Pondělí , 21. 04. 2025

Alexandra

Výzva na pár minut: Fungují ultra krátká cvičení?

Snad každá žena touží po hezké a zdravě vyhlížející postavě. Ovšem jen hrstka z nich má opravdu dostatek času na to, aby trávila celé hodiny v posilovnách nebo jinými sportovními aktivitami. Možná právě proto se v poslední době stala hitem ultra krátká cvičení, která slibují jistý kompromis. Fungují ale vůbec?
cvičení
Hoďte se do maximální formy za minimum času. (foto: 123rf.com)

07. 12. 2021

07. 12. 2021

Každá z nás to známe. Dnes a denně řešíme práci nebo se staráme o menší či větší děti. Do toho se nevyhneme domácím povinnostem, a tak bychom mohli pokračovat donekonečna. Je toho zkrátka až nad hlavu. Vyšetřit si alespoň malinkatou chvilku jen sama pro sebe, je téměř nemožné. A když už se přece jen poštěstí, jediné, co nás coby totálně vyšťavené ženy motivuje mnohem víc, je usadit se pohodlně do gauče, vychutnat si horkou čokoládu a zkrátka nedělat nic. Samy ale moc dobře víme, že právě tohle nás z hlediska vysněné postavy opravdu nespasí. Co nám však spásu slibuje, to jsou extrémně krátká cvičení.

Uvědomujeme si, že pro získání hezčích křivek a udržení stávající váhy, je pohyb nutností. Jenže právě tohle dost často bývá začarovaný kruh, kterému se jednoduše nelze divit. Možná právě proto nás ty krátké workouty a výzvy vábí mnohem víc a víc. Ušetří spoustu času a přitom slibují pěkné výsledky. Ovšem, mají tu moc?

Ujasněte si, co od cvičení očekáváte

Než se pustíte do hledání krátkého cvičení, které vám během pár minut dá do těla, ujasněte si svůj záměr. Chcete zhubnout nějaké to kilo? Zpevnit postavu? Nebo je vaším přáním aktivovat veškeré svaly, aby se zvýšila síla a fyzická zdatnost? Tento krok nepodceňujte, má svůj význam. Každé z krátkých cvičení totiž působí zcela jinak. A pokud skutečně chcete dosáhnout vysněného cíle, je nutné vybrat si cvičení s kýženým efektem.

Statická nebo dynamická cvičení?

Z hlediska krátkých cvičení si můžete vybrat třeba izometrické výzvy. Jejich síla spočívá ve statických cvicích, které podporují svaly v každé oblasti. V takovou chvíli pak přímo nedochází ke spalování tuků jako v případě aerobních cviků. Vše je totiž zaměřeno na aktivaci a posílení svalů a jako bonus – získání síly. Oproti tomu existují i dynamická cvičení. Ta jsou primárně určená nejen k aktivaci a posílení svalů, ale především pro spalování tuků. Většina cvičení, ačkoli jsou skutečně v řádu několika minut, navíc mají tu výhodu, že vaše tělo spaluje tuky i několik hodin poté. 

K TÉMATU  Domácí posilovna ze všeho, co dům dal. Pusťte se do cvičení z vlastních zásob
Jeden z příkladů jak za pouhých pět minut spálit spoustu kalorií. (zdroj: youtube.com/Bailey Brown)

Jak krátká cvičení fungují?

Teď už ale k jádru pudla. Mají vůbec ultra krátká cvičení slibovaný efekt? To se totiž na oko vylučuje s všeobecným tvrzením, že cvičení začíná na tělo působit až po nějakých dvaceti minutách aktivity. Veškeré tyto výzvy a jednotlivé workouty jsou však smysluplně navrženy tak, abyste i během krátké doby vydala ze své energie co nejvíc. Prakticky vzato se mezi jednotlivými úkony nevyskytuje žádný odpočinek a pokud ano, tak pouze v rámci několika málo sekund. Během krátkých cvičení zkrátka vaše tělo jede na plný výkon, bez žádných úlev a přestávek.

Veškeré kouzlo tedy tkví v samotném složení a načasování cviků. Zatímco při běhání tělu chvilku trvá, než začne efektivně pálit tukové zásoby, díky vysoké dynamice a rychlému startu metabolismu se během krátkých cvičení dočkáte spalování už klidně v prvních pěti minutách. Ukážeme si to na příkladu. Porovnejte si poklidný běh na louce s velmi rychlým dobíháním autobusu. V takovou chvíli se totiž tělo aktivuje mnohem rychleji, než kdybyste běžela pohodovým tempem. Pokud se však pro krátká cvičení rozhodnete, pamatujte, že se jim skutečně musíte věnovat pravidelně. Ideálně každý den.

Pro úspěch je důležitá technika

Ano, do jisté míry tu jde i o rychlost (a to zejména během střídání jednotlivých setů), dynamiku, ale také o kvalitu provedení. Aby krátká cvičení byla pro váš organismus a potažmo celou postavu skutečně efektivní, je důležité abyste prováděla jednotlivé cviky precizně. Špatně prováděné cviky totiž mohou mít zcela opačný efekt. Navíc u nich rovněž stoupá riziko, že přetížíte určitou část těla, nedej bože si způsobíte zranění. Techniku proto v žádném případě nepodceňujte. Tím spíš, když si dáte do těla jen pár minut denně.

K TÉMATU  Komáři, klíšťata a jiné potvory: Jak se proti nim bránit?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Žádná snídaně, sacharidy. Nejčastější mýty o hubnutí, které pletou hlavu

Cvičení jde s hudbou lépe. To je vědecky dokázáno

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Možná je to tempem doby, možná za tím může být chuť změnit něco ve svém životě. Techniky, které pracují s osobním rozvojem, jsou stále více v kurzu. A jednou takovou je ve své podstatě obyčejná, ale přitom natolik zázračná dovednost mindfulness, která vám prostřednictvím všímavosti vztažené k vám obrátí život vzhůru nohama. Ale jen v tom dobrém slova smyslu.
Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 
Léto je v plném proudu a snad každého z nás čeká aspoň jeden výlet. Buď do přírody, někam za hranice nebo jen k babičce na chalupu. Tak či tak, existují tři módní kousky, bez kterých se nikdo neobejde. Tyto věci se hodí pro každou situaci - spaní pod širákem, letní přeháňka v rozpáleném velkoměstě nebo zkrátka jen stylový doplněk na rande s cizinem. Pojď si přečíst následující řádky a objevit, o jaké kousky se jedná.
O houbách se dlouho tradovalo, že nemají výrazné účinky na lidský organismus. Pokud se ale zaměříme na ty správné, můžeme do těla dostat velké množství zdraví prospěšných látek. A to navíc při malém množství přijatých kalorií, houby jsou totiž z velké části tvořeny jen vodou.
Záleží nám na tom, jak se cítíme. Chceme vypadat stylově a šik za všech okolností a občas kvůli tomu děláme i věci, které nám ve skutečnosti tak úplně neprospívají. Nevěříte? Pokud nosíte brýle, nejspíš právě teď nastal čas na přehodnocení některých vašich návyků.
Kanadský herec Donald Sutherland zemřel ve věku 88 let po dlouhé nemoci. Známý svou rolí ve filmu "MASH" a oscarovém snímku "Obyčejní lidé", zanechal za sebou bohatou filmovou kariéru trvající šedesát let. Informaci o jeho úmrtí oznámil jeho syn Kiefer Sutherland na sociální síti X. Během své kariéry Sutherland účinkoval ve více než 170 filmech a seriálech a obdržel dva Zlaté glóby a čestného Oscara.
Šestý den Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se nesl ve znamení hudební kapely Tata Bojs. V KVIFF.TV Parku proběhl rozhovor se členy kapely, který vedl Čestmír Strakatý. Následovalo představení kapely v Domě ČT a premiéra dokumentu tata_bojs.doc v Puppu. Den zakončili koncertem. Kromě toho se návštěvníci festivalu mohli těšit na vystoupení Pam Rabbit a Dana Bárty, parkurovou show týmu IN MOTION, debaty s filmovými tvůrci a projekce soutěžních filmů.
Hmat je jedním ze smyslů, který hojně používáme, ale málo si uvědomujeme, jak velký je to dar i pro všechny kolem nás. Dotyk druhého člověka je nenahraditelný, jak moc Vám chybí zjistíte, až když o možnost vzájemného tělesného kontaktu přijdete.
Každá z nás chce být krásná. Ale je nutné být krásná za každou cenu? V případě prodlužování vašich vlastních řas těmi umělými rozhodně platí, že zdraví je důležitější. Jaká vám kvůli umělým řasám hrozí rizika? A čím můžete umělé prodlužování nahradit?
Řasy jsou krásnou ozdobou každé ženy a nejlépe dokážou zaujmout tehdy, když jsou husté a dlouhé. Ne každá žena takové řasy má. Nemusíte si kvůli nim lepit umělé řasy. Poradíme vám účinné tipy, jak můžete své řasy zvětšit a prodloužit. Naučte se následující tipy a můžete se dočkat řas, které jste si vždy přáli.
Pojem jóga pro mnohé z nás jistě není nic nového. Co ale nahá jóga? Může být přínosem pro naši duši a fyzickou kondici, nebo se jedná o bláznivou formu cvičení jen pro otrlé?

Výběr článků

Tak co, kdy jdete k zápisu? Už se těšíš do školy? Počkej, paní učitelka bude přísná, tam nebudeš moci takhle divočit! Takové a mnoho dalších „hlášek“ slyší šestileté děti od příbuzných, když se chystají na svůj slavný den – zápis do základní školy. Co jsou schopny doopravdy chápat?
Správné sezení na záchodě je stejně důležité, jako například sezení u pracovního stolu s počítačem. I když je vyprazdňování naprosto přirozený jev, většina z nás ho provádí špatně. Představíme vám ty největší chyby, kterých se na toaletě při vykonávání potřeby dopouští každý z nás. O jaké se jedná?
Na vašem těhotenském testu se konečně objevily dvě čárky a vás začala děsit vidina, že se příštích devět měsíců nepohnete z gauče? Dobrá zpráva je, že se v těhotenství sportu zříkat nemusíte. Právě naopak, fyzická aktivita představuje skvělou přípravu na porod. Musíte jen zvolit tu správnou a nepřepínat své síly.

Nepřehlédněte

Léto přeje drobnému přivýdělku. Přemýšlíte, zda je to vhodné i pro vašeho potomka? Pojďte se podívat na to, jak letní brigády zvládly naše děti. Poradíme nejoblíbenější brigády i to, co si musíte ohlídat.
Spánek je komplexní proces (přesněji několik různých procesů), který se nám i po mnohaletém zkoumání nepodařilo zcela probádat. Co však bezpečně víme, je to, že jeho kvalita významně ovlivňuje celkový stav organismu. Zarážející je, že podle statistik zhruba třetina populace čelí problémům s usínáním. U deseti procent jde o potíže dlouhodobé, jež se mohou nepěkně podepsat na zdraví. Je to i váš případ a hledáte klíč k rychlejšímu usínání a potažmo klidnějšímu spánku? Máme pro vás hned několik doporučení a tip na „must have“ interiérový prvek.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek