Středa , 22. 01. 2025

Slavomír

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Přemýšlíte nad tím, co za rostlinku si vypěstujete? Nechcete nic extrémně náročného, na druhou stranu požadujete, aby byla přínosná a ku prospěchu? Za zvážení stojí pepřovník, což je rostlina, která vám bude plodit vlastní pepř! A jelikož je pepř součástí prakticky jakéhokoli jídla, určitě stojí právě tato rostlina za vyzkoušení. Otázkou ale zůstává, jak na pěstování pepřovníku? Pojďme si záhadu společně rozlousknout!
pepřovník
Jak pěstovat pepřovník? (zdroj foto: www.123rf.com)

19. 01. 2021

Úvodem je však třeba říct, že pepř se označuje za krále mezi kořením. Jen málokdo ví, že toto koření se začalo pěstovat před třemi tisíci lety v Indii. Právě odtud se dál rozšířil do Evropy a stala se z něj surovina naprosto exkluzivní. O tom svědčí i fakt, že se za obyčejné kuličky pepře platilo zlatem.

Když se však pepř rozšířil i dál do světa a stal se součástí prakticky všech kuchyní, lidé se ho naučili pěstovat sami.  

Jak pěstovat pepřovník 

I když se možná z počátku bude jevit pěstování pepřovníku jako velice složité, opravdu tomu tak není. Pepřovník jen vyžaduje několik věcí, které není těžké dodržet.  

Ke svému spokojenému životu potřebuje: 

  • Světlé místo 
  • Teplé místo, kde teplota nespadá pod osmnáct stupňů Celsia 
  • Žádné ostré slunce 
  • Vysokou vlhkost (jak půdní, tak i vzdušnou) 

I když si pepřovník můžete vypěstovat i ze semen, doporučuje se pěstování ze sazenic. Pěstování bude snazší, úspěch pravděpodobnější, navíc to nebude tak dlouho trvat. Sazenice z kelímku, ve kterém jste je pravděpodobně koupili v zahradnictví nebo v hobby marketech, přesaďte do substrátu, který je tvořen rašelinou, zeminou a pískem. Díky složení je substrát kyprý a vzdušný, což pepřovník potřebuje.  

Rostlinku je třeba samozřejmě zalévat. Hojnost zálivky se však odvíjí od ročního období, které zrovna venku panuje. Zatímco v létě se zalévá častěji, jelikož substrát rychleji vysychá, v zimě není tak častá zálivka potřeba.  

Během jara a léta nezapomínejte na hnojení rostliny. Rostlina se zpravidla přihnojuje dvakrát do týdne. Uvidíte, že díky kvalitnímu hnojivu vám pepřovník poroste jedna radost. Jen k němu nezapomeňte přidat oporu. Roste do výšky a mohl by se zlomit.  

Jak sklízet odrůdu 

Jak již bylo zmíněno, díky pepřovníku budete mít o zásobu pepře postaráno. Jenže ti, kteří pepřovník ještě nikdy nepěstovali, pravděpodobně neví, kdy mají sklízet plody nebo jak sklízení probíhá.

K TÉMATU  Jak na své zahradě úspěšně pěstovat růže?

Když bobulky pepře zrají, jsou tmavě červené. V této fázi si je můžete nasušit a posléze po sloupnutí vrchní vrstvy budete mít pepř bílý. Když však počkáte, zralé bobulky po usušení budou mít typickou černou barvu.

Pokud jsou bobulky zelené, nachází se teprve ve fázi, kdy začínají zrát. Ovšem i ty je možné sklízet a sušit. Jen vám pepř tak dlouho nevydrží – to je hlavní mínus zeleného pepře.  

Pepř a zdraví 

Většina lidí má pepř spojený s vařením. Tomu se nemůžeme divit, pepř je součástí prakticky všech světových kuchyní a přidává se prakticky do každého pokrmu. Jen málokdo si ale uvědomuje, že pepř má i zdravotní benefity. Je to například přírodní afrodiziakum, jelikož se pyšní stimulačními účinky.

Umí navíc zvednout krevní tlak, podporuje krevní oběh v těle, a tudíž i podporuje lepší vyživování orgánů. Dalším zdravotním benefitem je úleva od špatného trávení a první pomoc při nadýmání. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Masožravky nekoušou! Naučte se je pěstovat díky pár krokům

Česnek už nikdy nebudete muset kupovat. Pěstujte si doma vlastní

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Opravdu to není problém jen nás, obyčejných smrtelníků. I celebrity mají občas problémy s váhovými výkyvy, jen mají tu smůlu, že jsou všem na očích. A tak se musejí vypořádat nejen se změnou velikosti oblečení, ale i s komentáři fanoušků. A ne vždy je to příjemné.
Mnoho mužů i žen od pěstování masožravek odradí to, že jsou náročné na péči a je nutné je pravidelně krmit. To však není pravda. Masožravá rostlina nepotřebuje nic víc než jiná obyčejná pokojová rostlina.
Každou noc se nám během spánku může zdát třeba i 5 snů, jejichž délka je nejčastěji 15 až 40 minut. Odborníci na sny vysvětlují, že naše sny odrážejí základní vzorce lidského chování. Odráží to, kdo jsme, co potřebujeme a v co věříme. Jaké jsou nejčastější sny a jaký je psychologický pohled na to, co znamenají?
V nejnovějším dílu Výměny manželek došlo k nečekanému zvratu, když Martina nevydržela ani týden a opustila náhradní rodinu plnou špíny, chaosu a neposlušných dětí. Přečtěte si, jaké šoky a překážky ji přiměly k předčasnému odchodu z domácnosti, která ji přivítala do svého středu. Drama, emoce a nevídané situace – to vše v nejnovějším dílu, který rozvířil divácké diskuse.
Kanadský herec Donald Sutherland zemřel ve věku 88 let po dlouhé nemoci. Známý svou rolí ve filmu "MASH" a oscarovém snímku "Obyčejní lidé", zanechal za sebou bohatou filmovou kariéru trvající šedesát let. Informaci o jeho úmrtí oznámil jeho syn Kiefer Sutherland na sociální síti X. Během své kariéry Sutherland účinkoval ve více než 170 filmech a seriálech a obdržel dva Zlaté glóby a čestného Oscara.
Většina klientů center zabývajících se laserovou epilací jsou přirozeně ženy. K návštěvě takového centra je vedou především obecně přijímané standardy ve společnosti – každá z nás chce mít hladkou, upravenou kůži na nohou i pažích. Genetické vlastnosti jsou velmi odlišné, ale jedno máme společné: každá chceme vypadat skvěle. A právě zde přichází na řadu laserová epilace.
V letošní sezóně budou absolutním hitem dámské lodičky v koženém provedení. Jestliže nejste zrovna módní znalkyně a netušíte, proč a jakým způsobem je zakomponovat do svého outfitu, nevadí. My vám to totiž na následujících řádcích prozradíme. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi!
Mnoho žen, ale i mužů může trpět zvýšeným množstvím uloženého tuku v různých částech těla. Ženy si často stěžují na takzvaná „madla lásky“, která se vyskytují v oblasti boků, nebo jsou nevzhledné tukové zásoby v místech kolem podprsenky, či podpaždí.
Čisticí prostředky na nás útočí reklamou, podle které je každý z nich ten nejúčinnější a nejvoňavější. Jsou látky v pracích prostředcích nezávadné? Laik to nepozná, ale existuje úsporné i efektivní řešení. Vyrobte si doma vlastní prací prášek. A nebojte, nejedná se o žádnou neúčinnou náhražku - tohle vám plně nahradí běžně kupované výrobky. Jak na to?
Nikdy jsem nevěřila, že se to stane zrovna mně. Okouzlil mě muž hned na první schůzce. Jeho charisma působilo jako magnet. Nakonec jsem se dozvěděla, že má za sebou bohatou kriminální minulost. Dnes jsem ráda, že jsem se dokázala odstěhovat. Finančně začínám od nuly.
Příběh, který nám přistál v naší schránce, nás nejdříve vyděsil. Vždyť jsou věci, které by měly být naprosto zapovězené. Jak je vidět, na světě je možné všechno.
Dopřáváte si klasického turka? Mnoho z nás nedá dopustit na silnou kávu. Jakmile ji ale dopijeme, kávovou sedlinu, která zůstane na dně, bez milosti vyhodíme. To je ovšem škoda, protože lidově nazývaný lógr může u vás doma najít další využití.

Výběr článků

Pracujeme, honíme se, všude samé povinnosti... Jediné, co umíme, je odpočinout si u dobrého jídla a pití. Jenže to tělu nestačí. Jednoho dne totiž řekne dost a my úplně odpadneme. Co s tím? A proč je nutné to změnit?
Šaty a móda, to je nám ženám vlastní. Šaty, obzvláště ty svatební, jsou jistým odrazem nás samotných, proto se i při výběru často neubráníme emocím. Při výběru hraje roli mnoho faktorů. V den D chceme být všechny okouzlující. Jak tedy postupovat a co se vlastně letos nosí doma i v zahraničí?

Nepřehlédněte

Už odmalička nám rodiče vštěpovali, jak důležitá je osobní hygiena. Díky dobré výchově jsme se tak naučili, že si musíme pravidelně čistit zuby, aby se nám nekazily, že se musíme pravidelně mýt, abychom byli čistí, hezky vypadali a nezapáchali. A když se jednoho dne objevila influencerka Aella, která bez ostychu přiznala, že se ročně vykoupe jen 37x, vzbudila s tím velké a opravdu šokující pozdvižení. Čím se obhajuje a je ve skutečnosti opravdu taková čunča, jak se zdá?
Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek