Víte, jaká rostlinná mléka existují a jaké jsou jejich benefity? Možná že rostlinné mléko zachutná i vám. Rostlinná mléka dnes naleznete v každém větším obchodě, dokonce i mnoho kaváren dnes už nabízí možnost objednat si kávu s rostlinným mlékem, například mandlovým, a dají se i jednoduše vyrobit doma.
Proč vyzkoušet rostlinná mléka?
Důvodů, proč vyzkoušet rostlinná mléka existuje celá řada, uvádíme alespoň některé z nich:
- Rostlinná mléka jsou bohatá na vitamíny a minerály
- Rostlinná mléka v porovnání s kravským mlékem obsahují méně cukru, existují také alternativy úplně neslazené, kde jediný cukr je ten obsažený v ořeších a semenech, z kterých se mléko vyrábí
- Rostlinná mléka mají méně kalorií než živočišná mléka, a proto se hodí mimo jiné také pro hubnutí
- Rostlinná mléka jsou lehce stravitelná a optimalizují trávení
Jaké rostlinné alternativy mléka existují?
Rostlinné mléko se vyrábí z různých rostlin. Mezi ty nejoblíbenější patří sója, mandle, kokos nebo rýže. V obchodech naleznete ale také mléka z konopí, máku nebo ovesných vloček. Čím se od sebe mléka liší a jaké benefity přináší?
Sójové mléko
Sójová mléka jsou asi nejrozšířenější rostlinnou alternativou. Nahradit sójovým mlékem to živočišné můžete prakticky ve všech receptech a je také oblíbenou přísadou do kávy nebo smoothie. Toto mléko má podobné složení bílkovin a tuků jako kravské mléko.
Právě sójové mléko přináší mnoho benefitů pro lidské tělo, napomáhá lepšímu trávení a ideální je také pro ženy v přechodu, protože pomáhá udržovat hladinu estrogenu.
Mandlové mléko
Mandlové mléko je také velmi oblíbenou a zdravou alternativou, je nízkotučné a velmi bohaté na některé vitamíny a minerály, například na vitamín E a B a minerály mangan, hořčík, vápník, železo a zinek.
Pokud si mandlové mléko kupujete, podívejte se však na jeho složení, ne všechna jsou totiž vyrobena pouze z mandlí. Navíc pokud mandlové mléko upřednostňujete hlavně pro to, že je nízkotučné, mělo by obsahovat asi 10-12 % mandlí. Zároveň spousta mandlových mlék je doslazována.
Kokosové mléko
Kokosové mléko je velmi chutné a patří k těm nejvýživnějším. Má protizánětlivé učinky, podporuje trávení i vyprazdňování, rychlejší metabolismus, imunitní systém a působí také na ledviny a močové cesty.
Kokosové mléko se kromě vaření využívá také v kosmetickém průmyslu, a to pro své hydratační a regenerační účinky.
Rýžové mléko
Rýžové mléko je o něco sladší než jeho sourozenci, obsahuje totiž více sacharidů. Je snadno stravitelné a je vhodnou alternativou pro ty, kteří kromě alergie na kravské mléko mají problémy také s ořechovými mléky jako je mandlové, kešu nebo pistáciové.
Pokud v obchodech hledáte nutričně vyvážené potraviny a toužíte po rýžovém mléku, hledejte varianty s přidanými bílkovinami a minerály. Naopak se vyhněte doslazovaným rýžovým mlékům.
Konopné mléko
Konopné mléko není v našich končinách příliš rozšířené. Pokud máte možnost ho ochutnat, určitě doporučujeme ho vyzkoušet. Připravte se však na trochu nezvyklou chuť, která nemusí oslnit každého milovníka rostlinných mlék.
Konopná mléka mají vysoký obsah bílkovin a také se pyšní vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, které pomáhají snižovat krevní tlak.
Makové mléko
Makové mléko se vyrábí z makových semen a je bohaté na vápník. Obsahuje také velké množství vitamínů a minerálů, hlavně vitamíny skupiny B a minerály jako sodík, draslík a hořčík. Podobně jako konopné mléko má specifickou chuť a jeho konzistence je spíše vodová, proto je lepší ho dochutit jinými ingrediencemi, třeba vanilkou.
Ovesné mléko
Ovesné mléko je chuťově neutrální a v kuchyni dobře nahradí nízkotučné kravské mléko. Obsahuje velké množství vápníku a je bohaté také na zinek, jehož nedostatek způsobuje únavu. V obchodech dejte pozor na ovesná mléka s aditivy jako je cukr nebo jiná sladidla.
Ovesná mléka jsou vhodná také pro celiaky a diabetiky nebo osoby s vysokým cholesterolem.
Další rostlinná mléka
Mezi další oblíbené rostlinné alternativy mlék, které můžete vyzkoušet, patří také třeba:
- Kešu mléko
- Pistáciové mléko
- Mléko z lískových ořechů
- Chia mléko
- Lněné mléko
Jak si rostlinné mléko vyrobit doma?
Nevýhodou rostlinných mlék je to, že jsou poměrně drahá, když vezmeme v úvahu, že se jedná hlavně o zabalenou vodu. Ale i na to se dá vyzrát! Rostlinné mléko si totiž můžete vyrobit i sami v pohodlí domova, není to žádná věda. Počítejte ale s tím, že takové mléko je dobré spotřebovat do 3 dnů.
Proces výroby domácího rostlinného mléka je ve většině případů stejný. Na 1 hrnek základní potraviny (mandlí, ovesných vloček, slunečnicových semínek nebo třeba sójových bobů) budete potřebovat 3-4 hrnky vody.
Vždy vezmete základ pro rostlinné mléko a necháte ho nasát vodou. Doba, po kterou se nechává základní ingredience nasávat vodou je různá. V případě mandlí jsou to asi 2 hodiny v horké vodě, naopak ovesné vločky se namáčet předem vůbec nemusí. Slunečnicová semínka ve vodě musí stejně jako sójové boby být asi 8-12 hodin. V případě sójových bobů doporučujeme ještě jejich tepelnou úpravu, aby mléko mělo správnou chuť.
Jakmile je základ pro rostlinné mléko měkký, vložte jej do mixéru společně s vodou a mixujte. Mléka můžete také dochutit podle svých představ medem, vanilkou, javorovým sirupem nebo datlemi. A můžete přidat i špetku soli. Když máte rozmixováno, vymačkejte přes sítko všechnu tekutinu a mléko je na světě. Takto ho dejte ve sklenici do lednice a užívejte do všech svých oblíbených receptů, do kávy nebo jen tak s cereáliemi.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT