Úterý , 15. 10. 2024

Tereza

Rozdýchejte Vánoce pomocí tematicky laděné meditace a dalších relaxačních cvičení

Fotografie šťastných rodin, honosných oslav a dokonale zabalených dárků, které začínají plnit sociální sítě, mají velký vliv na psychiku člověka. Ta prochází v období Vánoc zatěžkávací zkouškou. Většina z nás chce mít všechno dokonalé, mít neustále uklizeno, napečeno co nejdříve, ozdobený vánoční stromek jako z časopisu, ale... ne vždy je vše podle plánu. Zkuste se během Vánoc věnovat také sobě, vyzkoušejte různá meditační cvičení, která vaší psychice výrazně uleví a nenakládejte si toho na sebe tolik.
meditace
Udělejte si z Vánoc opět svátky klidu a pohody díky relaxačním cvičením.

15. 12. 2022

Stres se postupně projeví na každém z nás, i přesto, že někdo s ním umí pracovat, a jiný ne. Vánoční období a konec roku jsou ideální dobou, abyste svému tělu a mysli od všech starostí a trápení ulevili. Relaxační cvičení, dechová cvičení, meditace. To vše jsou ideální způsoby.

Rozdýchejte vánoční shon

Dechová cvičení fungují na principu řízeného dýchání, díky čemuž tak snižují krevní tlak, zmírňují stres a přináší pocit klidu. Zde vám přinášíme ta nejvíce uklidňující:

  1. Rovnoměrné dýchání – Toto cvičení se zaměřuje na potíže s usínáním. Nádechy a výdechy provádějte nosem, nadechněte se, počítejte do 4, vydechněte a opět počítejte do 4. Provádějte několikrát za sebou.
  2. Brániční dech – Mnoho z nás si neuvědomuje, jak těžké je korigovat dýchání. Nádechy, kdy se zvedá bránice, patří mezi nejúčinnější v boji proti stresu.
  3. Zářící lebka – V zimním období trpíme na nedostatek sluníčka, s čímž je také spojena únava a snížená energie. S tímto problémem však pomůže relaxační cvičení zvané „zářící lebka“, které zahání únavu a podporuje myšlení. Principem je silný nosní výdech, při kterém zatáhnete břišní svaly.

Vánoční meditace aneb meditace radosti

Člověk by řekl, že během vánočních svátků se bude všude setkávat s radostí a pozitivní náladou. Ovšem pravdou je, že mnoho lidí je právě kvůli Vánocům vyčerpaných a unavených. Naštěstí existuje meditace, která dokáže odbourat vlivy okolí a vy díky ní konečně pocítíte tu radost a vánoční veselí.

Pro jakoukoliv meditaci je důležité si najít vhodné místo. To by mělo být klidné, kde vás nikdo a nic nebude vyrušovat. Sedněte si do vzpřímené polohy, zavřete oči, zhluboka se nosem nadechněte a zase ústy vydechněte. Následuje pět hlubokých nádechů, při kterých byste si měli všímat toho, jak se cítíte, možná budete muset najít pohodlnější polohu sedu. Po celou dobu byste se měli zaměřit na váš hrudník, jak se zvedá a zase klesá.

Vánočně laděná motivace

Meditace vděčnosti

Vánoční svátky jsou časem, kdy mnoho z nás začne přemýšlet o svém životě. Díky této meditaci zjistíte, za co skutečně vděčíte a jak vděčnost projevit.

K TÉMATU  Jak poznáte kvalitní čokoládu? Po takové se nepřibírá, ale hubne

Důležité je opět klidné místo (ideálně venku na sluníčku nebo vedle hřejivých kamen), kde se posaďte vzpřímeně. Následuje série hlubokých nádechů, kdy se nadechnete nosem dovnitř a ústy zase vydechnete. Oči mějte lehce zavřené a soustřeďte se na rytmické dýchání. Pokud sedíte tam, kde sálá teplo, všimněte si pocitu, jako by vás teplo objalo a rozpustilo nepříjemný chlad. Zhluboka dýchejte a užívejte si žár proudící vaším tělem.

Vzpomeňte si na radostné chvilky

Na řadu přichází myšlenky, které potřebujete zklidnit. Ty se snažte seskupit do pomyslného seznamu, pěkně za sebou. Snažte se si vybavit nějakou radostnou historku z minulosti, kde jste skutečně radost cítili. Důležité jsou detaily toho okamžiku, díky nimž se vám celá historka promítne jako film. Cítíte ty emoce a vůně, které danou chvíli doprovázely? Vybavíte si okolní zvuky?

