Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Posilte svůj imunitní systém. Střídání počasí a teplot je pro něj největší zkouška

Venku je sychravo, zima, a druhý den svítí slunce a sundaváte vrstvu oblečení. Právě tohle období je nejnáročnější na náš imunitní systém. Jak se dá zvýšit obranyschopnost organismu?
Posilte svůj imunitní systém. Střídání počasí a teplot je pro něj zkouška
zdroj: 123RF.com

10. 02. 2020

10. 02. 2020

Začátkem roku je všude kolem nás spousta virů a onemocnění, které se nás snadno chytí, když jsme vystavování střídání počasí. Když se k tomu přidá stres z práce, vztahu nebo jakékoli životní situace, případně málo odpočinku a nedostatek spánku, vystavujeme se riziku, že nás nějaká nemoc skolí. Vyčerpání je zkrátka tou nejjistější vstupenkou ke kurýrování v posteli. Přestože je ve hře spousta faktorů, jako prostředí, kde se pohybujeme, můžeme i tak cíleně posílit náš imunitní systém tak, abychom riziko nákazy nemocí minimalizovali.

Neberte si zbytečně potřebný spánek

Možná si říkáte, že vám šest hodin denně stačí, ale může to být kámen úrazu. Pokud k plné regeneraci těla i mysli potřebujete déle, což je prostě většinou fakt, po šestihodinovém týdnu vám bude chybět třeba sedm nebo více hodin spánku celkově. Druhý týden, měsíc… vznikne deficit, který nemusí být na první pohled patrný. Tím svůj imunitní systém vystavuje většímu tlaku a může se stát, že se organismus stane náchylnější k onemocnění. Odpočinek nepotřebují jen svaly nebo bolavá záda. Zregenerovat potřebuje mozek, nervový systém, ale i srdce nebo plíce, které jedou v noci na úsporná režim. Spánek váš organismus zklidní, aby mohlo tělo fungovat od rána zase naplno.

Posilte svůj imunitní systém. Střídání počasí a teplot je pro něj zkouška
zdroj: 123RF.com

Omezte stres na minimum

Víme, jak to vypadá – nemůžete přece za to, že vás v práci někdo vytočí. Ale není pravda, že nemůžete stres omezit. Pokud nás něco stresuje, je nutné v sobě hledat příčinu. Pokud se nad nepříjemnými situacemi budete zamýšlet právě takhle, možná najdete nějaký klíč, který vám pomůže přijít na to, čemu se vyhýbat nebo jak reagovat, když vás nějaká situace nebo dotyčná osoba vyhodí z rovnováhy. Být nad věcí je rada, která zní jako klišé, ale někdy je to mnohem jednodušší, než si myslíte. Navíc je důležité všechno vyvažovat časem pro sebe, který nás z nepříjemné nálady dostává.

K TÉMATU  4 nejobávanější nemoci, nad kterými svět zatím nevyhrál

Nezanedbávejte čas pro sebe

Dělejte aktivně nějaký svůj koníček a nenechte do něj zasahovat něco jiného. Choďte na procházky na vzduchu nebo hrajte s rodinou deskové hry. Zkrátka aktivity, které dostanou vaši mysl někam jinam. Pokud to chcete vyzkoušet, zkuste meditaci. Není to zase taková věda, jde jen o to se prostě zklidnit a nechat myšlenky plynout. Činností, kterou děláte ráda, se nabijí baterky vaší spokojenosti, které vám pak vydrží s sebou a pozitivně ovlivní vaši srážku s nepříjemným kolegou nebo sousedem. Stres imunitní systém vyčerpává.

Přijímejte dostatek vitamínů a minerálů

Bílé pečivo nebo párky, to jsou možná nápady na rychlou večeři, ale pravda je, že tyhle potraviny vašemu tělu nic nepřinesou. Organismus a jeho imunitní systém potřebují palivo, které musíte přijmout ve správně vybraném jídle. Zkuste k snídani celozrnné pečivo, které obsahuje více bílkovin nebo vlákniny. Jezte dostatek ovoce, neváhejte si nakrájet jablko, hrušku nebo třeba avokádo. Slazené nápoje vyměňte za vodu nebo čaje. Potřebujete hlavně vitamíny C, E i D. Z minerálů jsou důležité selen a zinek a obojího naleznete dostatek v mase. Nachází se ale i nečekaně v ovesných vločkách, které jsou výbornou snídaní. Příliš tučné nebo smažené pokrmy omezte na minimum nebo úplně vynechejte. Jsou zbytečnou zátěží pro žaludek i celý trávící systém. Přirozeně ale chápeme, že si chcete dopřát třeba řízek. Je to v pořádku, ale i tak je třeba pokrmy kombinovat.

Posilte svůj imunitní systém. Střídání počasí a teplot je pro něj zkouška
zdroj: 123RF.com

Alkohol a cigarety dejte stranou

Ano, zní to jako rada káravé maminky. Ale všichni dobře víme, že nekouřit vůbec a omezit alkohol, případně ho úplně vynechat, našemu organismu jen prospěje. Přes všechny ty nekonečné články o prospěšnosti „trošky“ alkoholu je tady zkrátka nepopiratelný fakt, že do těla dostáváte toxické látky. To reaguje tak, že se snaží alkohol ihned odbourat. Takže váš imunitní systém pracuje na něčem navíc, zatímco potřebujete, aby se naplno soustředil na obranyschopnost organismu. Sklenka něčeho dobrého vám přirozeně udělá dobře, ale tohle je třeba mít na paměti. Cigarety jsou pak kapitola sama pro sebe – tam se pozitiva hledají těžko. Toxických látek jsou v nich desítky. Když dáte neduhům sbohem, nebudete litovat.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Domluvily jste se na letní dámské jízdě v zahraničí? Pak je nejvyšší čas vše naplánovat. Máme pro vás seznam 5 věcí, díky kterým se dovolená vydaří na jedničku.
K létu neodmyslitelně patří i veřejná koupaliště, hotely nebo wellness. Během relaxace u vody se ale mějte na pozoru. Odnést si totiž můžete hned několik nepříjemných problémů! Mykotické infekce, tedy dermatomykózy, nejsou zrovna přívětiví společníci.
V poslední době se mění seznamovací taktiky žen. Dříve bylo typické, že se přikláněly ke vztahu se starším partnerem. Nyní se karta obrátila a vyhledávají náruče mladíčků. Věkový rozdíl v řádu pár let není nic nevšedního, nicméně láskyplné partnerské pouto mezi čtyřicetiletou ženou a o 10 a více let mladším zajíčkem je pro mnohé na pováženou. Jistě si také pokládáte tu otázku, zda s ním udržíte krok a budete se mu za pár let líbit?
Ještě vyčkat? Nebo raději odejít, když to doma není ideální? Tohle rozhodnutí bývá jedno z těch nejtěžších. Jakou roli v něm hraje touha po dětech, vlastní pohodlí, stáří i případné negativní reakce okolí?
Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
Hliníkové systémy, včetně oken, dveří, fasád a příček, se staly stále oblíbenější volbou v architektuře díky svým výjimečným vlastnostem a vysoké flexibilitě. Jedním z aspektů, který získává na důležitosti, je jejich schopnost poskytovat efektivní protipožární ochranu.
Jídlo, zdroj energie, ale také droga, na které je závislá celá planeta. Jídlo řešíme prakticky celý život a ne nadarmo se říká, že jsme tím, co jíme. Potraviny ovlivňují nejen to, zda budeme mít nadváhu, ale také mají vliv na nemoci orgánů v našem těle a působí na náladu, imunitu, kvalitu našeho spánku a celkovou psychickou pohodu.
Máte v sedmdesáti nárok být zamilovaná a mít sex? Samozřejmě máte. Zamilování je stejné ve dvaceti, jako v sedmdesáti. Jen je lidé na veřejnosti projevují méně okázale. Možná vám vaše děti řeknou, že jste trapná. A ony nejsou právě tím, že takhle uvažují? Milovat někoho není nikdy trapné. Je to ta nejdůležitější součást života každého člověka.
Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
Čeká vás zařizování nového bytu nebo snad rekonstrukce toho stávajícího? Inspirujte se trendy v bydlení pro rok 2022. Cílem pro nadcházejících dvanáct měsíců je vytvořit ze svého domova místo, kde se budete cítit příjemně, v klidu a bezpečí.

Výběr článků

Slyšeli jste již někdy pojem hypermobilita? Hypermobilitou mnohem častěji trpí ženy než muži a jde o nadměrnou pohyblivost, která se týká zejména kloubů. Při pohybu pak dochází k uvolnění kloubů nad hranici normální fyziologické meze. Jak vlastně vzniká a jak se s ní dá žít v běžném životě? Existuje nějaká léčba?
I když se to mnohým bude zdát nepravděpodobné, melouny lze pěstovat prakticky kdekoliv. Poslední dobou se najdou dokonce i ti, kteří tuto šťavnatou typicky letní pochoutku pěstují na balkóně či na terase v květináčích a jiných nádobách. Chcete-li si svůj vlastní meloun vypěstovat, je nejvyšší čas vyrazit pro sazenice. A máte-li opravdu malý balkón, zkuste meloun pepino gold.

Nepřehlédněte

K dostání nejsou jenom pomeranče nebo grapefruity, ale také pomela, která se nejvíce prodávají právě na sklonku roku. V této době jsou také nejlevnější, i proto možná sídlí na stole nejednoho člověka.
Blíží se den lásky, a s ním přichází otázka – jak letos udělat Valentýna nezapomenutelným? Připravte se na článek plný kreativních nápadů a romantických tipů, které vám pomohou zlomit stereotypy a přinést do vašeho vztahu novou jiskru. Od originálních malých gest až po velká překvapení – vstupte do světa lásky a vášně s jedinečnými nápady na Valentýnské překvapení pro vašeho milovaného. Zaručeno nezapomenutelné chvíle plné radosti a lásky!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek