Čas vánoční a adventní
V knihách a dalším tisku, který vycházel před rokem 1993 se můžete dočíst o šťastných a veselých vánocích. Ano, Vánoce se pravopisně správně do té doby mohly psát s malým v. V roce 1993 ovšem začala platit nová pravidla, a to nejenom v případě Vánoc, ale také třeba Velikonoc.
Ale jak je to s přídavným jménem vánoční? To se píše vždy s malým ”v”. A nikdy jinak. Slovo advent taktéž píšeme jenom s malým ”a” na začátku slova. Občas se ale lidé domnívají, že jde o oficiální název a píšou velké písmeno. To ale píšete jen v případě, že je slovo Advent na počátku věty nebo nadpisu. Stejné je to u přídavného jména adventní. Píšete vždycky malé “a”, pamatujte na to.
Vánoční svátky
Štědrý den, Štědrý večer, Boží hod vánoční nebo Hod Boží. To jsou oficiální názvy svátků, které následují po Štědrém dnu, a proto vždy píšeme na začátku velké písmeno. V případě Hodu Božího píšeme obě počáteční písmena velká, protože tím vyjadřujeme úctu k Bohu.
Ježíšek nebo ježíšek?
V tomto případě můžete psát jak malé, tak i velké písmeno. Jak je to možné? Ježíšek má hned několik významů. Pokud se například ptáte: „Tak cos dostal k ježíšku?” Ptáte se, co dotyčný dostal pod stromeček, tedy jakou nadílku dostal. Pak můžete psát ježíška s malým ”j”. Pokud ale mluvíte nebo píšete o Ježíšku s velkým ”J”, máte na mysli samotného Ježíše, Štědrý večer nebo celý Štědrý den.
Betlém nebo betlém?
Tady platí zcela jednoduché pravidlo. Máte-li cestu do města Betlém, píšeme velké ”B”, pokud se jdeme podívat na výstavu betlémů, píšeme malé ”b”. Malé písmeno píšeme i tehdy, pokud máte na mysli, že jste se byli podívat na betlém na adventních trzích.
Nový rok nebo nový rok?
„Jak na Nový rok, tak po celý rok.” Tím máme na mysli konkrétní den v roce, tedy skutečně jen Nový rok, který nastává vždy 1. ledna poté, co absolvujeme silvestrovské oslavy. Pokud ale píšete přání, například: „Vše nejlepší do nového roku…” jistě tím nemáte na mysli, aby se měl člověk dobře jenom na 1. ledna, ale po celý dlouhý rok. Pak je podle pravidel pravopisu správně malé počáteční písmeno.
Silvestr nebo silvestr?
I v tomto slově mnozí z nás dělají pravopisné chyby. Silvestr s velkým počátečním písmenem se píše ve chvíli, kdy máme na mysli mužské křestní jméno. Silvestr slaví narozeniny poslední den v roce, tedy 31. prosince. Silvestr s malým počátečním písmenem označuje večírek, zábavu, hostinu, party, kterou pořádáme na konci roku, abychom ten úspěšný, nebo naopak nevydařený rok nějak zakončili, oslavili, zapili a zajedli. Někdy je ale možné velké a malé písmeno libovolně zaměňovat. Například tehdy, když napíšete větu: „Letos budeme silvestra/Silvestra slavit na chalupě.” Můžete slavit jmeniny Silvestra anebo konec starého roku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Zacvičte si ve vánočním duchu podle těchto videí a udělejte z pohybu zábavu
Podivné vánoční tradice ze světa. Kde večeří KFC a komu nosí dárky čarodějnice?