Čtvrtek , 21. 11. 2024

Albert

Plíseň v bytě jako nevítaný společník. Užitečné rady, jak se jí zbavit

Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.
plíseň
V první řadě najděte příčinu, proč plíseň vzniká. (foto123rf.com)

27. 12. 2021

Jelikož je plíseň v bytě opravdu nevítaným, ale především zdraví škodlivým společníkem, měli bychom se s ním umět velmi rychle vypořádat. Pojďme si prozradit, jak nad plísní vyzrát, i když se to zprvu může jevit jako předem prohraný souboj.

Kdy se plíseň vyskytuje 

Možná nebydlíte v bytě nebo nemáte plastová okna, a přesto se u vás plíseň vyskytla. Obecně platí, že tento nevítaný host přijde do domácnosti, kde se vlhkost vzduchu pohybuje nad padesáti až šedesáti procenty. Čím je vlhkost vzduchu vyšší, tím větší problémy to přináší.

Je velice důležité, abychom hodně větrali hlavně v koupelně. Zde se totiž vlhkost vzduchu může dostat do obrovských čísel jen po dvacetiminutovém sprchování. Pokud bychom nevětrali, plíseň by tuto místnost prakticky neopouštěla.

Zejména v zimě je nutné větrat. Zřejmě si říkáte, že takhle topíte pánu Bohu do oken. Ale větrání je efektivní způsob, jak plísním předcházet. Nemusíte větrat dlouhé hodiny, stačí po ránu alespoň pár minut, během kterých neuteče tolik tepla a vyžene se nahromaděná vlhkost z místnosti ven.

Malé absorpční přístroje pomáhají

Pokud vás plísně v bytě dostihly, je na čase zainvestovat do malých absorpčních přístrojů, které jsou spolehlivým pomocníkem v boji proti nepříjemnému a nevítanému hostu. S jejich pomocí se udržuje v bytě přirozená vlhkost, ať už je venku jakékoli počasí a ať už venku vládne jakákoli teplota.

Nemusíte se obávat toho, že by absorpční přístroje vzduch v domácnosti vysušovaly. Mají za úkol opravdu jen hlídat vlhkost a aby nedošlo ke vzniku plísně a dalších podobných jevů.

Vysušte zdi 

Když se zbavíte vlhkosti, zbavíte se plísně. Je známé, že plísně se vyskytují jenom na mokrých zdech a stěnách (respektive na vlhkých zdech a stěnách). Abyste zamezili jejímu šíření nebo přetrvávání, je zapotřebí stěny i zdi vysušit. K tomu skvěle slouží elektrický vysoušeč, který tak sníží riziko vzniku plísní na minimum.  

K TÉMATU  Chcete vidět ukázkový trénink celého těla? Předvede vám ho žena, které je 72 let, ale fyzicky je na tom lépe než mnozí třicátníci!

Existují například horkovzdušné vysoušeče, které pracují i v uzavřené místnosti a velmi efektivně a rychle vysouší mokrá či vlhká místa. Je však třeba používat tato zařízení v dostatečné vzdálenosti od stěny, abyste neriskovali jejich popraskání.  

Zateplení fasády jako konečné řešení 

Pokud se vám plíseň v bytě vyskytuje opakovaně, je na čase udělat radikálnější krok, kterým je zateplení fasády. Jedná se o ten nejúčinnější způsob, jak můžeme ošetřit vnitřní stěny. Na ošetření používáme speciální přípravky, které jsou zpravidla dezinfekční a které umí efektivně likvidovat nejen plísně, ale také houby, řasy a bakterie. Jelikož mluvíme o zdraví nebezpečných jevech, investice do zateplení = investice do vlastního zdraví.  

Ještě před zateplením a novým vymalováním se musí postižené stěny mechanicky odstranit špachtlí. Jen málokdo si uvědomuje, že plísně pronikají až do hloubky stěn a jejich povrchové odstranění ještě neznamená, že máte vyhráno.  

Další tipy, jak plísni nepřidávat

  • Prádlo hlavně v chladném období roku sušte tam, kde zároveň větráte. Stejně tak žehlení je lepší ve větrané místnosti. Mokré prádlo i žehlička totiž vlhkost vzduchu výrazně zvyšují.
  • Do kuchyně si kupte opravdu kvalitní a účinnou digestoř. Při vaření se taktéž zvyšuje vlhkost vzduchu a digestoř může následkům předcházet. Navíc předejde i zvlnění skříní a podobnému poničení.
  • Při rosení květin zbytečně nestříkáme vodu i na stěny nebo zdi. Tím jen přidáváme plísním do vínku čili přispíváme k jejich vzniku.
  • Na mechanické odstranění plísně nepoužívejte agresivní přípravky jako savo apod. Plíseň pouze vybělí a obsahují látky, které na zeď následně přitahují další vlhkost. Dostanete se tak do začarovaného kruhu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Čištění pračky snadno a rychle!

I lednička musí být ve zdravé kondici. Jakou teplotu má správně mít?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
Krásný podzim, který nás čeká, přímo láká na výlety do přírody. Stromy začnou hrát všemi barvami, a tak pokud není venku zrovna lijavec, stačí se teple obléknout a hned můžete vyrazit. Ať už sami, v páru nebo s rodinou, podzimní přírodu si zamilujete.
V rámci jarní edice letošního týdne módy se konala rovněž tradiční soutěž VAN GRAAF Junior Talent, která mezi ostřílenými designérskými esy nabízí neméně zajímavou podívanou. Vítězem tohoto ročníku se stal Tomáš Němec.
Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.
Internet, sociální sítě a technologie dnes ovládají svět a my si jen těžko dovedeme představit současnost bez těchto nástrojů. Ty patří mezi nedílnou součást našeho pracovního, ale i osobního času. Jaký vliv mají technologie a sociální sítě na náš život? Je díky nim jednodušší a lepší nebo se jejich vlivem potýkáme s větším stresem?
Jsou lidé, kteří ho prostě nemohou vystát a nemohou se dočkat, až rychle pomine, a ti, kteří ho naopak zbožňují, navzdory chladu, mlze a všemu, co k němu patří. Zima je pro nás obdobím, které má kouzelný nádech, možná kvůli Vánocům, možná proto, že mráz v určitých obdobích jako by všechno zmrazil a zastavil čas. A když sněží? Rozhodně to neusnadňuje pohyb, ale bílý plášť jako by všechno zkrášloval a tlumil, zkrátka kouzelný svět! Zima je však také synonymem pro méně času stráveného venku, a to z pochopitelných důvodů souvisejících s nižšími teplotami, a pro děti se nuda může stát krutou realitou. Když se nad tím ale zamyslíte, s trochou fantazie a organizace se dá s dětmi podnikat spousta aktivit, a to jak uvnitř, tak venku.
Jídlo, zdroj energie, ale také droga, na které je závislá celá planeta. Jídlo řešíme prakticky celý život a ne nadarmo se říká, že jsme tím, co jíme. Potraviny ovlivňují nejen to, zda budeme mít nadváhu, ale také mají vliv na nemoci orgánů v našem těle a působí na náladu, imunitu, kvalitu našeho spánku a celkovou psychickou pohodu.
V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 
Když v supermarketech udeří akce, sáhneme na dno prasátek a namíříme si to střemhlav na nákupy. Všechno, co lze schovat do mrazáku, nakoupíme za akční ceny, protože v opačném případě bychom za dané zboží utratili dvojnásobek. To samé platí i v případě masa. Když je za skvělou cenu, nabereme ho kila a pustíme se do zamrazování. Jenže co udělat v okamžiku, kdy ho chceme zpracovat?
Kdo by neměl rád léto! Nejkrásnější roční období má jen několik málo vad na kráse. Tou asi největší je dotěrný hmyz. Ať už jde o všudypřítomné komáry, které nám doslova a do písmene sají krev, nenápadná, leč nebezpečná klíšťata, nebo o nenechavé mravence. Právě s mravenci se řada Čechů od pozdního jara potýká. Slovy klasika, ty potvory se vám dostanou všude. Naštěstí s nimi můžete bojovat přírodními prostředky.
Nela pod vedením koučky Marcely Hlaváčkové postupuje malými krůčky pro lidstvo, ale velkými pro sebe. A v tom je ta podstata. Co se naučila na čtvrté schůzce?
Britská herečka Maggie Smith, která se stala ikonou filmového i divadelního světa, zemřela ve věku 89 let. Proslavila se především nezapomenutelnou rolí profesorky McGonagall v kouzelnické sérii Harry Potter. Zprávu o jejím úmrtí oznámila rodina, která uvedla, že herečka strávila poslední chvíle v kruhu nejbližších. Zanechala po sobě obrovský umělecký odkaz a dvě generace filmových fanoušků.

Výběr článků

Nechci! Nebudu to jíst! A mnohdy i horší slova padají z dětských úst, když před ně dáte talíř s rybou. Jenže právě toto maso obsahuje spoustu důležitých živin. Je bohaté na vitaminy, omega3 mastné kyseliny a bílkoviny, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Jak ale přesvědčit potomky, aby šupináče neodmítali?
Tavná pistole s horkým lepidlem není jen na adventní věnce a podobné dekorace. Neuvěříte, co všechno s její pomocí dokážete vytvořit. Vyrobte si boty k vodě, podložku pod hrnek nebo pokojovou lampičku!

Nepřehlédněte

Může být klíčem ke štěstí a trvalému vztahu astrologie? Ať už hledáte spřízněnou duši, nebo hodnotíte stav současného vztahu, vaše znamení zvěrokruhu vám může poskytnout užitečné informace o vašem milostném životě. Takže, jak je důležité souznění horoskopu?
Ptáte se, jak souvisí zrak s životním stylem? Můžeme jej ovlivnit, například stravou, pitným režimem, (ne)kouřením, ne(stresováním se), fyzickou aktivitou? Na otázku, jak souvisí zrak s naším životním stylem a jak chránit svůj zrak, nám odpověděla primářka oční kliniky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek