Čtvrtek , 10. 04. 2025

Darja

Zánět močových cest. Nemusí být jen z nastydnutí a umí pěkně potrápit. Jak si s ním poradit?

Převleč si ty mokré plavky. Také vás to štvalo jako malou? Něco pravdy na tom ale je, mokré plavky nebo sezení na studené zemi a další věci mohou zánět močových cest pěkně urychlit.
Zánět močových cest nemusí být je z nastydnutí
zdroj: 123RF.com

17. 01. 2019

Infekce močového ústrojí jsou poměrně časté a vždy nepříjemné. Ať už je to zánět močových cest nebo močového měchýře, v každém případě se jedná o druhé nejčastější infekční onemocnění hned po zánětu horních cest dýchacích. Častěji postihuje ženy, a to z jednoho prostého důvodu. Ženská močová trubice je o mnoho kratší než u mužů, celkově měří asi 3 – 4 cm. Vyústění se nachází kousek od poševního vchodu a konečníku, a do močové trubice se tak snadno dostanou bakterie.

Jaké jsou příznaky?

Chodíte často na záchod a vyčůráte se jen trošku? Časté močení nebo pocit nucení na močení je jedním z příznaků zánětu močových cest či močového měchýře. Mezi další bolestivé a nepříjemné příznaky patří pálení při močení, zvýšená teplota nebo bolesti v podbřišku. Můžete najít i krev v moči. Žádný z těchto příznaků neignorujte a nasaďte léčbu dřív, než se zánět pořádně rozjede.

Co zánět způsobuje?

Za většinu (asi 80 %) zánětů může bakterie Escherichia coli. Je to střevní bakterie, kterou má ve svém těle každý a je velice prospěšná. Nicméně se často může dostat močovou trubicí, kam nemá, a způsobit pěkné patálie. Zánět také, ale v menší míře, způsobují kvasinky, stafylokok nebo i oslabení organismu kvůli nadměrné zátěži a stresu. A v neposlední řadě může k zánětu dojít kontaktní infekcí po sexuálním styku.

Pozor na mokré plavky

Nebo sezení na studené zemi. I to může k zánětu přispět, nikoli však samo o sobě. Ale pomůže to bakteriím k jejich množení a nastartování zánětu. Stejně jako při malém příjmu tekutin. Pokud nejste zrovna někde v tropech, kde na vás plavky uschnou během chvilky, raději se převlékejte. Zvláště, pokud již máte nějaký zánět za sebou.

Léčbu nepodceňujte

Znáte, to – trochu to bolí, ale přeci se hned nebudu „cpát“ léky, to přejde samo. Ne, většinou nepřejde. A pokud zánět zanedbáte, můžete i skončit v nemocnici a třeba i močit krev. Každopádně by vás čekaly veliké bolesti. Není to nic příjemného. A zánět má navíc tendenci se vracet. Léčbu rozhodně nepodceňujte. A jak tedy zánět léčit?

K TÉMATU  Jak se vyléčit bez pomocí prášků? Pomůže nejen správná životospráva

Zakročte hned a můžete vše vyřešit i doma

Již od prvních příznaků můžete pomoci domácí léčbou. Prvním lékem je voda. Pijte ve zvýšené míře až 3 litry denně, pomáháte tím z močového ústrojí vyplachovat bakterie. Přidat byste měli i urologické čaje nebo zázračnou brusinku. Ať už ve formě koncentrátů nebo léčiva, vždy pomáhá proti usazování bakterie v močovodu. K tomu si dávejte pozor na množství cukru ve stravě, které množení bakterií napomáhá. Vynechejte také dráždivé pokrmy a nápoje (omezte i kávu, zelený čaj) a rozhodně vynechte alkohol.

Kdy se raději obrátit na lékaře?

Když nepomůže domácí léčba do 48 hodin, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc. Je pak nutná léčba antibiotiky. K té samozřejmě můžete doplnit i již výše zmíněné brusinky a dodržování pitného režimu. Po odléčení se snažte nemoci předcházet. Dodržujte dostatečný pitný režim a vyvarujte se sezení na studené zemi. Zánět se totiž rád opakovaně vrací.

Důležitá je prevence

Kromě příjmu tekutin a dalších omezení ve stravě zkuste jako prevenci používat bavlněné spodní prádlo, které perte na 60 °C, noste spíše klasiku, tanga vynechte. Dobře se oblékejte a chraňte se před prochladnutím. V zimě by měly být samozřejmostí teplé ponožky a tílka.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Letecká havárie ve Washingtonu se stala osudnou pro desítky cestujících, včetně známých krasobruslařských osobností. Mezi oběťmi jsou mistři světa Jevgenija Šiškovová a Vadim Naumov, kteří cestovali společně se svým synem Maximem. Nehoda, při níž se civilní letadlo srazilo s vojenským vrtulníkem a zřítilo do řeky Potomac, je stále předmětem vyšetřování.
Jméno Sofie Švejdová si dobře zapamatujte, protože o ní ještě hodně uslyšíte. Kdo to je, čemu se věnuje a co byste o ní měli vědět?
Většina z nás si určitě ještě pamatuje na studentská léta, kdy se v hodinách biologie učilo rozdělení pohlavních hormonů na ženské a mužské. Ačkoliv je testosteron považován za mužský pohlavní hormon, má své čestné místo i v ženském těle. Víte, proč?
Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.
„Není ta omáčka moc kyselá? Nejsou ty knedlíčky moc mazlavé?“ Citát z oblíbeného filmu dokumentuje, jak málo si některé ženy věří. A to i v případě, že svou práci zvládají skvěle. Jste jedna z nich? Také máte pocit, že nic neuděláte perfektně? Možná se jen podceňujete. A že nejste dokonalá? Hoďte pochybnosti za hlavu a mějte se ráda!
Věděli jste, že člověk stráví v posteli v průměru až třetinu svého života? Proto pokud vybíráte novou postel do vaší ložnice, je třeba umět vybrat správně. Pohodlná a dostatečně velká postel totiž může podpořit váš zdravý spánek. Naopak nevhodná postel může způsobovat problémy, jako je nespavost nebo bolesti zad. Postel je zároveň důležitou součástí interiéru a je dominantou ložnice, jejíž celkový vzhled ovlivňuje. Vybrat si správnou postel tak může také pomoci dotvořit celkovou atmosféru v místnosti.
Hvězdy radí, abyste tento týden věnovali pozornost emocím a důležitým rozhodnutím. Úplněk ve znamení Lva zesílí vnitřní napětí a přinese situace, které mohou být zlomové. Zatímco některá znamení pocítí příval energie a odhodlání, jiná budou muset čelit realitě a přehodnotit své priority. Jak zvládnout tento dynamický týden a co vám mohou přinést následující dny? Čtěte podrobné předpovědi a buďte připraveni na změny.
Nespavost (insomnie) není v současné době nic výjimečného. Podle statistik poruchami spánku trpí až 40% populace. Příčin může být mnoho, od vedlejších účinků léků až po stres.
Médii v poslední době hýbou protichůdné zprávy o elektronických cigaretách. Amerika je dokonce oficiálně s ohledem na aktuální vysokou úmrtnost mládeže, v souvislosti s elektronickými cigaretami, zakazuje. Je vapování pro kuřáky spíše nebezpečím, nebo lepší alternativou? Ptali jsme se MUDr. Marka Dvořáka.
Rodičovská či mateřská dovolená bývají jedny z nejosamocenějších období, a to paradoxně i přesto, že žena či otec v podstatě nikdy sami ve skutečnosti nejsou.
Mama Shelter přináší do Prahy oblíbenou koncepci food sharingu, nebo-li dělení se o různá jídla,  podle svého hesla, že sdílení je péče a podělit se znamená milovat!
Tohle někoho určitě naštve. Emancipace žen je jev, který se děje už několik dekád, ale narůstající feminismus něžnému pohlaví jen škodí. Jaké problémy přináší?

Výběr článků

Méně je někdy více či v jednoduchosti je krása. To jsou slovní spojení, která v pečující kosmetice platí snad ještě o něco více než jinde.
Dnes, 10. února 2024 začíná Nový čínský rok, který nám přináší energii Dřevěného Draka. Symbolizující proměny, sílu a odvahu, Rok Dřevěného Draka slibuje emocionální a společenské výzvy, ale také obrovský potenciál pro růst a rozvoj.
Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.

Nepřehlédněte

Eva Urbaníková představuje nový film podle své knihy. Příliš osobní známost je o životní houpačce. Jednou jsi dole a jednou nahoře. Co se dělo při natáčení a co dalšího autorka veleúspěšné knihy ještě prozradila?
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek