za pár týdnů už se zase shazuje ze stolu. Jak se to tedy má s vodou s citronem, kterou jsme měli pít každé ráno? Pomůže nebo naopak? Možná vás fakta překvapí.
O zdravém stravování slýcháme ze všech stran. Jak je to důležité pro naše zdraví i tělo jako takové. Jenže už nikde se nemluví o tom, jaké konkrétní potraviny zařadit do jídelníčku, respektive jaké konkrétní potraviny nám skutečně prospívají a nejsou na škodu. Proto vám přinášíme tip - je jím quinoa, což je obilovina, ze které se připravuje kupříkladu mouka, polévka nebo také pivo.
Udržitelnost čím dál víc dostává zelenou, a je jedině dobře, že se coby lidstvo snažíme hledat cesty, jak té přírodě o něco odlehčit. Smysl pro udržitelnost se proto propsal i do vánočních svátků – pořadatelé vánočních trhů pracují s obnovitelnou energií, stánkaři prodávají více udržitelných dárků a u řady obchodníků najdete spoustu tipů na dárky, které jsou hezké, a přitom přátelské k přírodě. Vsaďte o letošních, a i těch budoucích Vánocích, na udržitelnost i vy a věnujte přírodě ten nejkrásnější dárek pod stromeček.
Žijete ve spokojeném vztahu, ovšem i když se v něm cítíte opravdu dobře, přesto byste našli něco, co by se dalo zlepšit? Možná tím “něčím” je jeho milostná stránka. Sex ke zdravému vztahu patří, a když to v něm skřípe, začíná to skřípat také mezi dvěma lidmi. Abyste předcházeli nemilým scénářům a aby vás opět zaplavilo štěstí během společné noci s partnerem, vyzkoušejte některý z tipů.
Zkoušíme zahnat blbou pachuť dnešní doby pohybem. Když budeme sedět na gauči jako bábovky a sledovat špatné zprávy, rozhodně vám dobře nebude. Čas, který nyní máme, je třeba využít pro dobro věci.
Není žádným tajemstvím, že poslední roky jsou pro každého z nás náročné, což se podepsalo jak na zdraví fyzickém a psychickém, tak i na partnerských vztazích. Mnoho párů prožilo „křest ohněm“, některým vztah vydržel, jiným ne. Dopady pandemie se nevyhnuly ani hereckým hvězdám.
Únava je přirozenou reakcí našeho těla na přepracovanost nebo stres. Pokud se ani po dobrém spánku necítíte odpočatí, jste neustále napjatí a necítíte se takříkajíc „v pohodě“, můžete trpět syndromem chronické únavy. Je rozšířený mezi obyvateli velkých měst, kteří jsou vystaveni častému stresu a přepracovanosti. Vědci nazývají chronickou únavu nemocí 21. století. Nestihla právě vás?
Rostlinné kmenové buňky patří mezi nejnovější objevy se skvělým potenciálem řešit běžné problémy spojené se stárnutím pokožky. Jejich vývoj se dere kupředu až vzrušujícím tempem a na rozdíl od živočišných kmenových buněk neexistuje ani žádný etický či právní argument proti jejich použití v kosmetice. Už na první pohled slibují naprosto neodolatelné výsledky. Mohou ale rostlinné kmenové buňky z ovoce, květů či jiné vegetace udržet krásu a mladí každé pleti? Pojďme se do tohoto tématu ponořit a zjistit to.
Všichni moc dobře víme, že vlivem času se naše tělo mění. Nejdříve to spatříme na pokožce, která začne postupně a docela viditelně ochabovat, ztrácet svou pevnost a sílu. To samé se však děje se svaly v celém našem těle, přičemž výjimkou nejsou ani svaly pánevního dna včetně vagíny, které je třeba posilovat nejen pro lepší pocit z intimních prožitků, ale i z důvodu prevence v rámci inkontinence a dalších obtíží. A právě o tréninku věrné kamarádky bude tento článek. Na co se během cvičení zaměřit?

Výběr článků

Letní období už je cítit ve vzduchu a i kalendářně je konečně tady. Přichází čas na opalovačky, grilování i rochnění ve vodě, a na přípravu osvěžujících drinků. Ale namíchat drink, který famózně chutná a zároveň vypadá i na pohled atraktivně, není jen tak. A pokud nevíte, jak do toho, přijde vám zajisté vhod náš článek, ve kterém poznáte sedmičku mobilních aplikací, díky nimž se staneme mistrem v přípravě lahodných koktejlů.
Byla jsem vychovávaná v tom, že člověk může mít jen to, na co si sám vydělá. Držím se toho a nikdy jsem si nechtěla život zjednodušovat. Mám jen to, co si sama koupím za vlastní vydělané peníze, a když chci něco víc, než na co mi nestačí plat, jdu na brigádu.

Nepřehlédněte

Nikdy není pozdě změnit kariéru a zkusit něco nového. Naštěstí časy, kdy ženy patřily jen do humanitních oborů, jsou dávno pryč. Přesto v některých odvětvích je jich minimum. Třeba v IT tvoří sotva desetinu odborníků. Nicméně, pokud máte dámy kuráž, tak to zkuste. Firmy vás tu budou vítat s otevřenou náručí a ocení vás. Váháte? Pak pro vás máme sedm důvodů, které vás přesvědčí, že počítače jsou skvělá volba.
Rádi byste si letos konečně dopřáli pořádnou dovolenou a uvažujete, zda pro vás bude lepší hotel nebo kemp? Podívali jsme se na zoubek ubytování v Chorvatsku a přinášíme vám několik zajímavých tipů, které vám pomohou naplánovat si dovolenou přesně podle vašeho gusta.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek