Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Televize může posloužit jako učebnice. O filmech je ale třeba podle odborníků s dětmi mluvit

Začátek školního roku bývá pro děti náročný. Především přeladit se z prázdninového módu do toho studijního vyžaduje mnoho úsilí. Nenáročným způsobem, jak se děti můžou začít učit, aniž by si to uvědomovaly, jsou naučné filmy a seriály. Jen posadit děti před obrazovku ale nestačí. Důležité je s nimi o pořadech mluvit. Jak na to?
Televize jako učebnice
family, leisure and people concept - happy mother, father, son and daughter with popcorn watching tv at home

Televize jako učebnice

Jak jsme naznačili už v úvodu, televize jako učebnice posloužit rozhodně může. Sledování má ale svá pravidla a bez vaší přítomnosti nebo zúčastněnosti se to neobejde. Jak se s dětmi o filmech bavit a které filmy můžete sledovat?

Pamatujete si francouzský vzdělávací animovaný televizní seriál z roku 1987 Byl jednou jeden život? Díky nezapomenutelným bílým krvinkám v roli policajtů s obušky mnoho tehdejších dětí pochopilo, jak funguje krevní oběh v lidském těle.

Televizi jde jako pomocníka při výuce využít i dnes. K ruce může být učitelům i rodičům řada současných dokumentů, filmů a seriálů vykreslujících nejenom dobu, ale i důležité fenomény či skutečnosti.

Seriál Černobyl a další

Příkladem je loňský projekt České televize Dukla o tragické události v černouhelných dolech z roku 1961 nebo letošní hit – seriál Černobyl o nejhorší jaderné havárii. Podle učitelky 2. stupně Terezy Vaněčkové jsou podobné snímky dobrým příkladem, jak v dětech vzbudit o učivo větší zájem. „Cokoli, co studenty zaujme a zároveň je nenásilně vzdělá, je dobré. S některými dokumenty, které jsou primárně určeny jako výukové, bývá problém. Žáci v nich často prokouknou učebnicový text s vizuální stopou. V tomto ohledu preferuji spíš formu příběhu i za cenu drobných faktických nepřesností nebo odchylek,“ říká Vaněčková. Dodává ale, že na nuance je poté potřeba je upozornit.

Jak diskutovat u televize

Právě filmy a seriály v dětech často probouzí takový zájem, že o tématu samy chtějí diskutovat, ať už s rodiči, nebo mezi sebou. „Toho mohou využívat rodiče i učitelé a dovysvětlit tak některé souvislosti a pozadí příběhů. Samozřejmě je ale nutné uzpůsobit promítaný snímek věku dětí, aby téma pochopily a udržely pozornost. To se mi ve výuce podařilo například při filmu Mikrokosmos, pojednávajícím o hmyzím životě,“ dodává Vaněčková.

Co ještě zkusit

Pokud chtějí rodiče či učitelé podobné doplňky učiva využít, nejsou už odkázáni jen na půjčovny a televizní vysílání. Dobové a historické seriály v poslední době zažívají boom. Velmi oblíbené je seriálové drama Černobyl, ale úspěšný je například také výpravný seriál Viktorie, který popisuje období vlády jedné z největších panovnic a čerpá ze skutečných událostí a podrobných deníků samotné královny.

K TÉMATU  Špenát místo ledového salátu, avokádo místo majonézy. Co ještě můžete zkusit nahradit něčím zdravějším.

Z českého prostředí můžete zkusit například dokumentární snímky o českých sportovcích jako Emil Zátopek nebo Věra Čáslavská. Divácky atraktivní je pak také snímek Milada o vykonstruovaném politickém procesu z komunistického Československa. Tyto filmy najdete i v nabídce internetových televizí.

Dokumenty na desítky způsobů

Omezovat se ale nemusíte s dětmi pouze na historická témata. Mezi vysoce hodnocené přírodovědné pořady patří např. planeto Česko nebo Earth: Den na zázračné planetě.

Přestože nabídka na televizi a internetu je dobře dostupná a více než dostatečná, neznamená to, že doučování či rozšiřování obzorů je možné nechat pouze na televizní či počítačové obrazovce. „Filmy a seriály musíme chápat pouze jako užitečnou pomůcku. Mnohem podstatnější je, jak poté děti s informacemi pracují. Je proto důležité s nimi často mluvit a pomáhat jim utvářet si názory a spojovat věci do souvislostí,“ uzavírá Vaněčková.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máte pocit, že se točíte v bludném kruhu? Věci se nevyvíjí podle vašich představ? Máte pocit, že všechno je špatně? Že se ostatní mají lépe než vy? Zkuste se uvolnit a nechat všechno být. Hlavně se přestaňte bránit a obviňovat druhé kolem vás.
Kdo by nechtěl být lepší, výkonnější, šťastnější? Existují různé metody, které učí, jak na to. Jednou je to pozitivní myšlení, jež by mělo být tou správnou cestou. Jindy zase mindfulness meditace, co vám pomůže se soustředit na přítomný okamžik a zbaví vás nahromaděného stresu. Za vyzkoušení stojí také služby osobního kouče. Už jste se někdy setkali s termínem neurokoučink? Víte, co se pod ním schovává?
Každá z nás tu a tam zatoužíme po změně. Když už ale přijde na věc, zpravidla první, čím začneme, jsou naše vlasy. Důvod je prostý. Je to změna, které si většinou všimne opravdu každý (no dobře, možná manžel na to přijde později) a zároveň je to způsob, jak ze sebe vykouzlit zcela nové já, které rázem získá zbrusu novou image. Kde jinde hledat nové nápady a nasávat inspiraci, než právě v osvěžujících trendech, které nám rok co rok přinášejí světoví vlasoví stylisté. Co si pro nás připravili tentokrát?
Jak dlouho mohou děti sledovat denně televizi? Záleží na věku nebo ne? Může sledování některých programů poškodit jejich zdraví?
Originalitě se meze nekladou, a to ani v případě takových detailů, jako jsou kuchyňské baterie. Díky různým barevným provedením můžete z té vaší učinit moderní doplněk, který bude v kuchyni třešničkou na dortu. Objevte krásu barev a dopřejte tak interiéru proměnu!
Když jsem před třemi lety potkala svého současného muže, byla jsem nadšená. Vkládala jsem velké naděje do naší lásky. Pořídili jsme si společné bydlení a narodila se nám dcera. Po čase jsem ale poznala, že žádné dlouhodobé soužití není ideální. Dnes je náš společný život rodičovský, a já si začala psát s bývalým z Chorvatska.
Je skvělé, když si se svým novým partnerem rozumíte téměř ve všem. Ovšem, už jste se setkala s jeho přáteli? Obáváte se prvního setkání? A co když to napoprvé moc nevyšlo? Nezoufejte, připravili jsme pro vás několik rad, které vás navedou k tomu, abyste se s jeho přáteli více sblížila.
Křik a pak pláč, pocity nepochopení a smutek. Výkyvy nálad jsou jen jedním z nepříjemných příznaků klimakteria. K těm dalším patří návaly, noční pocení a nespavost. I proto je přechod pro mnohé velkým strašákem. Jestli se to týká i vás, pak je na čase změnit myšlení a přístup. Nejde o žádné stigma! Klimakterium je přirozenou etapou v životě každé ženy a navíc v dnešní době existuje řada způsobů, jak toto období usnadnit.
Aktuálně nejedna zahrada oplývá pěstovanou zeleninou. Zatímco z počátku jara a léta trápilo zahrádkáře sucho, nyní jsou tím hlavním problémem škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu. Žádný zahrádkář si však nemusí nechat svou zeleninu vzít, se škůdci totiž lze efektivně bojovat. Dokonce se nemusí použít ani chemie, po které sahají především nezkušení zahrádkáři, kteří jednotlivé druhy zeleniny pěstují vůbec poprvé.
Že jste několikrát vzpomínaly na své rodiče kvůli tomu, že vám dali nevhodná křestní jména? Až si pročtete náš článek, budete jim s láskou děkovat. Rozhodně si můžete pogratulovat, že jste ještě dopadly dobře. Jdeme na přehled zajímavých a kuriózních křestních jmen, která se skutečně v naší zemi vyskytují.

Výběr článků

Mnoho z nás pěstuje pokojové květiny ve svých bytech. A mnoho z těchto bytů má balkon (i když největším luxusem pro pěstitele je slunná lodžie, kterou lze proměnit v rozkvetlou zahradu). Nicméně pěstování květin na balkoně (tzv. balkónovek) se poněkud liší od běžného pěstování květin uvnitř bytů a domů. V čem konkrétně a jak se o balkónovky starat se dočtete v článku.
Příprava na pohovor v digitální době vyžaduje trochu jiný přístup než klasický pohovor. S rozvojem technologií a nárůstem online pracovních pohovorů je důležité vědět, jak se na takový pohovor připravit, abyste byli úspěšní. Zde je několik praktických tipů, jak se připravit na pohovor v dnešním digitálním světě.
Bydlíte v bytovce nebo v paneláku? Zřejmě i vy máte potíže s velmi suchým vzduchem v místnostech. Jak ho efektivně zvlhčit a co suchý vzduch vlastně způsobuje?

Nepřehlédněte

Každý z nás má ty nejlepší rady a recepty, jak zvládnout nachlazení. Někdo rovnou běží do lékárny, někdo se uchyluje k tradiční čínské medicíně a někdo sahá po osvědčených dobrých rad našich babiček.
Internet, sociální sítě a technologie dnes ovládají svět a my si jen těžko dovedeme představit současnost bez těchto nástrojů. Ty patří mezi nedílnou součást našeho pracovního, ale i osobního času. Jaký vliv mají technologie a sociální sítě na náš život? Je díky nim jednodušší a lepší nebo se jejich vlivem potýkáme s větším stresem?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek