Sobota , 23. 11. 2024

Klement

Všechna šumivá vína nejsou šampaňské. Jak být za dámu a vyznat se ve světě bublinek

Bouchnete si šáňo nebo šampáňo? Ve skutečnosti se rozlišují na sekt, šumivá vína a šampaňské. Co mají tato vína společného? Hlavně bublinky!
Všechna šumivá vína nejsou šampaňské. Jak se v nich vyznat se
zdroj: 123RF.com

15. 11. 2019

Rozdíl mezi šampaňským a ostatními bublinami

Šumivá vína nebo šampaňské? Rozdíl mezi nimi není ani tak ve složení či postupu výroby, jako spíše v původu. Pravé šampaňské pochází pouze z vinařské oblasti Champagne-Ardenne v severovýchodní Francii. Vyrábí se tak, že se v láhvi vyvolá sekundární (druhé) kvašení, čímž vzniká oxid uhličitý, tedy bublinky.

Sekt je šumivé víno, které je vyráběno stejným způsobem jako šampaňské, avšak nepochází z dané vinařské oblasti. Označení „sekt“ bylo převzato z Německa, kde se používalo již v 18. století.

Technologii výroby jednotlivých značek si výrobci pečlivě střeží. Znají velmi dobře své vinice, vlastnosti hroznů a jejich schopnost se mísit s ostatními.

Nevyrábí se z čehokoli. Odrůdy jsou přesně stanovené.

V šampaňském najdete smísené pouze tyto tři odrůdy: Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay. Jiné se nesmí používat. Výroba růžového šampaňského je ještě pracnější a časově náročnější. Buď se na určitou dobu přidávají slupky dvou prvních – tedy červených odrůd, nebo určité procento nešumivého červeného vína.

Šampaňské může být tzv. neročníkové nebo ročníkové. Pro neročníkové se před druhotným kvašením scelují (neboli mísí) vína různých ročníků, odrůd a většinou i vinic. Toto šampaňské není vhodné k archivaci. Ročníkové šampaňské může být také směsí různých odrůd a vinic, ale musí pocházet ze stejného roku. Pro výrobu se používají ročníky výjimečných kvalit. Odborníci se shodují, že takové jsou zhruba tři za deset let.

Oblíbené Prosecco a další bubliny

Pokud se začnete zajímat, jak se vyrábí Prosecco, narazíte na metodu Charmat. Znamená to, že tzv. druhotné kvašení neprobíhá v lahvích, jako u šampaňského či sektu, ale v ocelových tancích a pak se pod tlakem plní do lahví. Tato metoda je rychlejší a levnější. Ale zároveň tak vzniká svěží víno s nižším obsahem alkoholu.

K TÉMATU  Kdy posílat svatební pozvánky a na co si dát pozor?

Prosecco je v oblasti šumivých vín něco jako šampaňské. Je jedinečné a říká se tak pouze vínu, vyrobenému v kopcovité oblasti Benátska, mezi městy Conegliano a Valdobbiadene. Vyrábí se z odrůdy Glera, která se dříve nazývala právě Prosecco.

Na láhvi je k vidění nápis frizzante. Pochází z italštiny a česky znamená jemně perlivé. Také Prosecco má variantu frizzante. Ale v posledních letech se s frizzante víny můžete díky jejich značné oblíbenosti setkat i u českých a moravských vinařů.

Vychutnejte si je kdykoli

Stále ještě přetrvává zvyk, že jsou šumivá vína něco, co se používá hlavně na přípitek. Na narozeniny nebo silvestra prostě bouchnete „bohemku“. Ale je to škoda. Zkuste si vybrat z širšího sortimentu. Kvalitních šumivých vín je spousta a brzy zjistíte rozdíly mezi chutěmi jednotlivých značek.
Dejte najevo, že sekt není jen na přípitek. Dopřejte si jej kdykoli, třeba k jídlu, jak to doporučují someliéři. Hodí se například ke zvěřině, králíku, rybám, mořským plodům. Růžové je vynikající k sushi.

A pozor, nepřechladit! Častým zvykem je dát sekt před konzumací do mrazáku. Ale v láhvi jsou smíchána skvělá značková vína, a když je přechladíte, neucítíte jejich vůni ani chuť. Správná teplota na podávání neročníkových šampaňských je kolem devíti stupňů. Pro ročníková vína je to deset až jedenáct stupňů a ta nejlepší šampaňská vychutnáte při teplotě dvanáct stupňů.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Supermoderní stavba zvaná Wave House se nachází na jihu Finska u městečka Mikkeli. Nápadný, podlouhlý srub na první pohled zaujme svojí zakřivenou střechou. Díky jejímu tvaru na ní nikdy nezůstane žádné napadané listí a nejsou potřeba ani žlaby, které by odváděly vodu.
Ať už jsou ve špenátovém salátu, restované nebo v omeletě, houby jsou chutnou pochoutkou nabitou živinami. Obsahují selen a ergothionein, což jsou silné antioxidanty. Také zde najdeme vitamíny skupiny B. Ačkoli jsou bílé potraviny často považovány za chudé na živiny, houby jsou výjimkou. Obsahují mnoho minerálů, jako je selen, draslík, měď, železo a fosfor, které se v potravinách rostlinného původu často nenacházejí. Ačkoliv se mezi sebou liší, všechny houby se mohou pochlubit působivým nutričním profilem. Níže si představíme 7 důvodů, proč by měly houby být pravidelnou součástí jídelníčku.
Dokumentární film s názvem Podvodník z Tinderu vede ve sledovanosti všech filmů na českém Netflixu. Příběh izraelského podvodníka, který vylákal z žen miliony a sám si pak žil v luxusu, doslova ohromil svět. Dříve trestaný zločinec si dokázal vymyslet opravdu důvěryhodnou historku, se kterou pak balamutil stvoření, co jen hledala lásku. Podvedené ženy teď splácí své dluhy – a on si vesele na svobodě dál užívá, vždyť mu všechny (bohužel) daly peníze dobrovolně.
Rádi byste si letos konečně dopřáli pořádnou dovolenou a uvažujete, zda pro vás bude lepší hotel nebo kemp? Podívali jsme se na zoubek ubytování v Chorvatsku a přinášíme vám několik zajímavých tipů, které vám pomohou naplánovat si dovolenou přesně podle vašeho gusta.
Otevřete dveře k zdravějšímu životnímu stylu. Dnes přinášíme vám praktické rady a osvědčené tipy, které vám pomohou iniciovat a udržet zdravé návyky. Od malých každodenních změn po postupný proces adaptace, čeká na vás průvodce, jak integrovat zdravější rozhodnutí do svého každodenního života. Jste připraveni na cestu k celkovému zlepšení svého životního stylu? Pojďte do toho snámi a objevte radostné stránky zdravějšího já.
Únava je přirozenou reakcí našeho těla na přepracovanost nebo stres. Pokud se ani po dobrém spánku necítíte odpočatí, jste neustále napjatí a necítíte se takříkajíc „v pohodě“, můžete trpět syndromem chronické únavy. Je rozšířený mezi obyvateli velkých měst, kteří jsou vystaveni častému stresu a přepracovanosti. Vědci nazývají chronickou únavu nemocí 21. století. Nestihla právě vás?
Mnozí z nás opalování velmi podceňují, přitom jde o jednu z nejrizikovějších kratochvílí, která nám může zničit zdraví. Co všechno byste měli vědět o opalování, než si lehnete na lehátko a začnete se v žáru poledního slunce opalovat?
Zimní zahrady jsou u nás stále více oblíbené. Kdo by si nechtěl užívat sluníčka a přirozeného světla i v době, kdy venku panuje zima. Vybudováním zimní zahrady navíc zvětšíte svůj obytný prostor a vznikne tak příjemné spojení s přírodou. Pokud je prostor i vytápěný, nic vám nebrání trávit zde váš čas kdykoliv. Jakou si vyberete?
Měsíček lékařský je letnička, která dorůstá právě teď až do půlmetrové výšky. Sbírá se od poloviny června do konce srpna nebo počátku září a je to všestranná léčivá bylina. Využijte jejích účinků i vy a přidejte ji do domácí lékárničky nebo své kosmetické výbavy.
Podzim je tady a s ním přichází chladnější dny, barevná příroda a tajemné svátky jako Dušičky a Halloween. Dny se zkracují, příroda se mění, a my cítíme pomalé uklidnění tohoto magického období
Léto se rychle blíží a s ním přichází i doba infekcí močových cest, které trápí nejednu ženu. Jakmile se objeví první nepříjemné příznaky, začněte okamžitě jednat. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle i následnými recidivami. Máte-li k těmto potížím sklony, předcházejte jim!
Sdílené koloběžky jsou dnes v Praze viditelné téměř na každém rohu. Tento fenomén, který je součástí rychle se rozvíjející sdílené ekonomiky, nabízí moderní způsob dopravy. Zatímco někteří je považují za revoluční řešení městské mobility, jiní je vidí jako překážku a bezpečnostní riziko. V tomto článku se podíváme na výhody i nevýhody sdílených koloběžek v Praze a jak ovlivňují každodenní život v české metropoli.

Výběr článků

Současná komplikovaná doba COVIDU-19 přinesla s sebou mnohé změny, se kterými se musíme ve svých životech poprat. Jednou z těchto změn je i karanténa. Obzvláště náročná je v případě rodin s dětmi. Přinášíme vám několik tipů, jak děti během karantény zabavit.
Není nic lepšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina. Bez všech možných chemických hnojiv, pesticidů, insekticidů a bůhvíjaké další chemie. Ale v našich klimatických podmínkách není takové pěstování nic jednoduchého. Zejména v případě, že se stejně jako letos zima poněkud protáhne a i v nížinách sněží ještě v dubnu. Proto pro vás máme tipy a triky, které oceníte při pěstování rajčat.
Ženy v České republice otálejí s těhotenstvím stále častěji. Průměrný věk prvorodičky se zvyšuje a během několika posledních let překročil hranici třiceti let. Lékaři před tímto trendem pravidelně varují a upozorňují, že i na reprodukční kliniky vyráží ženy až v příliš vysokém věku.

Nepřehlédněte

Přírodní prvky v interiéru jsou trendem, který vás může inspirovat. Neopracované dřevo v kombinaci s moderním nábytkem vypadá skvěle. Bříza je jedinečná svojí barvou, a tak jako jiné dřevo, které není opracované, podléhá pomalu zkáze. Je proto potřeba mít k dispozici mladý kmen, který je nutné patřičně vysušit. Povrch se pak natře tixotropním lakem, který břízu v podstatě obalí a uzavře. Na co všechno ji můžete použít?
Jedni je milují pro jejich klasický vzhled a charakteristické prošívání, které lze poznat hned na první pohled, jiní pro ně zase mají slabost, neboť se od konkurence odlišují trvalostí, komfortem a různorodými střihy, mezi nimiž si každý ctitel džínů snadno najde něco pro sebe. O jakých kalhotách je zde řeč?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek