Origami vzniklo v 9. století
Jaký je původ origami? Název origami pochází z japonského oru, které znamená skládat, a kami, což je japonsky papír. Origami představuje jednodušší či složitější skládanky z papíru a má se za to, že vzniklo v devátém století, kdy se využívalo zejména při náboženských obřadech a jako výzdoba šintoistických svatyní.
Teprve v sedmnáctém století začalo být origami vnímáno jako zábavná a uklidňující činnost. V devatenáctém století už bylo považováno za umění.
Origami je o skládání, stříhání a lepení
Původ origami je nám znám. Hlavním principem je složit list papíru tak, aby se z něj pomocí překládání stal abstraktní či zcela konkrétní předmět, například jeřáb, kočka, pes, květina nebo cokoliv jiného. Až v současnosti se ale začalo ke skládání origami používat i lepidlo. To slouží především ke zpevnění papírového modelu.
Technik skládání existuje hned několik, tedy v současnosti. Dříve existovalo pouze několik tvarů, mezi které patřil již zmíněný jeřáb. Společně se vznikem první knihy o origami, která vyšla v roce 1797 pod názvem Senzaburu orikata, se možnosti, jak origami skládat, výrazně rozšířily. Už nešlo jen o pouhé skládání, ale také stříhání a zastřihování papíru.
Origami představuje hned tři typy skládanek:
- Pohyblivé skládanky umožňují manipulaci s nimi, kdy se táhnutím za jednu část papírový objekt pohybuje.
- Mokré skládanky se vytvářejí z navlhčeného papíru. Díky tomu jde lépe ohýbat. Používá se zejména pro náročnější modely.
- Modulární skládanky se skládají z více dílů, které jsou do sebe zaklesnuté. Často je můžete vidět pod názvem 3D origami.
Mistři origami
Origami je dodnes v Japonsku velmi oblíbenou výtvarnou činností. Už děti v předškolním věku se ve školkách učí skládat z papíru nejrůznější zvířátka. Pro zimní olympijské hry v Naganu v roce 1998 dokonce největší mistr origami Joseph Wu vytvořil pomocí origami její maskoty. Výraznou osobností origami je rovněž Akira Jošizawa, který během svého života vytvořil na padesát tisíc papírových skládanek a o origami napsal osmnáct knih.
Na japonskou tradici odkazuje i pomník v Hirošimě
Že je umění origami pro japonský národ skutečně velmi důležitý, dokazuje i fakt, že pomník obětem atomové bomby v Hirošimě znázorňuje děvčátko skládající jeřába. Tento monument byl vytvořen podle dívky Sadako, jež trpěla kvůli ozáření z výbuchu atomové bomby leukémií. A aby se uzdravila, skládala jedno origami za druhým. Chtěla poskládat rovných tisíc jeřábů, jenže to už bohužel nestihla.
Evropa si vymyslela vlastní skládanky
Do Evropy se z Japonska origami oficiálně nikdy nedostalo. Skládanky z papíru se na tomto kontinentu začaly vyrábět až ve třináctém století a to zcela nezávisle na těch japonských. Dnes ale origami zná celý svět. A pokud vy ne, nebo jste ještě origami nikdy nezkoušeli, nyní máte jedinečnou příležitost.
Jak si vyrobit jeřába z origami?
Na internetu najdete nepřeberné množství videí, která vám názorně a během pár desítek vteřin ukážou, jak jeřába složit. Není to vůbec nic těžkého, stačí vám k tomu jakýkoliv papír a alespoň trocha manuální zručnosti.
- Nejprve si před sebe položte čtvercový list papíru.
- Složte z něj obdélník a opět papír rozložte.
- Přeložte ho napůl ještě na druhou stranu a pak vertikálně zprava doleva. Papír opět celý rozložte. Měly by na něm být patrné překřížené záhyby.
- Teď papír přeložte diagonálně. Sklopte pravý horní roh k dolnímu levému rohu a přeložte. Nyní papír zase rozložte a levý horní roh složte dolů ke spodnímu pravému rohu. Opět přeložte a rozložte. Nyní by měly být na papíru patrné záhyby ve tvaru hvězdičky.
- Přeložte pravou dolní stranu horní klapky ke středové čáře, přehněte a opakujte i s levou dolní stranou. Tak vám vznikne tvar podobný draku.
- Nyní přeložte pravý roh horní klapky ke středovému záhybu. Poté se dolní pravý roh zarovná s přehybem.
- Horní roh sklopte tak, aby přehyb ležel podél horizontální linie, která nám vznikla v předchozím kroku.
- Rozložte poslední tři sklady. Měl by znovu vzniknout čtverec s otvíráním směrem dolů.
- V tomto kroku přeložte dolní roh čtverce nahoru k hornímu rohu podél horizontálního záhybu z předchozího kroku.
- Obraťte dva záhyby na horní klapce tak, že je přehnete v opačném směru, než se přirozeně přehýbají.
Už bude brzo hotovo
- Přeložte vnější hrany papíru směrem do středu a prstem nebo nehtem uhlaďte. Vytvoříte si tak tvar diamantu se dvěma klapkami vyčuhujícími na pravé i na levé straně.
- Otočte papír a opakujte vše od bodu č. 6 ještě i na této straně.
- Nakonec přeložte vnější hrany diamantu ke středovému záhybu. Pravou klopu přehněte přes levou, pak origami otočte a i na druhé straně přeložte vnější hrany diamantu ke středovému záhybu. Zase přeložte pravou klopu přes levou.
- Dolní špičku horní klopy skládanky přeložte k hornímu rohu, skládanku otočte a to samé opakujte na druhé straně.
- Přeložte pravou klopu přes levou, otočte skládačku a opakujte na druhé straně. Nyní jste si vytvořili hlavu a ocas, které jsou schované mezi křídly.
- Křídla nejprve složte dolů tak, aby byla kolmo k tělu, ocasu i hlavě.
- Ohněte špičku hlavy dolů.
- Vytáhněte hlavu a ocas, aby byly v linii s vnějšími hranami těla jeřába. A máta hotovo.
- Chcete-li vytvořit 3D objem, vezměte mezi ukazováček a palec protější hrany spodní části těla a origami jemně roztáhněte do stran.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT