Tyhle potraviny doporučuje Česká onkologická společnost. Proč a kolik byste jich měly sníst?
Čekanka
Zabraňuje nadměrnému ukládání tuku v našem organismu a je tedy účinnou prevencí nemocí kardiovaskulárního systému jako je kornatění cév, vysoký krevní tlak, infarkt a mrtvice.
Avokádo
Obsahuje až 15 % přirozeného tuku, především ve formě nenasycených mastných kyselin, které snižují množství cholesterolu v těle.
Grapefruit
Přírodní flavonoidy se silnými antioxidačními vlastnostmi posilují mimo jiné stěny cév a zabraňují shlukování krevních destiček a vzniku krevních sraženin, které mají za následek infarkt.
Hovězí maso
Obsahuje kyselinu linolovou a je cenným zdrojem minerálních látek a omega 3 mastných kyselin, které prospívají srdci.
Jablko
Jedno jablko denně účinně posílí imunitní systém, srdce a krevní oběh. Stabilizuje hladinu cukru v krvi a posiluje cévy, především slabé žíly.
Kurkuma
Tato rostlina je díky příznivému působení na krevní oběh považována za prevenci mozkové mrtvice a krvácení do mozku. I malé dávky snižují cholesterol v krvi.
Kvasnice
Kyselina listová a betaglukany zabírají na zvýšenou hladinu cholesterolu a kardiovaskulární systém tím, že pomáhají rozpouštět sklerotický plát uvnitř cév.
Losos
Má vysoký obsah omega 3 a omega 6 mastných kyselin a zlepšuje proudění krve. Je prokázáno, že u lidí, kteří tyto ryby jedí aspoň jednou týdně, se výrazně snižuje riziko infarktu.
Makrela
Že je rybí tuk zdravý, věděly už naše babičky. Obsahuje složky, které snižují špatný cholesterol a zvyšují podíl toho dobrého.
Mandle
Jedna hrst mandlí obsahuje až 20 různých flavonoidů, tedy látek, které pomáhají před rozvojem nemocí srdce a cév.
Oregano
Sloučenina beta-karyofylen chrání srdce před vznikem zánětů a je účinná proti osteoporóze.
Rajčata
Skvělou prevencí proti infarktu a mrtvici je látka lykopen, kterou obsahují. Pravidelná konzumace rajčat a protlaků ochrání vaše srdce a cévy.
Pohanka
Zdravá je hlavně díky rutinu, který udržuje pružné cévní stěny a zabraňuje shlukování cévních destiček.
Fíky
Aminokyseliny, draslík, hořčík nebo vláknina má preventivní účinky proti kardiovaskulárním a nádorovým onemocněním.
Řepkový olej
Má optimální poměr polynenasycených a mononenasycených mastných kyselin. Účinně snižuje riziko infarktu a podporuje správnou činnost srdce a cév.
Skořice
Sloučenina polyfenolu obsažená ve skořici napodobuje funkci inzulinu a snižuje cukr v krvi a krevní tlak. Pravidelným přidáváním do pokrmů tak můžete předcházet kardiovaskulárním chorobám.
Česnek
Dokáže předcházet srdečním chorobám například tím, že snižuje shlukování krevních destiček a jejich přilnavost ke stěnám cév.
Brokolice
Obsahuje antioxidanty sulforafany působící jako prevence rakoviny především žaludku a prsou. Ale pozor, měla by se konzumovat syrová, nebo jen krátce spařená (2–3 minuty). Podobné účinky mají i kapusta, květák, zelí, kedlubna (obsahují flavony indoly).
Špenát
Je bohatý na vlákninu a látky s protirakovinnými účinky, obsahuje vysoké množství beta-karotenu (tvoří se z něj aktivní vitamin A) a luteinu. Měl by se jíst také syrový v salátech. Oblíbený je jako součást smoothie. Pozor! Není vhodný pro lidi s ledvinovými kameny.
Cibule
Zamezuje růstu rakovinných buněk díky svému vysokému obsahu tzv. fenolových sloučenin. Čím je cibule štiplavější, tím je účinek silnější.
Omega 3 mastné kyseliny
Jsou podpůrnou léčbou pro pacienty, které již se zákeřnou nemocí bojují. Především posilují imunitu a růst svalové hmoty.