Čerstvé, několikaměsíční i několikanásobné maminky si často na mateřské i rodičovské dovolené mohou připadat osamělé. Ačkoliv si nemohou o samotě dojít ani na záchod, mohou zakoušet pocit odcizení od jiných dospělých osob, které jsou převážně v pracovním procesu. A pocit to může být někdy natolik intenzivní, že maminky zapomenou, že v tom nikdy, nikdy nejsou samy. Vždycky jsou tu i jiné maminky, které osamělost pociťují a touží po socializaci. Jenomže, kde takové spřízněné duše najít?
Dětská hřiště jako místa setkávání
S krásnými dny a sluníčkem přichází ideální příležitost pro trávení času na dětských hřištích. Nejlepším zákoutím, kde na nich najít maminky na podobné vlně, je na pískovišti. Pískoviště totiž dokáže děti zaměstnat na velmi dlouhou dobu, aniž by byla nutná příliš velká pozornost jejich maminek.
Menší děti si hrají především vedle sebe, čímž se eliminuje riziko přebírání hraček. Velkou výhodou je také, když dítě ještě není běžec a než by vám odbíhalo na jiné atrakce, raději si kecne do písku a půl hodiny se zabaví tím, že ho bude nechávat proklouzávat mezi prsty.
Zatímco houpačky, klouzačky, kolotoče, hopsadla a další hrací prvky nutí maminky hlavně menších dětí se aktivně na hře podílet, pískoviště je bezpečným prostorem, kde mají příležitost si alespoň na pár minut nerušeně popovídat.
Zpříjemněte si čekání u pediatra
Když se řekne čekárna u doktora, většina maminek si představí usoplené dětičky, horká čelíčka, infikované hračky a dlouhé čekání v uzavřeném prostoru. Za takových podmínek jen těžko hledat někoho, kdo má náladu si povídat.
Nicméně s velmi malými dětmi, se kterými se ještě často dochází na preventivní prohlídky, to možné je. Pediatr obvykle mívá na takové děti vymezené návštěvní hodiny, maminky se tedy v čekárně potkají víceméně pouze s maminkami podobně starých robátek. A pokud děti ještě k tomu už chodí nebo lezou, není nouze o situace, kdy se zatoulají k jiné mamince a té své tak najdou kamarádku jedna dvě.
Cvičení a plavání pro maminky s dětmi
Jakmile dítě odroste novorozeneckým dupačkám, obzvlášť ve větších městech máte možnost chodit se pravidelně socializovat na různá cvičení, pohybové aktivity nebo plavání s kojenci. Velkou výhodou je, že pomůžete nejen své pocuchané psychice a oprášíte slovní zásobu, budete také dělat něco pro své děťátko. To během takovýchto setkání přijde do kontaktu s dalšími dětmi, může mu to také pomoci se zdoláváním různých motorických milníků a vy rovněž budete vědět, jak si s dítětem efektivně hrát.
A přítomnost dalších dospělých osob, které se nacházejí ve stejném nebo alespoň podobném stádiu života je příjemný bonus. I za předpokladu, že vám nikdo nepadne do oka, uvidíte, že nekřoupou zuby jenom vám, že ty podivné zvuky umí vydávat i někdo jiný, že ty vzteklé výjevy nejsou jenom vaším denním chlebem…
Sociální sítě jako záchranná síť maminek
Síla sociálních sítí funguje – to už bylo prokázáno mnohokrát. Zkusit je tedy mohou i maminky, které už si neví rady, jak se s někým seznámit. Většina měst má svůj vlastní prostor, kde lze sdílet inzeráty, dotazy a podobné příspěvky.
Není tedy nic snadnějšího, než do takového prostoru napsat a poptat se po nějaké mamince, která by vás doprovodila na vaše pravidelné vycházky. Kočárkování, jak se takové aktivitě říká, má na svém denním pořádku dozajista každá maminka, jistě se tedy brzy najde taková, která by při nich rovněž přivítala společnost.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Obavy a problémy každé mámy. Osamělost, panika, vyhoření, nedostatečnost
Partnerská krize po porodu aneb, když s dítětem přichází problémy