Pátek , 04. 04. 2025

Ivana

Co je únavový syndrom a jak s ním bojovat?

Únava je přirozenou reakcí našeho těla na přepracovanost nebo stres. Pokud se ani po dobrém spánku necítíte odpočatí, jste neustále napjatí a necítíte se takříkajíc „v pohodě“, můžete trpět syndromem chronické únavy. Je rozšířený mezi obyvateli velkých měst, kteří jsou vystaveni častému stresu a přepracovanosti. Vědci nazývají chronickou únavu nemocí 21. století. Nestihla právě vás?
únavový syndrom
Co je to únavový syndrom a je možné s ním bojovat? (foto: 123RF)

04. 11. 2021

Kdo jím trpí?

Podle statistik je únavový syndrom problémem více než 2 % lidí. Tito lidé mají často další onemocnění nervového systému: neurózy, záchvaty paniky atd. Podle statistik je tento syndrom až čtyřikrát častější u žen, přičemž průměrný věk pacientů je 25–45 let. Dospívající a děti onemocní méně často, existují však případy, kdy jím trpěly i děti ve věku 5 let a mladší.

Jak poznám, že jím trpím?

Hlavním příznakem, který se může stát vodítkem k tomu, že chronickou únavou trpíte, je neustálá potřeba spánku. V posteli můžete strávit celých 8 hodin, ale ráno, když se probudíte, se budete cítit unavení. Pacienti, u nichž je podezření na chronickou únavu, si také stěžují na:

  • trvalé bolesti hlavy;
  • roztržitá pozornost;
  • bolest kloubů;
  • bolest svalů;
  • nedostatek koordinace;
  • problémy s pamětí;
  • depresivní nálada;
  • zvýšená podrážděnost,
  • zvýšená ospalost nebo naopak nespavost.

Co stojí za stavem neustálé únavy?

Nejčastěji se jedná hned o kombinaci několika faktorů, které vedou k chronické únavě. Statistiky ukazují, že chronická únava se u lidí objevuje především po období zvýšeného výkonu, a tak není divu, že jím trpí mnoho pracovitých lidí.

Důvody jeho vzniku mohou být:

  • neustálé nervové napětí a chronický stres;
  • příliš krátký nebo příliš dlouhý spánek;
  • sedavý životní styl bez fyzické aktivity;
  • hormonální nerovnováha;
  • dlouhodobý příjem určité skupiny léků;
  • problémy v zažívacím traktu a nekvalitní strava;
  • virová onemocnění.

Věnujte svému tělu pozornost!

Určitě byste měli navštívit svého lékaře, který vám pomůže vyloučit jiné nemoci, které byste mohli za únavový syndrom zaměnit.  Rozhodně se nejedná o něco, s čím by bylo radno si zahrávat. Dlouhodobá únava může vést k rozšíření závažných chorob v těle. Stres a únava totiž není něco s čím by se člověk potýkal odpradávna. Až nyní ve 20. a 21. století zažíváme nebývalý boom, je těžké jít s dobou a vše stíhat. Naše tělesné schránky nejsou na takové vypjetí sil připraveny, a tak se přirozeně brání a volají o pomoc. Takovým voláním je právě chronická únava, kdy tělo křičí: Zastav a odpočiň si člověče! 

K TÉMATU  Tipy na příjemné podzimní výlety v přírodě

Co s tím tedy dělat?

Je potřeba daný problém léčit, a nikoliv ho přehlížet, protože každý člověk má právo na kvalitní a pohodlný život. Rozhodně to neznamená, že byste se měli rozloučit se svým zaměstnáním. Jen je třeba svůj život přeorganizovat. V prvé řadě byste měli:

  • Promluvit si s lékařem, lépe však s terapeutem nebo psychologem.
  • Vzít si dovolenou – nejméně dva týdny a po tu dobu nic neplánovat, ani návštěvy. Vaše tělo musí vědět, že teď má dva týdny na odpočinek a může klidně jen ležet v posteli.
  • Přeorganizovat svůj čas tak, abyste se drželi jednoho zlatého pravidla: vyjmenujte si všechny věci, které chcete během dne stihnout, ale pak si naplánujte jen 50 % z nich – váš mozek musí vědět, že mu zbyde I čas na relaxaci a odpočinek.

Může se to zdát drastické a určitě si říkáte, že takový luxus si nemůžete dovolit. Věřte, že to si říká každý, kdo únavovým syndrome trpí. Problém je, že únava a vyčerpání těla může vest k vážným chorobám. Pak už stojí za to zamyslet se a své tempo rozvolnit. Takže pamatujte, pokud se rozhodnete svůj život změnit, první si dejte pořádnou dovolenou a načerpejte síly. Až potom začněte plánovat, jak to uděláte.

Dlouhodobá prevence, aby se nemoc nevrátila

Nejlepší prevencí chronické únavy je zrevidovat svůj denní režim. Je důležité začít dostatečně spát. Zkuste si dopřát celých 8 hodin spánku, nejlépe i více. Každý den se procházejte na čerstvém vzduchu. Prospěšná je také mírná fyzická aktivita. Může to být lehký běh, plavání, tanec nebo jóga. Dopřejte si kvalitní stravu.

Nedržte žádné přísné diety, které vedou k vyčerpání těla. Diverzifikujte svůj jídelníček a snažte se ho obohatit o hovězí a drůbeží maso, zeleninu, luštěniny a žloutky.

K TÉMATU  Co je to ta kombucha? Houba rozhodně ne. Čím ještě překvapí?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se zbavit únavy a co je její příčinou?

Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Hledáte efektivní a zároveň chutnou dietu, která vám bude vyhovovat? V současné době je na vzestupu dieta, která tyto podmínky splňuje, jaká?
Když vám píská v uších, pravděpodobně první, co uděláte, je, že začnete takzvaně googlit. Jenže to není nejlepší nápad. Dozvíte se totiž to, co vědět rozhodně nechcete. Máte tinnitus. A to buď na nějaký čas, nebo na celý život. Jenže ne vždy je to pravda.
Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
Venku klesly teploty. To je nejvyšší čas udělat si úklid v šatníku. I vánoční svátky mohou být dobrým časem pro zbavení se nepotřebného oblečení. To ostatní počká pěkně na jaro.
Bolesti zad jsou velkým problémem naší populace. Mají mnoho příčin. Od špatného a dlouhodobého sezení, přes špatné držení těla, až po přetěžování, nebo třeba špatné matrace na našich postelích.
S teenagery to občas nebývá snadné. Začnou být drzí, odmlouvat, prosazovat více své názory a nám najednou připadá, že jsme na ně krátcí. Paradoxní ale je, že právě v těchto dobách vás, vaši lásku a péči váš potomek potřebuje nejvíc. Řekneme vám, jak s ním udržet hezký vztah pomocí každodenních činností.
Suchý únor je u konce, ale co dál? Pokud jste si během tohoto měsíce všimli lepšího spánku, vyšší energie a zdravější pleti, možná přemýšlíte, jak si tyto benefity udržet i nadále. Omezení alkoholu může být klíčem k dlouhodobějšímu zdravému životnímu stylu, ale jak na to? Přinášíme vám 10 praktických tipů, jak si udržet vitalitu, psychickou pohodu a sebevědomí po celý rok – bez zbytečných omezení a s radostí z každého dne!
Slyšeli jste někdy o meditaci? Zkoušeli jste ji někdy praktikovat nebo ji dokonce již praktikujete? Dnešní článek bude totiž právě o ní! Pro ty z vás, kteří o meditaci slyšíte poprvé, tak pokračujte ve čtení, protože se dozvíte, jak moc vám může změnit váš život. A to pozitivně. Redukovat stres, léčit vaše tělo, cítit se klidně, cítit se radostně a spoustu dalších benefitů!
Film Svatá režiséra Jiřího Stracha zaujal diváky svým silným příběhem a vynikajícími hereckými výkony. Jiřina Bohdalová (92) v hlavní roli důchodkyně Olgy předvedla nezapomenutelný výkon, který si získal srdce publika. Vedle ní excelovala také Lenka Vlasáková (52), která ztvárnila její dceru. Diváci ocenili jak emocionální hloubku filmu, tak mistrovské herectví obou hlavních představitelek.
Asi každá z nás už slyšela o různých seznamovacích aplikacích či online seznamkách. Někomu jsou seznamky zdrojem nekonečných erotických eskapád, jiní zde hledají osudovou lásku. A pro někoho jsou seznamky jeden velký podvod. Podívejme se, jak je to s nimi doopravdy.
Který den budete v komunikaci s okolím perlit, kdy se obejít bez alkoholu a čemu se tento týden raději vyhnout? To vše napoví horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové.
Nový rok je tady a s ním přichází i nové začátky, cíle a předsevzetí. Pokud i vy nějaké pro rok 2022 máte a chcete jich dosáhnout, určitě jste už přemýšlela o tom, jak?!

Výběr článků

Všichni lidé na celém světě chtějí být zdraví a krásní. Téměř každá žena si chce uchovat svou krásu a mládí co nejdéle. I když se život zdá být hektický a obtížný, ženy se snaží najít několik minut na péči o sebe každý den. Cílem kosmetických procedur je zastavení nebo zpomalení procesu stárnutí. Ale co když mluvíme o nevysvětlitelné ztrátě krásy? Tohle se stalo ženě z Anglie – Mary Ann Bevan.
Výběr svatebního fotografa by měl být jednou z prvních položek na vašem to-do listu, pokud organizujete svatbu. Někteří mají rozebrané termíny na měsíce, dokonce i roky dopředu. Co je při výběru svatebního fotografa důležité a na kolik vás tahle služba vyjde?
Toužili jste někdy po tom mít recept na štěstí? Nebo objevit nějaký nástroj, díky kterému doopravdy zažijete štěstí? Pokud ano, tak mám pro vás dobrou zprávu. Dnes vám totiž prozradím nástroj, který vám štěstí opravdu může přinést. Podmínkou ale je, že tento nástroj uchopíte do praxe a budete se jím řídit. Jste připravení? Jdeme tedy na to.

Nepřehlédněte

Každá žena ví, že bez doplňků by nebyl outfit dokonalý a úplný. I za doplňky se musí utrácet, a to zejména za náušnice, které jsou často to nejvýraznější na celém outfitu. Ovšem stejně, jako je tomu v případě jiných kousků oblečení, i ve světě náušnic se mění trendy jako na běžícím pásu. Každý rok móda přinese na trh zcela jiné typy náušnic, které mají zpestřovat outfity v dané sezoně. Nabízí se proto otázka, jaké náušnice ovládnou nejbližší měsíce a týdny?
Skotská vrchovina nabízí překrásnou přírodní scenérii, kterou charakterizují zelené kopce, rozmanité skalnaté útvary, horská údolí a jezera, ale i středověké hrady. Tady je malá ochutnávka, která vás možná navnadí na výlet do této řídce osídlené oblasti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek