Čtvrtek , 17. 07. 2025

Martina

Pít hodně nebo málo vody? Jaké mýty panují kolem pitného režimu? A co vašemu tělu prospěje nejvíce?

Je pití dvou litrů vody denně málo nebo moc?  Proč káva nebo kola do pitného režimu nepatří? Zatěžujete pitným režimem své tělo nebo mu naopak děláte dobře? Snažili jsme se to zjistit. Tak čtěte, ať víte víc!
Správný pitný režim: prospěje vám hodně vody nebo spíš méně?
zdroj: 123RF.com

Právě teď je čas se věnovat tomu, co pijeme. Ne, nebude řeč o vašem oblíbeném vínu, pivu nebo drinku, ale o vodě. Bez jídla vydržíme týdny, ale bez vody jsme schopni přežít jen pár dní. Každá naše buňka ji potřebuje ke své správné funkci a pomáhá také odplavit nečistoty pryč z těla. Mnoho lidí si stále plete obyčejnou vodu s černým čajem, kolou nebo kávou. Kofeinové nápoje ale tělo odvodňují. Tedy zbavují ho vody. Právě díky tomu, jste pak možná unavení, bolí vás hlava nebo se vám nedaří zhubnout. Abyste byli v obraze, máme pro vás pět hlavní mýtů, které vás nasměrují k tomu, abyste se cítili ve svém těle dobře, nabiti energií a odpočatí.

Mýtus č. 1: Denně alespoň 3 l tekutin

Ano i ne. Vše závisí na vašem věku, hmotnosti, ročním období, fyzické aktivitě, ale i tomu, co vám vyhovuje. Nedělejte věci jen podle obecně dané šablony. Vnímejte své tělo. Podle doporučení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin platí, že dospělý člověk by měl vypít zhruba 30-40 ml tekutin na každý kilogram své váhy. Doplnit byste měli minimálně tolik tekutin, kolik jí během dne ztratíte v moči, dýcháním a pocením. Například tělo sportovce si v parnu žádá i 5 litrů vody denně. 

Mýtus č. 2: Jen vodu a ne rum

Voda je skutečně nejvhodnější volbou. Zvlášť pokud se snažíte zhubnout nebo chcete zlepšit své zdraví. Ale… Není to jediné, co lze pít. Měla by zaujmout většinové postavení ve vašem denním pitném režimu, ale pro obohacení a chuť můžete sáhnout také po ovocných a bylinných čajích nebo ovocných šťávách bez přidaného cukru. Namíchejte si také domácí limonády! No a ten rum si raději odpusťte…

K TÉMATU  Znáte nedělní syndrom Sunday Blues? Možná ho máte taky

Mýtus č. 3: Limonády nebrat

Do pitného režimu se počítají všechny tekutiny. Je třeba ale vědět, po čem je lepší sáhnout. Limo se spoustou cukru je špatně, ale domácí limonády, kdy víte, co si do nich dáváte, je naopak dobrou volbou. Stačí místo kostek cukru přidat kolečka pomeranče, limetky, citronu, nebo okurky. Ochutit je pro svěžest můžete třeba také bylinkami: mátou, meduňkou, bazalkou. Pochopitelně čerstvými.

Mýtus č. 4: pivo a vinný střik se počítají

Vychlazené pivo umí uhasit náhlou žízeň, ale nenahradí tělu ztracené tekutiny. Jeho nadbytek naopak dehydratuje a zatěžuje vnitřní orgány. Podobně jako víno, které je vždy lepší konzumovat ve stejném poměru s vodou. Oba alkoholické nápoje představují vydatný zdroj kalorií, proto by měly být tabu během hubnoucího procesu. Co naděláte, že. Ale zase ta postava pak!

Mýtus č. 5: přes den nestíhám, stačí večer

Chyba. Večer je zkrátka pozdě, navíc v tuhle hodinu už tělo takovou potřebu na pití nemá. Navíc, pokud začnete hasit žízeň v pozdější hodinu, je jasné, že se během noci moc nevyspíte. Váš plný močový měchýř se bude hlásit o slovo a vy se ráno probudíte navíc díky častým návštěvám záchodu i unavení. Chce to na pití myslet hned od rána.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková. Smutnou zprávu oznámil kameraman Václav Duchek. Herečka zesnula v noci na sobotu v sanatoriu v Mníšku pod Brdy. Příčinou úmrtí byl dlouhodobý boj s Alzheimerovou chorobou.
Jaro s sebou nenese jen hromadu sluníčka, ale především alergie, které nepatří k tomu nejmilejšímu. Když všechno kolem nás začne kvést, ve vzduchu se rázem začne vznášet větší množství pylu, což vede k alergickým reakcím. Pojďme si prozradit, co na sennou rýmu a další projevy alergie zaručeně zabírá.
Vpravo, vlevo nebo raději zůstat, kde jsem? Umíte se jasně rozhodovat, kudy se v životě vydat? Nebo občas tápete a zvažujete? Jak se naučit rozlišovat vlastní cestu a naslouchat svému srdci?
Je to už 33 let od doby, kdy se na televizních obrazovkách tehdejšího Československa poprvé objevil seriál "Dallas", představující divákům příběh bohaté rodiny Ewingů, jejichž životy jsou protkány intrikami, mocí a ambicemi v ropném průmyslu. Kdo by neznal "Dallas", s jeho nezapomenutelnými postavami a dramatickými zvraty, které udržovaly diváky v napětí po celá desetiletí?
Fotografie šťastných rodin, honosných oslav a dokonale zabalených dárků, které začínají plnit sociální sítě, mají velký vliv na psychiku člověka. Ta prochází v období Vánoc zatěžkávací zkouškou. Většina z nás chce mít všechno dokonalé, mít neustále uklizeno, napečeno co nejdříve, ozdobený vánoční stromek jako z časopisu, ale... ne vždy je vše podle plánu. Zkuste se během Vánoc věnovat také sobě, vyzkoušejte různá meditační cvičení, která vaší psychice výrazně uleví a nenakládejte si toho na sebe tolik.
Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?
Pokojové rostliny jsou pro mnoho zahradnic a zahradníků velké téma, hlavně teď v zimě. Běžně totiž pěstujeme i květiny, které pocházejí z úplně jiného podnebného pásu, a tak jim české podmínky příliš nesvědčí. Tím spíše, že jsou pěstovány v interiéru, kde je obvykle stálá teplota kolem dvaceti stupňů bez ohledu na roční období. Ani vlhkost v bytě obvykle není taková, jakou by různé druhy rostlin potřebovaly.
Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
Člověk si nikdy ničím nemůže být úplně jistý, já jsem si ale byla jistá, že prožívám konečně pravou lásku. Měla jsem plány do budoucna, konečně jsem chtěla založit rodinu, po které jsem tolik toužila. S přítelem jsme spolu začínali už společný čtvrtý rok, už byl čas.
Je snadné být ženou! To je věta, kterou velmi často vypouští z úst právě muži, kteří nemají ani ponětí o tom, jaké to je - být ženou. Každá žena ví, že to je v mnoha ohledech velice těžké. Stačí si vzpomenout na pravidelné menstruace nebo na období menopauzy, které je plné často šílených stavů a bolestí. Dalším obrovským problémem je vaginální mykóza čili kvasinková infekce, která umí být velice bolestivá a která má tendenci se vracet.  
Kolagen je jedna z nejdůležitějších bílkovin ve vašem těle. Je hlavní složkou pojivových tkání, které tvoří několik částí těla, včetně šlach, vazů, kůže a svalů. Kolagen má mnoho důležitých funkcí, včetně zajištění struktury pokožky a posílení kostí.

Výběr článků

Veronika Arichteva (38) se nedávno stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50), Jolany Blažkové (44). V nevhodné reakci na fotografie Arichtevy doporučila plastickou operaci prsou.
Avokádo je jedním z nejdiskutovanějších druhů ovoce, které na této planetě existují. A to z mnoha důvodů, zejména těch ekologických. Ale už jste slyšeli o takzvaném ecovadu?
Výprodeje jsou pro většinu z nás lákavou záležitostí, která nám umožňuje pořídit řadu stylových modelů téměř za babku. Často se ale stává, že nám výhodné ceny zamotají hlavu natolik, že koupíme něco, s čím pak nejsme spokojené a nastává ponákupní vystřízlivění – radost následně vystřídá hořké zklamání. Proto jsme pro vás sestavili několik zásadních bodů, které vám pomohou vybrat si na poprvé opravdu skvělé módní kousky, kterých ani v budoucnu nebudete litovat.

Nepřehlédněte

Život není pokaždé procházka růžovým sadem a občas nastávají situace, do kterých se nikdo z nás nehrne. Hádka nebo nepříjemné životní situace, do kterých se dostaneme se sourozenci, pak obzvláště bolí.
Pocení je zcela běžný jev. A zatímco během zimy mu nevěnujeme prakticky žádnou pozornost, v létě o ni doslova žádá. Zejména v parných horkých dnech nám jeho pach umí znepříjemnit nejeden výlet nebo cestování vlakem či městskou hromadnou dopravou. Věděli jste ale, že pocením vylučujeme veledůležité minerály z těla? 

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek