Pondělí , 14. 07. 2025

Karolína

Rýmovník: Lék na nachlazení. Jak z něj připravit sirup?

Rýmovník si může každý z nás vypěstovat doma v květináči. Jde o léčivou bylinku, která je velmi nenáročná. Potřebuje jen přiměřené světlo a dostatek zálivky. Rozrůst se může opravdu hodně – ale pak nastává otázka, co s ním?
rýmovník
Rýmovník je v domácnosti poklad. (foto: 123RF)

26. 01. 2022

Rýmovník se hodí klidně na čaj, mast i sirup. Výborný je ale také k inhalaci. Co všechno vám vyléčí a jak si lahodný sirup z něj můžete doma připravit?

Výborný lék nejen na rýmu

Rýmovník patří mezi všestranné bylinky, obsahuje mnoho vitamínů, minerálních látek a také omega-6 mastné kyseliny. Působí protizánětlivě a antibakteriálně. Jak už sám lidový název bylinky napovídá, užitečný vám bude zejména při rýmě a nachlazení. Podporuje uvolňování hlenů, zklidňuje kašel i bolest v krku, při rýmě a běžné viróze je zkrátka nepostradatelný. Určitě po něm sáhněte ještě dříve, než začnete hledat mezi léky v lékárničce.

Kromě toho se rýmovník dá využívat na zklidnění pokožky, napomáhá hojení drobných oděrek a poranění a také ulevuje pokožce od svědění, například po štípnutí hmyzem. Díky svému výraznému aroma se dá navíc využít i jako přírodní a velmi účinný repelent. Rýmovníkový čaj účinně bojuje i se špatným zažíváním a uleví též od bolesti hlavy.

Jak s rýmovníkem naložit?

Pokud máte doma tuto bylinku, máte v ruce vlastně malý zelený a velmi aromatický poklad. Využít jej můžete několika způsoby!

  1. Pokud si lístek utrhnete, stačí jej rozlomit a při ucpaném nosu stačí inhalovat jeho silnou vůni, okamžitě se vám bude lépe dýchat.
  2. Stejně tak můžete šťávou z něj potřít postižené místo na kůži.
  3. Ze tří až čtyř rýmovníkových listů pak snadno připravíte i lahodný a zdravý čaj. Listy stačí omýt, dát do hrnečku a přelít horkou vodou, luhujte deset minut a přidejte med a citron.

Rýmovník se ale poměrně dobře a rychle rozrůstá, pak je dobré jej zpracovat, abyste využili svou úrodu na maximum. Vyrobit si doma můžete snadno rýmovníkovou mast, ale i rýmovníkový sirup. Sirup se dá podávat i dětem, užívat jej pak můžete preventivně nebo při nachlazení a rýmě. Určitě vám pomůže.

K TÉMATU  Januhairy a lednový trend, kdy ženy říkají ne holení a ano k sebevědomí!

Jak rýmovníkový sirup připravit?

Je to velmi jednoduché, jen je zapotřebí mít dostatečný počet lístků rýmovníku. Rýmovníkový sirup také posiluje imunitu, právě v zimním období je tedy čas na jeho přípravu.

sirup
Sirup z rýmovníku doma vydrží dlouho. (foto: 123RF)

Suroviny:

  • 1 litr obyčejné vody
  • 1 kilogram cukru (může být třtinový i bílý cukr)
  • asi 2 citrony
  • zhruba 30 – 40 lístků rýmovníku podle jejich velikosti

Postup:

  1. Každý rýmovník roste jinak. Pokud už se vám hodně rozrostl, budete mít jeho listy jistě větší. Pak postačí na přípravu sirupu 30 řádně omytých lístků. Pokud máte ale lístky drobnější, dejte jich více.
  2. Citrony si také řádně omyjeme a nakrájíme na kolečka. Připravíme si vhodnou nádobu, například větší džbán a do nádoby potom dáme omyté rýmovníkové listy, kolečka citronů a zalijeme vodou.
  3. Takto necháme louhovat asi 24 hodin.
  4. Na druhý den vše scedíme, dáme do hrnce a přisypeme cukr. Lepší je použít třtinový či hnědý, ale můžete přidat i cukr bílý.
  5. Přivedeme nálev k varu a na mírném ohni vaříme a mícháme, dokud nám nevznikne hustá sirupová hmota.
  6. Poté odstavíme z ohně a připravíme si nádoby, do nichž budeme chtít sirup nalít.
  7. Pokud máte již použité skleněné nádoby, nezapomeňte je dobře vymýt.
  8. Ještě teplý sirup se pak do připravených nádob nalije – a je hotovo.

Sirup má dlouhou životnost, schovat si jej tak můžete i do zásoby. Díky sladké chuti budou sirup milovat i děti. Užívat se dá po lžičkách, výborně ale chutná i v čaji. Připravit z něj můžete také klasický osvěžující nápoj z vody.

Díky rýmovníku si na vás nachlazení ani chřipka jen tak nepřijdou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy a triky našich babiček proti zimnímu nachlazení

Jak se rychle zbavit nachlazení? Lék najdete v přírodě

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Léto se rychle blíží a s ním přichází i doba infekcí močových cest, které trápí nejednu ženu. Jakmile se objeví první nepříjemné příznaky, začněte okamžitě jednat. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle i následnými recidivami. Máte-li k těmto potížím sklony, předcházejte jim!
Mnoho lidí nad brokolicí ohrnuje nos, ale zkuste jí dát šanci a třeba vyzkoušejte různé možnosti její přípravy. Pokud vám v nějaké podobě zachutná, vaše zdraví to jistě ocení. Přináší nám totiž celou řadu blahodárných látek.
Možná máte skvělý sex, na kterém nechcete nic měnit. V pořádku, ale jedna malá drobnost může vaše milostné prožitky pozvednout na novou, vášnivější a intenzivnější úroveň. Stačí věnovat pozornost něčemu, co běžně děláte. Správně se nadechněte!
To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!
Dětem, které tráví nejméně sedm hodin denně u obrazovek chytrých zařízení, se mění struktura mozku. Ale již při dvou hodinách denně na počítači nebo mobilu se u dětí projevuje snížená inteligence, hůře čtou a nedokážou kvalitně komunikovat s okolím.
Jahody povětšinou známe ze zahrádek a málokoho napadne, že by se vůně jejich čerstvých plodů mohla linout i z parapetů v domácnosti. Nemyslete si, že pěstování jahod doma je beznadějný podnik, ze kterého nebude mít nic jiného než dekorativní efekt. Některým nadšencům se podaří vytvořit celou jahodovou plantáž na parapetu nebo na lodžii – a po celý rok z ní sklízet zralé plody. Jaké jsou tedy zásady pěstování jahod doma v truhlíku a venku v zahrádce?
Turecké koberce dříve sloužily nomádům jako ochrana před nepřízní počasí. V posledních letech se ale staly velmi moderní a také luxusní záležitostí. Vydejte se s námi do jedné z výrobny tureckých koberců a podívejte se, jak se tento investiční skvost vyrábí.
Každý z nás má ty nejlepší rady a recepty, jak zvládnout nachlazení. Někdo rovnou běží do lékárny, někdo se uchyluje k tradiční čínské medicíně a někdo sahá po osvědčených dobrých rad našich babiček.
Přijde vám, že doma máte věčný nepořádek, i když uklízíte celý den? Pak někde zřejmě děláte chybu. Nemusíte se každý den ztrhat, abyste měla doma alespoň zdánlivě uklizeno. Stačí jen znát ty správné vychytávky.
Prach a nepořádek má rád asi málokdo. A jelikož se vysávání většinou neřadí mezi nejoblíbenější činnosti, můžete úklid výrazně zrychlit a zefektivnit, pokud se vyvarujete následujících chyb.
Máte ráda kvalitní obuv? Hledáte boty, které vydrží a můžete si je vzít do práce stejně jako do přírody? Pak zkuste vybrat z nové kolekce SOREL. Doporučujeme. Věřte, že budete nepřehlédnutelné.
Lepek je rostlinný protein, který se nachází ve všech odrůdách ječmene, žita a pšenice, a tak ho můžete najít v produktech denního stravování jako je typicky chléb, rohlíky, těstoviny apod. Jsou to ale i tak lahodné potraviny jako sušenky, müsli, nebo třeba preclíky a jiné dobroty z pekárny. Navíc se lepek do mnoha potravin dostává také během jejich zpracování nebo je do nich přidáván jako pojivo. Co když vás v životě potká alergie na lepek nebo se mu z nějakého důvodu chcete vyhnout?

Výběr článků

Toužili jste někdy po tom mít recept na štěstí? Nebo objevit nějaký nástroj, díky kterému doopravdy zažijete štěstí? Pokud ano, tak mám pro vás dobrou zprávu. Dnes vám totiž prozradím nástroj, který vám štěstí opravdu může přinést. Podmínkou ale je, že tento nástroj uchopíte do praxe a budete se jím řídit. Jste připravení? Jdeme tedy na to.
Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.

Nepřehlédněte

Období Vánoc je časem klidu a pohody, to však neplatí pro oslavy na Silvestra. Vedle zábavy, velkého množství alkoholu a hudby vás nejspíš neminou ani petardy, ohňostroje a rachejtle. Ale tato zábavní pyrotechnika s sebou nese mnohá nebezpečí úrazu, kterým je dobré se vyvarovat. Připravte se na komplikace a buďte nachystaní zasáhnout ve chvíli, kdy dojde k úrazu.
Náš domov je prostor, kde bychom se měly cítit bezpečně. Je to místo, kde čerpáme psychickou pohodu a energii na další dny. Jak jste na tom vy? To vám prozradí náš numeroskop.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek