Nikdy není na škodu projít si staré dobré knihy a načerpat zkušenosti a fígle, se kterými se potýkali jiní. Narazili jsme na TOP 7 knih, které změní váš pohled na rodičovství.
1. Koncept kontinua – Jean Liedloff
Skvělá kniha, co se týče výchovy dětí. Jejím cílem je, aby byli rodiče schopní vychovat spokojené a samostatné děti. Koncept kontinua se zaobírá tím, proč jsou lidé žijící na západě často nespokojení a nešťastní.
Díky své osobní zkušenosti, kterou autorka načerpala v jižní Americe (konkrétně v indiánských kmenech), dospěla k názoru, že nespokojenost pramení především v kladení příliš vysokého nároku na to, aby dítě zapadlo do škatulek, které nám udává většinová společnost. Lidé pak mají přehnaná očekávání a vyvíjí na dítě zbytečný nátlak již od raného dětství.
2. Kontaktní rodičovství – William a Martha Sears
Snad každý rodič má přirozenou touhu držet si svoje miminko blízko a projevovat mu svou lásku. Knihu Kontaktní rodičovství napsali manželé Searsovi, kteří sami vychovali devět dětí. Autoři se v knize zaměřují na to, aby rodiče při výchově dali na svou vlastní intuici a nenechali se vykolejit kritikou svých rodičů či prarodičů, kteří mají tendence „kecat” do výchovy.
3. Nejšťastnější miminko v okolí – Harvey Karp
Kniha Nejšťastnější miminko v okolí se zaměřuje na vývoj dítěte od 12 až 48 měsíců. Popisuje typické projevy chování a upozorňuje na chybné reakce rodičů. Napsal ji pediatr a odborník na vývoj dětí, je humorná a plná užitečných tipů, rad, nápadů, metod, postřehů, a především příběhů ze života, které ocení každý rodič.
4. Aha! Rodičovství – Dr. Laura Markham
Naše emoce s námi dokáží často velmi zacloumat, zejména když se staneme rodiči. Cílem knihy Aha! Rodičovství: Jak přestat křičet a začít žít s dětmi v harmonii je najít cestu, jak pracovat s vlastními emocemi a odhalit skutečné příčiny „nežádoucího” chování našeho dítěte bez zbytečného zvyšování hlasu nebo trestů, snahou nastavit s dítětem hranice skrze jasnou komunikaci. Dr. Laura Markham přináší vlastní poznatky nejen ze strany rodiče, ale také dětské psycholožky.
5. Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly – Adele Faber, Elaine Mazlish
Tento světový bestseller vám nesmí chybět v knihovně. Jedná se o knihu, která se zaměřuje na výchovu bez křiku, a naopak rozvinutí komunikace mezi dítětem a rodičem. Kniha vás provede tím, jak v dětech podpořit zdravou sebedůvěru, která je podstatná později v dospívání, ale i v samotném dospělém životě. Zajímavé na knize také je to, že je plná cvičení, na nichž si sami uvědomíte, kde případně děláte při komunikaci s dítětem chybu.
6. Najděte si svého marťana – Marek Herman
Kniha Najděte si svého marťana je napsaná odborně, ale srozumitelně. Autor si celou dobu s čtenářem povídá a sděluje mu svěží pohledy a úvahy z oblasti sebepoznání, mezilidských vztahů a především výchovy dětí.
Nejvíce vás na knize zaujme to, s jakým citem Marek Herman popisuje dětský svět. Zajímavou pointou je tvrzení, že každý dospělý v sobě nosí malé dítě, svého marťana, který o něm ví vše… A že cestou ke spokojenému životu je právě umění naslouchat onomu vnitřnímu dítěti, na které mnoho z nás již zapomnělo.
7. Ani mámy nejsou stejné – Šárka Miková
Skvělá kniha pro nastávající maminky! Šárka Miková zde krásně vystihuje to, že mateřská dovolená rozhodně není dovolená, ale spíše nová pracovní pozice, na kterou však nikdo nebyl zaškolený.
Kniha se zaměřuje na teorii typů osobnosti. Cílem je najít sama sebe, tedy svůj typ osobnosti. Díky tomu poznáte, pro co máte v mateřství vlohy, co u vás lehce vázne a na čem je potřeba zapracovat. Pochopíte také, co váš typ stresuje, co mu pomáhá od stresu, a zejména jak si mateřství užít!
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak vychovat přiměřeně sebevědomé dítě? Zkuste dodržovat základní rady