Pátek , 29. 11. 2024

Zina

Tipy a triky našich babiček proti zimnímu nachlazení

Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.
triky proti nachlazení
Nachlazení hravě zaženete pomocí babských rad a triků. (foto: 123RF)

18. 11. 2021

Zapomeňte na chemii z lékáren. Staré dobré přísloví říká, že léčená rýma trvá sedm dní, neléčená týden. Ale pravdou je, že s přírodními pomocníky jde všechno snáze. Můžete si díky nim vybudovat potřebnou imunitu, a když se přeci jenom nachladíte, příroda vás zase rychle vyléčí. Jaké triky proti nachlazení si osvojily naše babičky?

Šípkový čaj

Právě září a říjen jsou těmi správnými měsíci ke sklizni šípku. A pokud ho usušíte, bude vám sloužit po celý další rok. Ideální je například ve formě čaje. Tři lžičky nadrcených sušených plodů zalijte 2 dcl vroucí vody a nechte deset minut louhovat. Jeden šálek denně vám zaručí, že žádnou rýmu ani kašel nechytíte. Z šípku se ovšem vyrábí i zdravé marmelády a víno. I ty dokážou naši imunitu posilovat.

Kysané zelí

Dopřávat si ho můžete k pečené kachně, huse anebo jenom tak. Obsahuje spoustu vitamínů i tělu prospěšných látek. A pokud se na vašem jídelníčku objeví dvakrát do týdne, máte o svou imunitu dobře postaráno.

Nastrouhaný křen s jablkem

Nejenže skvěle funguje jako prevence proti nachlazení, ale zároveň slouží i k léčbě rýmy, kašle a dalších projevů nachlazení. Nejlepší je samozřejmě použít čerstvý křen. Nastrouhejte si zhruba tři polévkové lžíce a přidejte jedno celé nastrouhané jablko. Pokud vás křen pálí příliš, můžete ho lehce dosladit medem nebo javorovým sirupem.

Poctivý kuřecí vývar

Není nad domácí vývar od našich babiček a prababiček. Ale pozor, musí být skutečně kuřecí, nikoliv hovězí, protože právě kuřecí maso obsahuje látky, které naši imunitu posilují a zároveň léčí. Ne nadarmo se také říká, že bychom v každém ročním období měli alespoň dvakrát do týdne snídat právě horký kuřecí vývar. Dokáže hotové zázraky.

Cibulová šťáva s medem

Tuto medicínu zná z dětství jistě každý z nás. Sice ne každému chutná, ale je skutečně léčivá. Vymačkejte šťávu z jedné velké cibule, buď v odšťavňovači anebo ji rozmixujte v mixéru a následně rozmixovanou cibuli propasírujte přes jemné sítko anebo plátýnko. Šťávu z cibule pak můžete ještě zředit horkou vodou a přidat lžičku medu. I tato medicína funguje jako prevence i jako lék zároveň.

K TÉMATU  7 tipů, jak připravit dětskou narozeninovou párty

Zázračný česnek

Čerstvý nebo nakládaný umí skutečně divy. Jeden až dva stroužky česneku každý den bychom si měli dopřávat úplně všichni. Česnek je přírodním antibiotikum, ale pozor na jeho tepelnou úpravu. Některé látky v něm sice zůstávají, ale už není tak účinný jako čerstvý nebo nakládaný.

Echinacea je jednou z nejléčivějších bylin

Ať v podobě tinktury, kterou užíváme každý den po třech kapkách, nebo v podobě bylinného čaje, je významným pomocníkem především v chřipkovém období. Posiluje buňky a také pomáhá aktivovat bílé krvinky. Chcete si připravit vlastní domácí tinkturu? Budete na ni potřebovat sušený kořen. Dvě polévkové lžíce sušené echinacey zalijte sedmi lžícemi kvalitní vodky, slivovice anebo například meruňkovice.

Pořádně promíchejte a tinkturu přelijte do uzavíratelné nádoby a nechte deset dní macerovat. Sklenici umístěte na stinné a teplé místo. Každý den sklenicí mírně protřepte. Po uplynutí doby tekutinu přeceďte přes jemné plátno a přelijte do tmavé lahvičky a uchovávejte v chladu a temnu.

Kopřivová kúra

Kopřiv u nás roste habaděj, ale jen málokoho napadne je nasbírat a usušit nebo zamrazit. Přitom právě z kopřiv si můžete připravit silný odvar, který můžete užívat nejen jako čaj, ale například také jako výluh do horké koupele. V tomto případě pomáhá proti bolesti svalů a kloubů.

Inhalujte bylinky

Šalvěj, máta nebo například meduňka jsou ty pravé bylinky určené k inhalaci. Pročišťují dýchací cesty a také nás zbaví rýmy a suchého kašle. Stačí hrst sušených nebo čerstvých bylinek spařit litrem a půl vody, promíchat a inhalovat, nejlépe tak, že si přes hlavu přehodíte ručník nebo osušku, nakloníte se nad horkou tekutinu a deset minut inhalujete. Proceduru opakujte alespoň dvakrát až třikrát týdně.

Rakytníková šťáva

Dnes už téměř všude koupíte kvalitní rakytníkovou šťávu, koncentrát, který můžete pít klidně každý den. Rakytník má antioxidační účinky a chrání naše tělo před viry a bakteriemi. Posiluje imunitu a zároveň funguje jako silný lék. Rakytníkovou šťávu si můžete připravit i v pohodlí domova. Potřebujete na ni přibližně tři litry plodů, které rozmačkáte nebo rozmixujete v silném mixéru. Pak k nim přidáte dva litry vlažné vody, 20 ml kyseliny citronové a necháte jeden den odstát.

K TÉMATU  8 tipů, jak získat optimální hladinu dopaminu

Nakonec tekutinu propasírujete přes síto. Jakmile bude tekutina zbavena všech plodů, vlijete ji do hrnce a přidáte krystalový cukr. Na jeden litr tekutiny potřebujete jeden kilogram cukru. Vařte tak dlouho, dokud se v tekutině všechen cukr nerozpustí, poté sirup přelijte do lahví a pořádně je uzavřete.

Kustovnice čínská na snídani

Začněte den neslazeným bílým jogurtem, čerstvým ovocem, medem a kustovnicí čínskou. Funguje jako silný antioxidant, a proto posiluje náš organismus. Hodí se nejenom k müsli, do jogurtů nebo ovesných kaší, ale také například do salátů. Můžete ji také zobat u televize místo oříšků.

Priessnitzův obklad vyléčí bolest v krku

Stačí si jen namočit šátek nebo jiný kus látky do studené vody, přikrýt ho potravinářskou fólií nebo igelitovým sáčkem, poslední vrstvu tvoří ručník, díky kterému si obklad uvážete kolem krku nebo si ho jen tak položíte na hrudník. Jakmile vám z krku či hrudníku vytáhne veškerou horkost, obklad můžete sundat. Opakujte alespoň dvakrát až třikrát denně.

Černý bez snižuje horečku

Květ černého bezu obsahuje spoustu vitamínu, které pomáhají snižovat teplotu, rozpouštět hledy a také zmírňovat kašel. Dvě čajové lžičku usušeného bezu spařte 3 dcl vroucí vody. Louhujte deset minut, pak sceďte a vypijte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se rychle zbavit nachlazení? Lék najdete v přírodě

Chřipka, viróza nebo nachlazení? Na očkování pozdě, na prevenci nejvyšší čas

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Také máte každoroční problém, co koupit, manželovi, synovi nebo dědečkovi? Ženám se nakupuje samo, ale pro mužům? My pro vás máme tipy na originální vánoční dárky, které rozhodně nezůstanou dlouho zabalené…
Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?
Slovenský designér Pavol Dendis představil v rámci Mercedes Benz Prague Fashion Weeku svoji kolekci již po několikáté. V minulosti jsme u něj byli zvyklí na absenci barev. Letos je tomu jinak.
Ano, skutečně se to děje a rozhodně to není žádná vzácnost. I ženy po třicítce nemusejí mít manžela a děti, jen mezi námi pořád existují tací, které to nejenom překvapuje, ale dokonce i pohoršuje.
Trávíte v posilovně každou volnou chvíli? Tak trochu „flákáte“ pravidelné kontroly u zubaře? Pokud navíc často ponocujete, své šance na otěhotnění dramaticky snižujete. Jak s tím vším souvisí televizní ovladač?
Máte něco málo našetřeno a své úspory schováváte pod polštářem doufajíc, že vám je inflace “nesežere”? Bohužel inflace dosáhne i na vaše úspory, které sídlí na běžném účtu. Aby došlo naopak k jejich zhodnocení, vyplatí se je investovat. Do čeho? To je už na vás. Ať už se rozhodnete pro akcie, nemovitosti, dluhopisy nebo pro spořící účet, pomůžou vám knihy o investování, které vás navedou na tu správnou cestu.
K Vánocům neodmyslitelně patří štědrovečerní tabule. Stůl je středobodem, na který patří adventní věnec, dekorace i cukroví. Prostřený ale může vypadat i úplně jinak, než jak máte ve zvyku. Možností je nekonečno. Inspirujte se s jeho výzdobou!
Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?
Rodinné tradice mají nezastupitelný význam pro posílení vztahů a udržování rodinné identity. Jsou to pilíře, které spojují generace, vytvářejí pocit sounáležitosti a pomáhají budovat nezapomenutelné vzpomínky. Ať už se jedná o tradiční svátky, nebo malé každodenní rituály, rodinné tradice přinášejí stabilitu a pocit bezpečí, který je v dnešní době více než potřebný. V tomto článku se dozvíte, proč byste měli rodinné tradice udržovat živé a jak mohou obohatit váš každodenní život.
Počasí zatím nikdo poručit nedokáže a tak se zejména v jarních a podzimních měsících setkáváme s mnoha deštivými dny. Standardně jako ochranu před promoknutím jistě použijete deštník, nicméně na trhu jsou k dostání i velmi módní pláštěnky, které si postupně získávají na oblibě.
Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.
Jen málokdo si dovede představit léto bez zmrzliny. Proč ale do sebe sypat zmrzliny, které tu hlavní přísadu viděly jen zdálky, a oproti tomu jsou plné tuků a bůhví čeho ještě? To chce poctivou zmrzlinu, a čím originálnější, tím lepší. A kam vyrazit za úžasnou zmrzkou, na to se právě teď podíváme.

Výběr článků

Věděli jste, že pokožka může díky dobré stravě vypadat zdravěji? Pleť je jednou z prvních věcí, kterých si lidé všimnou a její zdraví hodně prozradí o tom, co kdo jí. Stravovací návyky se ve stavu pokožky doslova zrcadlí. Jak? Nahlédněte do našeho průvodce krásnou pletí.
Umělá inteligence je tu s námi už pěknou řadu let. Na své výsluní se však dostala až po listopadu roku 2022, kdy vznikl pokročilý chatbot, který se dokáže sám učit. Od té doby tato šikovná pomůcka mění svět podnikání i vzdělání. Jak pomůže i vám?
Dosud jste si mysleli, že stačí, když si ráno a večer vyčistíte zuby klasickým kartáčkem a zubní pastou a máte hotovo? V tom případě vás zklameme. Pokud chcete předejít zubním kazům, zubnímu kameni a zánětu dásní, pak je zapotřebí věnovat svým zubům řádnější péči.

Nepřehlédněte

Mnoho zahrádkářů uvažuje nad tím, jak podpořit růst své úrody způsobem, který by neohrožoval je samotné, ani přírodu okolo nich.
Jak upravovat meme obrázky nebo fotky přímo v aplikaci WhatsApp? Jak změnit font textu? Jak si pohrát s nahraným záznamem zvukové zprávy? Zkuste tyto tipy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek