Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Syndrom vyhoření. Jak ho poznat a včas mu předejít? Kdy je člověk pouze unavený a kdy už vyhořelý?

Stres a neustálý tlak na výkon v práci, strach ze selhání a z toho, že nebudete schopna dostát požadavkům okolí. To jsou některé z faktorů, které vedou u mnoha dříve výkonných a schopných lidí ke stresové poruše, známé jako syndrom vyhoření. Jak ho poznat a jak jej řešit?
syndrom vyhoření
zdroj: 123RF.com

01. 03. 2019

Příznaky nepřehlížejte, samy od sebe neodezní

Moderní výzkumy ukazují, že příčinou vzniku této stresové poruchy je v první řadě tlak na nadměrný výkon a strach ze selhání. Tento tlak nemusí vytvářet nutně jen okolí, většinou je člověk obětí vlastních přehnaných požadavků sám na sebe. Nejčastěji se s vyhořením setkají ti, kdo pracují s lidmi, například lékaři, zdravotní sestry, učitelé, psychologové, právníci, policisté, telefonní operátoři. Avšak z výsledků nejnovějších studií vyplývá, že jsou mezi nimi stále častěji matky na mateřské dovolené, ženy v domácnosti a dokonce i studenti.

Kdy jde jen o únavu

Zda jde pouze o únavu, poznáte z toho, že stav je jen přechodný. Máte zkrátka období, kdy se cítíte unavené. Stačí trochu přibrzdit a energie se vám opět vrátí zpět. Někdy pomůže dovolená, kde síly načerpáte. Zvážíte, zda toho není jen na vás mnoho a uberete trochu plyn.

Symptomy syndromu vyhoření

Syndrom vyhoření se v emocionální oblasti projevuje sklíčeností, popudlivostí, bezmocností, nesoustředěností a zapomínáním. V oblasti mezilidských vztahů jsou takoví lidé cyničtí, nechtějí pracovat s lidmi, začnou být konfliktní. Mezi fyzické projevy patří výrazné poruchy spánku, může to být nespavost, nebo nápadně zvýšená potřeba spánku, který však nepřináší odpočinek. Dalšími doprovodnými znaky jsou bolesti hlavy, zad, problémy se zažíváním.

Lidsky řečeno – cítíte se takhle? Vnímáte u sebe ztrátu elánu, zájmu, nadšení, motivace? O cokoliv se v práci pokusíte, narážíte jakoby na stěnu. Tedy na nezájem, odmítnutí, nedostatek podpory. V podstatě se cítíte, že nemůžete nic dělat a jste bezmocné. Uvědomujete si, že neděláte to, co byste chtěla, a také cítíte, že ani nemůžete. Začnete proto věci dopředu vzdávat, protože nevidíte žádnou změnu ani pokrok, nastupuje apatie.

Jednotlivé fáze syndromu vyhoření

Nejprve se snažíte pracovat co nejlépe, pak postupně ztrácíte ideály. Někdy si připadáte nedostatečně ohodnocené, začnou vás frustrovat různé překážky, kolegové nebo klienti. V další fázi se vám zdá, že jste pod neustálým tlakem a nestíháte. Pak začnete být protivné i doma a nakonec vás stres udolá. Přejdete do rezignace a děláte jen to nejnutnější. I tak máte pocit, že to stejně nemá smysl.

K TÉMATU  Jak zvládnout stres v předvánoční době? Pusťte ho z hlavy! Co všechno udělat, abyste byly spokojené?

Čím dříve to začnete řešit, tím lépe. Avšak u vyhoření jde o plíživý proces, jehož vznik a vývoj je těžké z pozice samotného postiženého vůbec postřehnout. V první fázi vám může pomoci praktický lékař. V případě rozvinutého syndromu vyhoření vás doporučí k psychiatrovi nebo psychoterapeutovi.

Pomůže odpočinek, čas na koníčky i výpověď

Rozhodněte se. Je práce opravdu tím nejdůležitějším ve vašem životě? Odpočívejte. Jen odpočatý člověk může pracovat dobře. Pleťte, sázejte byliny, cvičte. Nápady přicházejí samy právě v těchto chvílích, kdy máte „čistou hlavu“. Naučte se říkat ne. Neberte si práci, kterou nezvládnete. Udržujte si přátele a koníčky. Nezanedbávejte je kvůli práci. Vyjednejte si mimořádně dlouhou dovolenou, třeba několik měsíců. V klidu si zrevidujte své přednosti a rezervy, plány, ambice, možnosti i žebříček hodnot. Když nebude zbytí, rozhodněte se k radikálnímu řešení a změňte zaměstnání. V posledních fázích syndromu vyhoření je to už téměř jediné, co zaručeně pomáhá.

Jak syndromu předejít?

Dá se však syndromu i předejít. Je třeba si uvědomit, co od života chcete a průběžně se zamýšlet nad tím, jestli se tím řídíte a chováte se podle toho. Samozřejmě jde o všechny stránky života, nejen tu pracovní. Zkuste si odpovědět na tyto otázky:

  • Jak chci svůj život žít a co od něj očekávám?
  • Co chci dál?
  • Co jsem ochotná tomu dát?
  • Co v mém životě zásadně nesmí být?

Když zjistíte, že v práci nebo v životě děláte něco, čím jdete proti sobě, je dobré se zastavit a uvědomit si, zda je to ještě něco, co vůbec chci. Pokud ne, vyřaďte to ze svého života hned.

Setkaly jste se s tímto syndromem osobně? Povězte nám své zkušenosti do diskuze pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

K TÉMATU  Obavy a problémy každé mámy. Osamělost, panika, vyhoření, nedostatečnost

Porazte konečně stres. Ověřené relaxační techniky, které opravdu pomáhají a uklidňují

Jak zvládnout stres. Kompletní manuál na obranu proti škodlivým emocím

Přečtěte si také naše další zajímavé články týkající se duševního zdraví

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Lidé to dělají pořád. Nestačí jim obyčejné koupání, u bazénu nebo na břehu rybníka prostě blbnou, a to se často neobejde bez střemhlavého pádu. Pokud se ale nikomu nic nestane, nakonec je z toho zdroj smíchu pro celé okolí.
Prázdniny jsou časem, kdy děti nejraději tráví čas venku, hrají si s přáteli a užívají si volno. Přesvědčit je, aby si vzaly do ruky knihu, může být náročné. Ale co kdyby čtení bylo stejně lákavé jako letní dobrodružství? S trochou kreativity a správnými nápady můžete své děti inspirovat k tomu, aby si našly cestu k literatuře i během letních dnů. Přinášíme vám osvědčené tipy, jak udělat z čtení zábavnou a neodmyslitelnou součást prázdninového programu.
Udržitelná móda již není jen trendem, ale nezbytností. Naučte se, jak skloubit lásku k módním trendům s odpovědným přístupem k životnímu prostředí, a to vše s elegancí a stylem.
Chcete si pořídit pejska, ale moc dobře si uvědomujete, že zanedlouho chcete založit rodinu? Možná z toho důvodu ztrácíte o pejska zájem, protože si říkáte, že pes a děti - to rozhodně nejde dohromady. Jenže opak je pravdou. Stačí si jen zvolit takové plemeno, které s dětmi bude opravdu skvěle vycházet. I když se to může jevit jako něco nereálného, psi jsou velice empatičtí a zejména některá plemena se o děti starají doslova jako o svá vlastní štěňata. Pořiďte si tedy svého čtyřnohého společníka a než si založíte rodinu, trochu si ho vycvičte. Můžete ho brát jako své první dítě a vyzkoušet si, co taková péče vlastně vyžaduje.
Jsou konečně vidět výsledky po dlouhých týdnech strávených v posilovně? Konečně se ukazují buchtičky na břiše, kvůli kterým jste poslední měsíce nejedli sladkosti a drželi si zdravý jídelníček? Nezmařte svou dlouhou snahu a vyhněte se několika věcem, po kterých se tloustne, a to extrémně rychle.
Víte, jak byste se správně měla starat o svou pleť, aby byla stále zářivá, vyživená a vypnutá? Jen obyčejné odlíčení pleti před spaním bohužel nestačí.
Chystáte se na dovolenou, ale rádi byste se vyhnuli nepříjemnostem spojeným s krádežemi? Zpozorněte u našeho přehledu pěti nejhorších krádežnických destinací a hlavně – pozor na peněženky!
Co vyrazit na hory? Vyhlášená lyžařská destinace Méribel ve francouzských Alpách patří mezi ty nejluxusnější. Tahle překrásná horská chata je k pronájmu! Celých 330 m² a 3 patra, kde je 6 ložnic, prostorný obývací pokoj s panoramatickým oknem nebo vlastní kuchyně. Dole najdete krytý bazén a k dispozici je i sauna. Navíc dodávka s řidičem. Stejně ohromující jako vzhled a interiér chaty je i ceník služeb. Tohle zkrátka něco stojí.
Kolagen je jedna z nejdůležitějších bílkovin ve vašem těle. Je hlavní složkou pojivových tkání, které tvoří několik částí těla, včetně šlach, vazů, kůže a svalů. Kolagen má mnoho důležitých funkcí, včetně zajištění struktury pokožky a posílení kostí.
Baculatý a oteklý obličej - to je problém mnoha žen. I když i mužů, ovšem ženy jsou ty, které s tímto problémem chtějí opravdu efektivně bojovat. Jestliže nejste se svým obličejem spokojená, nemusíte si zoufat a ani nemusíte chodit na plastiku. Existuje totiž několik věcí, které udělat, abyste o oteklý obličej přišla.
Chodit bez bot se stalo tak trochu módním trendem. Najednou máme podporovat chůzi dětí po kamínkách, existují různé stezky na trénink chůze naboso, frčí barefoot neboli bosé boty. Čím nám tohle ale vlastně prospívá? Bude naše zdraví za chůzi naboso opravdu vděčné?
Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.

Výběr článků

S blížícími se Vánocemi po nás naši blízcí budou chtít vědět, co si přejeme pod stromeček. To se může zdát jako příjemná otázka, ale opak může být pravdou. Ne vždy máme v záloze seznam předmětů či zážitků, které nutně potřebujeme mít. Často se může dostavit pocit, že už máme vlastně všechno.
Ano, skutečně se to děje a rozhodně to není žádná vzácnost. I ženy po třicítce nemusejí mít manžela a děti, jen mezi námi pořád existují tací, které to nejenom překvapuje, ale dokonce i pohoršuje.
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.

Nepřehlédněte

Redakce Damskaliga.cz si pro vás ve spolupráci s hotelem Mariott připravila soutěž o pobyt pro dvě osoby v krásném Superior pokoji. Odpovězte správně na soutěžní otázku a vyhrajte třeba právě Vy! Soutěž trvá do 30.11.2021
Mít pevné nohy bez celulitidy – to je sen nejedné ženy. Mezi námi se najde jen malé procento těch, které jsou se svými dolními končetinami spokojené.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek