Pátek , 01. 11. 2024

Felix

Jeden velký otazník kolem naturopatie. Opravdu pomáhá, nebo škodí?

Už jste slyšeli o naturopatii? Že ne? V tom případě poslouchejte dobře. Možná na alternativní medicínu nevěříte, ale pokud ano, naturopatie vás bude bavit. Existuje už od roku 1936 a je oblíbená hlavně mezi příznivci lidového léčitelství.
naturopatie
Jste připraveni odhalit léčivou sílu přírody?

06. 03. 2023

Něco z historie

Obor klinické naturopatie, kterou v roce 1936 založil Harry Benjamin ve Spojených státech amerických, je západní směr celostní přírodní medicíny. Její kořeny je ale možné nalézt už v 16., předně pak v 17. století v Německu. První naturopaté byli k výkonu profese školeni evropskými lékaři, kteří se zabývali vodoléčbou, bylinnou medicínou a mnoha dalšími tradičními způsoby léčby. Domovem naturopatie je však Severní Amerika. Právě zde se také nachází spousty naturopatických škol, které jsou vládně akreditovány. Podobně na tom jsou i země jako Kanada, Austrálie nebo Anglie.

Studovat naturoterapii můžete i u nás

I u nás můžete začít studovat naturopatii. Prezenční výuka probíhá většinou pouze od pátku do neděle, a to od září do května nebo června. Také si můžete vybírat mezi různými obory,

  • například klinická naturopatie,
  • klinická nutriční medicína,
  • západní fototerapie
  • nebo jednoleté studium základy klinické naturopatie.

Během studia ovšem musíte absolvovat alespoň 400 hodin povinné praxe.

Naturopatie kombinuje znalosti a tradice přírodního léčitelství společně s poznatky v oblasti přírodní a také nutriční medicíny.

Lidé, kteří se naturopatií zabývají, se nazývají naturopaté a pracují hlavně s diagnostickými technikami, jakými jsou například iridologie, analýza obličejových znaků nebo jazyka.

bylinky
Naturopatie léčí silou přírody.

Principy a cíle

Její princip je vcelku jasný.

  1. Naturopaté říkají, že všechny choroby vznikají nahromaděním odpadních, tedy toxických škodlivin v těle.
  2. Další princip, kterým se řídí, zní, že všechny chorobné příznaky jsou projevem snahy organismu vyloučit tyto toxické látky.
  3. A třetí princip spočívá v tom, že tělo je schopné samo vyléčit všechny choroby, pokud ho nasměrujeme tou správnou cestou. Na tom je ostatně založená celá přírodní léčba.

Cílem naturopatie je zejména pomoci pacientům při řešení jejich zdravotních problémů a zároveň jim radit ohledně účinné prevence v boji proti nejrůznějším chorobám. Na druhou stranu je ale nutné brát v potaz i názor, že naturopatie vás zdravotních problémů nezbaví, spíše je vhodná jako doplňková čili podpůrná léčba k léčbě klasické, založené na dlouholetých výzkumech a vědeckých poznatcích.

K TÉMATU  10 000 kroků denně je vaše nová výzva

Zásady naturoterapie

Terapeutické zásady pracují s jednou hlavní léčbou a tou je hladovění. Po ní následuje vyvážená dieta, dále hydroterapie, tělesná cvičení, vystavování se slunci, masáže, hygienická opatření a také nejrůznější způsoby psychoterapie. Další zásady jsou také vcelku jasné:

  • Neublížit člověku
  • Léčit silou přírody
  • Léčit celého člověka
  • Lékař je učitelem
  • Prevence nemocí a podpora zdraví

Dle Světové zdravotnické organizace (WHO) obor Naturopatie splňuje veškeré požadavky, které byly stanoveny v roce 2010. Ty zahrnují odborné směry jako biologie, biochemie nebo patologie.

bylinky
Opravdu je přírodní samoléčba odpovědí na všechno?

Jeden velký podvod?

Bohužel jako vše, co se týká přírodní medicíny a alternativních léčebných metod, i naturoterapie se často setkává s negativními názory, které musíte brát rovněž v úvahu. Mezi některými bývalými naturopaty se objevují tací, kteří tvrdí, že naturopatie je podvod a šarlatánství. Prý jde jen o pouhý byznys, v němž se točí miliardy amerických dolarů.

Mezi dalšími názory se objevují rovněž ty, které tvrdí, že se naturopaté považují za odborníky na lidské zdraví a dokážou v pacientovi vytvořit mylnou domněnku, že umí vyléčit všechny zdravotní neduhy, které se jim zrovna dějí. Někteří dokonce zachází ještě dál a říkají, že naturopatie není bezpečná. Naturopaté nejsou totiž lékaři v pravém smyslu slova, není zapotřebí absolvovat lékařskou fakultu ani stejné zkoušky.

Velkým pochybením v oblasti naturopatie údajně byly naturopatické kliniky, na nichž se ”léčili” onkologičtí pacienti, kteří za tuto léčbu platili nezanedbatelné částky a přitom údajně byli léčeni pouze bylinnými přípravky, které žádný druh rakoviny podle všeho vyléčit nemohou.

Pokud chcete proniknout do tajů naturopatie, pak vezměte v úvahu vše dobré, co se o naturopatii říká, ale i to špatné. Avšak většinou nebývá na škodu kombinovat klasickou léčbu s tou alternativní, ale pouze po domluvě s vaším ošetřujícím lékařem.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví od 26. 11. do 30. 11. 2018. Je čas vytáhnout odložené resty a pustit se do nich!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tymián na kašel, heřmánek na zažívání. Jaké bylinky ulevují od bolesti?

Olivový olej je medicína. Dopřejte si ho každé ráno nalačno

Zdroje článku:
www.naturopati.cz, hradec.rozhlas.cz, www.zdravotnickydenik.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chystáte se stát maminkou ve 40? Pak se připravte na nelehkou cestu. Ale samozřejmě vás nechceme od tohoto rozhodnutí odradit. Je třeba ale vědět, co vás čeká. Obecně je vyšší věk na dítě rizikový, ale záleží na mnoha faktorech. Co můžete očekávat? Co si o tom myslí doktoři a jak to zvládnout s úsměvem?
Spektrum nabízených erotických pomůcek, o které dnes někde můžeme očkem zavadit, nám přijde ohromující a přepestré. Po stránce užitého materiálu jsou možná unikátní, ale designově to nejsou žádné novinky. V podstatě si děláme dobře těmi samými hračkami už hezkých pár tisíciletí.
Běhouny zažívají renesanci. Přispěla k tomu móda na provázkové, plošně tkaně koberce. Plní dekorativní i praktickou funkci - v kuchyni, v předsíni, na terase. Koberce jsou však mnohem širší kategorií výrobků. V současné době je možné zakoupit jak tradiční pogumované metrážové koberce do předsíně, tak elegantní koberce do stylové pracovny nebo obývacího pokoje. Zde je přehled udržitelných a estetických modelů.
Každou milovnici nakupování a módní intelektuálku teď nezajímá nic jiného, než co bude trendem letošního podzimu. Někteří už možná mají nastudováno z módních časopisů či procházkách po obchodech, jiní však stále netuší, do čeho se na ulici obléknout.
Jste milovníkem sluníčka a už se těšíte, až budete ležet na pláži a necháte sluneční paprsky prohřívat vaši pokožku? A opravdu víte jak se správně opalovat?
Z ničeho nic srdce bije na poplach, žaludek se sevře a vy se cítíte svým partnerem či partnerkou zrazeni. Ano, to je žárlivost, která je v nízké míře naprosto přirozená.
V rámci jarní edice letošního týdne módy se konala rovněž tradiční soutěž VAN GRAAF Junior Talent, která mezi ostřílenými designérskými esy nabízí neméně zajímavou podívanou. Vítězem tohoto ročníku se stal Tomáš Němec.
Teploty stoupají a pomalu svítá i naděje, že se brzy otevřou sportoviště. Jestli se chcete po delší pauze dostat do formy, rozhodně nepodceňujte přípravu. Dobijte energii a dávejte si postupné cíle. Jinak byste mohli skončit s nepříjemnými křečemi, bolestivě nataženými svaly a vyčerpaní únavou.
Mnohokrát skloňované téma, které patří dlouhodobě na seznam globalizačních problémů v celém Západním světě. Věděly jste, že podle statistik z roku 2018 průměrný Čech ročně spotřebuje zhruba 785 kilogramů potravin a zhruba 200 kilogramů vyhodí? Statistiky Evropské unie mluví jasně. Každoročně se vyhodí zhruba 88 milionů tun jídla. Každá česká domácnost má tak ve své režii svoji vlastní spotřebu a záleží jen na nás, jak se k ní postavíme.
První republika je dodnes vnímána jako období elegance, kulturního rozmachu a nadějí na lepší budoucnost v samostatném Československu. Jaká však byla každodenní realita mezi lety 1918 a 1938? Od módy, která přinášela uvolnění, přes rostoucí postavení žen až po společenské rozdíly mezi městem a venkovem – pojďme se podívat na to, zda byl život za první republiky opravdu tak sluncem zalitý, jak se často vzpomíná, nebo zda tato éra ukrývala i své stinné stránky.
Podzim je tradiční období v roce, kdy bilancujeme. Dny se zkracují, počasí zhoršuje, nálada prostě není. Odtud je už jen krůček k nepříjemným pocitům a sešupu nálady směrem strmě dolů. Když se to stane jednou, je to v pořádku. Podzimní deprese by se ale neměly opakovat často.
Helena Růžičková, nezapomenutelná česká herečka, by dnes oslavila 88. narozeniny. Její život byl plný zvratů a dramatických momentů, které z ní učinily výraznou postavu české kultury. Od raného dětství, kdy excelovala ve sportu a baletu, přes bouřlivou kariéru, až po osobní tragédie a nekonvenční přístup k životu i lásce, zanechala nesmazatelnou stopu na české herecké scéně.

Výběr článků

Adventní věnce se dají koupit, ale opravdovou hodnotu má váš vlastnoruční výrobek. Inspirujte se úchvatnými nápady naoriginální adventní věnce z rozličných materiálů a vyzdobte jídelní stůl na letošní svátky nějakým novým kouskem.
Intimní zápach není rozhodně téma, které by se probíralo buď s kamarádkami, nebo s partnerem. V mnoha případech je tak žena nucena si hledat pomoc sama.
Hodí se do každého bytu i domu, její pěstování je nenáročné a zvládnou ho i začínající pěstitelé. Ale víte vůbec, co kokedama je a jak se vyrábí?

Nepřehlédněte

Co mají společného ovesné vločky, fenykl, anýz, mrkev a hnědá rýže? Možná víc, než byste řekly. Tihle spasitelé vám totiž hodí záchranné lano, když se „výroba“ mateřského mléka ocitne v pořádné krizi!
Od prvního ledna začínám hubnout. Cvičit. Učit se anglicky. Chodit na jógu. Přestanu kouřit... Ano, to je to magické datum, které mnohé z nás neuvěřitelně přitahuje. Nutí nás k tomu, abychom si dávali závazky, o kterých víme, že je stejně nikdy nedodržíme. Zkuste to letos jinak.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek