K podzimu neodmyslitelně patří nejen padající listí a barevná různorodost přírody, ale i vlašské ořechy, kterých letos rozhodně není málo. Děláte si po večerech jejich zásoby s tím, že se budou hodit do vánočního cukroví, slaného pečiva nebo zeleninových salátů? Ořechové skořápky nevyhazujte! Dřív, než vezmete loupáček do ruky, byste o nich měli vědět pár věcí.
Medikament, který se nezdá
Plody ořešáku královského, které byly podle historiků oblíbené už v době raného středověku, doslova překypují množstvím prospěšných látek, a to včetně vitaminu E, flavonoidů, kyseliny ellagové a melatoninu. Všechny tyto cenné složky vykazují antioxidační působení, přičemž hrají důležitou roli v prevenci závažných zdravotních komplikací.
Pravidelná konzumace „vlašáků“ je totiž spojována s nižším rizikem artritidy, Alzheimerovy choroby, rakoviny nebo cukrovky. Alespoň tak to sdělují závěry jisté studie publikované v magazínu Food and Function. Jejich protizánětlivé schopnosti rovněž tlumí alergie, astma či psoriázu, což je neinfekční onemocnění postihující kůži a nehty. Zrovna si říkáte, že si jich na základě těchto informací naloupáte o něco víc? Tím samozřejmě nic nezkazíte, ovšem budete sami proti sobě, když pak ořechové skořápky shrábnete do starých novin a bez výčitek je vyhodíte. Proč je to zásadní chyba?
Pro někoho odpad, pro jiného poklad
Málokdo tuší, že tvrdý obal, který chrání jádra, je bohatým zprostředkovatelem jódu, který prospívá štítné žláze. Sluší se zmínit, že tento orgán zasahuje do látkové výměny, krevního oběhu i srdeční frekvence, zatímco ovlivňuje trávení, bazální metabolismus, reprodukci, výkonnost nervů, svalovou vzrušivost i dýchání. Jedinečné složení skořápek však pomůže i v případě kašle. Ano, čtete správně. Jak si z nich připravit léčivý nápoj?
Minimum úsilí, maximum výhod
Přibližně 10 kousků skořápek povařte asi tak 30 minut v půl litru vody. Obsah hrnce poté nechte odstát dalších 15 minut a sceděnou tekutinu ochuťte medem. Tím je vaše práce u konce. Ořechový čaj rozpouští hleny a je báječným prostředkem na odkašlávání. Ulevuje již po dvou dnech „užívání“, ovšem jeho popíjení se doporučuje až do plného uzdravení. Nutno ještě dodat, že ho bez obav lze podávat i dětem.
A co vy, připravujete čaj z ořechového „odpadu“?