Vydržte u vzpomínky nějakou chvíli, poté ty stejné pocity přeneste do představy něčeho hezkého, co byste s někým určitým chtěli zažít. Následuje 10 hlubokých nádechů a posledním výdechem vyšlete svou radost do okolí. Než zcela otevřete oči, seďte malou chvíli tiše a svou nabitou radost si užijte. Čím více budete tuto meditaci provádět, tím lépe budete zvládat stres a pochmurnou náladu.

Objevte v sobě talent

Teď jsou na řadě myšlenky, které by vám měly napovědět, co vám život zrovna dnes dal. Za co jste vděční právě teď? Ať už to je něco hmotného, nebo pouze to, že tu můžete být. Uvědomte si, jak dobře se ve skutečnosti máte, že máte vodu, jídlo, teplé oblečení, elektřinu, domov, přátele a rodinu, a také to nejcennější, zdraví. Vzpomeňte si také na osoby, které jsou součástí vašeho života, byť byste si na ně za normálních okolností nevzpomněli – prodavač, u kterého si kupujete každé ráno svačinu, řidič MHD, který vás vozí do práce apod.

K TÉMATU  Jak se zbavit stresu? Jde to vůbec? Tipy a rady, jak na to

Uvědomte si, co se odehrálo v posledním roce a za co můžete být vděční, co jste se nového naučili a jaký jste projevili talent. Zaměřte svou mysl na určitou věc, událost, na kterou se v budoucnu těšíte. Následně přemýšlejte o něčem, co ve vás vyvolá emoce plné smíchu a všímejte si toho, jak tyto emoce proudí celým vaším tělem. Jakmile budete s meditací končit, párkrát se zhluboka nadechněte, sesumírujte si své pocity, a hlavně neposuzujte.

Jóga odpuštění

Abyste do nového roku vstoupili o něco lehčí, s méně starostmi, měli byste za sebou nechat být věci, které v sobě už držet nechcete. V tom vám pomůže jóga odpuštění, jejímž cílem je odpustit ne někomu druhému, ale pustit ze sebe to, na co už nechceme myslet, abychom v sobě měli mnohem více místa pro něco hezčího. Jak se to říká: „Pryč se starým, dovnitř s novým.”

Relaxační hudba

Celou atmosféru meditace či nějakého cvičení můžete podpořit pomocí relaxační hudby. Nechte koledy vypnuté, ty by vám zbytečně připomínaly stresující vánoční svátky. Dejte přednost něčemu, co vás uvede do klidného stavu, ideální jsou například zvuky pralesa, deště, velryby. To, že relaxační hudba má pozitivní vliv dokazují i malé děti, které zbožňují tzv. bílý šum, například zvuky vysavače nebo fénu. Relaxační hudba vám pomůže načerpat energii, pomocí ní se tak snáze připravíte na kvalitní spánek, díky kterému si dobijete baterky na další den.

Pravidelnými meditacemi se dostanete do pohody, která je během vánočních svátků nezbytná. Svou vděčnost a radost budete pak přenášet pozitivně i na ostatní lidi kolem vás.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zahřejte si tělo relaxační koupelí. Přinášíme tipy na nejlepší uvolnění

Co je to meditace? A jak vám může změnit život?

Zdroje článku:
www.chopra.com, www.insighttimer.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ať už patříte mezi takzvané online podnikatele nebo se mezi ně zanedlouho zařadíte, vyplatí se poslouchat podcasty - hlasové záznamy, které vás mohou posunout vpřed. Samozřejmě nejsou určeny jen pro byznysmeny či ty, kteří se na tomto poli chtějí pohybovat. Jejich motivační síla může pohánět kdekoho. Otázkou je, jaké poslouchat, když je jich dnes tolik!
Kanadský herec Donald Sutherland zemřel ve věku 88 let po dlouhé nemoci. Známý svou rolí ve filmu "MASH" a oscarovém snímku "Obyčejní lidé", zanechal za sebou bohatou filmovou kariéru trvající šedesát let. Informaci o jeho úmrtí oznámil jeho syn Kiefer Sutherland na sociální síti X. Během své kariéry Sutherland účinkoval ve více než 170 filmech a seriálech a obdržel dva Zlaté glóby a čestného Oscara.
Máte rádi, když je každá vaše dovolená tak trochu jiná? Co kdyby vaše příští dny volna byly ve znamení luxusu a dobrodružství? Vydejte se na plavbu jachtou s kapitánem po překrásném Jaderském moři. Objevíte krásy chorvatského pobřeží a ostrovů ze zcela jiného úhlu. Takováto dovolená nemusí být ani extrémně předražená, jak si mnozí myslí. Domluvte se s přáteli a náklady za pronájem jachty si rozdělte.
Britská herečka Maggie Smith, která se stala ikonou filmového i divadelního světa, zemřela ve věku 89 let. Proslavila se především nezapomenutelnou rolí profesorky McGonagall v kouzelnické sérii Harry Potter. Zprávu o jejím úmrtí oznámila rodina, která uvedla, že herečka strávila poslední chvíle v kruhu nejbližších. Zanechala po sobě obrovský umělecký odkaz a dvě generace filmových fanoušků.
Nebaví vás vaše práce? Nebojte se, je to normální. Mnoho lidí začíná nebo končí svou kariéru na pozici a v oboru, který nemusí být právě smyslem jejich života. Prostě jim dává peníze. Co s tím, když chcete něco víc?
Narodilo se vám miminko v zimě? A víte, kolik vrstev mu oblékat, aby mu nebylo příliš zima nebo naopak vedro? A kdy s ním můžete ven? Odpovíme vám na sedm nejdůležitějších otázek.
Každá žena občas zažívá stres anebo úzkosti – to je naprosto běžné. Nicméně nahromaděný stres dokáže pěkně potrápit a zařídit spoustu zdravotních problémů. Ale takový stres v těhotenství! Ten dokáže ovlivnit vývoj vašeho miminka – a to přece žádná z vás nechce. Jak se tedy poprat se stresem v těhotenství?
Je skvělé, když si se svým novým partnerem rozumíte téměř ve všem. Ovšem, už jste se setkala s jeho přáteli? Obáváte se prvního setkání? A co když to napoprvé moc nevyšlo? Nezoufejte, připravili jsme pro vás několik rad, které vás navedou k tomu, abyste se s jeho přáteli více sblížila.
Mnohokrát skloňované téma, které patří dlouhodobě na seznam globalizačních problémů v celém Západním světě. Věděly jste, že podle statistik z roku 2018 průměrný Čech ročně spotřebuje zhruba 785 kilogramů potravin a zhruba 200 kilogramů vyhodí? Statistiky Evropské unie mluví jasně. Každoročně se vyhodí zhruba 88 milionů tun jídla. Každá česká domácnost má tak ve své režii svoji vlastní spotřebu a záleží jen na nás, jak se k ní postavíme.
Psychohygiena představuje metody k získání duševní rovnováhy, psychické odolnosti a spokojenému životu. Proč bychom měli psychohygieně věnovat stejnou pozornost jako své fyzické kondici?
Stále ještě pracujete na svém novoročním předsevzetí a usilujete o shození posledních vánočních kilogramů? Pak patříte mezi posledních pár statečných. Většina to už dávno vzdala, tudíž už nyní si můžete pogratulovat. Vy se však místo gratulací ptáte sami sebe, jak poslední povánoční kilogramy shodit. Těch posledních pár kilo jde totiž dolů opravdu stěží.
Čerstvé zeleninové a ovocné šťávy jsou v posledních letech takřka zaklínadlem, bez nichž se zdravý životní styl neobejde. Blahodárně působí na naše zdraví, ale jsou opravdu lepší, než ovoce a zelenina v přirozeném stavu?

Výběr článků

Každá z nás chce být krásná. Ale je nutné být krásná za každou cenu? V případě prodlužování vašich vlastních řas těmi umělými rozhodně platí, že zdraví je důležitější. Jaká vám kvůli umělým řasám hrozí rizika? A čím můžete umělé prodlužování nahradit?
Kapela Mirai si letos naplánovala svůj vlastní festival Summer Fest 2024. Nečekaná událost ale přerušila plány, když se frontman Mirai Navrátil ocitl v nemocnici po operaci. Fanoušci teď netrpělivě čekají na další informace a doufají v brzké zotavení svého oblíbeného zpěváka.
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.

Nepřehlédněte

Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek