Nicméně je rozdíl, zdali si svůj spánek rozloží na několik několikahodinových úseků nebo na několik desítek pár-minutových. Pokud i Vás stále drží Vaše miminko v šachu tím, že odmítá odpočinek déle než pár minut, podívejte se, jak si i s takto rychlodobíjecím děťátkem uchovat zdravý rozum a udržet energii.
Když dítěti stačí k fungování energie z vesmíru a nutně potřebujeme odpočinek…
V animované pohádce Kung-fu panda říká tygřici, že legendárnímu dračímu bojovníkovi prý stačí k vyžití rosa z rostliny ginka a energie vesmíru. Zdá se to až neskutečné, ale některým dětem snad stačí ještě méně. Místo osvěžujícího dlouhého spánku preferují „desetiminutovky“, které jim dostačují na doplnění sil. Jenomže, co si budeme povídat, tělo dospělých takto nefunguje. Vyčerpání si dříve nebo později vybere svou daň a Vy budete méně ostražitá, Vaše nálada bude jako na horské dráze a čas s miminkem, který by Vám měl přinášet radost, Vás bude pomalu ale jistě trávit…
Jenomže jak si odpočinout s velmi živým děťátkem? Předně – o spánku se tak úplně mluvit nedá. Když totiž Vaše dítě bude na krátkodobých vlnách spánku fungovat dlouhodobě, může se stát, že pro Vás nebude tak snadné vypnout. Ať chcete nebo ne, Vaše tělo je nastavené na Vaše dítě, a pokud podvědomě Vaše tělo ví, že spánek, ke kterému se uložil Váš malý čipera, nebude dlouhý, zůstane raději rovnou ve stavu pohotovosti.
To ale samozřejmě není z dlouhodobého hlediska udržitelné. Jak si zajistit dlouhý spánek či Vašemu dítěti upravit spací režim, se v tomto článku nedočtete, nicméně zde najdete alespoň pár rad, jak si do určité míry odpočinout.
„Spěte, když spí miminko…“? Stačí odpočívat
Toto obecné doporučení – „spěte, když spí Vaše dítě“ – zní sice krásně v teorii, ale jeho uplatnění v praxi není tak snadné. A obzvlášť, když se jedná o nespavé miminko. Nicméně – i nespavec si musí někdy odpočinout, i kdyby to bylo jen na pár desítek minut. Je jasné, že za tak krátkou dobu se nedá vyspat do růžova, nicméně v boji s únavou se počítá nejen každá minuta – i každá sekunda je dobrá.
Jakmile tedy zavře oči miminko, zavřete si je také. Nemusíte spát, nemusíte se ani snažit usnout, stačí, když budete relaxovat. V klidu dýchejte, snažte si vyčistit mysl a nepočítejte minuty, které Vaše dítě spí. Pokud Vaše dítě usnulo u kojení, nezvedejte se od něj, odpočívejte společně s ním. Některá miminka se vzbudí rychleji, jakmile je „odložíte“ či ponecháte samotné. I jen Vaše vůně na něj může působit uklidňujícím dojmem a ono tak bude spát alespoň o chvilinku déle.
Odpočívat lze i v případě, že Vám miminko usne v kočárku po cestě z krámu. Nespěchejte, nemusíte s ním naběhat kilometry. Posaďte se na nejbližší lavičku a užijte si chvíli pomyslného volna, kdy dítě nevyžaduje Vaši pozornost. Uvidíte, že i těchto pár chvil může působit osvěžujícím dojmem.
Uspořte energii jinde
Hodnotový žebříček dostane s příchodem miminka velkou ránu. V tuto chvíli není důležitějšího než miminko. Jenomže starost o miminko vyžaduje fungující maminku, což se o autopilotovi, který řídí Vaše vyčerpané tělo, rozhodně říci nedá. Ať už se tedy na Vašich dalších příčkách nachází cokoliv, pomyslně si to škrtněte. S nespavým dítětem se hodnoty smrskávají jen na dvě nutnosti, a to jste Vy a dítě. Spořte svou energii, jak jen to jde – drahocenné jouly, které můžete uspořit, najdete třeba v těchto činnostech:
- Vaření – pokud máte tu možnost, jídlo si můžete několikrát do týdně objednat. O podobný servis lze také požádat tchýni nebo maminku. Pokud to pro Vás nepřipadá v úvahu, zkuste si navařit víc a nadbytek zamrazit, případně vydržet několik dní na stejném.
- Uklízení – uklízejte po troškách, nepřehánějte to, protože s miminkem se stejně prázdné místo po odneseném talíři vmžiku zaplní vyměněnou plenou, dudlíkem nebo lahví s čajem.
- Hraní s dítětem – nejde o to, že byste děťátko celý den šidily na své pozornosti, ale malé miminko vydrží třeba dvacet minut pod puštěným kolotočem nad postýlkou, starší bude bavit pobíhat nebo plazit se ve vymezeném prostoru. Ne ke každé činnosti Vás Vaše dítě potřebuje na 100 %. Spát sice nemůžete, ale alespoň můžete vypnout, omezit pohyb, šetřit energii. Lehněte si k dítěti, buďte s ním, ale na pár chvil si dovolte „koukat do blba“.
Nesčítejte, neodečítejte – zkrátka nic nepočítejte
Závěrem bych si ještě dovolila základní radu pro maminky s nespavými miminky. Čas je relativní, tudíž nemá smysl se ho snažit nějak počítat. Zaměřte se na přítomný okamžik, z hodin vyndejte baterie, nic si nezapisujte. Pro nespavé děti nejsou žádná pravidla, tudíž i když Vám dítě spalo teď, nemůžete si jako maminka se spavým miminkem říct, že další spánek ho čeká za dvě hodiny. Do té doby Vy totiž můžete se svým děťátkem mít třeba další dvě pěti- nebo desetiminutovky za sebou. Stejně tak v noci – nedívejte se na hodiny, nepočítejte, kolikrát jste vstávala. Nehraje to žádnou roli. A věřte, že čísla Vás mohou unavit mnohem více, než dvě noci bez spánku.
A nezapomínejte, že všechno s dítětem je jenom dočasné. Třeba je to poslední den, kdy Vám přes den odmítá spinkat. Třeba je to naposledy, co se v noci probudilo osmkrát. Nikdy nevíte, kdy ho jeho nespavost dožene, případně dozraje jeho spací režim a všechno dostane jiný rozměr.
MOHLO BY SE VÁM HODIT
Dopřejte si víkend jen sama pro sebe a naplánujte si domácí wellness