Středa , 02. 04. 2025

Erika

Strečink: Výhody, nevýhody a jak jej správně provést?

Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
strečink
Správně provedený strečink je základ. (foto: 123RF)

04. 03. 2022

Strečink a jeho výhody pro tělo:

Větší flexibilita a rozsah pohybu

Strečink výrazně zvyšuje flexibilitu vašich kloubů, což vám pomůže k lehčímu pohybu. Také zvýší rozsah pohybu, což udává, jak daleko je schopný se kloub pohnout, než se přirozeně zastaví.

Lepší držení těla a menší bolesti zad

Napjaté svaly mohou vést ke špatnému držení těla. Když nesprávně sedíte nebo stojíte, často vytváříte na svaly další tlak a zatěžujete je. To může vést k bolestem zad a dalším typům bolestí pohybového aparátu. Pravidelné protahování svalů může také pomoci při stávajících zraněních zad a snížit riziko jejich vzniku v budoucnu.

Menší svalové napětí a nižší stres

Kdo nezažívá někdy stres? Většina z nám se s ním potýká každý den v práci či doma. Zapomeňte na chemické přípravky a prostě se běžte protáhnout! Stres totiž významně napíná vaše svaly, což není vůbec příjemný pocit. Takže si strečink od stresu rozhodně uleví.

Zlepšení průtoku krve

Každodenní pohyb, nejlépe tedy protahování, zlepšuje cirkulaci krve. A to je stěžejní pro rychlejší regeneraci celého tělesného aparátu po tréninku. Rovněž předcházíte bolestivosti a ztuhlosti svalů po cvičení.

Jaký je rozdíl mezi statickým a dynamickým strečinkem?

Statický strečink zahrnuje protažení, při kterém vydržíte na místě po určitou dobu, obvykle 20 až 60 sekund. Jinými slovy, během protahování určitého svalu nebo skupiny svalů se nehýbete. Obvykle se provádí po skončení tréninku, kdy už jsou svaly uvolněné, ale stále zahřáté.

Dynamický strečink naproti tomu zahrnuje aktivní pohyby. Při tomto typu strečinku procházejí vaše klouby a svaly plným rozsahem pohybu. Právě proto se obvykle provádí před tréninkem, aby pomohl zahřát svaly a zvýšit tepovou frekvenci.

4 tipy na správný strečink

Protahovat se můžete prakticky kdekoli a kdykoli, nicméně doporučujeme alespoň podložku na jógu nebo jiný polstrovaný povrch, což dokáže snížit tlak na klouby a zpříjemnit tak vaše protahování.

K TÉMATU  7 důvodů, proč bychom měli pravidelně číst?

Protažení ohýbačů kyčlí

Tento strečink se zaměřuje na svaly v oblasti boků, čtyřhlavých svalů a hýždí.

  1. Klekněte si na levé koleno. Pravé koleno nechte pokrčené, pravou nohu položte před sebe na podlahu.
  2. Předkloňte se a natáhněte levý bok směrem k podlaze.
  3. Vydržte v tomto protažení 30 až 60 sekund, poté vyměňte nohy a proveďte protažení na opačnou stranu.

Strečink hruškovitého svalu

Tento strečink probíhá od základny páteře ke stehenní kosti. Tento sval ovlivňuje jak boky, záda, nohy tak hýždě.

  1. Začněte tím, že se posadíte na židli a nohy necháte na zemi.
  2. Pravou nohu nechte rovně na podlaze, levou nohu zvedněte a levý kotník položte na pravé koleno.
  3. Mírně prohněte záda a předkloňte se, dokud neucítíte protažení v hýždích. Vydržte toto protažení 30 sekund, a poté opakujte s pravou nohou položenou na levém koleni.
  4. Opakujte 2 až 3krát s každou nohou.

Protažení lýtek ve stoje

Jak název napovídá, tento strečink se zaměřuje na lýtkové svaly.

  1. Začněte tím, že se postavíte ke stěně nebo židli, abyste měli oporu, s jednou nohou před druhou, přední koleno mírně pokrčené.
  2. Zadní koleno držte rovně, obě paty na zemi a předkloňte se ke zdi nebo židli. Měli byste cítit protažení podél lýtka zadní nohy.
  3. Pokuste se v tomto protažení vydržet 20 až 30 sekund.
  4. Vyměňte nohy a na každé straně proveďte alespoň 2 až 3 opakování.

Protažení bicepsů ve stoje

Tento strečink je zaměřený na bicepsy a také na svaly v oblasti hrudníku a ramen.

  1. Postavte se rovně. Ruce si dejte za záda a propleťte u základny páteře.
  2. Narovnejte paže a otočte ruce tak, aby dlaně směřovaly dolů.
  3. Poté zvedejte paže co nejvýše, dokud neucítíte protažení bicepsů a ramen.
  4. Toto protažení vydržte 30 až 40 sekund.
  5. Opakujte 2 až 3krát.
K TÉMATU  Princezna Kate se neobjeví na veřejnosti nejméně do konce roku

Pozor ale na to, aby vás strečink nebolel! V momentě, kdy pocítíte, že je váš sval natažený na maximum, přestaňte s protahováním. Pokud byste to totiž přehnali, strečink by byl kontraproduktivní a celé tělo by vás potom bolelo mnohem víc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Power Plate vás zbaví tuku jen za 20 minut denně!

Cvičení H.E.A.T. jako turbo spalovač kalorií

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V dnešním uspěchaném a konzumním světě hledají lidé stále efektivnější způsoby, jak uspořádat svůj život. Jedním z trendů, který se v poslední době stává stále populárnějším, je koncept kapsulového šatníku. Tento minimalistický směr v oblasti módy nabízí mnoho výhod a může výrazně usnadnit život každému, kdo se rozhodne ji vyzkoušet. O co jde a jak kapsulového šatníku docílit?
Trápí vás otlačené prsty nebo puchýř na patě, když strávíte večer v lodičkách? Potí se vám v botě chodidla? Tyhle vychytávky vám poradí, jak na to. I ponožky se dají chytře schovat do jakékoli obuvi. Ale využít se dají i úplně jinak. Inspirujte se jednoduchými nápady, které ušetří vaše chodidla!
Návštěva kadeřnice není zrovna levnou záležitostí a málokdo si může dovolit ji navštěvovat pravidelně, jakmile se objeví odrosty nebo šediny. Naštěstí existují barvy na domácí užití, díky nimž se snadno obarvíte sama. Jak ale na to a čemu se vyhnout? Poradíme vám.
Umíte si představit vánoční svátky bez pohádek? Nemusíte být nutně dítě, abyste vyžadovali oblíbené příběhy na Štědrý den a všechny následující svátky. Užijte si volné sváteční dny a nezapomeňte na pohádky, které vám přinesou klid a krásnou atmosféru do vašeho domova.
Potřebujete trochu rozveselit? Leze na vás jarní deprese, nebo naopak podzimní splín? V tom případě není nic lepšího, než zasednout k televizi a pustit si něco třeskutě vtipného. Které komediální filmy a seriály jsou pro tento účel jako stvořené?
Žádné léto se neobejde bez pokrývky hlavy, otázkou ale je, co tento rok nosit? Podle módní stylistky Holly Katz: „Není v létě nic módnějšího, než si chránit obličej před sluncem."
Slovenský designér Pavol Dendis představil v rámci Mercedes Benz Prague Fashion Weeku svoji kolekci již po několikáté. V minulosti jsme u něj byli zvyklí na absenci barev. Letos je tomu jinak.
To, že je snídaně základ, už jste slyšela mockrát. Jenže jakou si dát, abyste se konečně zbavila toho břicha či celkově zhubla? Víme a prozradíme!
S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.
Postavte dětem pokojíček podle jejich přání. Prodávají se sice připravené sestavy pro děti, ale nic vám nebrání popustit uzdu fantazii a vytvořit bláznivý a originální dětský pokoj. Jen s přibývajícím věkem budou nutné další úpravy, ale zatím jim můžete stvořit vlastní svět.
Včerejší program Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (MFFKV) nabídl pestrou škálu událostí včetně besed, setkání s filmovými tvůrci a premiér soutěžních snímků. Fanoušci se mohli těšit na setkání s režiséry, speciální talk show a koncerty. Úterý patřilo také významným filmovým osobnostem a pestrému doprovodnému programu, který obohatil kulturní zážitek návštěvníků festivalu.

Výběr článků

Slyšeli jste již někdy pojem hypermobilita? Hypermobilitou mnohem častěji trpí ženy než muži a jde o nadměrnou pohyblivost, která se týká zejména kloubů. Při pohybu pak dochází k uvolnění kloubů nad hranici normální fyziologické meze. Jak vlastně vzniká a jak se s ní dá žít v běžném životě? Existuje nějaká léčba?
Náš domov je prostor, kde bychom se měly cítit bezpečně. Je to místo, kde čerpáme psychickou pohodu a energii na další dny. Jak jste na tom vy? To vám prozradí náš numeroskop.
Josef Šebánek, jehož 108. výročí narození si dnes, 23. července, připomínáme, se stal jednou z nezapomenutelných postav československého filmu. Přestože se herectví nevěnoval profesionálně, jeho charismatické výkony v trilogii o rodině Homolkových a ve filmu "Hoří, má panenko" z něj udělaly oblíbeného herce mnoha generací.

Nepřehlédněte

Možná už je pozdě a jedete na vlně nervozity. Stres pomalu narůstá. I tak ještě stihnete zabrzdit a svátky prožít v klidu. Dejte na našich 5 rad, které vám pomohou nadbytečný stres odbourat. Ale znáte to, vše je v hlavě, takže pokud hlava nechce, tak vám ani voňavá relaxační koupel nepomůže.
Mnoho odborníku se shoduje, že pití vody je prospěšné. Dodává nám energii, posiluje imunitní systém, obecně nás udržuje zdravé a jde o nezbytnost. Nicméně všeho moc škodí. Nadměrná konzumace vody může být až život ohrožující a můžete si na vodě vypěstovat i závislost.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek