Riskujete vznik plísně
Nikdo z nás se nechce dělit o domov s plísní. Nejenže fleky a skvrny na zdech nevypadají ani trochu hezky, ale přítomnost plísně představuje předně zdravotní riziko. Právě tím, že dáváte prádlo na topení, protože je to ve vašich očích efektivní způsob, jak ho rychle usušit, vznik plísně u sebe doma riskujete.
Napadlo vás někdy, kam putuje všechna ta odpařená voda? My vám to prozradíme: shromažďuje se ve vnitřních prostorách a vlhko je ideálním místem pro plísně, které si v takovém prostředí doslova libují. Zatímco některé plísně vylezou na zdech, jiné se usadí v kobercích, kde mnohdy ani nejsou vidět.
Zvyšujete náklady na topení
Mnoho domácností každoročně řeší, jak pokud možno snížit náklady na topení na nutné minimum. Natožpak v současné době, kdy šly tyto výdaje radikálně nahoru, určitě nechcete riskovat, že budete za topení platit více, než skutečně musíte. Jenže pokud doma sušíte prádlo na topení, máte k vyšším nákladům krásně našlápnuto.
Oblečení rozložené na topení zamezí proudění teplého vzduchu do místnosti, což znamená, že se pokoj nevyhřeje tak, jak byste si představovali. To vás může vést k tomu, že na topení přidáte a rázem se korunky začnou kutálet mnohem rychleji.
Jak sušit prádlo v zimě?
Klasický sušák
Teď máte nejspíš zamotanou hlavu otázkou, co mám tedy proboha dělat? Nejjednodušší řešení je pořídit si domů klasický sušák. Sice na něm prádlo bude v zimě schnout pomaleji než v létě, ale je to velmi efektivní řešení a pro mnoho domácností i jediná možnost hned po topení. Jestli už sušák doma máte, tak ho v zimě i používejte.
Na druhou stranu, často prádlo, hlavně v zimě, chytí zatuchlý odér. Předně pak těžké bavlněné kusy oblečení. Můžete si pomoct tím, že prádlo necháte klidně i dvakrát vyždímat na vysoké otáčky. A nezapomínejte na sušáku mezi jednotlivými kousky nechávat mezery, ať tudy může cirkulovat vzduch.
Přesto ani tato metoda není ”plísnivzdorná”. Jakmile v bytě sušíte prádlo, nesmíte zapomínat větrat. Kam si myslíte, že se ”vypaří” všechna ta voda? No samozřejmě do místnosti. Proto domů buďto pravidelně pusťte čerstvý vzduch, nebo otevřete okno na mikroventilaci. Sledujte rámy oken, jakmile je na nich vysrážená voda, je potřeba vyvětrat.
Sušička prádla
Sušička prádla je nejelegantnější řešení. Jejími přednostmi jsou rychlost, prádlo vytáhnete ven nadýchané a provzdušněné. Do malého bytu však nemyslitelné řešení. Také musíte počítat s tím, že její provoz rovněž něco stojí, přestože dnes na trhu naleznete už i úsporné modely. Na druhou stranu, nespotřebujete pak tohle množství energie na vytopení místnosti při klasickém sušení a odvětrávání vlhkosti?
Prádlo dokáže uschnout dokonce i venku na mrazu. V klasických bytových jednotkách ve městě má ale asi málokdo z nás možnost pověsit oblečení ven. Ovšem pokud disponujete balkonem, můžete zvážit i tuto možnost.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Praní prádla není věda. Řiďte se několika pravidly
Vyplatí se sušička prádla? A pár tipů, které udrží vaše prádlo v původním stavu