Středa , 01. 05. 2024

Svátek práce

Nesprávné sezení je hazard se zdravím. Sportem to po celém dni nedoženete. Právě naopak

Víte, že práce na poli, házení lopatou nebo pochod Praha-Prčice je pro naše tělo méně škodlivé než nesprávné sezení? Sezení je totiž pro páteř tou nejnamáhavější činností. Jak sedět, je zásadní pro vaše zdraví.
Nesprávné sezení je hazard pro naše tělo. Jak správně sedět a proč
Zdroj: 123RF.com

Nesprávné sezení nám ničí zdraví

Kouření, alkohol, drogy, dlouhodobé vystavení slunci, špatná strava a přejídání jsou sebezničující. To asi dnes víme už téměř všichni. Podle nejnovějších studií na seznam podobných ničitelů zdraví můžeme zařadit i nesprávné sezení.

Zatímco ve stoje se aktivují hluboké stabilizační svaly, které páteř drží vzpřímenou, a proto na meziobratlové ploténky není vyvíjen tak velký tlak, jako když pasivně sedíme a celá váha horní poloviny těla je zatěžuje.

Dlouhé sezení škodí zdraví

Většina z nás tráví v sedě i více než 10 hodin denně – počítač, kancelář, škola, auto, sezení doma u televize atd. Asi se nemusíme moc dlouho zamýšlet, abychom si uvědomili, že na takový “nápor” nebylo lidské tělo stvořeno. Páteř, svalový korzet i oběhový systém přitom značně trpí.

Málokdo ale ví, že v pasivní sedavé poloze je také narušen oběh lipázy = enzym, který štěpí tuky. Důsledky však mnoho z nás na sobě určitě pozoruje.

Sezení je zákeřně nebezpečné?

V aktuální studii bylo ohrožení zdraví dlouhým sezením studováno na téměř 150-ti tisících obyvatel v různých koutech světa (v Kanadě, Austrálii a zejména v USA). Marc Hamilton, Ph.D., profesor biomedicínských věd na University of Missouri v Columbii, jeden z vědců této studie, dokonce nazval čas strávený na židli jako “zákeřné nebezpečí.”

Vědci došli po provedení studií k jasnému závěru. Lidé, kteří trávili více času v sedě, měli vyšší riziko úmrtí než lidé aktivní. A to nezávisle na dalších známých rizikových faktorech jako je kouření, obezita či vysoký krevní tlak.

Proč je sedavý způsob života nebezpečný

Co je vlastně nesprávné sezení? V sedě je páteř strnule ohnutá v nevhodné pozici, která zatěžuje meziobratlové ploténky i svaly. To vede nejen k bolesti, ale dokonce k trvalé degeneraci a deformaci páteře a pohybového aparátu. Při dlouhodobém sezení je díky nečinnosti narušen oběhový systém, dýchání i trávení a může tak docházek ke komplikovaným zdravotním problémům celého systému.

K TÉMATU  Hyperandrogenismus: Když máte víc mužských hormonů, než je zdrávo

Díky zpomalení lymfatického a krevního oběhu, dochází mimo jiné i k omezení vyplavování důležitých enzymů do krve, pasivní sezení na židli má za vinu i problémy s trávením a metabolismem tuků.

Ten se, kvůli nedostatečnému uvolňování štěpícího enzymu lipázy, nerozkládá a nespaluje, ale krví se dostává zpět do oběhu a je ukládán v tepnách i v podkoží. Není divu, že mnohé studie prokázaly, že lidé, kteří příliš sedí, trpí dvoj-až trojnásobně častěji obezitou, onemocněním srdce a diabetes.

Co dělat? Hlavně nesedět pasivně!

V roce 2007 vzniklo v Praze Centrum zdravého sezení, které si vzalo za cíl naučit Čechy zdravému sezení, předcházet bolestem páteře, zvyšovat pohodlí pří práci a eliminovat únavu z dlouhého sezení. Podle českého pracovního práva máte dokonce po každých 2 hodinách sezení právo na 5-ti minutovou odpočinkovou pauzu. Málokterý ze zaměstnavatelů toto právo aktivně sleduje a podporuje.

Lékaři obecně nedoporučují sedět déle než 4 hodiny v kuse, negativní dopady dlouhého sezení na naše zdraví jsou totiž tak radikální, že ani půl hodiny cvičení denně není dostatečné k jejich překonání. Lépe na tom nejsou ani sportovci: jednostranné zatížení způsobené stejnou intenzivní sportovní činností.

Sportem to nevylepšíte

Někteří moji klienti si myslí, že svému zdraví prospějí, když si po celodenním sezení v kanceláři či v autě dají večer pořádně do těla,“ říká fyzioterapeut Dušan Lavrinčík.

„Pro tělo je to po mnohahodinové fyzické nečinnosti takový šok, že se všechny svaly ještě úporněji stáhnou a problémy se mohou zafixovat. Paradoxně s nimi pak mám na stole více práce než s nesportovci,“ dodává. Daleko efektivnější je se v kanceláři každou hodinu na pár minut zvednout ze židle a krátce se projít či protáhnout.

Pojem aktivní sezení

Zvykněte si na aktivní sezení. Pokud jste někdy zkoušeli delší dobu sedět na rehabilitačním míči, jistě víte, že to není jen tak. Jde o značnou zátěž. Při dynamickém sezení totiž tělo bezděky namáháme, jako bychom cvičili.

K TÉMATU  Zdravé jen za určitých podmínek. Na jaká hubnoucí jídla si musíte dát pozor?

Díky drobným pohybům se nejen zapojují svaly, které mají držet páteř ve správné poloze, ale také náš centrální nervový systém dostává potřebné informace a sám se poté snaží případné chyby korigovat. Na stejném principu aktivního sezení fungují i speciální zdravotní židle.

Miniaturní pohyb už je něco

I miniaturní balancování a vyvažování mění pasivní sezení na aktivní pohyb svalů v oblasti zad, beder a břicha. Svaly jsou díky tomu účinně zpevňovány. Klasické židle naopak svou konstrukcí více či méně napomáhají pasivně sedět v poloze, kdy svaly kvůli nečinnosti ochabují.

Tak co? Uděláte nějakou změnu?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Patříte k těm, kteří se rochní v mystičnu i všelijakých záhadách a občas vás přepadne myšlenka, jak skvělé by bylo vidět do minulosti i budoucnosti? Pak jste možná někdy uvažovali nad tím, že by nemuselo být úplně špatné naučit se vykládat karty – ať sobě nebo ostatním. A protože pro podzim se ezoterická atmosféra hodí víc než kdy jindy, nachystali jsme pro vás pár tipů, jak se nacítit na výklad karet.
Dnes už většina z nás fotí mobilem. Někomu to jde dobře, jinému méně. Přestože je paměť telefonu skoro nekonečná, nač pořizovat nekvalitní a zbytečné obrázky? Máme pro vás pár základních rad a pravidel, jak fotit tak, aby byl výsledek top!
Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.
Dokážete si představit, jak moc dokážou být opalovací krémy nebezpečné? V některých případech mohou pozměnit i naši DNA! Neodnesete to vy, ale vaše děti a vnoučata už možná ano.
Vysoký cholesterol představuje závažný rizikový faktor pro vznik kardiovaskulárních onemocnění a mozkové mrtvice. Pokud se někdo potýká s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, je mu doporučeno jeho hladinu snížit.
Ještě v botníku nemáte bílé tenisky? Pak byste tuhle chybu měly rychle napravit. Tenisky se totiž hodí ke všemu – k sukni, džínům a třeba i k šatům. Podívejte se, jak můžete tenisky kombinovat.
Vlasy jsou korunou krásy - a tak na ně i řada žen pohlíží. Ve chvíli, kdy začnou padat a jejich lesk se ztrácí, začínají panikařit a ptát se, jak proti těmto dopadům mohou bojovat, jak jim mohou čelit. Pokud by se zeptaly svých kadeřníků, ti by jim odpověděli jedno - vše začíná u správné péče.  
Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
Dušičky, tedy Památka zesnulých, vychází na pátek. 2. listopad je den, kdy navštěvujeme hroby. V zámoří má trochu veselejší nádech a slaví se už 31. října. Tradice je jedna věc, ale všechna ta výzdoba vypadá skvěle! Následující video ukáže 23 rychlých tipů na tu pravou halloweenskou dekoraci.
Jste věčná začátečnice? Vždycky se pustíte do běhání a po pár týdnech to vzdáte? Nebo jste ještě nikdy neběhala, ale ráda byste začala? Možná právě vám se bude hodit následujících deset tipů, díky kterým si běh skutečně zamilujete.
Pejskové, kočičky, ale i malí ježci nebo klokan. Zvířecí miminka, která jsou tak roztomilá, že už sladší být ani nemohou. Chlupaté mazlíčky milujeme, a tahle mláďátka jsou prostě k zulíbání. Tohle vám udělá na tváři úsměv!
Svou kamarádku Pavlínu znám už deset let. Seznámily jsme se na letním táboře, kam jsme obě jako děti jezdily. Od té doby jsme se staly nerozlučnou dvojicí. Chvíli jsme společně i bydlely, jenže loni v létě si Pája našla přítele a zanedlouho se přestěhovala k němu.

Výběr článků

V každém dlouhodobém vztahu nastanou chvíle, kdy se zdá, že rutina převládá a původní jiskra pomalu vyhasíná. Jak však můžeme toto běžné vykolejení transformovat zpět v plamenný vztah plný lásky, porozumění a vzájemného růstu? Klíčem může být správné myšlení a otevřenost ke změnám. V následujícím textu prozkoumáme, jak mohou různé aspekty našeho přístupu k vztahům a k lásce přispět k jejich obnovení a prohloubení.
Všude kolem sebe slyšíme, jak důležitá je poctivá hydratace těla, a to nejen pro zdravé fungování organismu jako takového, ale i z hlediska krásy naší pleti, pružnosti pokožky a nádherných vlasů. Pak je tu zase opačná stránka mince - neustále tipy a triky, jak nejlépe odvodnit svůj organismus v naději, že si díky tomu pomůžeme od pár kil. Jenže to ani zdaleka není spásou, naopak to může být těžký hazard se zdravím.
Hledáte efektivní a zároveň chutnou dietu, která vám bude vyhovovat? V současné době je na vzestupu dieta, která tyto podmínky splňuje, jaká?

Nepřehlédněte

Tělo je božským nástrojem rozkoše. Máte-li však svádět druhé, musíte nejprve svést samu sebe. I když máte dobrý sex, autoerotika je jedním z nejdůležitějších klíčů pro prvotřídní sexualitu. Chcete znát důvody, proč autoerotiku praktikovat? Jaká vám přináší pozitiva?
Je zřejmé, že vnímání krásy a dokonalosti je hodně subjektivní záležitost. To, co je pro někoho úchvatné, je pro druhého nezajímavé a naopak. I přes odlišnosti vnímání jsme ale vlivem doby uvízli v bublině, která rozděluje společnost na krásné a ošklivé, asi tak jako v pohádkách, na které jsme se dívali odmalička.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek