Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Nejčastější příčiny konfliktů mezi mužem a ženou a jak se naučit lépe komunikovat v partnerských vztazích

Muži a ženy, to jsou podle odborníků a psychologů dva různé světy, které si v podstatě nikdy neporozumí, ale neumějí bez sebe žít. Existují vůbec nějaké základní komunikační principy nebo vlastnosti, díky kterým se lze naučit porozumět svému protějšku? Zajímavé rady a podněty ze své praxe nám prozradila lektorka a koučka Hana Drahoňovská.
Muži a ženy, to jsou podle psychologů dva různé světy
zdroj: 123RF.com

02. 05. 2019

Jaké nejčastější problémy při komunikaci mezi ženou a mužem nastávají?

Nejčastějí příčinou problémů komunikace je nekomunikace. Je jedno, zda jde o životní partnery, přátele nebo rodinné příslušníky. Jednoduše nechávají problémy vyšumět, o nepříjemných věcech se nebaví a často se vyhýbají konfliktům. Nic neřeší a předpokládají, že tím je problém doživotně vyřešen. Nejčastější je, že si partneři nenaslouchají a neslyší se. Komunikace je o pozornosti. Na někoho mluvím a tím mu sděluji, věnuj mi prosím pozornost. Někdy ten druhý má tendenci dokončovat věty, skákat do řeči, dedukovat, co ten druhý chce říci a pak si po svém obsah věty vyloží. To je o vysvětlovacích stylech, které mohou být optimistické nebo pesimistické a opět o prostředí, z kterého vycházíme.

Jak případně řešit daný konflikt či zdroj našeho vzájemného neporozumění?

Pojďme si na úvod říci, že konflikt nemá být boj o to, kdo si prosadí vlastní zájem a vyhraje. Měli bychom ho vnímat jako rozpor v pohledech na jednu a tu samou věc. Každý ji vidíme díky vlastním programům z dětství a životním zkušenostem jinou optikou. To je potřeba si uvědomit a respektovat. Dá se s tím pracovat, pokud obě strany mají stejný cíl – domluvit se a nehrát slovní tenis, kdo komu dá větší smeč a kdo koho přehraje. Bez výčitek, bez používání slovíček „zase, vždycky, konečně, nikdy“. Ideálně nic neřešit doma, kde se veškerá energie z předchozích konfliktů kupí a jen na tu kupu přikládáme. Někdy pomůže si domluvit čas, termín, a případně si plánovat pravidelnost, jako když jdeme znovu a znovu na rande.

Je jedno, zda půjdeme na procházku, do kavárny, do restaurace či na večeři. Pakliže chceme něco řešit, doporučení je nesedět proti sobě, stůl je bariéra a konfrontační pozice. Sedněte si každý k rohu stolu nebo můžete i vedle sebe, byť je to nezvyklé. Lépe dojdete k nějakému výsledku, když máte k sobě blíž.

Často se na internetu nebo v knihách dočteme, že je lepší se konfliktu raději vyhnout a že páry, které se méně hádají, tak jsou šťastnější. Jde ve vztahu vážně o to nemít žádný konflikt nebo je lepší být otevřený a při konfliktech si věci alespoň vyříkat?

Ano, s tím mohu souhlasit. Páry, které se nehádají, jsou šťastnější. Jak to dělají, že se vyhýbají konfliktu, jaký návod se za tím skrývá? Často slýchávám tuto obecnou větu a pak se dozvím, že se snaží vznikající nedorozumění neřešit, ono se později objeví v jiné podobě a tak to jde dokola až se jeden z partnerů ozve, protože nedorozumění vnímá jako opakující se problém a celou dobu „předpokládal“, že to tomu druhému DOJDE. Nejhorší jsou falešné domněnky a dedukce. Přitom partner nemusí vědět, že sám živí nějaký problém, dokud se o tom nedozví. Nemusí si to vůbec uvědomit. Kdybychom řešili menší nedorozumění, můžeme se tak mnohdy vyhnout většímu konfliktu. Musí je chtít však řešit oba, nesmí jít o autoritativní rozhodnutí jednoho z partnerů a druhý pak rezignuje, aby měl klid.

K TÉMATU  Partner a já v době karantény. Jak přežít společné soužití, když nemůžeme z bytu?

Vztah je o dávání a braní a to by mělo být v rovnováze. Říkáme tomu citová banka. Je to totéž, jako když máte peníze v bance, vybíráte a dáváte tomu druhému své peníze, nevrací je a vy se dostanete do debetu. Debet zvyšujete dokud to jde a pak zjistíte, že jste na to sami. Výsledkem je, že jeden z páru zjistí, že zůstal s citovými dluhy sám a zdánlivě fungující vztah stál víceméně na něm, protože tu situaci sám dovolil.

S čím se nejčastěji potýkáte při vaší práci s klienty?

Nízké sebevědomí, chybějící sebedůvěra, program z dětství – nejsem dost dobrý, nejsem dost hodná holčička, chlapeček … bez ohledu na věk… Mluvím o dospělých lidech.

Napadá vás i nějaká vtipná situace skrze partnerskou komunikaci či neshody? Zážitky klientů nebo i vaše.

Klientka mi vyprávěla, jak byla seznámena svým kamarádem s panem Richardem někdy až o půlnoci na jedné společenské akci. Prohodili pár slov a když se chystala zavolat si taxíka, tak jí Richard nabídl odvoz, že má cestu kolem. Nechala se odvézt. Richard jí cestou vyprávěl o svém životě, podnikání a o všem, co se mu v životě nepovedlo a jaké byly jeho ex. Po 2 hodinách sezení v autě kousek od jejího domu, ho zdvořile přerušila, že je unavená a chce jít spát. Byla po jeho monologu bez energie. Za celou dobu se jí Richard na nic nezeptal, znal jen její křestní jméno a čtvrť, kde bydlela. Druhý den jí volal onen kamarád, že na Richarda udělala dojem, že si prý skvěle popovídali a jestli dovolí předat na ni číslo, že by se s ní ještě rád viděl. S poděkováním odmítla. Je to možná vtipné a současně smutné.

Jsou k dispozici nějaké statistiky nejčastějších příčin rozchodů mezi partnery?

Podle předběžných údajů uzavřelo sňatek 54, 5 tisíce párů mužů a žen, o 1, 9 tisíce více než v roce 2017. Vyšší počet uzavřených manželství byl naposledy zaznamenán v roce 2007. Nejvíce snoubenců si pro konání svatby zvolilo měsíc červen (10, 7 tisíce) a srpen (10, 6 tisíce). U 36, 6 tisíce párů šlo o první sňatek jak pro ženicha, tak pro nevěstu, u 7, 4 tisíce sňatků byli oba snoubenci rozvedení. Meziroční nárůst se týkal jak sňatků svobodných, tak rozvedených, přičemž u rozvedených byl výraznější (o 3 vs. 5 %). Nejvíce ženichů bylo ve věku 29 let a nejvíce nevěst ve věku 27 let. Podle předběžných údajů bylo v průběhu roku 2018 rozvedeno 24, 1 tisíce manželství, meziročně o 1, 6 tisíce méně. Čtyři pětiny mužů a žen se rozváděly poprvé. Celkem 10, 0 tisíce rozvodů právně ukončilo manželství bez nezletilých dětí, zbylých 14, 1 tisíce manželství s nezletilými dětmi. Rozvedeným mužům bylo v průměru 44, 8 let, rozvedeným ženám 41, 9 let.

K TÉMATU  Nebojte se internetových seznamek! Šance, že najdete životního partnera, je vysoká. Na co dát pozor?

Peníze, MD dovolená, nedostatek času na sebe, partneři se vzdalují, jsou postaveni před novou situaci po narození dítěte a rozdělují si role, kdo se bude starat o chod domácnosti a o peníze, jak bude nakládáno s časem. Setkávám se s tím, že role je partnerce/partnerovi autoritativně přidělena aniž by se na tom svorně domluvili. Ukazují se první problémy, které před narozením dítěte neexistovaly a nemuseli řešit. O vztah je nutné pečovat. Partneři si vyčítají, cítí se nepochopení. Komunikace – možná si ani neuvědomují, ale prosba, přání je dnes ve většině případů vkládána do rozkazů, pokynů, ironie. Ironie je skrytá forma agrese.

Místo proseb rozkazy

Kdy myslíš, že se uráčíš vynést ten koš? Jak dlouho budeš ještě u toho počítače? Komunikace je o trpělivosti, té je třeba se ve vztahu učit a opět se vrátím k tomu, že i těmi rozkazy si říkáme o pozornost toho druhého: „Prosím, věnuj se mi, poslouchej mě, co ti říkám a co bych rád.“

Znáte ten dialog? Partner A: „Posloucháš mě, co ti říkám?“ Partner B: „Jasně, že tě poslouchám!“

Kdyby B doopravdy poslouchal/a, nepřišla by otázka od A: Posloucháš mě?,  protože by B zachytila potřebu partnera A a něco by s tím udělal/a/.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Málokdo z nás by tomuto oblíbenému a nadanému americkému herci odhadoval jeho skutečný věk, a to 60 let. Tento fakt jistě potvrdíte, pokud jste v nedávné době zhlédli film Top Gun: Maverick. Zdá se, jako by to nemohlo být už neuvěřitelných 36 let. Ale je! A Tom Cruise vypadá pořád skvěle. Jak to dělá?
Tak trochu se stydíte za své podpaží? Buďte v klidu, vždyť jeho tmavší zbarvení se dá poměrně snadno napravit. K takovému účelu se přímo nabízí brambora, mléko, kokosový olej nebo stará dobrá jedlá soda. Jakých postupů se držet?
Existuje dnes ještě někdo, kdo by neměl doma žádnou sexuální hračku? Na trhu můžeme najít nespočet možností, jak sebe samu potěšit. Už jste slyšela o womanizeru? Pokud ne, udělejte si chvilku a pojďte se s tímto malým zázrakem seznámit.
Termín mamahotel se používá hlavně pro syny, kteří bydlí u svých matek či rodičů dlouho, samostatně vydělávají, nicméně na vedení domácnosti se příliš nepodílejí. Ale i mladé slečny mohou svým dlouhodobým bydlením s rodiči plnit definice mamahotelu. Kdy je ten správný čas dětem naznačit, že se mají stěhovat a mamahotel končí? A naopak, není příliš brzy, když chtějí odejít ve 20?
Během chladných měsíců je pro mnoho z nás v malých bytech naprostou samozřejmostí sušit prádlo doma. Pokud nedisponujete sušičkou nebo sušárnou, možná tento problém řešíte sušákem postaveným doma u radiátoru. Najdou se ale i tací, kteří dávají prádlo přímo na topení. My však víme, že to není zrovna dobrý nápad a v dnešním článku vám povíme proč.
Většina lidí si myslí, že nový rok je ideální startovací čárou pro nové začátky. Proto si dávají předsevzetí, která pak ale ve většině porušují. Jak na to, aby vám předsevzetí vydrželo? A nejste-li zrovna povaha, která má pevnou vůli, má vůbec smysl si nějaká předsevzetí dávat?
Máte obývací pokoj vybavený podle posledních módních trendů, ale přijde vám nudný a zcela bez života? Chtěli byste mu dodat šmrnc nebo naopak tento prostor zútulnit a vykouzlit si tak harmonický domov? Tak se zkuste podívat na několik zajímavých typů, jak vykouzlit z vašeho obýváku opravdu útulný společenský prostor.
Sotva začalo jaro, už tady máme kolekci oblékání pro podzim a zimu. Tahle módní přehlídka vás hodně pobaví, a přitom je k nerozeznání od těch oficiálních! Stejně jako modely předních návrhářů, ani tohle oblečení byste si na sebe prostě nikdy nevzaly.
Dnes je ten správný den se rozhodnout, s kým chcete trávit svůj drahocenný čas, a komu ho naopak nedávat! Dejte na svůj vnitřní hlas.
Důvodů pro sledování tohoto žánru bývá několik. Romantické filmy nás na emoční rovině dokážou pozvednout. Ostatně – kdo z nás by nechtěl věřit, že tam někde se skrývá ta pravá a nepodmíněná láska? Že tam někde je náš dvojplamen, spřízněná duše, která je nám souzená?

Výběr článků

Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.
„Já nemusím, já už ho vidím.” Víc asi nemusíme napovídat, protože snad každý ví, odkud tahle věta řečená jemným dětských hláskem pochází. Ano, z úžasné vánoční reklamy na Kofolu, která se od svého vzniku každé Vánoce objevuje na televizních obrazovkách. Od té doby už ale uběhla řada let. Co dnes tehdy tříletá holčička vlastně dělá?
Sebere mi děti – to patří mezi nejčastější obavy rodičů, kteří se rozvádějí. Často tato věta totiž bývá předmětem zastrašování ze strany některého z rodičů nebo nástrojem vydírání, aby rodič dosáhl v bitvě zvané „rozvod” svého. A obvykle to funguje.

Nepřehlédněte

Vzhledem k tomu, že čas už sledujeme spíše na chytrých telefonech, hodinky se stávají hlavně módním doplňkem. Díky tomu, že je nabízeno mnoho různých designů, můžete si je zcela přizpůsobit svému stylu. Ovšem ženský šatník mnohdy bývá rozmanitý, takže může být složité vybrat k oděvu ty pravé hodinky. Tyto tipy vám však pomohou s výběrem a jejich nošením.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek