Trocha historie
Pálení čarodějnic má původ v pohanských tradicích. Staří Keltové označovali tento den jako Beltine a považovali jej dokonce za nejdůležitější den v roce, protože začínalo jaro. Během této noci se lidé scházeli na kopcích a oslavovali přicházející život tím, že rozdělávali ohně a tančili kolem nich, aby uctili bohy spojené s plodností a zemí.
Později tento svátek přešel i do křesťanské tradice a stal se součástí oslav filipojakubské noci, kdy prý mají zlé síly větší moc než kterýkoliv jiný den v roce a lidé věřili, že právě v tuto noc se konají slety čarodějnic. Ty se na těchto sletech měly setkávat s ďáblem a určovalo se jejich poslání pro následující rok.
Lidé se snažili ochránit v tento den sebe i celou vesnici, a proto na kopcích pálili ohně, aby dýmem odehnali všechny zlé síly, svěcenou vodou kropili svá obydlí i chlévy, házeli zapálená březová košťata do vzduchu nebo vyháněli čarodějnice řinčením ze vsi.
Možná jste také slyšeli o čarodějnických procesech. U nás v českých zemích byly ojedinělé, ale jinde tomu tak nebylo. Kořeny pronásledování čarodějnic sahají do starověku, ale známé jsou především středověké a některé novověké procesy. K největšímu evropskému pronásledování čarodějnic došlo na konci 15. století.
Pálení čarodějnic v Česku
Jak se dostalo pálení čarodějnic do Čech? Pravděpodobně z Německa, kde jsou oslavy pálení čarodějnic známé jako Valpuržina noc. Pojmenování je odvozeno od jména svaté Valpurgy, ochránkyně před démony.
Pálení čarodějnic dnes
Čarodějnice u nás zlidověly a dnes symbolizují především rodinnou slavnost, kdy se děti i dospělí oblékají do masek, plní různé úkoly, opékají, pálí látkové čarodějnice nebo tancují kolem ohně.
Pokud přemýšlíte nad tím, kam na oslavy pálení čarodějnic letos zavítat, přinášíme vám pár tipů na akce, které jsou organizované v městech po celé České republice:
- V Praze na Ladronce se koná jedna z nejznámějších událostí pálení čarodějnic u nás. Vstup je zdarma a čeká zde na vás bohatý doprovodný program v podobě kouzelnické show, divadelního představení, soutěží, opékání i sportovních aktivit. Navštívit v Praze můžete také pálení čarodějnic ve Žlutých lázní, na Chodovské tvrzi, Malostranském náměstí nebo před Břevnovským klášterem.
- I v Brně budete moci navštívit akce pálení čarodějnic, na většinu z nich je vstup v odpoledních hodinách zdarma, doporučujeme zajít na hrad Špilberk.
- Větší akce proběhnou také v Ostravě, jedna už v sobotu 29.4. od 14:00 hodin v Ostrava – Koblov, druhá potom o den později na náměstí Ostrava-jih, kam je však potřeba dopředu se registrovat.
Vyrazit můžete ale i do jiných měst, různé akce se konají v každém větším městě a malé sešlosti i na mnoha vesnicích.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Podivné vánoční tradice ze světa. Kde večeří KFC a komu nosí dárky čarodějnice?