Podle informací České správy sociálního zabezpečení z letošního ledna činila v loňském roce průměrná výše starobního důchodu 11 850 Kč. Zatímco u mužů je průměr 13 076 korun, u žen jen 10 758 korun. V letošním roce bylo důchodcům přidáno – podle zpráv v tisku to bylo kolem 900 Kč, ovšem protože se přidávalo ve dvou různých složkách důchodu (pevná část a zásluhová část), v průměru se důchody zvýšily o 597 korun. Ovšem více než polovina starobních důchodců na tento průměrný státní důchod z různých důvodů nedosáhne.
Opravdu se po odchodu do důchodu budete mít?
Věty v názvu článku jsem několikrát slyšela od kamarádek mé matky. A většinou se podiví, když maminka prohlásí, že se do žádného důchodu nechystá a hodlá pracovat, dokud bude moci. Má tak trochu štěstí – jednak ji práce baví, a jednak pracuje v kultuře, v oboru, v němž na věku až tolik nezáleží. Její švagrové je 68 let a pracuje jako staniční sestra v nemocnici. Ačkoli měla nárok na důchod již před lety, raději zůstala v zaměstnání. Důchod si nechala vyplatit až v 65 letech zpětně a tyto peníze má nyní jako rezervu na „zlé časy“. Ale protože je zdravá a v zaměstnání ji potřebují, pracuje dál. Protože ty „zlé časy“ naštěstí ještě nepřišly.
A co budeš dělat?
Tak se ptá moje matka kamarádek, které se do důchodu moc těší. Většina odpovídá, že si bude užívat. Budou cestovat, budou se scházet v kavárně, pojedou se projít do nákupního centra, zajdou do galerie, prohlédnou obchody. A ona se jich ptá: Budete na to mít? Diví se, proč by neměly. Jenže důchod není plat, a pokud si nehodláte, nebo nemáte, jak přivydělat, budete možná složitě počítat, aby vaše životní úroveň neklesla. Jedna její přítelkyně těm kamarádkám nedávno odpověděla, proč pracuje. Aby mohla bydlet ve městě a mít chalupu. Je vdova a z důchodu by obojí neuživila. Musela by se rozhodnout, zda se natrvalo přestěhovat na venkov, nebo chalupu prodat a zůstat v malé městské garsonce.
Předem si vše spočítejte
Ne každá je tak pečlivá a nechá si včas, ještě před rozhodnutím o odchodu do důchodu, spočítat výši své penze. Rádi vám s tím pomůžou na sociálním odboru. Je to užitečné, protože tak můžete předejít nepříjemnému překvapení. Je třeba počítat i se zvyšováním cen, s tím, že se vám třeba porouchá auto, nebo budete chtít novou televizi, utužit si zdraví pobytem v lázních, nemluvě o výdajích v případě mimořádných situací. Takže jestli si chcete v důchodu užívat, znamená to mít naspořeno, případně při důchodu ještě pracovat. Pokud naspořeno nemáte, snažte se přemýšlet, jak ještě na poslední chvíli získat finanční rezervu, která vás na příštích několik desítek let zabezpečí. Cestování, kavárny, galerie, to všechno totiž něco stojí.