Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Jak obnovit přirozenou krásu vlasů? Vyzkoušejte metodu No poo!

Každá z nás touží po zdravých a dokonalých vlasech. Získat je však mnohem snazší, než se na první pohled může zdát. Stačí jen vsadit na metodu No poo, která se nejen ve světě blogerek stala trendem. V čem spočívá a jak vám pomůže s vitalitou vašich vlasů?

31. 07. 2020

31. 07. 2020

Není žádným tajemstvím, že spousta žen se potýká se zhoršenou kvalitou vlasů. Lámavost či krepatění vlasů, zvýšená mastnota pokožky, výskyt lupů či dokonce seborey, přesně to nás může motivovat k tomu, abychom hledaly šetrné cesty, které obnoví jejich přirozený půvab. Jednou z velkých výzev, která po čase přinese skutečně sladké ovoce, je metoda No poo, díky níž opustíte svět klasických šampónů. Pojďme se s ní seznámit trochu blíž.

Co je metoda No poo?

Jak už jsme trochu napověděli, metoda No poo (nebo-li no shampoo) je způsob mytí vlasů bez použití šampónu. Pro spoustu žen je něco takového na první pohled zcela nepředstavitelné. Situace se ovšem mění ve chvíli, kdy zjistíme, že i ty nádherně voňavé šampóny našim vlasů příliš nesvědčí. A ano, i ty nejšetrnější, které slibují silné vlasy bez lámavých konečků.

Skutečnost je taková, že klasické šampóny jsou značně abrazivní. Fungují tedy jako silný čistič vlasové pokožky, kterou zbavuje přirozeného kožního mazu. Je však důležité si uvědomit, že kožní maz je z hlediska krásy našich vlasů velkým přítelem. Pokud jej vymyjeme, pokožka v důsledku své funkce jej začne produkovat znovu.

A tím se roztáčí kolotoč neustále mastných vlasů, které poté myjeme obden, v nejhorším případě každý den. Opomenout nesmíme ani fakt, že šampóny jsou zpravidla bohatým zdrojem škodlivých složek, počínaje sulfáty, silikony a nevhodnými konzervanty konče. A právě jejich přítomnost je častým důvodem problémů s vlasovou pokožkou a také zhoršené kvality vlasových vláken. 

Bezšampónová metoda No poo je jakýmsi protipólem mytí vlasů, na které jsme běžně zvyklé. I přestože není zcela jednoduché s ní začít, vyplatí se počáteční strasti překonat. Krásné a zdravé vlasy máte s její pomocí doslova na dosah.

K TÉMATU  Napařování obličeje. Jak v zimě na zdravou pleť s pomocí bylinek a parní lázně

Jak začít s metodou No poo?

Předně je samozřejmě nutné rozloučit se s veškerými klasickými šampóny a postupně nechat své vlasy přivykat na alternativní pomocníky. Ze všeho nejdřív se vyplatí dopřát svým vlasům malý detox, se kterým hravě pomůže jedlá soda. Vzhledem k jejímu vysokému pH ovšem není vhodná na pravidelnou péči. K výrobě takového oplachu postačí lžička sody smíchaná s 250-300 ml vody. Směs poté důkladně vmasírujte do vlasů a pečlivě opláchněte. Pro vyrovnání pH a také zacelení vlasů je následně nutné využít oplach ve formě jablečného octa nebo citrónové šťávy (v poměru jedné lžičky ve spolupráci s 250-300 ml vody), který však z vlasů již nevymývejte.

Vytvořte si nový rituál pro běžné mytí

Jakmile máte počáteční fázi za sebou, zajisté vás bude zajímat, na jaké produkty vsadit v rámci běžného mytí, s nimiž nepustíte do vlasů nežádoucí chemii. Možností je mnohem více, než se může zdát. Co se týče surovin, které doma zpravidla máte vždy po ruce, jednoznačně boduje žitná mouka či vaječný žloutek. Vyzkoušet však můžete také populární jíly, bylinné směsi či prášky, na které řada žen nedá dopustit. 

Jíly

V metodě No poo je velmi ceněný zejména marocký jíl Rhassoul, který je proslulý svými čistícími a pečujícími účinky. Šetrně a přitom efektivně zbavuje pokožku hlavy mastnoty, aniž by narušil její přirozenou funkci. Vlasy hezky posiluje, vyživuje a kromě toho je ideální pro vlasy se sklonem k maštění. Jeho použití je jednoduché. Smíchejte 2 až 3 lžíce jílu (v závislosti na délce vlasů) s 200 ml vody. Směs aplikujte na mokré vlasy a po pěti minutách působení smyjte vodou. Závěrem nezapomeňte na octový či citrónový roztok, jímž by vždy měla končit péče o vaše vlasy. 

K TÉMATU  Co udělá chilli paprička s vaším zdravím? Klidně si ji dejte!

Bylinné prášky

V rámci metody No poo můžete využít i řadu bylinných směsí, kterých je na trhu celá řada. Každá taková směs přináší vlasům specifické účinky podle obsažených přírodních látek. Co je ovšem spojuje, jsou antimykotické a antibakteriální vlastnosti. Za zmínku určitě stojí například bhringraji, který posiluje vlasové vlákno, podporuje růst vlasů a kromě toho podporuje jejich přirozenou barvu i kvalitu.

Je také skvělou prevencí proti šedivění. Pokud vás však trápí zejména potíže s vlasovou pokožkou či krepaté vlasy, zajisté oceníte třeba brahmi – prášek s rostlin, jež jsou známé svou schopností hloubkové regenerace. Úžasný je také shikakai, který kombinuje vlastnosti šampónu a kondicionéru. Pomáhá zesilovat vlas, hydratuje suché vlasy bez života a snižuje jejich lámavost, zároveň hezky vyživuje vlasovou pokožku. Připravuje se a také aplikuje zcela stejně jako jíl. 

Co když chcete vlasům dopřát něco navíc?

Pokud si chcete své vlasy mimo běžné mytí hýčkat i v momentě, kdy se nesete na vlně metody No poo, určitě do své péče zařaďte kvalitní a přírodní vlasové oleje, které udrží ve vlasových konečcích vodu a tím zamezí jejich vysoušení, lámání i třepení. Výborné jsou však také oplachy (například z heřmánku či pískavice) nebo vysoce výživné masky, které si jednoduše vyrobíte z medu, žloutku, avokáda či kefíru. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nemáte čas na kadeřnici? Vlasy si můžete ostříhat doma! Máme pro vás snadný trik, jak na to!

Od doby, co si na vlasy dává tento domácí zábal, je krásnější než kdy dříve

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Rozchod není nikdy příjemný. Ztratíte člověka, na kterém vám ještě před časem velmi záleželo, a v srdci zůstává nepříjemné prázdno. Když se k tomu přidá fakt, že o vás mezi společnými známými váš ex partner mluví velmi nevybíravě, je to nesnesitelné. Máme pro vás tipy, co dělat, abyste tuto situaci zvládla.
Letos oslavila osmdesáté sedmé narozeniny. Jaký je příběh jedné z nejkrásnějších hereček, které kdy po této planetě chodily? Sophia Loren si prožila svůj dokonalý americký sen.
Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se jej ovládat. Pokud se mu nedokážeme bránit, může způsobit vážné problémy fyzického i psychického rázu.
Jestli se také chystáte na předvánoční úklid, máme pro vás několik tipů, jak si usnadnit odstraňování různých skvrn a špíny. Všechno níže uvedené jsme vyzkoušely, takže dáme za rady ruce do ohně, že fungují!
Pokud se vám při přečtení názvu dnešního článku vybavilo rozesmáté dítě na venkovním hřišti, zkuste nyní tu představu trochu změnit. Houpání totiž zdaleka nemusí být výsadou dětí. Houpačky umístěné v bytech nabízí prostor pro odpočinek a zároveň jsou velmi zajímavým doplňkem interiéru.
Celulitida, známá také jako pomerančová kůže, je něco, co žádná žena nechce. Bohužel celulitidou trpí jen ženy a to téměř všechny.
Matek samoživitelek se v naší společnosti najde celá řada. Zejména v posledních letech roste počet rozvodů, na základě kterých se dítě dostane výhradně do péče matky nebo do péče otce. Ve většině případů je dítě svěřeno do matčiny péče, a i když žena získává alimenty v pravidelných intervalech (když se poštěstí), přesto je třeba ohlížet se na finanční stránku a počítat každou korunu. Zejména v případě, že je žena na mateřské dovolené, není to po finanční stránce snadné. Naštěstí přinášíme několik tipů, jak to po finanční stránce zvládnout a nepropadnout zlým myšlenkám.
Věcí, které máme doma a jsou potenciálně životu nebezpečné, je bezpočet. Od různých chemikálií v koupelně až po ostré rohy nábytku. A jakmile si pořídíte malé dítě ukáže se, že vlastně celý váš dům je jedno velké nebezpečí.
Christina Applegate, herečka známá především jako Kelly Bundová ze sitcomu Ženatý se závazky, se odvážně svěřila se svým bojem s roztroušenou sklerózou. Od své diagnózy v roce 2021 otevřeně mluví o výzvách, které tato autoimunitní nemoc přináší, a o svých osobních pocitech, včetně hluboké deprese. Applegate nadále inspiruje mnoho lidí svou upřímností a odhodláním čelit této náročné situaci.
V první řadě je dobré si říct, že v malém množství rozhodně neuškodí pivo ani víno. Dokonce má obojí pro náš organismus velmi pozitivní účinky. Čemu tedy dáte přednost vy?
Astroložka Naďa Šmídová připravila horoskop krásy a duševního zdraví na další pracovní týden. Čemu se v sychravém počasí vyhnout a co naopak očekávat?

Výběr článků

Věčná krása, která žena by po ní neprahla? Proto se dennodenně snažíme našemu přání přiblížit a stojí nás to nejen velké úsilí, ale především peníze.
Ve věku 76 let zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Informaci potvrdila České televizi někdejší ústecká hejtmanka Jana Vaňhová. Benešová působila jako ministryně spravedlnosti ve vládě Jiřího Rusnoka a později ve vládě Andreje Babiše.
Termín mamahotel se používá hlavně pro syny, kteří bydlí u svých matek či rodičů dlouho, samostatně vydělávají, nicméně na vedení domácnosti se příliš nepodílejí. Ale i mladé slečny mohou svým dlouhodobým bydlením s rodiči plnit definice mamahotelu. Kdy je ten správný čas dětem naznačit, že se mají stěhovat a mamahotel končí? A naopak, není příliš brzy, když chtějí odejít ve 20?

Nepřehlédněte

Kdysi se říkalo – jedno za každého z rodičů a jedno navíc státu. V posledních desetiletích se dlouho držel trend dvou dětí v rodině. Dnes jsou rodiny i často pouze s jedním dítětem. Rodíme děti pro sebe nebo pro společnost?
Léky nejsou jenom ty, které prodávají v lékárně. Které jsou plné chemie. Je tu ještě možnost přírodní léčby.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek