Změny ročních období si dozajista žádají lehkou změnu a přípravu. Především po zimě je potřeba naše těla opět nastartovat! V rámci jarního restartu je důležité myslet především na regeneraci buněk jater a ledvin a hlavních energetických orgánů. Zároveň nesmíme zapomenout také na naše střeva, posílení imunity, podporu hormonálních funkcí a snížení únavy. V neposlední řadě se také neobejdeme bez dobré a pozitivní nálady. Docílit toho můžeme hned několika způsoby. Cvičením, zdravějšími potravinami, kvalitnějším spánkem a také přírodními bylinkami. Které z nich si vybrat?
Česnek medvědí
Tato zázračná rostlinka a bylina je s příchodem jara dostupná téměř všude, kde se nachází v blízkosti les. Je to velice účinná bylinka, která na naše tělo působí velmi blahodárně. Nejen, že snižuje krevní tlak, ale také hladinu cholesterolu v krvi. Zároveň má skvělé dezinfekční účinky na náš trávicí trakt. Česnek medvědí můžeme nejen usušit nebo zamrazit ale ideálně jej použít i čerstvý do všech potravin. Snad nejčastěji jej využíváme na výrobu domácího pesta.
Sedmikráska obecná
Další zázračnou bylinkou, kterou nalezneme kdekoliv, kam se podíváme, je právě sedmikráska. Využít můžeme nejen její bílé květy ale klidně i celou s listy. A na co ji nejlépe použít? Její listy nebo květy jsou ideální k relaxační koupeli ale také ke konzumaci. Nejen, že skvěle působí na naši pleť a omlazuje ji, ale zároveň je také dokonalou protizánětlivou prevencí.
Heřmánek
Snad nejznámější a nejběžnější bylinka, kterou moc dobře všechny známe. A řada z nás si heřmánek nemůže odepřít. Z heřmánku můžeme pořídit přírodní sprchové gely, šampony, přírodní čaje, ale také velice účinné protizánětlivé masti. Obsahuje velké množství modré silice, která pomáhá našemu tělu k lepšímu zažívání a také působí protizánětlivě. Současně heřmánek slouží proti žaludečním vředům, flavonoidům nebo k očistě našeho trávicího traktu. Právě proto tak milujeme nálevy z čerstvého heřmánku, který je zároveň skvělým uklidňujícím prvkem před spaním. Nejen, že uvolňuje stres a napětí, ale zároveň nám pomůže vyřešit problém s nespavostí.
Měsíček lékařský
Další velmi důležitou a velice populární bylinkou je měsíček, který je doslova senzací pro naše tělo. Obsahuje tolik blahodárných vitamínů a živin, že poslouží prostě k čemukoliv. Je ideálním lékem pro naši kůži a pokožku ale zároveň slouží i k jejímu omlazení. Dokáže totiž změkčit pokožku či zatočit s pigmenty či nedokonalostmi naší kůže. Měsíček již dlouhodobě působí jako omlazující kúra. A co teprve čaj? Je prostě lahodný a zdravý!
Jak odvodnit náš organismus
Většina mladých dívek i starších žen řeší neustále problém se zadržováním vody v našem těle. Kdo by také chtěl mít otoky na nohou, nafouklé břicho v bikinách nebo se potit celý den? Odmítáte ale chemii a nechcete se ládovat pilulkami? Ani nemusíte, stačí se obrátit na naši matku přírodu. Užívání bylinek je prostě základ. Současně je důležitá také prevence. Když už se nám zdá, že začínáme se zavodněním bojovat, vyplatí se omezit používání soli a cukru. Zkuste proto dochutit vaše jídlo jednoduše bylinkami. S příchodem teplých měsíců naše tělo vyžaduje také větší množství tekutin. Každé tělo je však jiné. I v tomto případě se ho vyplatí poslouchat a vyhovět mu. Jaro a léto je skvělé období na změnu v našem jídelníčku! Kdy jindy si můžeme slastně pochutnávat na takovém množství ovoce a zeleniny? Zkuste zařadit do vašich talířů například lahodný meloun, okurky, rajčata nebo pórek.
Petržel
Patří mezi další oblíbené a nejčastější bylinky, které můžeme denně využívat jako zdroj vitamínů a minerálů. Petržel můžeme použít při vaření do všech různých pokrmů, tepelně ji upravovat ale zároveň ji můžeme využít i při přípravě čaje. S touto bylinkou máte jistotu, že váš organismus vždy odvodníte.
Černý bez, rybíz, borůvka a brusinka
Asi si říkáte, že všechny tyto dobrůtky skvěle chutnají, ale jsou také velmi prospěšné pro naše zdraví. Připravit si z nich můžete nejen čaj ale také domácí marmeládu. S příchodem jara se také řada z nás může potýkat se zánětem močového měchýře. A právě takový domácí brusinkový čaj je ideální prevencí a lékem současně. Naopak borůvky jsou ideálním prostředkem k detoxikaci a pročištění.
Kopřiva
Kopřivový čaj, kopřivový šampon či kopřivový nálev – to vše se dá z této léčivé rostliny vyrobit. Obecně je kopřiva ideální bylinkou pro odvodnění našeho organismu a zároveň podporuje a čistí krev. Pokud vás trápí dlouhodobé zavodnění a projevuje se to u vás například oteklýma nohama, zkuste kopřivovou lázeň. Kopřiva slouží obecně také k pročištění celého těla.
Hubneme s bylinkami
Pokud se rozhodneme zhubnout i nějaké to kilo dolů, můžeme si kromě cvičení a diety pomoci i bylinkami. Stačí zkusit začlenit do svého každodenního života bylinkové čaje. I přesto, že tělo každé z nás je jiné, existují rostliny, které urychlují metabolismus, podporují naši energii, detoxikují tělo a pomáhají nám napravit nerovnováhu uvnitř. Jak ale správně najít tu naši bylinku, která nám pomůže? Je důležité si uvědomit, že je to u každého individuální. Pokud patříte mezi chladnější typy lidí, skrze hubnutí vám prospěje zahřátí organismu. Naopak horké typy lidí potřebují své tělo spíše ochladit. Mezi obecně prospěšné bylinky, které mají hubnoucí účinky, patří například Máta, Pampeliška, Zázvor, Dobromysl či Lékořice.
Jak poznat zanesený organismus
- dlouhotrvající únava a nechutenství
- špatná kvalita pleti
- bolesti kloubů a svalů
- nedostatek energie
- zapáchající dech
- problémy s vylučováním
- časté krátkodobé onemocnění
- zakalená moč
- špatné trávení
Ideálním pomocníkem a rádcem na hubnutí a pročištění organismu je například také tradiční čínská medicína. Ta totiž sleduje typologii a vlastnosti každého jednotlivce a na tomto principu nám odborníci poradí, které rostliny nám pomohou a jsou nám nejvíce prospěšné.