Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

Jak se účinně zbavit odumřelých buněk? Vsaďte na správný peeling

Dnes a denně je naše pleť zatěžovaná nepříznivými vlivy. Ať už se jedná o nánosy make-upu nebo nečistoty z ovzduší, to vše naší pokožce příliš neprospívá. A to nejen v jejím jádru, ale i zvenčí. Dost často pak dochází ke zhrubění pokožky, která získává našedlý tón, ovšem nechybí ani vydatně ucpané póry.
peeling
Kůže se přirozeně zbavuje odumřelých buněk a správným peelingem jí pomůžete.

14. 06. 2022

14. 06. 2022

Právě v tomto případě je nejlepší povolat do služby kvalitní peeling, který pleť zbaví veškerých nečistot a znovu jí umožní naplno zářit. Samozřejmě to ale není jen tak, peelingů je totiž celá řada. Proto se podíváme na jednotlivé způsoby, které vám pomohou s odstraněním odumřelých buněk. 

peeling
Exfoliovat nepotřebuje pouze váš obličej, ale celé tělo.

Možností, jak exfoliovat svou pleť, je celá řada. Za to patří velké dík různým technikám a také kosmetickým produktům, které nám odstraňování starých kožních buněk usnadní. Není ale peeling, jako peeling.

Peeling je metodou plnou výhod

Pleť každého z nás má řadu úžasných vlastností, přičemž jednou z nich je jistá pravidelnost co se týče obměny kožních buněk. Ty zpravidla dozrávají v průběhu měsíce a poté se samy přirozeně odloupnou. Jak ale stárneme, nebo si zanášíme pokožku víc, než je zdrávo, jsou tím logicky zhoršené běžné procesy exfoliace. A právě v tu chvíli je třeba zakročit a aktivně se postarat. Čeho kvalitním peelingem docílíte?

  • Projasňuje pleť
  • Zbavuje kůži odumřelých buněk
  • Sjednocuje barevný tón pleti
  • Stimuluje produkci kolagenu a elastinu
  • Předchází ucpávání pórů
  • Zjemňuje pokožku
  • Usnadňuje vstřebávání produktů

Z čeho můžeme vybírat?

V základu rozlišujeme dva typy – mechanický (sem patří třeba scruby s abrazivními částečkami, různé kartáče či houbičky) a chemický (obrušování kůže za pomoci ovocných kyselin či rostlinných enzymů).

Mechanický peeling

Může mít řadu podob a z domova ho známe snad úplně všichni. Je obecně nejlepší nejen pro úplné začátečníky, ale i pro ty, kteří se bojí zajít s obrušováním pokožky o trochu dál. Z hlediska pomůcek a dalších typů představuje bohaté království, proto není nic těžkého najít si pro sebe toho svého favorita, který bude vyhovovat potřebám vaší pleti. Hodit se vám mohou:

Peelingy s rostlinnými složkami

Seženete prakticky v jakékoliv drogérii nebo specializovaném obchodě. Obsahovat mohou řadu rozmanitých přírodních ingrediencí, přitom nejčastěji jsou vyrobené z jojobového vosku, přírodních olejů či jílů, obsahovat mohou také prášky z pecek, obilovin, zrníčka z ovoce (jahody, maliny, meruňky, šípek a další), kvalitní soli (mořská či himálajská) i cukry (nejčastěji třtinový), stejně tak třeba mletou kávu. Někdy najdeme peelingy i spíš na vodové bázi, ovšem pro lepší hydrataci jsou vhodnější ty s vosky, oleji či jíly.

K TÉMATU  Mýty o kráse: 10 největších z nich, kterým stále věříme

Na složení si dávejte velký pozor, a to zejména v momentě, kdy kladete důraz na přírodní kosmetiku. V některých exfoliačních produktech se totiž nachází takzvané mikroplasty, které (jak víme) úplně nejsou to pravé ořechové. Variací je více než dost, ovšem vždy se zaměřte na peelingy s jemnými mikročástečkami, které jsou určené výhradně pro obličejovou část.

DIY peelingy

Jejich složení v podstatě vychází z toho, co jsme psali o kus výš, přičemž každý si může poskládat suroviny tak, aby peeling krásně voněl, pěkně se nanášel a prospíval pleti.

peeling
Domácí peeling vyrobíte i doma. Na internetu najdete mnoho návodů, jak postupovat.

Domácí verze mají však i další výhodu – podstatně snižují spotřebu mikroplastů, tedy uměle vyrobených zrníček, která občas bývají součástí konvenční kosmetiky. Podomácku vyrobený peeling je tak dobrou a vůči přírodě přátelskou variantou. A pokud máme jmenovat nevýhody, může se občas stát, že si namícháte kombinaci, která vám způsobí nepříjemnou vyrážku. To ale hrozí i u klasické kosmetiky, proto pátrejte, testujte a zkoušejte.

Peelingoví pomocníci

Obrušovat svou pokožku můžete nejen pomocí kosmetiky, ale i s použitím šikovných pomůcek, mezi které řadíme klasické kartáčky, ovšem skvělé jsou i antivibrační kartáčky nebo hit poslední doby – konjakové houbičky. Ty kromě toho, že pleť čistí, mohou obsahovat i další rostlinné složky, které jsou speciálně navržené pro jednotlivé typy pletí.

péče
Nezapomínáte na pravidelnou peelingovou péči?

Chemický peeling

Ačkoli chemický peeling můžete v dnešní době aplikovat už i doma, chce to hodně cviku, pozornosti a opatrnosti. I tak se ale chemický peeling řadí spíše k procedurám, které jsou klasikou kosmetických salónů. Nedílnou součástí takové péče jsou:

AHA kyseliny

Nejvíce se v tomto případě pracuje s kyselinou glykolovou nebo mléčnou. Jedná se o alfra hydroxy kyseliny, které jsou rozpustné ve vodě a působí hlavně na povrchu kůže. S jejich pomocí je pokožka hydratovaná, mladistvá a rozzářená. AHA kyseliny mají i další výhody – redukují vrásky, předchází stárnutí a jsou ideální pro normální i suchou pokožku.

K TÉMATU  Kyselina hyaluronová pro krásu vaší pleti a vlasů

BHA kyseliny

Jejich nedílnou součástí je zejména kyselina salicylová. Pod pojmem BHA se jednoduše skrývají beta hydroxy kyseliny rozpustné v tucích, které působí nejen na povrchu, ale i uvnitř pokožky. Ideální jsou zejména pro mastné typy pleti se sklonem k akné a vyrážkám, přičemž jejich účinek spočívá v redukci kožního mazu a urychlování hojení. 

Enzymy

Hlavní roli zde hrají bioaktivní enzymy z ovoce, přičemž nejčastěji se používá bromelin a papain. Oproti dvěma předchozím jsou k pokožce ještě mnohem šetrnější a působí na pleť o něco jemněji. Právě proto jsou jako přímo stvořené pro osoby s hypersenzitivní pokožkou. Pleť celkově hydratují, projasňují, očišťují a také působí protizánětlivě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Přírodní domácí kosmetika: vyrobte si ji v pohodlí domova

Péče o pleť vyžaduje stále změnu. Oblíbená kosmetika v chladném počasí nebude stačit

Zdroje článku:
https://www.forhers.com/blog/chemical-vs-mechanical-exfoliation
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pojem jóga pro mnohé z nás jistě není nic nového. Co ale nahá jóga? Může být přínosem pro naši duši a fyzickou kondici, nebo se jedná o bláznivou formu cvičení jen pro otrlé?
S postupem digitální éry a vzrůstajícím vlivem sociálních sítí se mění nejen náš každodenní život, ale i způsob, jakým procházíme světem romantických vztahů. Seznamovací aplikace se zdají být klíčem k pohodlnému a snadnému hledání partnera, přesto se s nimi vážou otázky a zážitky, které mohou ovlivnit náš citový i sociální život. Tato nová realita digitálního seznamování ovlivňuje různé aspekty mezilidských vztahů a vyvolává diskuse o pravé podstatě lásky v online prostředí.
Sladkou chuť snad všichni milujeme už od dětství a většině z nás taková slabost zůstala až do dospělosti. Každý z nás pak po sladkém saháme z různých důvodů. Někdy je za tím jen zrádný okamžik, kdy nás honí mlsná, jindy si tím potřebujeme spravit náladu. Ať už si to chceme přiznat nebo ne, cukr našemu zdraví škodí. Dá se na sladké vůbec zapomenout, a jak ho můžeme vyřadit ze života úplně? Na to se právě teď podíváme.
V případě nechtěných kruhů pod očima platí jedno zásadní pravidlo – kde nepomůže make-up, tam přicházejí na řadu spolehliví zachránci z kuchyně. A že jich k dispozici není zrovna málo! Vsadíte na ně i vy?
Opálená pokožka s rovnoměrným bronzovým tónem je již několik let na vrcholu popularity. Zejména v létě, když na sobě nosíme jen několik kousků oblečení, se chceme pochlubit krásně opálenou pokožkou. Zkrátka jako bychom se právě vrátili z dovolené strávenou na exotickém ostrově! Jenomže mnoho z nás se sluníčku vyhýbá, často kvůli škodlivému vlivu ultrafialového záření. Jak tedy docílit opálené pokožky bez opalování?
Dana Medřická, jedna z nejoblíbenějších a nejznámějších českých hereček, by dnes oslavila 104. narozeniny. Připomeňme si její fascinující život a kariéru, která ovlivnila celé generace diváků. Od významných rolí na prknech Národního divadla až po populární postavy v televizních seriálech – Dana Medřická zůstává stálou součástí české kulturní historie.
Mnohokrát skloňované téma, které patří dlouhodobě na seznam globalizačních problémů v celém Západním světě. Věděly jste, že podle statistik z roku 2018 průměrný Čech ročně spotřebuje zhruba 785 kilogramů potravin a zhruba 200 kilogramů vyhodí? Statistiky Evropské unie mluví jasně. Každoročně se vyhodí zhruba 88 milionů tun jídla. Každá česká domácnost má tak ve své režii svoji vlastní spotřebu a záleží jen na nás, jak se k ní postavíme.
Znáte to: šéf tlačí novými úkoly a vy se snažíte najít odvahu říct NE. Jak však odmítnout šéfa bez rizika a udržet si duševní pohodu? Dnes se zaměříme na praktické strategie, jak elegantně odolat nadměrné pracovní zátěži, zachovat klid a udržet si zdravý životní rytmus.
Virtuální seznamování se stalo tak oblíbenou cestou k nalezení dokonalého protějšku, že naprosto předčilo osobní kontakt. Jenže jak se v něm naučit chodit? Výběrem správné fotografie to teprve začíná! S čím zabodujete a čemu se raději vyhnout?
Několikrát denně slýcháme že tent o či onen šampón pomůže našim vlasům od kořínků až po konečky. Dámy, která z vás trpí na roztřepané konečky vlasů dáte nám zapravdu, že jediné, co jim zaručeně pomůže je kadeřník. Ale ještě, než půjdete opět ke kadeřníkovi, vsaďte na účinnou prevenci.
Lucie Bílá dnes slaví 59. narozeniny. Zpěvačka, která se narodila v Otvovicích u Kladna, patří už desítky let mezi nejvýraznější osobnosti české hudební scény. Na kontě má rekordních 21 Zlatých slavíků a kromě hudby se věnuje i divadlu, kde vede vlastní scénu v Praze.
Každý z nás občas vytřídí nějaké oblečení ze skříně. Jenže nastává otázka, kam s ním? Obvykle chceme, aby se stále pěkné a zachované kousky dále využily, můžeme je tedy prodat, darovat nebo je hodit do kontejnerů na textil. Tato možnost je nejjednodušší, navíc lidé věří, že tohle oblečení dále využije charita a rozdá co nejvíce věcí potřebným. Je tomu ale skutečně tak? Kam doopravdy oblečení z kontejnerů na textil putuje?

Výběr článků

Není pravdou, že dítě zaostává, pakliže tráví svůj čas na mobilním telefonu nebo tabletu. Vždy totiž záleží na tom, co na daném zařízení hraje. Pokud to jsou agresivní hry, pak ano - dítěti to neprospívá. Ale pokud to jsou aplikace vzdělávací, není na tom nic špatného.
Není nevěra jako nevěra? Už to tak vypadá. Zatímco někdo se kvůli takovému pochybení bičuje celé měsíce, jiný si v pocitu, že své polovičce nasadil parohy výkladní skříně, doslova libuje. Holt každý to má jinak!
Babí léto nám o víkendu přinese dobrou náladu. Volné dny věnujte péči o pokožku, troše zdravého pohybu venku, a večery si nechte pro sebe. Co dalšího radí astroložka Naďa Šmídová?

Nepřehlédněte

Suchý únor se těší čím dál větší popularitě. Zatímco v zahraničí jede spíš ”dry january”, už proto že navazuje skvěle na novoroční předsevzetí, my Češi jsme spíš pro ten kratší měsíc bez alkoholu. I tak ty čtyři střízlivé týdny nemusí být žádná pruda, když si je zpříjemníte mocktaily.
Léto nepochybně patří k vůbec nejoblíbenějšímu období, které většina z nás vždy netrpělivě vyhlíží. Ostatně není nic lepšího, než si užívat sluneční paprsky, hodit opalovačku a vyblbnout se v prohřáté vodě. Jenže co když pohodovou idylku naruší příchod menstruace?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek