Proč a jak PCOS vzniká?
PCOS postihuje 8-10 % žen v reprodukčním věku, což je poměrně velké číslo. Mezi těmi, které se léčí s neplodností, je to však až 20 %. Příčinu lékaři nejsou schopni zatím plně objasnit. Jen se ví, že charakteristikou syndromu je zvýšená tvorba mužských pohlavních hormonů (především testosteronu). A také to, že onemocnění bývá dědičné. Hormonální nerovnováha přirozeně zasáhne i menstruační cyklus a způsobí neplodnost. U většiny žen s tímto syndromem totiž vajíčko vůbec nedozraje, a tak se neuvolní z vaječníků. Nedojde k ovulaci, protože menstruace v podstatě vymizí. Některé ženy sice menstruaci mají, ale velmi nepravidelnou.
Příznaky PCOS mohou být různé
Ani gynekolog si někdy nedá do souvislosti některé potíže své pacientky s PCOS. Seznam příznaků onemocnění sice existuje, ale ne všechny ženy trpí všemi. Především se na vaječnících vytváří větší počet malých cyst, může jich být dvanáct i více. Mimo nepravidelného nebo neexistujícího menstruačního krvácení to dále je tvorba akné, přibírání na váze nebo vznik cukrovky. Ženám se mohou více mastit vlasy a také mohou nadměrně vypadávat. Na druhou stranu je častým důsledkem tohoto syndromu i nadměrné ochlupení v typicky mužských partiích, tedy na hrudníku, v oblasti knírku, na rukou či nohou, a také zhrubnutí hlasu. Dochází i ke kornatění tepen, spánkové apnoe, a dokonce toto onemocnění může vést i ke zvýšenému riziku rakoviny děložního čípku. Někdy se na PCOS přijde až v důsledku několika samovolných potratů. U žen trpících tímto syndromem jich je o 30–50 % více, než při běžném otěhotnění.
Jak syndrom zjistit?
Lékař by měl nejprve zhodnotit při běžném vyšetření, zda netrpíte některým symptomem, který je typický pro PCOS, ať je to akné, padání vlasů nebo nadměrné ochlupení. Pak by vás měl poslat na laboratorní vyšetření. Krevním testem se zjistí přítomnost zvýšeného množství testosteronu v krvi a poměr dalších hormonů, které jsou důležité pro správné fungování ženského organismu. Zároveň se vyloučí onemocnění štítné žlázy. Zároveň by měl přijít ultrazvuk vaječníků, kde by měly být viditelné malé cystičky, které nejsou jen tak rozeseté, ale pravidelně rozmístěné do tvaru náhrdelníku po obvodu každého vaječníku.
Jak léčit PCOS. Existuje prevence?
Protože onemocnění nelze úplně vyléčit, zaměřuje se léčba na potlačení symptomů. Jinou léčbu podstoupí ženy, které již nechtějí mít děti, jiná čeká na ty, které si přejí otěhotnět. K základům léčby patří změna životního stylu. Při nadváze se doporučuje zhubnout, aby BMI klesl pod 27 kg/m2. Je třeba zařadit pravidelnou pohybovou aktivitu, hodně spát a upravit stravu podle dietních doporučení. Mnoho žen trpících PCOS, které chtějí otěhotnět, využívá cvičení podle legendární Ludmily Mojžíšové. Pomáhá také speciální typ jógy.
Pro podporu otěhotnění lze užívat volně prodejné potravinové doplňky k podpoře ovulace s inositolem. To je látka, kterou si tělo nevyrábí a vajíčka ji potřebují k dozrání. Dalšími pomocníky jsou koenzym Q10 a vitamin D. Farmakologická léčba pak patří do rukou lékaře, který předepisuje podle potřeby například přípravky s progesteronem nebo jiné.
Poslední možností je chirurgická léčba, tzv. drilling ovárií. Provádí se laparoskopicky při celkové narkóze. Povrch vaječníků se popálí, a tím se může na určitou dobu (ale ne nastálo) navodit u 70–75 % žen ovulace. Cystičky se totiž časem většinou zase objeví. Zajímavé informace o PCOS, včetně blogu a žen, které se tímto syndromem trápí, najdete na webu capatka.cz , který zřídila lékařka, jež se s PCOS potýká již od puberty.