Neděle , 27. 07. 2025

Věroslav

Všechna šumivá vína nejsou šampaňské. Jak být za dámu a vyznat se ve světě bublinek

Bouchnete si šáňo nebo šampáňo? Ve skutečnosti se rozlišují na sekt, šumivá vína a šampaňské. Co mají tato vína společného? Hlavně bublinky!
Všechna šumivá vína nejsou šampaňské. Jak se v nich vyznat se
zdroj: 123RF.com

15. 11. 2019

Rozdíl mezi šampaňským a ostatními bublinami

Šumivá vína nebo šampaňské? Rozdíl mezi nimi není ani tak ve složení či postupu výroby, jako spíše v původu. Pravé šampaňské pochází pouze z vinařské oblasti Champagne-Ardenne v severovýchodní Francii. Vyrábí se tak, že se v láhvi vyvolá sekundární (druhé) kvašení, čímž vzniká oxid uhličitý, tedy bublinky.

Sekt je šumivé víno, které je vyráběno stejným způsobem jako šampaňské, avšak nepochází z dané vinařské oblasti. Označení „sekt“ bylo převzato z Německa, kde se používalo již v 18. století.

Technologii výroby jednotlivých značek si výrobci pečlivě střeží. Znají velmi dobře své vinice, vlastnosti hroznů a jejich schopnost se mísit s ostatními.

Nevyrábí se z čehokoli. Odrůdy jsou přesně stanovené.

V šampaňském najdete smísené pouze tyto tři odrůdy: Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay. Jiné se nesmí používat. Výroba růžového šampaňského je ještě pracnější a časově náročnější. Buď se na určitou dobu přidávají slupky dvou prvních – tedy červených odrůd, nebo určité procento nešumivého červeného vína.

Šampaňské může být tzv. neročníkové nebo ročníkové. Pro neročníkové se před druhotným kvašením scelují (neboli mísí) vína různých ročníků, odrůd a většinou i vinic. Toto šampaňské není vhodné k archivaci. Ročníkové šampaňské může být také směsí různých odrůd a vinic, ale musí pocházet ze stejného roku. Pro výrobu se používají ročníky výjimečných kvalit. Odborníci se shodují, že takové jsou zhruba tři za deset let.

Oblíbené Prosecco a další bubliny

Pokud se začnete zajímat, jak se vyrábí Prosecco, narazíte na metodu Charmat. Znamená to, že tzv. druhotné kvašení neprobíhá v lahvích, jako u šampaňského či sektu, ale v ocelových tancích a pak se pod tlakem plní do lahví. Tato metoda je rychlejší a levnější. Ale zároveň tak vzniká svěží víno s nižším obsahem alkoholu.

K TÉMATU  Koitofobie: Strach ze sexu skutečně existuje. Jak se projevuje?

Prosecco je v oblasti šumivých vín něco jako šampaňské. Je jedinečné a říká se tak pouze vínu, vyrobenému v kopcovité oblasti Benátska, mezi městy Conegliano a Valdobbiadene. Vyrábí se z odrůdy Glera, která se dříve nazývala právě Prosecco.

Na láhvi je k vidění nápis frizzante. Pochází z italštiny a česky znamená jemně perlivé. Také Prosecco má variantu frizzante. Ale v posledních letech se s frizzante víny můžete díky jejich značné oblíbenosti setkat i u českých a moravských vinařů.

Vychutnejte si je kdykoli

Stále ještě přetrvává zvyk, že jsou šumivá vína něco, co se používá hlavně na přípitek. Na narozeniny nebo silvestra prostě bouchnete „bohemku“. Ale je to škoda. Zkuste si vybrat z širšího sortimentu. Kvalitních šumivých vín je spousta a brzy zjistíte rozdíly mezi chutěmi jednotlivých značek.
Dejte najevo, že sekt není jen na přípitek. Dopřejte si jej kdykoli, třeba k jídlu, jak to doporučují someliéři. Hodí se například ke zvěřině, králíku, rybám, mořským plodům. Růžové je vynikající k sushi.

A pozor, nepřechladit! Častým zvykem je dát sekt před konzumací do mrazáku. Ale v láhvi jsou smíchána skvělá značková vína, a když je přechladíte, neucítíte jejich vůni ani chuť. Správná teplota na podávání neročníkových šampaňských je kolem devíti stupňů. Pro ročníková vína je to deset až jedenáct stupňů a ta nejlepší šampaňská vychutnáte při teplotě dvanáct stupňů.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Půdní prostory nemusí sloužit jen k uskladnění harampádí. V půdní vestavbě může vzniknout vysněný podkrovní byt, který vám bude každý závidět. Hlavními charakteristikami jsou samosebou šikmé stropy, přiznané dřevěné trámy a zvláštní osobité kouzlo, jaké klasické byty nemají.
Lidé jsou různí a někteří mají prostě potřebu se zviditelňovat za každou cenu. Uznání široké veřejnosti si lze získat různými způsoby, na světě je velká spousta lidí, co udělá téměř všechno jen pro to, aby se o nich psalo či mluvilo. Zápis do Guinessovy knihy rekordů jistě jistým úspěchem je, stačí vlastně jen vyniknout a být nejlepší. A je docela jedno v čem.
K dostání nejsou jenom pomeranče nebo grapefruity, ale také pomela, která se nejvíce prodávají právě na sklonku roku. V této době jsou také nejlevnější, i proto možná sídlí na stole nejednoho člověka.
Jak si během minuty poradit s okem na svetru? Jak na zaseklý zip u kalhot nebo odpad, ucpaný vašimi vlasy? A k čemu všemu se dá využít korkový špunt? To a mnohem víc praktických vychytávek ve videu. Neuvěříte, jak to může být snadné!
Přirozené světlo nesmí v interiéru chybět, ale má ho být tak akorát. Někdy se však sluníčko zblázní a nezbývá, než ho vrátit do patřičných mezí. Slouží k tomu stínící technika, která má navíc dekorační funkci. Typickými zástupci interiérového stínění jsou vnitřní rolety a žaluzie. Ale co když se vám okoukaly nebo jen toužíte po designové lahůdce? Pak se vám budou líbit rolety typu den a noc. .
Měl to být hit, naslibovali nám nejdrsnější reality show. A místo toho máme v televizi pohled na táboření v exotice uplakaných celebrit. Survivor patří k nejsledovanějším a nejoblíbenějším reality show na světě. Asi nejslavnější je ale originální americká verze, kterou už 41 sezón moderuje Jeff Probst. U nás se vysílala pod názvem Kdo přežije.
Luna odjakživa přitahovala myšlení, fantazii i city lidí. Nejeden básník, skladatel nebo malíř jí věnoval své dílo. Působení luny na jevy na zeměkouli jsou jasně vědecky prokázané. Je zde ale jedno odvětví, které stále čeká na to, až jej někdo vědecky dokáže. Co vše vám prozradí lunární kalendář?
Podzim je kouzelné období plné barev, chladnějšího počasí a hřejivých večerů, kdy můžeme více času trávit s blízkými přáteli. A co může být lepšího než večery strávené s kamarádkami, s trochou dobrého jídla, zábavy a relaxace? Přinášíme vám tipy a nápady, jak se připravit na podzimní setkání s přítelkyněmi, abyste si je užily na maximum. Od útulné atmosféry až po zábavné aktivity – máme pro vás vše, co potřebujete pro nezapomenutelný večer.
Srbská performerka Marina Abramović je ve světě současného umění pojem. Proslavila se tím, že svými výstavami neustále testuje hranice fyzické i psychické výdrže – vlastní i diváků. Přestože je jí už 79 let, její tvorba má stále sílu šokovat, dojímat i otevírat důležitá společenská témata.
V dnešní době bezpochyby roste oblíbenost korejské a japonské kosmetiky a pomůcek pro krásu, nicméně ani ta čínská nezůstává v zapomnění. Počínaje čínskými bylinkovými čaji a pudry zaznamenal svět krásy instagramový vzestup křišťálového kamene na obličej – Gua sha. To je nástroj, který se používá k masáži obličeje pro čistší a zdravější pleť.

Výběr článků

Dnes uplynulo 107 let od narození Valerie Kaplanové, herečky známé z rolí Báby Tutovky nebo bláznivé babičky ve filmech Slunce, seno. Přestože se do povědomí širší veřejnosti dostala až ve vyšším věku, účinkovala například v Divadle Járy Cimrmana a v dalších divadelních i filmových rolích. Pojďme se podívat na život této herečky.
Je snadné být ženou! To je věta, kterou velmi často vypouští z úst právě muži, kteří nemají ani ponětí o tom, jaké to je - být ženou. Každá žena ví, že to je v mnoha ohledech velice těžké. Stačí si vzpomenout na pravidelné menstruace nebo na období menopauzy, které je plné často šílených stavů a bolestí. Dalším obrovským problémem je vaginální mykóza čili kvasinková infekce, která umí být velice bolestivá a která má tendenci se vracet.  
Módní trendy se dotýkají také obuvi. S příchodem podzimu se mění sortiment v obchodech a prodejci mají pro zákazníky připravenou aktuální nabídku. Co by rozhodně nemělo chybět ve vašem botníku?

Nepřehlédněte

Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?
Do roka a do dne, Lomikare, Lomikare... Ne ne, nejde o žádné zlo, natožpak historického charakteru. Jen ten časový úsek sedí pro přátelské a oboustranné ukončení spolupráce.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek