Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Workoholismus: Co to je a jak závislost na práci poznat?

Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.
workoholismus
Jak poznat workoholismus? (zdroj foto: 123rf.com)

26. 11. 2020

Co je to workoholismus? 

Dnes je workoholismus označován za seriózní chorobu, nad kterou rozhodně nesmíme mávnout rukou. Jedná se o jednu z velice častých závislostí, kterou si lidé vědomě přivodí. Workoholismus se regulérně přidal do gangu k drogové a alkoholové závislosti.  

Jelikož se jedná o závislost, i v tomto případě platí, že léčba problému není jednoduchá ani krátká. V první řadě člověk musí chtít a musí být odhodlán se závislosti na práci zbavit.  

Aby byla léčba workoholismu efektivní a poměrně rychlá, je zapotřebí podchytit problém už v zárodku. Opět je to tedy stejné jako v případě jiných závislostí. Člověk si musí všímat varovných alarmů či signálů, které upozorňují na to, že je něco v nepořádku.  

Jaké jsou příznaky workoholismu? 

K prvním příznakům patří fakt, že v práci začínáte trávit čím dál více času. Už netrávíte v zaměstnání osm nebo dvanáct hodin, ale najednou se čas strávený v zaměstnání dostává na čtrnáct i šestnáct hodin denně. Práci si nosíte i domů, protože toho chcete stihnout co nejvíce. Mnohdy si myslíte, že danou práci stihnout musíte, i když tomu tak není.  

Odkládání dovolené – i to je další z příznaků workoholismu. Když vyměňujete odpočinek a čas strávený s rodinou za práci, je to opět alarmující signál přicházejícího workoholismu. Lidé odpírající si dovolenou i odpočinek se stávají jakýmsi chodícím mechanismem a nic pro ně neexistuje – vyjma zaměstnání, do kterého chodí brzy ráno a vrací se pozdě večer.  

Ztráta veškerého osobního života a odcizení se rodině či lásce. To je opět další příznak workoholismu. Jak již bylo nastíněno, člověk závislý na práci má práci na prvním místě. Práce je pro něj nejdůležitější a je na samotném vrcholu žebříčku životních priorit.

Člověk ztrácí kontakt se svou rodinou, přítelkyní nebo přítelem, přetrhávají se kamarádské vztahy. Workoholik si nachází čas jenom na práci, na osobní život či oblíbené koníčky naopak není dostatek času.  

K TÉMATU  Vřes: Podzimní rostlina, která zažene nespavost. Jak ho pěstovat?

S příchodem workoholismu přijde i jakási ztráta svobody. Myšleno je to tak, že jdete do práce, i když jste nemocní. Neustále máte u sebe notebook nebo mobil, abyste mohli kontrolovat pracovní záležitosti. Když jdete na kávu, opět s sebou máte všechny komunikační prostředky, abyste mohli e-maily či jiné pracovní záležitosti vyřizovat i v kavárně.  

Jak workoholismu předcházet? 

Workoholismus je naštěstí problém, kterému lze předcházet. Pokud se obáváte toho, že i z vás by se mohl jednoho dne stát workoholik, osvojte si několik věcí. Když je budete dodržovat, workoholik se z vás nestane.  

  • Neustále budujte mezilidské vztahy (čili věnujte alespoň zlomek svého času rodině a přátelům) 
  • Dopřejte si chvilky odpočinku (alespoň si jednou za čas pusťte oblíbený film nebo seriál, při kterém “vypnete”) 
  • Jezděte pravidelně na dovolenou (odborníci se shodují, že by si měl člověk dopřát ročně alespoň jednu čtrnáctidenní dovolenou) 
  • Zařaďte do svého života off-line režim (alespoň na hodinu dne vypněte mobilní telefon) 
  • Hledejte rovnováhu (mezi profesním a osobním životem) 
  • Věnujte se svým koníčkům (když si budete nacházet čas na své koníčky, nestanete se workoholikem) 
  • Jednou za čas provádějte takzvanou “životní inventuru” (zastavte se a zjistěte, jaké jsou vaše zvyky a jestli jsou v pořádku)  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Práce v den, kdy je státní svátek. Na co všechno máte nárok

Vaše práce vás nebaví? Nebojte se začít jinde znova v jakémkoli věku

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Recepty na bezlepkové cukroví vyřeší problém s vánočním mlsáním, pokud máte vy nebo někdo z rodiny intoleranci na lepek. Vždyť co by to bylo za Vánoce bez cukroví? Takhle se omezovat nemusíte a ani nepoznáte, že je cukroví na stole vlastně bezlepková dieta.
Pracovní stres je běžným problémem, který může ovlivnit vaši produktivitu, zdraví i osobní život. Jak se s ním efektivně vypořádat a udržet si rovnováhu? Zde je deset osvědčených tipů, které vám pomohou zvládnout pracovní stres a zlepšit vaši celkovou pohodu.
Chodit bez bot se stalo tak trochu módním trendem. Najednou máme podporovat chůzi dětí po kamínkách, existují různé stezky na trénink chůze naboso, frčí barefoot neboli bosé boty. Čím nám tohle ale vlastně prospívá? Bude naše zdraví za chůzi naboso opravdu vděčné?
Virtuální seznamování se stalo tak oblíbenou cestou k nalezení dokonalého protějšku, že naprosto předčilo osobní kontakt. Jenže jak se v něm naučit chodit? Výběrem správné fotografie to teprve začíná! S čím zabodujete a čemu se raději vyhnout?
Každé roční období má svůj specifický nádech a ani podzim není výjimkou. Sice budete trávit více večerů doma kvůli deštivému a studenému počasí, ale o to větší máte motivaci si svůj příbytek zútulnit podzimními dekoracemi. Jdeme na to!
„Petra je tak úspěšná a krásná. Té se nikdy nevyrovnám.“ „Když půjdu ven v téhle sukni, určitě si o mně moji kolegové řeknou, že nemám vkus.“ „Moje děti mají tak nešikovnou mámu. Vím, že to jiné matky zvládají všechno mnohem lépe.“ Něco vám chybí - a to je sebeláska!
Kapela Mirai si letos naplánovala svůj vlastní festival Summer Fest 2024. Nečekaná událost ale přerušila plány, když se frontman Mirai Navrátil ocitl v nemocnici po operaci. Fanoušci teď netrpělivě čekají na další informace a doufají v brzké zotavení svého oblíbeného zpěváka.
Dobře se odlíčit, hydratovat pleť nebo se dostatečně chránit před sluncem… Jsou určitá pravidla, která fungují, ať je vám 20 nebo 50 let.  Naše pokožka se ale postupem času mění a v každé etapě života potřebuje něco jiného. Co přesně?
Máte chuť oživit nebo nějak upravit starší džíny z vašeho šatníku? Žádný problém! Podívejte se, co všechno lze s džínovinou udělat a jak skvělý je výsledek.
Doba koronavirová z nás udělala `domácí` sportovce. Kupujeme si švihadla, činky, jógamatky, rotopedy, ale hlavně běžecké pásy. Na většinu z nich se ještě před půl rokem čekalo několik měsíců. Ale který je ten správný přímo pro vás? Na co byste měla klást při jeho výběru důraz? Cena rozhodně není ten nejdůležitější faktor, kterým byste se měli řídit, je jich mnohem víc.
Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
Dokonalý trávník už pro vás nemusí být jen pouhý sen. A to navzdory tomu, že máte doma děti či psa, kteří dávají zahradě každý den zabrat. S triky, které vám představíme v našem dnešním článku, pro vás bude údržba trávníku hračka.

Výběr článků

Každou noc se nám během spánku může zdát třeba i 5 snů, jejichž délka je nejčastěji 15 až 40 minut. Odborníci na sny vysvětlují, že naše sny odrážejí základní vzorce lidského chování. Odráží to, kdo jsme, co potřebujeme a v co věříme. Jaké jsou nejčastější sny a jaký je psychologický pohled na to, co znamenají?
Máte potíže s vysokým cholesterolem? Trápí vás kožní vyrážky nebo ekzémy? S tím vám může pomoci strava, která je sice bez barvy, ale to jí na účinnosti vůbec neubírá. Co si tedy servírovat pravidelně?
Chystáte se na dovolenou na druhý konec světa a čeká vás dlouhý let? V tom případě se na něj musíte dobře připravit. Pokud tedy nepatříte mezi šťastlivce, kteří každý let bez problémů prospí.

Nepřehlédněte

Také někdy nerozumíte tomu, kde se ve vás vzaly negativní pocity? Jak je možné, že se najednou cítíte špatně a podrážděně? Co kdybych vám prozradila, že za to může dokonce i to, co jíte! Možná je to pro vás novinka. Každopádně pojďme si o tom povědět více. V tomto článku pochopíte, jak je to vůbec možné a jak to můžete změnit k lepšímu. Takže určitě pokračujte ve čtení, aby vaše nálada byla už jen lepší a lepší!
Přemýšlíte nad skladbou svého jídelníčku? Víte, kolik sníte denně bílkovin nebo vlákniny? Hlídáte si, co jíte? Možná, že ne. Hodně lidí nepřemýšlí nad tím, co jí a zda se stravuje správně. Většinou jako výmluva poslouží nedostatek času. Bílkoviny jsou ale pro tělo skutečně nezbytné a drtivá většina populace jich konzumuje málo. Zkuste to změnit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek