Čtvrtek , 10. 07. 2025

Libuše a Amálie

5 tipů na vybavení, které využijete na horské túře

Horská túra nelze srovnávat s běžnou procházkou okolo domu. Při horské túře strávíte chůzí klidně celý den a často se nejedná o odpočinkový výkon ani z hlediska náročnosti trasy. Když se rozhodnete zdolat nějaký vrchol, případně jiný vysoko položený cíl, polovinu cesty stoupáte nahoru a druhou polovinu zase musíte brzdit z kopce, až vás z toho bolí kolena a prsty na nohou.
vybavení
Praktické tipy, které by jste neměli opomenout před každou horskou túrou! Zdroj fotografií: rockpoint.cz, Petr Krauz

Túra v horách ale není zdaleka tak hrozná, jak se může po předchozích slovech zdát, čekají na vás totiž krásné výhledy a příjemně strávený čas v přírodě. Abyste si však tento čas a výhledy užili, nesmíte podcenit přípravu a vyrazit s tou správnou výbavou. Jakých 5 věcí se na horské túře vyplatí vždy mít?

Pořádné boty

Na horskou túru byste v žádném případě neměli vyrazit bez pevných bot určených na turistiku. Pokud byste se na ni vydali například v teniskách do města, za pár hodin se budete s puchýři na nohou proklínat. Pořádné trekové boty s tuhou podrážkou, které vám budou sedět, zajistí, že vaše nohy budou při chůzi v pohodlí a chráněné i před ostrými kameny.

Jestliže si plánujete pořídit pouze jedny boty na turistiku, volte nějaký nepromokavý model s membránou, které udrží nohy v suchu v dešti, nebo dokonce i při přebrodění potoka. Jako případné druhé boty oceníte nějaký velmi prodyšný model bot, který sice bude promokavý a nehodí se do náročného kamenitého terénu, ale v horku se budete díky odvětraným nohám cítit příjemněji. Vyšší ochranu nohou včetně kotníků poskytují kotníkové boty, které kotník zároveň zpevní, takže se sníží riziko jeho podvrtnutí. Nízké boty zase umožňují lepší pohyblivost, když neomezují kotníky v pohybu, a jsou lehčí, což je také důležitý aspekt.

Turistický batoh

Nezbytným vybavením všech turistů je batoh. Správnému turistickému batohu nechybí hrudní popruhy pro upevnění batohu na těle, díky který vám nebudou ramenní popruhy sjíždět z ramen, což už po chvíli chůze začne rozčilovat i ty nejklidnější povahy. Pro outdoorový batoh je typické také dobré odvětrávání zad pro zamezení pocení a praktické rozmístění kapes. Praktická je rovněž možnost připnutí trekových holí na batoh pomocí poutek a pro ty, kteří se při výkonu rádi často osvěží, je užitečná také kapsa na hydrovak, kterou je řada turistických batohů vybavena.

K TÉMATU  Tohle skvělé hnojivo vám přinese nečekanou úrodu okurek!
vybavení
Praktické tipy, které by jste neměli opomenout před každou horskou túrou! Zdroj fotografií: rockpoint.cz, Petr Krauz

Termoska

Bez pití se na horskou túru nevydá snad nikdo, takže všichni turisté řeší, jaké pití si vzít a v čem ho nést. Výběr pití závisí hlavně na vašich preferencích a částečně také na počasí – v chladném počasí neuděláte chybu s čajem, v létě se hodí třeba čistá voda nebo iontový nápoj.

V každém případě je dobré pití přenášet v lehké termosce, horké i studené. Lehká termoska vám batoh ve srovnání s plastovou lahví o tolik více nezatíží a přitom si pití udrží tu správnou teplotu celý den. Funkci termosky oceníte jak v zimě, kdy by vás studený čaj nezahřál, tak i v létě, kdy vás zase nemůže řádně osvěžit sluncem ohřátá voda. V případě studených nápojů může termosku samozřejmě doplňovat zmíněný hydrovak, nebo ji dokonce zcela nahradit.

Trekové hole

Mezi oblíbené vybavení na turistiku se jednoznačně řadí trekové hole. Trekové hole rozhodně nejsou určeny jen pro ty, kteří by měli problém zvládnout celodenní chůzi bez nich, ale vhodné jsou úplně pro každého. Výhodou chůze s turistickými holemi v terénu je zejména lepší udržování stability. Při chůzi z kopce navíc pomáhají šetřit kolena a snazší je s nimi také chůze do kopce, když se můžete „vytáhnout nahoru“ i záběrem rukama. Větší zapojení svalů horní části těla je pak dalším zajímavým přínosem. Pokud vám v nějakém úseku začnou hole v rukách spíše překážet, stačí je jednoduše složit a připnout na batoh.

Čelovka

Rádi si túru protáhnete až do večerních hodin? Pak vám v batohu nemůže chybět čelovka, díky které se zvládnete bezpečně vrátit zpět do místa startu či dojít do svého cíle i po setmění. Při výběru čelovky se musíte zaměřit především na její svítivost, dosvit, výdrž a způsob napájení. Dalšími kritérii výběru jsou hmotnost a nabízené režimy svícení. Správná volba konkrétního modelu čelovky se odvíjí od vašich potřeb v závislosti na plánovaném způsobu využití.

K TÉMATU  Leidenská mutace: skrytá nemoc, která zabíjí

Zdroj: Rockpoint.cz

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Situace je kritická. Místo toho, aby děti zamířily do lavic, zůstávají dál doma. Uzavřené jsou kompletně nejen základní školy, ale nově i ty speciální a mateřské. Přesto počet nemocných mezi nejmenšími v posledních dnech roste. Je tak nejvyšší čas začít posilovat jejich obranyschopnost. Soutěžte proto s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia s oceněným vitaminem D a probiotiky, které podpoří jejich imunitu.
Srdcem každého domova je nepochybně kuchyň, kde pod taktovkou žen vznikají úžasná jídla pro celou rodinu. Omamná vůně jídla a zvědavost, co bude dnes k večeři, často přiláká i další členy smečky. Ať chceme nebo ne, právě kuchyň je místem, kde se zcela nejčastěji setkáváme se svou rodinou, ale i přáteli a návštěvou. A právě proto by kuchyň měla být do detailu vyladěným místem, které bude pýchou každé hospodyňky. Jak získat kuchyň snů?
Slouží k oddělení záhonu, trávníku, chodníčků, ale i jiných ploch. Zahradní obruby a obrubníky mají rozličné tvary i materiály. Betonové se používají nejčastěji, ať už jako klasický obrubník nebo oblíbená palisáda. Obruby ale mohou být i dřevěné, případně plastové imitace jak dřeva, tak kamene. Který vyhovuje vaší zahradě?
Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.
Určitě vám neuniklo, že od jisté doby se všude kolem nás rozmohla termální kosmetika, která se krátce po uvedení na trh stala doslova must-have trendem. Ostatně, co se týče krásy, nám slibuje řadu úžasných účinků, a navíc je zcela přírodní. A právě na to, jestli, jak a proč funguje se společně podíváme.
Ať už patříte mezi takzvané online podnikatele nebo se mezi ně zanedlouho zařadíte, vyplatí se poslouchat podcasty - hlasové záznamy, které vás mohou posunout vpřed. Samozřejmě nejsou určeny jen pro byznysmeny či ty, kteří se na tomto poli chtějí pohybovat. Jejich motivační síla může pohánět kdekoho. Otázkou je, jaké poslouchat, když je jich dnes tolik!
Když jsem četla na internetu nebo v časopisech o ženách, co je muž bil a léta týral, říkala jsem si, jak je možné, že ty ženy dávno neutekly. Jak si mohly všechno nechat líbit? Myslela jsem si, že to není normální, že je jasné, že každá týraná žena by měla od partnera odejít a žít sama.
Řasy jsou krásnou ozdobou každé ženy a nejlépe dokážou zaujmout tehdy, když jsou husté a dlouhé. Ne každá žena takové řasy má. Nemusíte si kvůli nim lepit umělé řasy. Poradíme vám účinné tipy, jak můžete své řasy zvětšit a prodloužit. Naučte se následující tipy a můžete se dočkat řas, které jste si vždy přáli.
Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.
Dnešní hektický způsob života si často vybírá svou daň prostřednictvím bolesti zad, krční páteře, šíje a nepříjemného tlaku v ramenou. Dobrá masáž je v tomto případě více než žádoucí. Nemusíte však nutně do masážního salonu, dobrou masáž se můžete naučit i sami. Poradíme vám hned několik triků, díky nimž se stanete mistrem domácích masáží.
Tak co, kdy jdete k zápisu? Už se těšíš do školy? Počkej, paní učitelka bude přísná, tam nebudeš moci takhle divočit! Takové a mnoho dalších „hlášek“ slyší šestileté děti od příbuzných, když se chystají na svůj slavný den – zápis do základní školy. Co jsou schopny doopravdy chápat?
V případě nechtěných kruhů pod očima platí jedno zásadní pravidlo – kde nepomůže make-up, tam přicházejí na řadu spolehliví zachránci z kuchyně. A že jich k dispozici není zrovna málo! Vsadíte na ně i vy?

Výběr článků

Babí léto nám o víkendu přinese dobrou náladu. Volné dny věnujte péči o pokožku, troše zdravého pohybu venku, a večery si nechte pro sebe. Co dalšího radí astroložka Naďa Šmídová?
Zázvor je v podstatě všelék. Jakmile cítíme příznaky nachlazení, je dobré po něm sáhnout a uvařit si z něj čaj, zlepšuje také trávení a využívá se v orientální kuchyni, kde se cení zase jeho výrazná chuť. Snad všichni známe zázvor čerstvý, ale i sušený nebo ve formě koření. I když nám zcela jistě prospívá, nic se nemá přehánět, a i zázvor může být někdy nebezpečný. Kdo by si na něj měl dávat pozor a v jakých případech skutečně škodí?
Trápí vás zdravotní problémy, které se vám neustále vracejí? Máte nějakou nemoc už od dětství a chtěli byste se jí zbavit i bez pomocí léků? V dnešním článku se dozvíte, jak mohou nemoci vznikat! Že jejich kořenem je především psychika. Jak je to možné? A jak to napravit? Čtěte dál a získáte odpovědi!

Nepřehlédněte

Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek