Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

7 důvodů, proč bychom měli pravidelně číst?

Čtení rozhodně není pro každého. Někdo se vymlouvá na to, že na čtení nemá čas, další se zase raději podívají na film, než aby si otevřeli knihu. Ale víte, o co přicházíte tím, že čtete málo nebo vůbec? Možná po přečtení tohoto článku na knihy změníte názor.
číst
Proč bychom měli číst? Už jen proto, že kniha vypadá lépe než mobil.

30. 05. 2022

Četba neslouží jen k ukrácení dlouhé chvíle, nebo abychom se ponořili do příběhu, který bychom třeba samy rádi zažili. Číst znamená prožívat. Čtení nás pozitivně ovlivňuje i jinak.

Čtením získáváme empatii

Mnohým ženám, ale i mužům, empatie zkrátka chybí. Nedokážou se vcítit do kůže druhých, a tak mnohdy reagují nepřiměřeným nebo nevhodným způsobem. Čím víc ale budeme číst, tím lépe a rychleji se do druhého člověka vcítíme.

číst
Ztrácíme empatii, kterou nám ale knížky dokážou vrátit.

Z knih plyne spoustu ponaučení, dostáváme se díky příběhům do situací, které bychom možná sami nikdy neprožili. Učí nás uvědomovat si, jak se druzí k ostatním chovají a jak bychom se měli nebo neměli chovat my sami. Z knih si vštěpujeme cenné poznatky, které snadno uplatníme v každodenním životě.

Kdo v životě nepřečetl jedinou knížku, má obrovskou nevýhodu. Anebo žije tak bohatým životem, který mu vydá za padesát knih ročně. Ale takových lidí je dozajista méně než těch, kteří žijí život obyčejný, jen s občasným vzrušením a adrenalinem, případně s pár vyhrocenými situacemi ročně. Čtěte, bude z vás lepší člověk.

Rozšiřujeme si slovní zásobu

A to jak v psané, tak mluvené formě. Díky pravidelnému čtení mluvíme spisovněji, obratněji, a také květnatěji. To samé by se dalo říct o psaní. Porovnáte-li psaný text člověka s velkou slovní zásobou a s malou, rozdíl bude patrný na první pohled. Nejenže člověk, který čte, bude psát stylisticky lépe a bez gramatických chyb, ale také bude věty úplně jinak skládat.

Ostatně kdo za každou druhou nebo třetí větou používá „Voe“ a „Eeee“, lze o něm říci, že nejspíš hledá vhodné slovo, ale nenachází ho, a tak použije ta slova a citoslovce, na které je zvyklý. Ale nepůsobí to dobře. S přáteli sice můžete mluvit, jak chcete, ale když mluvíte se svým nadřízeným, kolegy v práci nebo s kýmkoliv jiným ve společnosti, některá slova se hodí nechat stranou.

A jak nejlépe se v mluvě vycvičit? Samozřejmě prostřednictvím knih. A tím nemáme úplně na mysli komiksy a obrázkové knihy určené pro děti.

K TÉMATU  Klidná melodie ukolébavky uspí kocoura, který miluje piano. Uklidní i vás!

Jsme chytřejší

Z knih, ač třeba klidně beletristických, se dozvíte spoustu nových informací a postřehů. Pokud čtete non-fiction knihy a knihy odborné, pak je skutečně pravdou, že jste s každou knihou chytřejší a chytřejší. Jenže to nejde tak úplně samo. Co čtete, samozřejmě musíte i vnímat.

Je pochopitelné, že si nezapamatujete všechno, ale i když vám v hlavě ulpí jen pět nebo deset procent informací, máte vyhráno. Navíc kdo čte, nemá problém se s lidmi bavit ani ve zcela neznámé společnosti. Hovory o počasí už jsou dávno pasé, lepší je začít konverzaci nějakým lepším tématem, například o knihách, anebo o tom, co jste se zrovna nedávno dočetli v Attenboroughově knize o klimatických změnách.

Lépe se soustředíme

Máte problém se soustředěním? Pak si můžete zajít do lékárny pro vhodné doplňky stravy. Anebo… sáhněte po knize. Film ani seriál vás soustředění nenaučí, ale kniha, zejména tehdy, pokud vás skutečně zaujme, ano. Pak už jde soustředění samo, a to se vám v životě může hodit. Nejenom při práci, ale například i při meditaci nebo józe. Když budete číst, vše co děláte bude díky tomu efektivnější, bude vám to trvat méně času, a také budete mít ze spousty činností lepší požitek.

Rozvíjíme si představivost

I představivost se v obyčejném každodenním životě hodí. Lidé bez představivosti jsou nudní, nenápadití a neoriginální. Když si fantazii pravidelně rozvíjíme, jsme pak kreativnější, máme lepší nápady, a také nám pomáhá s lepší organizací času.

číst
Čtení rozvíjí vaši fantazii a představivost. Každý denně tolik dobrodružství neprožíváme.

Četba zahání stres

Jste často ve stresu? Každý den se budíte se svíravým pocitem v žaludku a tlakem na hrudi? Máte pocit, že nic nestíháte, a že na vás všechno padá? V tom případě je vždycky prospěšné sáhnout po dobré knize, která vás dokáže odpoutat od všednodenního života a aspoň na půl hodiny denně se do příběhu pořádně ponořit. Uvidíte, že pak se na všechno budete dívat s odstupem a nic už vám nebude připadat tak tragické.

K TÉMATU  Univerzální lék na podzimní deprese

Pokud si vyšetříte na čtení půlhodinu ráno po probuzení a půlhodinu před spánkem, je to ideální varianta. Ale samozřejmě chápeme, že je to pro někoho spoustu času. Proto si zkuste ráno číst alespoň pět až deset minut a postupně třeba čtení přidávejte.

Skutečně je četba stejně účinná jako například meditace. Je jedno, jestli čtete motivační literaturu nebo horor. Každý z nás má rád něco jiného a číst můžete, co chcete, co vám dělá dobře a u čeho se dokážete soustředit.

Kniha vypadá lépe než telefon

Spousta z nás si čte i v městské hromadné dopravě. A držet v rukou knihu vypadá mnohem lépe, než když koukáme do telefonu. Tím totiž moc nepomáháme ani naší psychice. Na telefonu jsme většinou hlavně kvůli sociálním sítím, sledujeme druhé a jejich životy a přemýšlíme nad tím, jak je možné, že někdo každé ráno tráví v kavárně při dobré snídani a každý druhý měsíc je u moře, zatímco my se celý rok lopotíme v práci a neušetříme si ani na víkend strávený na Šumavě. Jde ale jen o úhel pohledu. Sociální sítě v žádném případě realitu neukazují ani neodráží, knihy ano. Sice může být smyšlená, ale vždycky je v ní víc reality než ve všech sociálních sítích dohromady.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Romantické knihy pro teplé jarní večery

5 nejlepších knih na velikonoční dovolenou

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Je tu léto a společně s ním také naše snaha zhubnout. Mnoho žen před příchodem plavkové sezony začne držet dietu s vidinou ztracených kilogramů. Co když ale během diety zažíváte nepříjemné pocity na zvracení? Co stojí za nevolností, plynatostí či nervozitou během naší snahy zhubnout?
Čím to, že některým ženám se v zaměstnání tak daří a jiným nikoli? Svou roli hraje řada faktorů, mezi něž bezpochyby patří osobnostní rysy, rodinné zázemí, dosažené vzdělání a - ano, přiznejme si to - také trocha štěstí. I štěstí je ale třeba vyjít vstříc a jednou z cest, které vedou správným směrem, je kvalitní MBA vzdělání. Proč?
Každý, kdo umí perfektně druhý jazyk, vám řekne, že nejlepší metodou, jak se ho naučit, je cestovat a žít v zahraničí. Ne každý k tomu má však vytvořené podmínky. Někomu chybí odvaha, jinému peníze a někdo zkrátka hledá jiné cesty.
Koronavirus decimuje naši populaci ve velkém. Denně se zveřejňují statistiky nakažených, vyléčených i těch, kteří svůj boj prohráli. Kromě jeho negativních dopadů na tělo se také stále častěji mluví o vlivu na psychiku. Čím déle pandemie a s ní spojené zákazy platí, tím více lidí upadá do deprese a zažívá stavy úzkosti.
Natáčení komedie 3Bobule z vinařského prostředí začalo v první polovině července sice překvapivě v Praze, ale po třech natáčecích dnech se filmaři přesunuli na jižní Moravu. Tady s přestávkami pracovali do poloviny srpna. Co si o filmu myslí sám režisér a hlavní protagonisté?
Herec Martin Hruška, známý svým působením v Divadle pod Palmovkou a Jihočeském divadle, náhle zemřel ve věku 56 let. Úmrtí tohoto talentovaného umělce potvrdilo Jihočeské divadlo na svém facebookovém profilu.
Pěstitelská sezona je v plném proudu, což znamená, že si lidé ve svém volném čase musí najít čas na svádění boje s mandelinkami. Právě mandelinky jsou totiž největším problémem, který sužuje jejich pěstované brambory. Rozpoznat je není vůbec nic těžkého. Mandelinka bramborová je americký brouček, který je asi dvanáct milimetrů dlouhý a osm milimetrů široký. Většinou je zbarven do bílo-žluta nebo do bílo-oranžova s tím, že ho zdobí černé pruhy.
Tak, jako v zimě nechodíte v sandálech, své chce i vaše hlava, aby netrpěla následky podchlazení, či dokonce omrzlinami. Možná vám ale připadá, že když si dáte na hlavu nějakou pokrývku, utrpí váš vzhled natolik, že to raději risknete. Není ale lepší mít uši pěkně v teple?
Dubaj je druhý největší ze sedmi arabských emirátů. Rozhodně je však nejnavštěvovanější a pro turisty nejatraktivnější. Chcete vědět proč? Níže najdete důvody, proč byste měli Dubaj navštívit.
Hokejové Pardubice a Rádio Kiss zasáhla smutná zpráva. Ve věku 40 let náhle zemřel Jirka Vondra, známý moderátor a hlas domácích zápasů HC Dynamo Pardubice. Jeho odchod zarmoutil nejen fanoušky hokeje, ale i posluchače, kteří ho pravidelně slýchali v éteru.
Na českých vánočních stolech letos opět nesmí chybět tradiční kapr. Podle odhadů Rybářského sdružení ČR se letos vyloví přibližně 18 500 tun ryb, což je podobné množství jako vloni. Cena kaprů by měla zůstat srovnatelná s loňským rokem, což je dobrá zpráva pro spotřebitele.
Neustálé pochybnosti o sobě. Kritika své postavy, kritika svého chování. Nedůvěra v dosažení stanovených cílů... Poznává se v tomto některá z vás? Přály byste si, ženy, mít se více rády? V dnešním článku si povíme, jak na to! Jak se mít ráda, jak zlepšit své sebevědomí a jak zkrátka zazářit!

Výběr článků

Lákavé cedule na obchodech. Sleva na každém rohu, na každém billboardu, v každé reklamě. Přitahují vaše oči a slibují skoro neuvěřitelné. Jsou povánoční slevy opravdu tak výhodné? Dá se jim odolat?
Podzim přináší nádherné barvy a chladnější počasí, ale také může ovlivnit naši psychiku a fyzické zdraví. Přečtěte si, jak se s těmito změnami vyrovnat a užít si toto kouzelné období naplno.
Plavky již dlouho nejsou brány jen jako nutné zakrytí těla při pobytu o vody. Naopak, i toto oblečení provází vývoj a plavková móda snad nikdy nebyla tak různorodá, jako je právě teď. Jaké plavky tedy ale budou letošní sezonu in?

Nepřehlédněte

Křečové žíly trápí obrovskou část populace a každý chceme mít o nich co nejdříve pokoj. Jak s nimi ale zatočit, když se někdy může zdá, že nám prostě nechtějí dát pokoj? Léčit je musíte nejen zavedenými lidovými prostředky, ale je třeba k tomu dodržovat i další pravidla. Tělo je složitý organismus a vše je provázáno. Proto zároveň s léčbou dodržujte správný pohyb, jídlo i odpočinek. Jak na to vám poradíme v článku.
Body, které souvisí s orgány v našem těle, najdeme na našich nohou, rukou, i po celém těle. Pomocí jejich stimulace si jednoduše pomůžete od zdravotních potíží. Pojďte je najít společně s námi!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek