Co je energy drink?
Jsou to přesně ty plechovky, které v hojném množství potkáváme v uličce s nápoji. Co se rozmanitosti týče, rozhodně si máme z čeho vybírat. Energetické nápoje jsou velký byznys, točí se v nich nemalé peníze a právě proto se do jejich výroby pouští tolik značek.
Energy drink je nápoj určený ke zvýšení bdělosti, koncentrace, pozornosti a energie. Mezi některé běžné přísady v energetických nápojích patří:
- kofein
- cukr
- vitamíny B
- deriváty aminokyselin, jako je L-karnitin a taurin
- některé bylinky (ženšen, zázvor)
Mohou nám uškodit?
Ano. Ačkoli většina z nás ve vypití energetického drinku vidí jen příležitost, jak zvýšit energii a koncentraci, stinnou stránkou je fakt, že nám mohou také způsobit nepříznivé zdravotní účinky, jako je zrychlená srdeční frekvence a zvýšený krevní tlak.
Nadměrná nebo pravidelná konzumace energetických nápojů může vést k srdečním arytmiím, bolestem hlavy, vysokému krevnímu tlaku a úzkosti.
Negativní účinky energy drinků
Pokud i vy patříte ke konzumentům energetických nápojů, ať už ve větší nebo menší míře, pak byste měli znát jejich negativní dopady na vaše zdraví. Právě zdraví je totiž ve spojitosti s pitím lidově nazývaných energiťáků často opomíjené a málokdo si uvědomuje, že s každým douškem ohrožuje své zdraví.
Mají špatný vliv na srdce
Kofein je hlavní složkou obsaženou v energetických nápojích díky své schopnosti zvyšovat bdělost. Při konzumaci ve velkém množství více než 400 miligramů denně může kofein způsobit bušení srdce, zvýšený krevní tlak, zvýšenou srdeční frekvenci i poruchy srdečního rytmu.
Většina energy drinků obsahuje 70 až 240 mg kofeinu na porci, zatímco šálek kávy obsahuje asi 100 mg kofeinu. Podle odborníků je bezpečný limit kofeinu pro dospělé až 400 mg denně. Mimo jiné mohou energetické nápoje způsobit problémy se srdeční frekvencí a zvýšit systolický krevní tlak.
Obsahují velké množství cukru
Odborníci mají jasno: nedoporučuje se více než 25 gramů cukru nebo šest čajových lžiček denně pro ženy a 36 gramů cukru nebo devět čajových lžiček denně pro muže. Podle tohoto měřítka obsahuje energetický nápoj trojnásobek doporučeného množství cukru za den.
Nadměrný příjem cukru může způsobit zánět, který je spojený s řadou chronických stavů, včetně rakoviny, cukrovky a srdečních chorob. Konzumace přidaných cukrů může také zvýšit riziko obezity a nealkoholického ztučnění jater. A pokud se snažíte zhubnout, nebo si udržet pěknou postavu, pak není cukr tím nejlepším přítelem.
V kombinaci s alkoholem představují nebezpečí
Energy drinky se často míchají s alkoholem, zejména u mladých lidí, kteří si neuvědomují, jak nebezpečné to pro ně může být. V kombinaci s alkoholem mohou energetické nápoje změnit úroveň intoxikace, takže se budete cítit méně opilí a nabití energií, přičemž stále pociťujete následky alkoholu, jako je nezřetelná řeč, špatná koordinace a zhoršená paměť.
Tato kombinace také zvyšuje riziko nadměrné konzumace, protože stimulační účinky energetických nápojů mohou maskovat účinky alkoholu, což způsobí, že budete pít více.
Pozor na konzumaci energy drinků u dospívajících
Energetické nápoje jsou zvláště škodlivé pro dospívající, kteří stále rostou a vyvíjejí se, a nemusí zvládnout vedlejší účinky energetických nápojů. Pokud máte děti v tomto věku a víte, že si s oblibou dají energiťák, určitě byste se měli mít na pozoru a všímat si, kolik toho vaše dítě vlastně vypije.
Energetické nápoje zvyšují riziko několika zdravotních problémů u dospívajících a včetně anomálie kardiovaskulárního nervového systému, poruchy spánku, kognitivní nevyvinutí nebo vyšší riziko deprese a jiných duševních chorob.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT