Pondělí , 18. 11. 2024

Romana

Jak vypadá správná péče o pokojovky v zimě?

Rostliny nerozeznávají čtyři roční období jako my lidé, ale pouze dvě. Ovšem od podzimu až do jara mají pokojové rostliny období takzvaného vegetativního klidu. Je chladno a brzy se stmívá, proto rostlinky přestávají tak rychle růst a kvést a prožívají zimní spánek.
pokojovky v zimě
Rostlinky rozlišují dvě období. Přes zimu mají období odpočinku.

17. 11. 2022

Dejte si pozor na topení a průvan

Pokojovky v zimě by se neměly hnojit ani přesazovat. Navíc nepotřebují ani tolik vody. Zároveň je však důležité, mít všechny rostlinky od konce září až do konce dubna na nejsvětlejším místě v bytě. Čím více světla budou mít, tím samozřejmě lépe. Ideálním místem je pro ně okno orientované na východ. Nemusíte je umisťovat jen na parapet, stačí, aby byly poblíž okna. Dejte si ale pozor na to, abyste pokojovku neumístili do blízkosti radiátoru nebo do průvanu. Tak byste svou rostlinku mohli zahubit.

S vodou šetřete

Už jsme zmínili, že pokojovky v zimě nepotřebují ani tolik zalévat. Je lepší vodou šetřit, protože přelití by jim mohlo výrazně uškodit. Většině rostlin postačí, když je budete zalévat dvakrát až třikrát za měsíc.

TIP: Nikdy ale nepoužívejte ledovou vodu, jen tu pokojové teploty a alespoň 48 hodin odstátou. Zdali rostlina potřebuje více vody, než jí dáváte, poznáte tak, že do zeminy strčíte prst. A pokud je ještě dva až tři centimetry pod povrchem úplně vyschlá, je dobré rostlinu zalít.

Zvlhčujte vzduch

Většina pokojových rostlin má také ráda vlhkost. Proto je můžete místo zalévání spíše rosit. Případně použijte zvlhčovač vzduchu, který umístíte přímo do středu květináče.

Jste zvyklí své rostliny sprchovat? V zimě raději sprchu vynechejte. Tu jim dopřejte zase až v květnu. Jenže i na rostlinky se bohužel práší. Proto nezapomeňte listy jednou za měsíc nebo za dva otřít navlhčeným hadříkem.

pokojovky
Jednou za čas rostlinky otřete vlhkým hadříkem od prachu.

Hnojte až na jaře

Nikdy rostliny během  podzimu a zimy nehnojte. Rostliny, jak jsme uvedli na začátku, procházejí obdobím vegetace. Nadměrné hnojení by jim mohlo uškodit. Jestliže jste ale dosud rostliny vůbec nehnojili, ještě máte čas to stihnout. Ale hnojivo nařeďte mnohem více, než se píše na obalu.

K TÉMATU  Vyberte si povlečení do horkých letních nocí i sychravé zimy. Víme, jaký materiál je nejlepší

Snažte se pokojovky v zimě netraumatizovat

Nezapomínejte rovněž na to, že rostliny nemají rády teplotní výkyvy. Většině pokojovek se nejlépe daří při teplotě mezi 15 až 21 stupni Celsia. Budete-li mít doma přes zimu teplotu vyšší, pak je nutné rostliny i častěji rosit nebo zalévat. Ale jakmile doma máte 24 stupňů a jednou za den otevřete okno a rázem máte v místnosti 19, pak mohou zažít teplotní šok a uvadnou.

Zbavte rostliny odkvetlých listů

Před zimou je také dobré rostliny zbavit žlutých listů a odkvetlých květů. Tak bude mít rostlina více síly a zároveň bude i zdravější. Řez se hodí i na povzbuzení rostliny.

pokojovky
Pokojovky v zimě odpočívají, proto přestaňte hnojit a omezte zálivku.

Jak na škůdce a plíseň?

Někdy se bohužel nevyhnete různým chorobám nebo škůdcům. Ty se objevují například tehdy, pokud rostliny nadměrně zaléváte, používáte nevhodnou zeminu nebo ze zcela jiných, neidentifikovatelných důvodů. Pokud se s takovým problémem vaše rostliny potýkají, neváhejte použít vhodný chemický přípravek na odstranění škůdců nebo nemocí. Volte ovšem takové přípravky, které nejsou škodlivé pro domácí mazlíčky ani děti. Většina těchto přípravků totiž není vhodná k používání v uzavřených místnostech.

Při výběru proto dávejte pozor, aby byl prostředek co nejekologičtější a pro lidi a zvířata zdravotně nezávadný. Pořídit si můžete například vizuální lapač škůdců. Prodávají se v podobě modrých nebo žlutých plastových trojúhelníků s nevysychavým lepidlem. Žlutý trojúhelník odchytne molice, mšice nebo smutnice, modrý slouží k zahubení třásněnek. Lapač jednoduše zapíchnete do květináče nebo zavěsíte na rostlinu pomocí slabšího drátku.

TIP: Pokud nechcete používat žádný přípravek, pak stačí do substrátu nalít trochu, přibližně 100 ml, mléka.

Jestliže rostliny, respektive zeminu napadla plíseň, což se stává vlivem přelití, pak ji co nejopatrněji odstraňte.

bylinky
I vaše bylinky uvítají co nejvíc světla.

Pokojovky v zimě otáčejte

Občasné otáčení rostlin je taktéž velmi důležité. Proč? Protože rostliny mají tendenci vytahovat se za sluncem a naklánět se. Když ale rostlinu každý den otočíte o jednu čtvrtinu či polovinu, zachová si stejný tvar a bude růst rovně.

K TÉMATU  Co nám pokojové rostliny říkají, když...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co nám pokojové rostliny říkají, když…

Přírodní hnojiva: Víte, čím vším můžete nakrmit pokojovky?

Zdroje článku:
www.pokojovky.co, www.dumazahrada.cz, primanapady.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
Fascinují vás příběhy lidí s všemožnými podivnými chorobami či tělesnými deformacemi? Připadáte si kvůli tomu jako lidské hyeny? Nezoufejte si, podle amerických psychologů to je naprosto normální.
Pokojové rostliny jsou pro mnoho zahradnic a zahradníků velké téma, hlavně teď v zimě. Běžně totiž pěstujeme i květiny, které pocházejí z úplně jiného podnebného pásu, a tak jim české podmínky příliš nesvědčí. Tím spíše, že jsou pěstovány v interiéru, kde je obvykle stálá teplota kolem dvaceti stupňů bez ohledu na roční období. Ani vlhkost v bytě obvykle není taková, jakou by různé druhy rostlin potřebovaly.
Dnešní hektický způsob života si často vybírá svou daň prostřednictvím bolesti zad, krční páteře, šíje a nepříjemného tlaku v ramenou. Dobrá masáž je v tomto případě více než žádoucí. Nemusíte však nutně do masážního salonu, dobrou masáž se můžete naučit i sami. Poradíme vám hned několik triků, díky nimž se stanete mistrem domácích masáží.
Možná právě teď zjišťujete, že vaše maminka nebo babička na ledasco nestačí. Jak je zabezpečit a co všechno zajistit? Ptali jsme se za vás.
Negativní zprávy nás zahlcují. Napětí stoupá a klid nejspíše ještě dlouho nikdo z nás nepozná. Není se čemu divit. Sotva jsme zvládli jednu krizi, přišla další, daleko horší a jen kousek od našich hranic. Obavy o budoucnost nyní trápí hodně lidí. Pokud nemůžete z aktuálního dění spát a pracují vám nervy, soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, které vám pomohou náročné období zvládnout.
Mezi recyklované předměty nepatří jen papír nebo plasty. Z jednou použitých materiálů se dá vyrobit spousta originálních věcí, kterými se můžete chlubit. Takovou osvědčenou klasikou je korek, ze kterého se dělají batohy, kabelky nebo peněženky. Čistě ekologický ale můžete mít i kryt na mobilní telefon.
Zvažujete, co si dát za kuchyňskou linku? Budete následovat trendy nebo dáte raději na vlastní vkus? Máme pro vás inspiraci, která vám pomůže s výběrem.
Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.
Česání vlasů nevypadá jako velká věda a na první pohled se zdá, že se na něm nedá nic zkazit. Opak je ale pravdou. To, zda správně používáte svůj hřeben, má vliv například na to, jak moc se vám vlasy mastí, ale i na jejich celkové zdraví a vzhled. Otázka je tedy nasnadě. Češete se správně?
Seznamování je samo o sobě poměrně náročnou činností, pokud chcete zanechat opravdu dobrý dojem. Ještě horší je, pokud se do této odvážné činnosti vrhnete v zimním období. V zimě totiž mnoho okolností vůbec nepřidává vaší snaze ohromit daného člověka. Je však škoda v těchto chladných měsících zahodit šanci poznat toho pravého nebo tu pravou.
Vezměte děti do kina a schovejte se před dotěrným vedrem v sále. Tajný život mazlíčků 2 je animák od tvůrců filmů Já, padouch. Psí poslání 2 zaútočí na emoce a bláznivý Aladin je ztřeštěnou jízdou od Disneyho, kterou způsobí hlavně kouzelný Džin.

Výběr článků

Dopadlo to skvěle – podařilo se vám úspěšně obhájit titul bakaláře. Tři roky snažení, učení, skládání zkoušek a trávení spousty času nad psaním bakalářky přinesly zasloužené ovoce a vy si můžete před jméno hrdě začít psát titul Bc. Co ale dál? Stačí vám to, nebo byste rádi pokračovali dál? Magisterské studium rozhodně není k zahození a díky němu se vám otevřou zase úplně nové možnosti. A kdy jindy se pustit do dalšího studia, než právě teď – protože čím budete starší, tím to půjde o něco tíž.
Pesimisté vám řeknou, že zvládat puberťáka je opravdu otřesné, a dá se jenom v co největším klidu vyčkávat, až toto náročné období přejde. Na straně druhé si můžete vyslechnut tvrzení, že právě v pubertě se z vašeho dítka stává dospělák a sklízíte plody toho, co jste v něm zaseli. Někdy se doslechnete, že pokud se dítěti adekvátně věnujete v předchozích letech, žádná puberta s ním vlastně necloumá. Ať už vnímáte situaci jakkoliv, pokud vás článek upoutal, zřejmě u vás v rodině nastávají změny spjaté právě s výchovou puberťáka.
Babí léto nám o víkendu přinese dobrou náladu. Volné dny věnujte péči o pokožku, troše zdravého pohybu venku, a večery si nechte pro sebe. Co dalšího radí astroložka Naďa Šmídová?

Nepřehlédněte

Rouška se rychle stala přirozenou součástí našeho života. Pojďte si ukrátit chvíli a podívat se, kdo nám to o ní pěje oslavné, inspirativní, ale i dekadentní songy.
Jeho design je tak čistý a jednoduchý, že vypadá jako přepravní kontejner. Little Big House stojí na svahu hory Mount Wellington ve Fern Tree v Tasmánii. Projekt dokončený v roce 2010 a dokonce vyhrál ocenění v kategorii rezidencí a novostaveb. Jak se vám líbí?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek