Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Rostlinné kmenové buňky využívají sílu přírody. Pochází z jabloně, která téměř vyhynula

Rostlinné kmenové buňky patří mezi nejnovější objevy se skvělým potenciálem řešit běžné problémy spojené se stárnutím pokožky. Jejich vývoj se dere kupředu až vzrušujícím tempem a na rozdíl od živočišných kmenových buněk neexistuje ani žádný etický či právní argument proti jejich použití v kosmetice. Už na první pohled slibují naprosto neodolatelné výsledky. Mohou ale rostlinné kmenové buňky z ovoce, květů či jiné vegetace udržet krásu a mladí každé pleti? Pojďme se do tohoto tématu ponořit a zjistit to.
kmenové buňky
Příroda je mocná čarodějka.

25. 05. 2023

25. 05. 2023

Vývoj nejde zastavit a tak všude kolem nás se dnes a denně objevují novinky, které představují průlom v jednotlivých oblastech. Samostatnou kapitolou je i beauty sekce, jejíž hvězda jen tak nezeslábne. A tak jasně, kdo by nechtěl mít obličej bez vrásek, vypadat pořád krásně jako ve dvaceti a chlubit se zdravě vyhlížející pletí? Na to konto pochopitelně reagují nejen výrobci různých přístrojů, ale také kosmetiky. Ostatně je to už nějaký ten čas, kdy světlo světa spatřily kmenové buňky, o kterých nikdo v té době neměl ani tušení, a přitom se zdálo, že jsou díky svým účinkům tak bezchybné. I dnes mají stále větší a širší potenciál a je velmi pravděpodobné, že se časem posunou zase o level výš.

Jak se rostlinné kmenové buňky pěstují?

Rostlinné kmenové buňky se obvykle vyrábějí v laboratořích, kde jsou drženy v kontrolovaných podmínkách bez zásahu pesticidů, znečištění nebo jiné ekologické zátěže. To zajišťuje, že extrahované kmenové buňky jsou tak čisté, jak jen mohou být. Z tohoto důvodu také jsou mnohem udržitelnější, než jak je tomu u tradičních metod – spotřebovává se totiž méně vody a vzniká podstatně menší procento odpadu.

Kmenové buňky z rostlin jsou považovány za „dediferencované“, což znamená, že jim byly odstraněny jejich specializované vlastnosti. Normálně by totiž tyto vlastnosti buňce řekly, aby vyrostla do kořene, stonku nebo listu. Namísto toho se tyto kmenové buňky pěstují ve velkých suspenzních komorách, kde rostou v masách a shlucích místo řetězců. Toto shlukování totiž vede ke změnám v genetických vlastnostech buněk, z nichž výzkumníci shromáždí nejvíce proliferující buňky pro další kultivaci.

Kromě toho, že jsou geneticky jedinečné, mají rostlinné buňky kromě rychlého růstu a množství antioxidačních sloučenin také schopnost sebeobnovy. Díky tomu jsou vysoce žádané v kosmetickém průmyslu a spoustu ohlasů si získávají i u těch, kteří je již vyzkoušeli. Ingredience získané z běžně pěstovaných rostlin jsou však často omezeny problémy se sklizní a dostupností. Přesto, protože rostlinné kmenové buňky jsou kultivovány v laboratořích, tyto problémy nejsou překážkou. Navíc odborníci jsou schopní regulovat kvalitu rostlinných kmenových buněk takovým způsobem, že svým zákazníkům vždy zaručí jen to nejlepší.

K TÉMATU  Jaké svatební šaty vládnou roku 2022?

Kde najdeme jejich prvopočátky?

Příběh rostlinných kmenových buněk se poprvé začal psát u švédské jabloně z 18. století. Jablka z odrůdy zvané Uttwiler Spätlauber byla jedinečná v tom, že i když ještě rostla na stromě, vykazovala téměř nadpřirozené samoléčebné schopnosti. Při poškození došlo k rychlé regeneraci jejich slupky, zatímco jiná jablka by byla značně poničená a trvale poškozená. Této neobvyklé omlazovací schopnosti si vědci všimli až v době, kdy bylo téměř pozdě. Odrůda jablek Uttwiler Spätlauber totiž byla téměř vyhynulá, v té době už rostlo méně jak dvacet stromů, což bylo zoufale málo. I tak se ale povedlo a rostlinné kmenové buňky byly o pár let později na světě.

Jak fungují rostlinné kmenové buňky?

Aby bylo jasno, rostlinné kmenové buňky nejsou skutečnými živými kmenovými buňkami, ale spíše tím, co se v nich nachází (tedy takzvané aka extrakty). Rostlinné kmenové buňky v produktech tedy nejsou technicky živé, ale to neznamená, že nepůsobí jak slibují. Ve skutečnosti nabízí mnoho pozitivních viditelných účinků – především snižují výskyt vrásek, tmavých skvrn a zarudnutí.

