Meloun vypěstujete všude
Meloun je snad nejoblíbenější letní zelenina. I když mnozí považují meloun za ovoce, podle odborníků jde o zeleninu. Melounu se nedaří jen v jižních oblastech, vypěstovat ho lze všude. Třeba si prozradíme, jak na pěstování melounu na balkóně.
Jak na výsadbu
Pokud jste stále melouny nezasadili, je třeba si pospíšit. Ideální je zakoupit roubovanou sazenici v zahradnictví. Pro výsadbu je nutné zvolit místo kryté před větrem, orientované na jih. Melouny nesázejte do země ze zahrádky, ale raději investujte do substrátu, který je určený přímo na pěstování zeleniny. Substrát zakoupíte v běžném zahradnictví či hobbymarketu a můžete si být jisti, že melouny mají dostatek všech potřebných živin. Melouny se vám tak odvděčí nejen bujným růstem, ale i velmi chutnými plody.
Základem úspěchu je vhodná nádoba
Aby se melounům dařilo, je nezbytné volit dostatečně velkou nádobu či květináč. Nádoba, ve které budete melouny pěstovat, by měla být prostorná s hloubkou alespoň 65 cm. Vhodné je ale volit nádoby větší. Je jen na vás, zda budete mít nádobu plastovou či z jiného materiálů, protože hlavní je její rozměr.
Melouny potřebují šplhat
Vzhledem k poměrně malému prostoru, ve kterém budou melouny růst, je ideální vytvořit jim oporu, po které by mohly tzv. šplhat. Opora je nutná i proto, aby meloun nerostli k sousedům.
Zálivka a hnojení
Melouny je nutné dostatečně a pravidelně zalévat, nejlépe odstátou vodou. Součástí péče o melouny je také přihnojování, doporučeno je hnojivo na zeleninu, které se přidává přímo do zálivky. Tekuté hnojivo je vhodné použít jednou týdně, granulované stačí jednou do měsíce.
Opylování není žádná věda
Pokud je meloun umístěn volně na zahradě, o opylování se postará hmyz jako jsou včely či motýli. Pokud je ale meloun ve skleníku nebo na balkóně, je opylování na vás. Nejde naštěstí o nic složitého. Samčí květy mají tyčinku a samičí lepivou bliznu. Buď můžete použít štětec, kterým pyl ze samčích tyčinek melounu přenesete na samičí bliznu. Můžete ale také odebrat tyčinku a tou poklepat bliznu.
Redukujte plody
Chcete-li šťavnaté a chutné melouny, je třeba aby plody byly redukovány. Plod potřebuje dostatek živin, a pokud by bylo plodů příliš, byly by malé a nebyly by chuťově dobré. Pro jednu rostlinu můžete volit nejlépe dva až tři plody. V tomto případě se řiďte heslem, že méně je více.
Netroufáte-li si na vodní meloun, zkuste pepino
Jste-li pěstitelé začátečníci a netroufáte-li si na meloun vodní, zkuste meloun pepino gold. Jde o rostlinu, která připomíná vzrůstem vzpřímený keřík. Chuť tohoto melounu je velmi ojedinělá, mnozí ji přirovnávají k hrušce, melounu a kiwi. Konzumovat lze plody syrové, samozřejmě po oloupání, ale stejně tak je pepino gold vhodný jako součást kompotů, marmelád a džemů.
Stejně jako vodní meloun potřebuje i pepino dostatek zálivky a slunce. Pro pěstování je vhodné volit vyšší květináč, protože se pod tíhou plodů budou větvičky ohýbat. Plody jsou žluté s fialovými pruhy a jsou nejen velmi chutné, ale také velmi dekorativní.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT