Kůže je největší orgán a skrze ni nejen dýcháme, ale také přijímáme toxické látky z okolí. Nespadá sem však jen vzduch okolo nás, ale i to, do čeho se oblékáme. A co máte na sobě celý den, každý den.
Nevhodné materiály
Jedním z kritérií pro výběr oblečení by měl být materiál. Ne všechny materiály jsou totiž zdravotně nezávadné. Proto si teď něco povíme o materiálech, na které byste si měli dát extrémní pozor. Nebezpečné jsou hlavně z toho důvodu, že mohou způsobovat nejrůznější vyrážky a ekzémy, alergické reakce, bolest hlavy nebo třeba nevolnost či závrať.
Polyester
Jedním z nejnebezpečnějších materiálů je polyester. Není ani trochu prodyšný, proto naše pokožka trpí. Může svědit a pálit. Polyester navíc škodí životnímu prostředí, neboť výrobci při jeho zpracovávání používají obrovské množství vody a chemie (to je ale i případ bavlny a oděvního průmyslu obecně). Ačkoliv šaty z polyesteru mohou na první dobrou vypadat dobře, hlavně na obrázku, jakmile si je vyzkoušíte, nejspíš všechny jejich vady odhalíte do několika málo minut.
Viskóza
Jde o trochu lepší variantu polyesteru, tedy alespoň podle mnohých prodejců a výrobců oblečení. Ve skutečnosti tomu tak ale rozhodně není. Škodí člověku i životnímu prostředí. Protože se vyrábí z celulózy, během nošení oblečení se z ní uvolňují nebezpečné látky. Tyto toxiny zapříčiňují například bolest hlavy, nespavost anebo nepříjemný tlak na hrudi.
Nylon
Z nylonu se vyrábějí punčocháče nebo silonky, ale také spodní prádlo. Jenže je stejně neprodyšný jako polyester. Spodní prádlo z tohoto materiálu vám proto může po čase v intimních partiích způsobit nejrůznější plísně a kvasinkové nemoci. Mužům zase z nylonového spodního prádla hrozí to, že jejich spermie nebudou dostatečně kvalitní.
Akryl
Akryl se využívá především k výrobě mikin, rukavic nebo čepic. Na většině akrylového oblečení tak najdete cedulku s upozorněním, že ho máte držet dále od ohně. Proč? Protože dobře hoří. Také se snadno srazí nebo naopak vytahá. Na oblečení se tvoří žmolky, a proto vám akrylové svetry příliš dlouho nevydrží.
Toxické látky v oblečení
Nyní si povíme něco o toxických látkách, která se v oblečení dají najít. Jde například o takzvaná azobarviva. Tyto škodlivé sloučeniny mohou být dokonce karcinogenní. Proto je u nás zakázáno tyto látky používat při výrobě oblečení pro děti nebo dětských hraček. Než si proto jakýkoliv kus oblečení pořídíte, ujistěte se, že disponuje certifikátem o jeho nezávadnosti. V sázce je vaše zdraví.
Ftaláty
Ftaláty se využívají hlavně u potištěných triček a mikin. Přitom mohou zapříčinit neplodnost. Ftaláty se používají především jako změkčovadla při výrobě plastů, ale ani v oblečení nejsou žádnou výjimkou. Pak se nám dostávají při kontaktu s kůží nebo sliznicí do těla a mohou vyvolat astma, nejrůznější alergie, oslabují imunitu a taktéž mají negativní vliv na srážlivost krve.
Formaldehyd
Formaldehyd obvykle obsahuje oblečení kvůli tomu, aby se nemačkalo. Jenže i tato toxická látka má velmi negativní vliv na naše zdraví. Dokonce se o této látce říká, že je karcinogenní. Právě karcinogenita byla prokázána při testování na zvířatech. U lidí ale obvykle způsobuje podráždění očí a dýchacích cest, kašel, únavu nebo nadměrnou žízeň. Někdy také může zapříčinit zánět průdušek nebo plic a v některých případech i astma.
Toxické kovy
A pak tu ještě máme třeba chrom, nikl nebo například rtuť. To všechno jsou toxické kovy, které na sebe vážou barvivo a udržují tak stálou barevnost oblečení. Jenže jakmile se kovy nahromadí v lidském těle, mohou na nás mít velmi negativní účinek.
Které materiály jsou těmi nejlepšími?
Než si příště vyberete nějaký nový kus oblečení do svého šatníku, přemýšlejte o tom, ze kterého materiálu je ušitý. Nejlépe samozřejmě uděláte, když si budete kupovat oblečení jenom z přírodních materiálů. Mezi ty nejoblíbenější patří hlavně len, bambusové vlákno nebo biobavlna. Populární je i oblečení z konopí nebo tencelu. Tencel se vyrábí z eukalyptového dřeva a je to velmi ekologický materiál. Navíc absorbuje o padesát procent více vlhkosti než bavlna a je dokonce antibakteriální.
Proč oblečení před prvním nošením prát?
A na závěr si zodpovíme jednu velmi důležitou otázku. Proč bychom měli i nové oblečení po nákupu ihned vyprat? Ženy, které se již staly matkami, moc dobře vědí, že než své miminko oblečou do nového oděvu, musejí ho vyprat. Proč ale to samé nedělají i s oblečením pro sebe? Schválně, perete nové oblečení nebo si ho hned vezmete na sebe?
Pokud pro vás platí druhá možnost, pak vězte, že nové oblečení je plné chemických látek a bakterií. Když se oblečení vyrábí, dochází k jeho bělení, barvení a nakonec prochází procesem zvaným apretace. A jakmile se oblečení vyrobí, musí se zabalit, někde uskladnit a následně odeslat k zákazníkovi nebo na prodejnu. Všechny tyto procesy zapříčiňují to, že oblečení chrání proti hmyzu a molům nebo třeba proti vlhkosti. I nitě bývají napuštěné všemožnými chemikáliemi. Pokud tedy chcete předejít nejrůznějším zdravotním komplikacím, je záhodno oblečení ihned po jeho nákupu vyprat, a to na teplotu doporučovanou samotným výrobcem.
Někdy je rovněž doporučováno oblečení po vyprání umístit do sušičky, aby prošlo aspoň jedním horkým cyklem. Co se týká samotného praní (nemáte-li informace od výrobce), postačí oblečení obrátit naruby a vyprat ho ve studené vodě. Jestliže jste si pořídili hedvábné oblečení či oblečení z jiných citlivějších materiálů, vyperte ho alespoň v ruce pomocí šetrného prášku přímo určeného na danou tkaninu.
Pozor na prací prášky a aviváže
Toxické však pro mnoho žen i mužů mohou být rovněž klasické prášky a aviváže. V případě, že ještě nemáte žádnou vlastní ověřenou značku pracích prostředků, zkuste v tom právě zakoupeném vybrat jenom pár kousků oblečení. Někdy se totiž může stát, že jakmile si vyprané oblečení vezmete na sebe, alergická reakce, především v podobě vyrážky, na sebe nenechá dlouho čekat. Pozor si samozřejmě dejte i na aviváž. Nejlepší je volit tu na přírodní bázi, kterou mohou používat i lidé s velmi citlivou pokožkou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Kam zmizela holčička z legendární reklamy na Kofolu? Je zpátky v televizi
Udržitelná móda: Trend, který miluje nejen příroda, ale i my!