Celkově mohou rostlinné kmenové buňky a extrakty obsažené v produktech docílit zdravěji vypadající pleti. V kombinaci s lidskými kmenovými buňkami vědci zároveň zjistili, že jablečné buňky mohou nejen zvýšit celkovou přirozenou produkci kmenových buněk, ale mohou také podpořit hojení pokožky, která trpí vráskami, striemi či poškozením vlivem slunce.

jabloň
Příběh rostlinných kmenových buněk se začal psát díky švédské jabloni.

Jaké rostliny se používají?

Zatímco rostlinou, která zahájila většinu výzkumů, byla právě švédská jabloň, pro extrakci rostlinných kmenových buněk se používá velké množství ovoce, květů, zeleniny a dalších rostlin. Jedná se zejména o rajčata, šeřík, bobulovité plody, řasy, hroznová semena či zázvor, které patří mezi vegetaci poskytující rostlinné kmenové buňky. Mnoho z nich má obvykle různé výhody. Například výtažky z kmenových buněk zázvoru prokázaly jakýsi zmatňující efekt, který zmenšuje póry, zatímco extrakty ze vzácné švýcarské jabloně Uttwiler Spätlauber jsou účinné proti vzniku očních vrásek.

K TÉMATU  Pleťové masky zajistí nejlepší letní péči o pokožku. Máme pro vás pár tipů

Aktuálně se podle všeho jednou z nejslibnějších rostlin, která se nyní používá v různých výzkumech, jeví Leontopodium alpinum (Plesnivec alpský). Tato rostlina obsahuje extrémně silné protizánětlivé vlastnosti, stejně jako řadu různých antioxidantů. Při použití v testovacích laboratořích se navíc prokázalo, že kmenové buňky z plesnivce podporují tvorbu kolagenu a redukují hloubku vrásek, stejně tak snižují viditelné projevy způsobené sluncem a stárnutím.

Jaké jsou výhody kmenových buněk? 

  • Pomáhají vyhlazovat vzhled pokožky
  • Podporují plnější a zdravější vzhled pokožky
  • Sjednocují barevný tón pokožky
  • Udržují hydrataci po delší dobu během dne
  • Snižují výskyt vrásek, tmavých skvrn a velkých pórů
  • Zlepšují hyperpigmentaci a snižují riziko poškození pleti sluncem
  • Zpomalují stárnutí pokožky

Čím více času je věnováno výzkumu kmenových buněk z různých druhů květin, keřů a stromů, tím víc se neustále nacházejí další příznivé účinky a zdokonaluje se také jejich použití v kosmetických produktech. Dnes je k dispozici řada rostlinných výtažků, které dokážou pomáhat aknózní pleti, chránit jemnou pokožku před poškozením UV zářením a oxidačním stresem, podpořit buněčnou reprodukci i tvorbu kolagenu. 

Jak se kmenové buňky budou vyvíjet v budoucnosti?

Pokračující studie na rostlinných kmenových buňkách už nyní ukazují mnoho příznivých výsledků. Do budoucna však chtějí odborníci využívat proti stárnutí i živé rostlinné kmenové buňky, což je v tuto chvíli nemožné. Odhaduje se, že pokud kmenové buňky budou živé, měly by přinášet ještě víc výhod proti stárnutí. Otázkou ale je, jak se vyřeší způsob, aby účinné látky mohly pronikat co nejhlouběji do pokožky. Je zřejmé, že je třeba dalších výzkumů, ovšem už teď vše vypadá velmi slibně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kmenové buňky: Účinný pomocník v kráse nebo klamavý trend?

Třicet, čtyřicet, padesát. Co platí na vrásky v každém věku

Zdroje článku:
https://imageskincare.com/blogs/skincare-blog/5-things-you-need-to-know-about-stem-cells-in-skin-care
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Přemýšlíte, co ještě pořídit na zahradu? Houpačka vám zpříjemní letní dny, kdy budete chtít posedět venku, ale vyhnout se přímému slunci. Jednoduché závěsné zahradní houpačky s ocelovou konstrukcí snadno přemístíte kamkoli po zahradě a na zimu se dají složit. Dřevěná pergola stojí pevně na místě, ale zase vypadá se zavěšenou houpačkou překrásně. Jen si vyberte!
Máte chytrý telefon? S největší pravděpodobností je vaše odpověď kladná. A to možná vůbec není dobře! Kvůli němu totiž snadno „vyfasujete“ problémy se zády i bolesti hlavy. Ale tím to bohužel ještě nekončí…
Jíst zdravě a prospět svému zdraví - to je hlavní úkol mnohých z nás. Dnes si stále více lidí uvědomuje fakt, že zdraví máme jenom jedno a že ho můžeme podpořit (nebo také zcela zruinovat) tím, co jíme. Pokud do jídelníčku zařadíte pečivo či smažené pokrmy, budete se cítit unavení a zdraví začne skomírat.
Dům, do kterého je vidět téměř ze všech stran. Skleněný dům se poprvé objevil v roce 1949. Slavnou stavbu navrhl americký architekt Philip Johnson, získala jméno Glass House a stojí na Ponus Ridge Road v Connecticutu. Její vzhled inspiruje dodnes stavby po celém světě. Myšlenka otevřeného domu s prostým tvarem nabízí skutečně raritní bydlení, a jeho hlavním rysem je jednoduchost a minimalismus. A samozřejmě také dokonalý výhled do zahrady kolem, ale i mnohem dál. Prosklený dům si můžete nechat postavit i vy.
Přehlídková mola byla už odjakživa spjata s ultra štíhlými modelkami, zatímco ženy plnějších tvarů stály v ústraní. Doba se ale začala měnit. Diktát přílišné štíhlosti ubírá na hlasitosti a svět modelingu obohatily ženy plných tvarů. Jaké plus size modelky patří v současné době k těm největším ikonám a za co získávají obdiv?
Když byly salóny krásy zavřené, vyvstala najednou mezi ženami otázka, jak se správně starat o své obočí. Každá z nás se chce o něj naučit správně starat tak, aby své pokožce nezpůsobovala zbytečnou újmu. Správně vytvarované obočí navíc dodá vašemu obličeji šmrnc, rozhodně to tedy není zanedbatelný prvek vedoucí k vnější kráse. Opravdu víte o postupu vytrhávání všechno?
My ženy každý den vyhlížíme návrat partnera, a tak trochu potají doufáme, že nás alespoň jednou za čas překvapí krásnou kytičkou. Květiny milujeme, jsou pro nás symbolem toho, že na nás tomu druhému záleží. Dřív pánové nosili domů květiny pravidelně, dnes je to jiné. Pánové, pokud jste sem tajně zabloudili a hledáte tip, jaké květiny mají ženy rády, čtěte dál!
Chceme-li být i v letošní letní sezóně trendy, bude to chtít i stylové boty. Ty by však neměly být pouze vysoce módní, ale také pohodlné. Na následujících řádcích se dozvíte, podle čeho letní boty vybírat, aby byl váš outfit dokonalost sama. Čtěte a inspirujte se s námi!
Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
Každý, kdo umí perfektně druhý jazyk, vám řekne, že nejlepší metodou, jak se ho naučit, je cestovat a žít v zahraničí. Ne každý k tomu má však vytvořené podmínky. Někomu chybí odvaha, jinému peníze a někdo zkrátka hledá jiné cesty.
Do roka a do dne, Lomikare, Lomikare... Ne ne, nejde o žádné zlo, natožpak historického charakteru. Jen ten časový úsek sedí pro přátelské a oboustranné ukončení spolupráce.
Ve spolupráci se značkou Retlux připravil portál DámskáLiga.cz vánoční soutěž. Zapojte se do hry o chytrou vánoční výzdobu.

Výběr článků

Když vám píská v uších, pravděpodobně první, co uděláte, je, že začnete takzvaně googlit. Jenže to není nejlepší nápad. Dozvíte se totiž to, co vědět rozhodně nechcete. Máte tinnitus. A to buď na nějaký čas, nebo na celý život. Jenže ne vždy je to pravda.
Máte pocit, že jste doma neustále sami? Pravděpodobně zvažujete koupi nového zvířecího kamaráda. Co takhle okřídleného společníka? Papoušci jsou totiž oproti kočkám nebo psům méně náročnými stvořeními, která dokážou žít vlastním životem bez vaší přítomnosti. Při výběru ideálního druhu však buďte opatrní – ne všechny se hodí do bytu.
Tato anglická diva se proslavila předně jako zpěvačka, ale zároveň také svým skladatelským nadáním a působností v modelingu. Dua Lipa má původ v samotné Albánii. Mohli byste se domnívat, že její jméno je smyšlené pro zviditelnění ve světě showbyznysu, a že pod ním jen vystupuje, ale není tomu tak. Dua Lipa je skutečně její rodné jméno.

Nepřehlédněte

Měsíček lékařský je letnička, která dorůstá právě teď až do půlmetrové výšky. Sbírá se od poloviny června do konce srpna nebo počátku září a je to všestranná léčivá bylina. Využijte jejích účinků i vy a přidejte ji do domácí lékárničky nebo své kosmetické výbavy.
Říká se, že každá žena je v podstatě krásná, jen je zapotřebí přijít na správný způsob, jak onu krásu vyzdvihnout.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek