Sofie Švejdová je výtvarná umělkyně, která se věnuje abstraktní a expresivní malbě. V jejím repertoáru ale narazíme i na kresby a akvarel. Vystudovala Střední uměleckou školu designu v Praze a účastnila se také stáže na Royal Academy of Fine Arts v Antverpách. Roku 2014 ukončila své vysokoškolské studium na pražské UMPRUM. Už o čtyři roky později zaujala svými obrazy na veletrhu umění VOLTA v New Yorku. Tím se zapsala do povědomí na české, ale i světové umělecké scéně.
Proč se vydala na uměleckou dráhu?
Pojďme se ale ještě vrátit na začátek. Co Sofii Švejdovou vůbec vedlo k tomu, aby šla studovat umění? Jak sama říká, zpočátku byl důvod jasný – toužila se vzdálit z rodičovského dohledu a získat větší svobodu. Dva roky na to jí byl přidělen individuální studijní plán a vlastní ateliér.
Během studia se Sofie věnovala tvorbě obrazů i kreseb, ale mimo to také experimentovala se sochařstvím a instalacemi. Z velké části její tvorbu ovlivnily televizní seriály. To byl také jeden z impulsů, který její díla posunul do zcela abstraktní roviny.
Kde se vzalo malování prsty? Na vině je covid a pobyt na chalupě
Momentálně se Sofie Švejdová věnuje tvorbě velkoformátových maleb. Co ji ale odlišuje od konkurence a čím jsou její díla jiná? Zhruba před rokem zcela zanevřela na použití klasických technik a nyní maluje pouze s použitím svých vlastních prstů. Co ji k tomu vedlo?
Tento nápad se jí v hlavě zrodil úplnou náhodou. V době, kdy vytvářela obrazy na výstavu s názvem Skleník, která se konala v pražské Karpuchina Gallery, se kvůli covidové situaci nacházela na chalupě. Kromě malby se věnovala také rytí záhonů, a to ji inspirovalo k tomu, že zkusí zahodit štětec a začne doslova tvořit rukama. Tak vznikl inspirativní projekt, díky kterému se Sofie Švejdová dostala do širšího povědomí a vymanila se z davu.
Umění pro všechny
Ceny jejích maleb se pohybují v řádu desetitisíců i stovek tisíců korun českých. Protože se Sofie věnuje také malbě olejem a na menší plátna, může si její díla pořídit i střední třída. Ta vyšší samozřejmě sáhne po velkoformátových abstrakcích, za které jejich budoucí majitelé zaplatí okolo 150 tisíc korun českých. Při vytváření cen se umělkyně inspirovala od Jiřího Švestky, majitele a zakladatele pražské galerie, která byla založena v roce 1995 a jednalo se o jednu z prvních soukromých galerií v zemi.
Malby musíte spatřit na vlastní oči
Kromě toho, že kupce jejích děl osloví již samotný netradiční styl maleb skrze sociální síť, často je to právě až osobní setkání s autorkou a spatření děl na vlastní oči, které nakonec rozhodne o úspěšném obchodu. I podle Sofie Švejdové je důležité, aby uchazeči o koupi jejích obrazů viděli malbu naživo. Energie a další věci, které jsou pro jednotlivá díla typické, totiž nelze předat pomocí fotografie.
Obava z ustrnutí a vrchol kariéry
I přesto, že umělecký svět je technikou malování prsty a výslednými díly unesen, sama autorka to za svůj vrchol kariéry rozhodně nepovažuje. Ten podle ní totiž nastane až ve chvíli, kdy umře. Do té doby má strach zejména z ustrnutí. Když ji lidé začnou moc chválit, bere to jako impulz k tomu, že je načase zkusit něco jiného, nového a neokoukaného.
Pokud jste doposud o Sofii Švejdové a její tvorbě neslyšeli, můžete si být jisti tím, že teď o ní nečtete naposled. Jestliže chcete její díla vidět na vlastní oči, můžete na začátku října podniknout výlet do Barcelony a zúčastnit se její výstavy. Popřípadě se můžete vydat do Českých Budějovic, kde je až do 9. října 2022 k vidění její výstava Redflag.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Gina Lollobrigida: Zastíněná kráska, která zavrhla vlastního syna
Pouliční malby: oživuje tohle umění ulice města nebo je to vandalismus?