Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Když pestrá strava nestačí. Vitamíny v tabletách – zbytečnost, nebo nutnost?

Práškový vitamínový boom, který jsme zažívali ještě před pěti nebo deseti lety, už pominul. Každý, kdo jí zdravě a vyváženě, ví, že vitamíny v prášcích jsou naprostá zbytečnost. Tedy až na výjimky.
strava
Kde pestrá strava nestačí, pomůžou vitamínové doplňky. (foto: 123RF)

21. 02. 2022

Doplňky stravy představují koncentrované zdroje vitamínů, minerálních látek a dalších tělu prospěšných látek. V lékárnách seženete nejen doplňkové vitamíny, ale také minerály či antioxidanty. Obvykle se prodávají ve formě tablet, prášků anebo kapek. Pestrá strava je samozřejmě základ.

Kdy vitamíny nepotřebujete?

Také patříte mezi ty ženy, které si v lékárně kupují vitamín B, C a jiné? Jenže přesně tyto vitamíny vám dodává i pestrá strava. Ostatně jako minerály, mezi které patří například hořčík, vápník, zinek, fosfor nebo selen. Pestrou stravou, která obsahuje dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, luštěniny, ryby, bílé maso, rýži a samozřejmě také mléčné výrobky, si ovšem přísun všech těchto vitamínů a minerálů zajistíte. Není proto nutné doplňky stravy kupovat. Je ale pravda, že i když je strava našeho jídelníčku pestrá, může naše tělo po některých stránkách mít nedostatek konkrétního vitamínu. Každé tělo je v zásadě individuální.

V době nemoci jsou vitamíny žádané

Na druhou stranu, cítíte-li se nemocní, není na škodu si dopřát vitamínu C o něco víc. Ideální je například kombinace tohoto vitamínu s vápníkem. Jenže ani vitamín C neumí zázraky a zároveň by ho neměli užívat ti, kdo užívají léky na léčbu zánětu močových cest. Kyselina askorbová je totiž kyselá a tento typ léků neutralizuje. Dávejte si také pozor na doplňky nebo jídlo s přidanou kyselinou citronovou, která vstřebávání vápníku zabraňuje.

Zázračné déčko

Čeho se nám také v zimních měsících příliš nedostává, je vitamín D. Ten  získáváme především ze slunce. Proto je dobré od září do dubna získávat vitamín D jinou cestou, například právě vhodným doplňkem stravy. Když totiž nebudete mít v těle dostatek tohoto vitamínu, riskujete možný vznik osteoporózy neboli řídnutí kostí. Zároveň tím ztrácíte i na celkové imunitě. Vitamín D v kapkách nebo tabletách seženete v každé lékárně i bez předpisu. Nejste-li si ale jistá, jestli je doplněk kombinovatelný s léky, které užíváte, zajděte si za svým praktickým lékařem, aby vám s dávkováním a vhodným doplňkem poradil.

K TÉMATU  Nejhranější písničky na svatbách. Co je pravě in a co si samy nevěsty nejčastěji přejí

Proklázalo se také, že s naším životním stylem, ať už je strava pestrá jakkoliv, máme často nedostatek Déčka i v létě. Jsme prostě málo na sluníčku.

Vitamíny místo ryb

Dalším doplňkem, který stojí za to alespoň v zimních měsících užívat, jsou omega 3 mastné kyseliny, které zobou především vrcholoví sportovci, ale hodí se i nám, obyčejným lidem, kteří sportujeme méně aktivně. A zejména těm, kteří neradi konzumují mořské nebo sladkovodní ryby. Omega 3 mastné kyseliny najdete ale i v lněných či dýňových semínkách a oříšcích. Významným zdrojem je rovněž olivový nebo řepkový olej. Omega 3 nás totiž chrání před kardiovaskulárními onemocněními, cukrovkou nebo také před obezitou. V neposlední řadě nám udržují správnou činnost mozku, krevního tlaku a v těhotenství se hodí ke správnému vývoji plodu v břiše nastávající maminky.

Trpíte-li některou z potravinových alergií, například máte alergii na čerstvé ovoce či zeleninu, určitě se vyplatí dodávat tělu nezbytné vitamíny jinou cestou. Je však nutné poradit se v dávkování se svým praktickým lékařem.

Proč probiotika?

Trpíme-li často na střevní chřipky a průjmy, potřebujeme do těla dostat nějaká probiotika. A tak i v tomto případě se vyplatí zajít si do lékárny pro probiotika v tabletách, která se postarají o správný rozvoj mikroflóry ve střevech. Probiotiky, jež obsahují prospěšné bakterie, se průjem nejen léčí, ale také mu můžete snadno předejít.

A jaký je tedy výsledek? Bezhlavé užívání doplňků stravy rozhodně smysl nemá. V letních měsících už vůbec ne. Naopak v zimních měsících se vám vyplatí do těla dostat více vitamínu D a omega 3 mastných kyselin. Všechny ostatní vitamíny a minerály doženete v podobě snídaní, obědů a večeří. Samozřejmě v tom případě – zase ta pestrá strava – že se nestravujete výhradně ve fastfoodových řetězcích a doma si nepřipravujete jen samá tučná, smažená a sladká jídla.

K TÉMATU  Chystáte se do prvního zaměstnání. Jak si najít práci a kde úspěšně hledat

Na vlasy a nehty

Co se týče krásy, ženy často užívají přípravky podporující růst vlasů a nehtů. Ideální je v tomto případě sáhnout po zinku s biotinem, selenu a kolagenu. Vyplatí se sáhnout i po čistě přírodních přípravcích s obsahem rokety seté, přesličky a kopřivy nebo po přípravcích s výtažkem z aloe vera a rakytníku. Žádné drahé doplňky stravy, které vás mnohdy vyjdou i na tisíc korun měsíčně, ale nepotřebujete. Obyčejné doplňky stravy seženete v řádu desítek korun, případně do dvou set až tří set korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Exotické druhy ovoce: jak a které prospívají našemu zdraví?

Jak se zbavit akné? Na vině může být strava či stres

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Krabičkové diety jsou hitem dneška. Když chtějí lidé zhubnout, automaticky vyhledávají nutričního specialistu a žádají ho o vytvoření krabiček, které lidem nedovolí jíst nic jiného. Ovšem i když jsou krabičky často vychvalované, pravdou je, že mají i své nevýhody.
Únava ze všech omezení a koronavirusových opatření je přirozená, ale určitě by kvůli nim neměl trpět váš sexuální život. Přispět k tomu můžete i eJoy®.
Ano, i když se to může zdát neuvěřitelné, také na cukru vznikají závislosti. Po konzumaci cukru se v našem mozku spustí centrum odměn stejně, jako když si závislý člověk dá heroin. A člověk se logicky chce odměňovat. Proto je velmi důležité omezit příjem cukru a sledovat své tělo.
Patříte mezi vášnivé hokejové nebo fotbalové fanoušky? Doteď jste chodili fandit v dresu, ale teď byste rádi nějakou změnu? Vyzkoušejte trička s potiskem. Zvolit si můžete nejen barvu trička, ale vytvořit si můžete i vlastní design.
O tom, že oddalování usnutí a následný nedostatek spánku způsobuje vystavení modrému světlu, jsme již psali. Ale příčin, které způsobují nespavost, je podstatně víc. Někdo má problém s usínáním, jiní usnou, jako když je do vody hodí, ale pak se vzbudí kolem třetí ráno a znovu usnout se nepodaří. Co s tím?
Home office je pro mnoho lidí splněným snem. Vždyť doma vás nikdo nekontroluje, šéf vám nedýchá na záda, nemusíte řešit kolegy a mnohdy můžete mít své vlastní pracovní tempo. Úskalím ale může být to, že domácí prostředí tak trošku svádí k prokrastinaci, ne vždy se do pracovního tempa člověk dostane tak rychle, jako ráno po příchodu na pracoviště. Co je ještě horší, mnohdy zapomeneme i pravidelně jíst, chybí nám pohyb a pak nekontrolovatelně přibíráme na váze. Jak tomu předejít?
Motat se v kruhu a dělat stále stejné chyby je lidské. Jenže tím výrazně ubližujeme nejen naší psychice, ale i zdravotnímu stavu.
Můžete si nastavit také vyhřívání na chatě nebo chalupě a nikdy se vám tak už nestane, že přijedete do nepříjemné zimy. Zároveň v době nepřítomnosti můžete ušetřit náklady na topení.
Krásné a zdravé pokojové rostliny ozdobí jakýkoliv interiér. Jsou jakýmsi živým elementem, který by nikde neměl chybět. Víte však, jak se o pokojové rostliny starat, aby vypadaly stále perfektně a dělaly vám dlouhá léta radost?
Máte doma předškolní dítě a obáváte se, zda zvládne zápis na základní školu? Nestrachujte se, připravili jsme pro vás menší tahák, jak vaše dítko na tuto událost nachystat. Vašemu malému prvňáčkovi to jistě pomůže. Ale neotálejte, zápisy jsou již za dveřmi.

Výběr článků

Otevřete se předpovědi pro svůj životní kompas v roce 2024. "Co vám hvězdy předpovídají v novém roce" je průvodce vaším osudem podle astrologie. Od lásky po kariéru a osobní růst, objevte, jak se konstelace planet postaví do vaší přízně a jak můžete využít jejich vliv pro úspěch a štěstí v nadcházejícím roce. Připravte se na dobrodružnou cestu za hvězdami, kde vás čekají překvapení a nové možnosti.
Když přijedete do Itálie, je to naprosto běžné. Každá žena tu má svůj skútr, se kterým jezdí do práce, na nákupy, ale třeba i vyzvedávat děti ze školy. Jak se žije řidičkám skútru v Česku?
O v pořadí pátém koučinku Nely s Marcelou se dočtete níže.

Nepřehlédněte

Ano, skutečně se to děje a rozhodně to není žádná vzácnost. I ženy po třicítce nemusejí mít manžela a děti, jen mezi námi pořád existují tací, které to nejenom překvapuje, ale dokonce i pohoršuje.
Kdo by nechtěl být lepší, výkonnější, šťastnější? Existují různé metody, které učí, jak na to. Jednou je to pozitivní myšlení, jež by mělo být tou správnou cestou. Jindy zase mindfulness meditace, co vám pomůže se soustředit na přítomný okamžik a zbaví vás nahromaděného stresu. Za vyzkoušení stojí také služby osobního kouče. Už jste se někdy setkali s termínem neurokoučink? Víte, co se pod ním schovává?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek