Těhule
Těhotné ženy už nenazýváme těhotnými ženami nebo ženami v očekávání, nýbrž těhule. „Hele, těhule jde,“ můžete slýchat často. Sice nejde o nijak hanlivý výraz, ale jde o natolik divné slovo, že by mělo být vymazáno z povrchu zemského. Navíc je slovo těhule lehce zaměnitelné třeba za sněhule. A co teprve těhulka!
Pivson a pivísko
A ještě tu máme pivajz. A pořád je řeč jenom o tom jednom, o obyčejném pivu, kterému jinak říkáme také pivko nebo třeba hladinka či šnyt. Ale pivson a pivísko? Obojí jsou slova, která nikdy neměla vzniknou. Pivson zní jako jméno skandinávského hokejisty, pivísko jako hračka pro děti.
Manža
Taky máte doma manžu? Ne manžetu. Ani manažera. Ale kupodivu manžou myslíme manžela. Pokud doma skutečně nějakého máte, zkuste se ho zeptat, jestli by se mu líbilo, kdybyste o něm mluvila jako o manžovi. A ještě si představte, jak se chlapi baví v hospodě a říkají: Hele, voe, ten manža tý Novákový, to je ale…,“ Ne, to se vážně nikdy nestane. Doufejme.
Příťa
A ani příťa není slovo, které by se mělo běžně používat. Je to přítel nebo partner, ale příťa? Některé ženy toto označení pro svou drahou polovičku skutečně používají a to nejenom v rozhovorech s kamarádkami, ale například i v rozhlasovém vysílání.
Čusík
To má být jako připomínka dětského časopisu Méďa Pusík? Čusík není pozdrav, čusík spíš evokuje džusík, ale ani to není pozdrav. Na takový pozdrav je lépe nereagovat, pak se ho třeba lidé odnaučí používat.
Mimísek
Slova jako mimísek jsou možná důvod, proč některé ženy oddalují mateřství. Lidé tím mají na mysli miminko, mimino, batole, novorozeně, zkrátka malé dítě nebo chcete-li dítko. Mimísci ale také patří na seznam zakázaných slov. Proč? Protože je tak sladké, až z něj téměř kape karamel. Mimískám a mimískům jedno velké stop.
Láskovat
„Láskuju tě, lásko!“ Zřejmě sloveso láskovat používají lidé, kteří se svým partnerům a partnerkám stydí (nebo se zdráhají) říct klasicky „Miluju tě.“ Nebo možná pro někoho „Láskuju tě“ není tak zavazující a důležité jako „Miluju tě“. Nicméně je lepší používat: „Mám tě rád“ neb „Láskuju tě“… vážně byste tohle od někoho chtěli slyšet?
Lásečka
Ano, toto souvisí s předchozím slovem a v ničem si s ním nezadá. „To je moje lásečka, tohleto.“ Ano, možná to také slýcháte často a trhá vám to uši. Lásečka je možná něco jako lasička. Anebo má slovo lásečka nějakou spojitost s vlásky? Vlásečky?
Mocinky
Ne, nemůžeme jednoduše použít „moc“, ale musíme mocinky. „Mocinky pusinek posílám!“ Tohle už je vážně mocinky moc. Zdrobněliny by se měly používat skutečně jen ve výjimečných případech, ale jejich nadužíváním se dostáváme zpátky do dětských let. A věřte, že ani děti nepoužívají tolik zdrobnělin jako dospělí lidé.
Orgasmík
Orgasmík jako orgasmus? Nebo jako malý orgasmus? Orgasmík mužský nebo ženský? A chce váš partner nebo partnerka slyšet, jaký orgasmík vám přivodil? Orgasmík do erotických hrátek nepatří. Leda orgasmus. Orgasmík je slovo antisexuální a antierotické a rozhodně jím nikoho nevzrušíte. Spíš naopak.
Chemoška
Nejenže je to naprosto necitlivé, neempatické slovo, ale ještě ke všemu urážející pro někoho, kdo si chemoterapií prošel nebo koho třeba čeká. Chemoterapie bývá nedílnou součástí léčby různých druhů rakoviny a rozhodně by se neměla znevažovat tím, že ji budeme nazývat chemoškou. To mohou říkat třeba děti na střední chemikářce nebo chemii, ale i to už je na pováženou.
Kapůčo
Ne, je to cappuccino. Cappuccino je mezinárodně používané označení pro kávový nápoj s mlékem. A kapůčo? To je ryze český výraz, který však není tolerován ani v českých kavárnách. „Dám si kapůčo,“ říkáte v restauraci nebo kavárně? A vážně vám rozumí? Ne, kapůčo ani presátor (espresso) neexistuje. A neexistuje ani presso.
Hummísek
Hummus je jeden z oblíbených pokrmů obyvatel Blízkého východu. Jde o jakýsi krém z cizrny a dalších ingrediencí, který se konzumuje s arabským chlebem. Hummísek je asi jen odvozenina od mimíska. Ale rozhodně ne hummus. Hummísek je to slovo.
Čvančary
Ne, urážet někoho pomocí vymyšlených slov ani pomocí ničeho jiné se nemá. Čvančary se začaly používat v době, kdy herečka Jitka Čvančarová proslula svým bujným dekoltem. Zřejmě toto slovo vymyslel někdo, kdo herečce neskutečně závidí. Ať už někdo má nebo nemá bujné poprsí, není záhodno ho častovat zkomoleninou jména někoho jiného. Dotyčnému to může hodně ublížit.
Bydlenka
Už se neříká žena v domácnosti nebo žena, která má zkrátka doma ráda uklizeno a pořád si své hnízdo zvelebuje. Už pár let se takové ženě říká bydlenka. Kdo ho vymyslel, se neví, ale rozšířilo se natolik, že se s bydlenkou setkáte v mluvené i psané formě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
8 nejčastějších hlášek, které musí ženy po třicítce poslouchat stále dokola
Obavy a problémy každé mámy. Osamělost, panika, vyhoření, nedostatečnost