Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Proč jsou sójové svíčky lepší než ty klasické?

Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.
sójové svíčky
Svíčky jsou součástí každého moderního interiéru. (foto: 123RF)

25. 11. 2021

Klasické svíčky způsobují astma i vyrážky

Proč volit sójové svíčky oproti těm klasickým? Parafínové svíčky při spalování uvolňují do ovzduší toxické organické sloučeniny, jako jsou například benzen, aceton či toluen. A všechny tyto látky jsou vysoce karcinogenní. A to rozhodně není všechno, co parafínové svíčky do vzduchu, který dýcháme, uvolňují. Obsahují totiž i acetaldehyd, formaldehyd nebo akrolein. Jde o látky, respektive chemikálie, které se vyskytují v emisích nafty.

Budete-li takové svíčky často zapalovat v blízkosti sebe a dalších lidí, mohou vám způsobit nejrůznější alergie, vyrážky a dokonce i astma. Mnohé vědecké výzkumy taktéž poukazují na to, že v té nejhorší možné variantě můžete onemocnět rakovinou. 

Zapomeňte na parafín i umělá aromata

Nebezpečím pro lidský organismus však není pouze samotný parafín, ale i toxické látky, které jsou obsažené v barvivech a aromatech svíček. Za zmínku stojí i fakt, že součástí svíček je i knot uchycený pomocí zinku nebo olova. To také rozhodně není nic, co by našemu zdraví prospívalo. Ty nejlevnější svíčky jsou zkrátka tím nejhorším, co si do domácnosti můžete pořídit. 

Který vosk je ten správný?

Naštěstí se čím dál častěji vyrábějí i prodávají svíčky zdraví naprosto neškodné. Ty se skládají zejména ze sójového vosku, vonných esenciálních olejů a bavlněného knotu. Ten by měl být vždy maximálně tři milimetry dlouhý. Proto doporučujeme před každým zapálením svíčky knot na příslušnou délku zastřihnout. 

Abyste se ve svíčkách skutečně vyznali, připravili jsme pro vás přehled několika možných alternativ k parafínovým svíčkám.

Palmový vosk nedýmá

Mnohem zdravější variantou oproti parafínovým svíčkám jsou svíčky z palmového vosku, které tolik `nekouří`, zato hoří mnohem déle a také drží svůj tvar. Ovšem ekologický palmový vosk příliš není, neboť se kvůli palmovému oleji ve velkém kácí deštné pralesy a následkem toho umírají mnohé vzácné rostlinné i živočišné druhy. Existují však palmové svíčky, které prošly takzvanou certifikací RSPO. To znamená, že pocházejí z ekologicky šetrného zdroje.

K TÉMATU  Jak opravit toaletu

Včelí vosk je neškodný, ale vzácný

Všichni ho jistě dobře známe, ale protože je dražší, neboť je ho málo, málokdo svíčky z včelího vosku kupuje. Přitom je to velká škoda, protože i tento druh svíček je absolutně zdravotně nezávadný. Při hoření nevylučuje žádné toxické látky, ale naopak vzduch čistí.

Jenže včelí vosk je relativně vzácný a není ho tolik jako například palmového či sójového vosku nebo parafínu, proto se do něj často přimíchávají jiné látky, třeba právě parafín, a tyto svíčky se pak vydávají za svíčky z včelího vosku, ačkoliv v sobě skrývají něco úplně jiného. 

Sójový vosk vydrží hořet mnohem déle

Svíčky ze sójového vosku jsou skvělou variantou pro ty, kteří si potrpí na svíčky, ale zároveň nemají tolik peněz, aby si mohli každý den dovolit zapalovat svíčky z včelího vosku. Sójové svíčky nezvyšují podíl C02 v atmosféře a produkují mnohem méně sazí než klasický parafín. Také vydrží hořet mnohem déle. Při koupi těchto svíček si ale nejprve pozorně přečtěte obal, z čeho jsou vyrobeny. Některé svíčky se vyrábějí z geneticky modifikované sóji a do některých je zase přidáván parafín. 

Řepkový vosk nesmí být geneticky modifikovaný

Ano, i takové svíčky existují. Řepkový vosk, jak sám název napovídá, se vyrábí z řepkového oleje a svíčky z něj jsou mnohem ekologičtější než svíčky parafínové. Opět si ale dávejte pozor, aby nebyly vyrobeny z geneticky modifikované řepky. 

Olivový a slunečnicový vosk

U nás není příliš známý, ale v Evropě se takové svíčky skutečně vyrábějí. K výrobě svíček se používá již použitý olivový a slunečnicový olej. Jsou velmi ekologické, protože kdyby se již použitý olej nezpracoval dál, může v přírodě znečistit vodu i půdu. Velkou výhodou je, že si takovou svíčku snadno vyrobíte i doma z vlastního použitého oleje. Jak na to?

K TÉMATU  Fototapeta růže v několika variacích jako skvělý dárek

Vyrobte si vlastní svíčku z použitého oleje

Výroba svíčky z použitého oleje trvá jen pár minut a budete potřebovat pouze 1 dcl použitého slunečnicového nebo jakéhokoliv jiného oleje, vonný prášek, který seženete na internetu i v drogériích, bavlněný knot, špejli a nádobku na svíčku. 

Rostlinný olej smíchejte s vonným práškem a tekutinu dejte na jednu minutu ohřát do mikrovlnné trouby. Ohřátou směs přelijte do nádoby na svíčku, například do tvrdší skleničky. Pak si bavlněný knot uvažte na držák knotu nebo na špejli a ponořte ho do svíčky tak, aby kus knotu ze svíčky vyčuhoval. Právě špejle vám pomůže v tom, aby knot do olejového vosku nesklouzl. Nechte svíčku zcela zaschnout a pak knot ze špejle odvažte a sestřihněte ho na tři milimetry. Svíčka vám vydrží hořet až třicet hodin. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Domácí vonná svíčka: Jak vyrobit bytový doplněk?

Vonné svíčky jako nebezpečná dekorace. Opravdu mohou způsobit rakovinu?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každý z nás má ty nejlepší rady a recepty, jak zvládnout nachlazení. Někdo rovnou běží do lékárny, někdo se uchyluje k tradiční čínské medicíně a někdo sahá po osvědčených dobrých rad našich babiček.
Letní pařáky každého z nás lákají do náruče chladivé a příjemně osvěžující vody. Pokud nechcete být zavření v aquaparcích a hledáte spíš přírodní koupaliště s průzračně čistou vodou a malebným okolím, pak určitě zbystřete. Máme pro vás přehled míst, která stojí za to navštívit, a to nejen u nás, ale i našich nejbližších sousedů.
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
Snad každá žena neustále hledá procedury, které vyzdvihnou přirozený půvab pleti, zlepší její vlastnosti a podpoří úchvatný vzhled. Zatímco dříve zažívaly doslova boom kosmetická studia, řada žen péči o svůj vzhled přesunula do pohodlí domova. Dnes už si proto můžeme dopřát řadu kosmetických ošetření, aniž bychom čekali na objednací termín do studia. Příkladem je také oblíbená metoda dermaplaning, kterou hravě zvládnete i doma. Jen si o tom předtím pár věcí prostudujte.
Bohužel to vypadá, že roušky hned tak neodložíme. Budou s námi minimálně celou zimu a nezbývá než doufat, že s příchodem jarního sluníčka koronavirus oslabí. I pak však asi budou povinné ve vnitřních prostorách, nebo třeba v hromadné dopravě. Cena jednorázové roušky není nijak závratná, ale když máte čtyřčlennou rodinu, v peněžence už to poznáte. Roušky si však naštěstí můžete ušít také doma. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj. V našem dnešním článku prozradíme, jak na to.
Někdo nedá na ostrá jídla dopustit a dopřává si je téměř denně, jiný nesní jídlo jen o trochu víc okořeněné. Pokud to však nebudete s konzumací pálivých pochoutek vyloženě přehánět, vaše zdraví vám za ně poděkuje. Zkoušeli jste si někdy dát ostré jídlo třeba k obědu v průběhu parného léta? Nejprve vás sice pořádně prohřeje, ale následně způsobí žádané ochlazení.
Vánoce jsou pomalu za dveřmi, a přestože právě tohle období představuje svátky hojnosti, zejména letos mnozí z nás hledají způsoby, jak nějakou tu korunu ušetřit. Ať se však snažíme sebevíc, pokud chceme Vánoce slavit, vždy to nějaké peníze stojí, ovšem i tak se dají najít skulinky, díky kterým naše peněženka zaplesá radostí. Jak a na čem nejvíc ušetřit?
Každou noc se nám během spánku může zdát třeba i 5 snů, jejichž délka je nejčastěji 15 až 40 minut. Odborníci na sny vysvětlují, že naše sny odrážejí základní vzorce lidského chování. Odráží to, kdo jsme, co potřebujeme a v co věříme. Jaké jsou nejčastější sny a jaký je psychologický pohled na to, co znamenají?
Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.
Chcete být trendy i na podzim, tak musíte mít odstín vlasů medový. Tato barva nejenže rozzáří vaše vlasy, ale také perfektně ladí s atmosférou sklonku roku. Zahalte se do medové!
Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.
Asi každý z nás už někdy nějaký ochutnal. Zatímco někomu chutnají více, jinému méně. Očekáváme od nich, že nás doslova nakopnou, dodají nám energii. Úkolem energetických nápojů je zlepšit koncentraci a podpořit soustředění. Málokdo z nás už se ale ohlíží na zdravotní dopad těchto tolik oblíbených drinků.

Výběr článků

Pořádná sněhová nadílka je u nás stále vzácnější. Sáňky už se staly minulostí a možná to čeká i zimní brusle. Pěkně zamrzlý rybník nebo náledí na chodníku nás přitom vybízí k tomu se sklouznout, většinou ale končíme na zemi! Někdy se to neobejde bez modřin, ale prostě se nejde nezasmát.
Drogerie jsou plné různých šamponů, kondicionérů, zábalů a masek, které mají ženám pomoci ke kráse. Většina z nich ale nakonec stejně zjistí, že nejlépe zabírá síla přírody.
Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?

Nepřehlédněte

V neděli 21. července 2024 nastal vzácný druhý úplněk ve znamení Kozoroha. Tento jev, který obvykle vidíme pouze jednou ročně, přináší téma uzavírání nedořešených záležitostí a vyzývá nás k zodpovědnému chování. Úplněk ovlivňuje naši práci, kariéru i osobní život, a může přinést překvapivé politické změny. Věnujte pozornost svému zdraví, zejména kostem, kůži a zubům, a využijte tohoto období k meditaci, zbavení se strachů a přehodnocení svých životních cílů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek