Pátek , 22. 11. 2024

Cecílie

Zánětlivá rakovina prsu je agresivní a zákeřná. Odhalte ji včas a nepodceňujte příznaky

Každoročně je v České republice diagnostikováno více než 7 200 nových případu onemocnění karcinomem prsu, což odpovídá více než 133 pacientům na 100 tisíc obyvatel. Jedná se o jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů. Jedinou možností boje je včasná diagnostika a úspěšná léčba. Mezi nejagresivnější formy patří zánětlivá rakovina prsu.
zánětlivá rakovina prsu
Zánětlivá rakovina prsu je nejagresivnější forma této rakoviny.

03. 05. 2023

Zánětlivá rakovina prsu, označovaná také jako IBC podle anglického Inflammatory breast cancer, se může vyskytnout v každém věku, a to nejčastěji u žen, ale i velmi zřídka u mužů. Symptomy se podobají zánětu kůže, což může být na první pohled matoucí. Kromě toho ji často neobjeví ani mamograf nebo ultrazvuk, mnohdy chybí také přítomnost typické bulky v prsu. V tom tkví její hlavní zákeřnost.

O zánětlivé rakovině prsu lze hovořit, když rakovinné buňky blokují lymfatické cévy v kůži, která pokrývá prsa. To vytváří typický červený a oteklý vzhled prsu. Nemoc se považuje za lokálně pokročilou rakovinu, protože se rozšířila z místa svého původu do blízké tkáně, případně do lymfatických uzlin.

vyšetření
Nepodceňujte příznaky a jděte se svými obavami k lékaři.

Co způsobuje zánětlivou rakovinu prsu

K rakovinovému bujení v prsu dochází, když se v prsní buňce vyvinou změny v DNA. Obvykle se jedná o buňku, která je umístěna v kanálcích, které přivádějí mateřské mléko do bradavky. Nemoc ale může začít i v buňce ve žlázové tkáni, kde dochází k produkci mateřského mléka. Abnormální buňky bují a ucpávají lymfatické cévy v kůži prsu – vzniká jeho charakteristický vzhled (dolíčky na červené a oteklé kůži).

Rizikové faktory

Mezi rizikové faktory vzniku zánětlivé rakoviny prsu patří příslušnost k ženskému pohlaví, u mužů se nemoc vyskytuje zřídka, věk mezi 40 až 50 let, nadváha nebo obezita, černá barva pleti.

Jaké jsou příznaky

V mnohém jsou příznaky zánětlivé rakoviny prsu podobné třeba mastitidě, případně srdeční nedostatečnosti:

  • prsa mohou náhle otéct
  • objeví se u nich zarudlé kožní změny (v podobě pomerančové kůže)
  • bradavky mohou být zatažené, mají zploštělý vzhled, případně se objeví výtok
  • prsa mohou bolet či svědit
  • v podpaží nebo na krku je otok lymfatických uzlin
  • postižené prso může být nezvykle teplé, tvrdší nebo pevnější
K TÉMATU  Seboroická dermatitida: Poskládejte si správný jídelníček

Mezi další příznaky patří otok paže, přítomnost rychle narůstající bulky v prsu. Všechny příznaky nemusejí být přítomné.

Diagnostika

Klinický obraz bývá typický jen v 50 až 75 procentech případů. Lékař obvykle prsa vyšetří pohmatem. Dále je třeba provést zobrazovací diagnostiku pomocí magnetické rezonance nebo mamografu. Pro kompletní diagnostiku je toto ale nedostačující, a je důležité nevynechat biopsii postižené tkáně, která vyloučí nebo potvrdí diagnózu. Někdy je ještě nutné udělat další testy pomocí CT.

prsa
Zánětlivá rakovina prsu se neprojevuje typickou bulkou.

Okamžitá léčba

Zánětlivá rakovina prsu se léčit začíná pomocí chemoterapie, aplikované intravenózně (do žíly), ve formě tablet nebo v kombinaci obojího. Cílem této léčby je zmenšit rakovinu před operací a zvýšit šanci na to, že operace bude úspěšná. Začít se musí co nejdřív, jelikož, jak už bylo řečeno, jedná se o velmi agresivní formu rakoviny.

Pokud se rakovina nerozšířila do dalších částí těla, je možné přistoupit k chirurgickému zákroku a radiační terapii. V rámci operace je odstraněn postižený prs (mastektomie) a část blízkých lymfatických uzlin. Po operaci se dále využívá radiační terapie k zabíjení těch rakovinných buněk, které mohly zůstat v oblasti hrudníku, podpaží či ramen.

V případě, že se objeví výše uvedené příznaky, je vhodné se obrátit na lékaře, který stanoví diagnózu. Problémem českých pacientů je totiž často to, že příznaky přehlížejí a k lékaři se vydají, až když je nemoc v těžším stadiu. Platí, že čím dříve se člověk začne léčit, tím lépe.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rakovina prsu: Nalezená bulka není jediným příznakem, že jste nemocná. Jak rozpoznat nemoc včas

Zjistěte, proč vás bolí bradavky: Důvodem může být i nevhodná podprsenka

Zdroje článku:
www.mdanderson.org
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Potrpíte si na zlato, stříbro nebo nerezovou ocel? Nosíte diamanty či perly? Pak je pro vás možná dobré vědět, jak správně byste měla o šperky pečovat, aby vám vydržely déle a stále vypadaly jako nové.
„Není ta omáčka moc kyselá? Nejsou ty knedlíčky moc mazlavé?“ Citát z oblíbeného filmu dokumentuje, jak málo si některé ženy věří. A to i v případě, že svou práci zvládají skvěle. Jste jedna z nich? Také máte pocit, že nic neuděláte perfektně? Možná se jen podceňujete. A že nejste dokonalá? Hoďte pochybnosti za hlavu a mějte se ráda!
Semínka se do naší zdravé stravy začala postupně dostávat v minulém desetiletí. Nyní jsou už stále častější přísadou v naší kuchyni. Nicméně pořád je mnoho těch, kteří si neuvědomují, jak zdravý přínos pro nás semínka v pokrmech mají. Některá z nich jsou označována dokonce za superpotraviny, což jen dotvrzuje, jak důležitá pro organismus mohou semínka být.
Blíží se váš svatební den? Ten je třeba chystat už od chvíle, kdy řeknete při zásnubách své “ano”. Ta nejkrásnější místa na svatbu jsou totiž brzy rezervována. Teprve po rezervaci termínu a místa přichází čas na tvorbu svatebních oznámení. Kdy je poslat a na co si dát pozor?
Jak vybrat brýle tak, aby vám vyhovovaly po všech stránkách? Zaměřte se na funkci, velikost ale i tvar obroučků a celkový design. Právě brýle totiž tvoří výrazný prvek obličeje a mohou vám v celkové image velmi pomoci, vyberete-li si je k obrazu svému. Pojďme si povědět víc.
Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!
Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?
Zarámované fotky jsou klasika, ale co takhle vytvořit celou stěnu ze vzpomínek na vaše zážitky nebo ratolesti, když vyrůstaly? Rámy a rámečky poslouží jako krásná dekorace. Vhodným poskládáním můžete stvořit koláž podle vašeho vkusu, od zvoleného materiálu rámečků až po snímky, které zvěčníte na zdi. Můžete je pak podle libosti měnit a prohazovat. V rámečku ale nemusí být jen fotka, jak uvidíte v naší galerii.
Nastávající zima s sebou kromě bruslení na zamrzlých rybnících a stavění sněhuláků nese i situace, které toto roční období dokáží znepříjemnit. Kdo z nás v zimě alespoň jednou neuklouzne na namrzlém chodníku? Ty každoročně představují hrozbu pro naše zdraví a nepříjemné pády mnohdy končí zlomeninami. Dalším zimním strašákem je velké množství sněhu padající ze střech nebo obrovské ulamující se rampouchy. Co nám pomůže se chránit?
Gabriela Partyšová, dlouholetá tvář TV Nova, se rozhodla po 27 letech změnit své profesní působiště. Známá moderátorka, která uváděla pořady jako "Život ve hvězdách" a "Snídaně s Novou", nyní přechází na pozici kreativní ředitelky Praha TV. Na nové stanici bude mít také příležitost moderovat vlastní pořad.
Žijete ve spokojeném vztahu, ovšem i když se v něm cítíte opravdu dobře, přesto byste našli něco, co by se dalo zlepšit? Možná tím “něčím” je jeho milostná stránka. Sex ke zdravému vztahu patří, a když to v něm skřípe, začíná to skřípat také mezi dvěma lidmi. Abyste předcházeli nemilým scénářům a aby vás opět zaplavilo štěstí během společné noci s partnerem, vyzkoušejte některý z tipů.

Výběr článků

Věděli jste, že pokožka může díky dobré stravě vypadat zdravěji? Pleť je jednou z prvních věcí, kterých si lidé všimnou a její zdraví hodně prozradí o tom, co kdo jí. Stravovací návyky se ve stavu pokožky doslova zrcadlí. Jak? Nahlédněte do našeho průvodce krásnou pletí.
Zimní móda má svá specifika. Když venku sněží a teploty jsou na bodu mrazu, je třeba se podle toho oblékat. Vzít si péřovku, na nohy plátěnky a na hlavu nic, vypadá stejně, jako když si v létě obujete k plavkám sněhule. Zkuste experimentovat. Určitě najdete, co vám bude nejen slušet, ale hlavně vás zahřeje.
Dřevěné bedýnky aktuálně frčí. Nehodí se přirozeně do každého interiéru, ale pokud máte rádi venkovský, přírodní nebo skandinávský styl, oceníte chytré nápady na jejich využití. Bedýnky poslouží hlavně jako odkládací prostory. Vhodnou kombinací z nich můžete vytvářet vlastní originální praktická řešení. Je na vás, jestli zvolíte jednoduché jednobarevné bedýnky nebo omšelý retro vzhled. Dají se obrousit, natřít i spojit. Upravte si je podle sebe!

Nepřehlédněte

Nestíháte sníst banány včas a pak vám doma zčernají? Myslíte si, že přezrálé a již na první pohled nehezké banány už se nedají jíst? Možná už vám nebudou chutnat jen tak, ale můžete si z nich připravit dezert nebo třeba zmrzlinu. Jak můžete zužitkovat přezrálé banány? Určitě na mnoho způsobů, vyzkoušejte tyto recepty. A využít pak můžete i samotné slupky, které byste za normálních okolností vyhodili.
Vstupte do světa inspirativních žen, které se nebojí překračovat hranice a formovat podnikatelský svět na svůj obraz. Od odvážných startupistek po průkopnice v technologiích, tyto příběhy nejen motivují, ale ukazují, že ženy jsou nezastavitelnou silou v každém odvětví.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek