Pátek , 22. 11. 2024

Cecílie

Namíchejte si vlastní parfém. Řekneme vám, jak na to!

Handmade věci se z hlediska popularity už několik let drží na samém vrcholku. A ostatně se není čemu divit. Jsou totiž osobité, originální, odlišné od ostatních a jedinečné v každém detailu. Dnes si doma můžete vyrobit snad už cokoliv - od dekorací až po kosmetiku. My se ale v tomto článku budeme zabývat tím, jak si vyrobit vlastní parfém. Pojďme na to!
parfém
Parfém podle vašeho gusta. (foto: 123RF)

06. 12. 2021

06. 12. 2021

Jsou téměř na každém rohu. V drogériích i parfumériích. Své čestné místo však mají parfémy nejen na prodejních pultech, ale především pak v našich srdcích a kabelkách. Najít svou oblíbenou vůni je snadné, a to díky velmi pestré nabídce. Jenže moc dobře zároveň víme, že parfém, který oblékáme my, nosí i řada jiných slečen a žen. Nikdy se nám zkrátka nepoštěstí mít ten jediný originál jen a jen pro sebe. Tedy ovšem v případě, pokud se do výroby voňavého parfému nepustíme samy. Naštěstí jsou současné možnosti natolik pestré, že sehnání všech nezbytných ingrediencí je doslova hračkou. Chce to ale mít ten správný grif při míchání. Vědět, kolik a co v danou chvíli zvolit. Proto jsme pro vás připravili menší přehled, který vás zavede do světa magických vůní a nebude chybět ani jednoduchý návod.

Základ pro parfém: Alkohol nebo olej?

Než se pustíte do výroby vašeho vlastního parfému, ujasněte si, jakou cestou se vydáte. Od toho se totiž odvíjí i výběr dalších ingrediencí. 

Alkoholové vůně

Alkohol vyniká spoustou úžasných vlastností, proto bývá nedílnou součástí většiny parfémů. Při míchání takové vůně se pak budete cítit jako skuteční profíci! Alkohol skvěle reaguje s esenciálními oleji a to zejména v momentě vzájemného zrání. Pokud si směsici olejů nakombinujete opravdu zajímavě, po určité době zrání se jednotlivé tóny promění v úžasné a hlavně nenapodobitelné aroma, protože právě alkohol ovlivňuje jednotlivé skladby vůní.

Může samozřejmě dojít i k opaku – tedy, že po fázi zrání najednou zjistíte, že jste jednotlivé oleje nenamíchali zrovna nejlépe. Je to tedy o něco pracnější a vyžaduje to více cviku. Pak je tu také nutná delší doba čekání, pokud od parfému vyžadujete výraznější aroma. Pokud se ale do tajů alkoholových vůní dostanete, už nebudete chtít jiné. Pro alkoholovou vůni budete potřebovat:

  • 120 ml vysokoprocentního alkoholu (může se jednat o čistý líh, ale i o obyčejnou vodku bez zápachu)
  • 70 až 90 kapek esenciálních olejů
  • Ideálně tmavou skleněnou lahvičku, která uchová delší vůni a kvalitu parfému
K TÉMATU  Skvělé tipy pro krásné a pevné nehty. Máte správný pilník? Používáte dobrou techniku při manikúře? Zkuste a uvidíte!

Všechny oleje smíchejte, abyste dosáhli požadované vůně a následně je nechte pár dní uležet. Teprve poté k nim přidejte alkohol a pečlivě promíchejte. Parfém nakonec uložte na chladné a tmavé místo a vyčkejte. Ideálně měsíc. Vůně bude krásně promíchaná a intenzivní. 

Olejové vůně

Pokud si chcete namíchat vůni bez kapky alkoholu, jsou právě olejové vůně tou pravou volbou. Pro výrobu takového parfému je pak nutné vybrat hlavní, tedy nosný olej, přičemž nejčastěji se volí klasika v podobě jojobového. Ten totiž působí skvěle jako nosič vůně. Pro takový parfém budete potřebovat:

  • 20 ml nosného oleje
  • 60 kapek esenciálních olejů (pokud máte raději intenzivní tóny, klidně přidejte více, v případě zájmu o jemnější vůni naopak pár kapek uberte)
  • Tmavou lahvičku s kapátkem

Bezalkoholové vůně

Najdou se ale i tací, kterým olejové vůně příliš nesedí a zároveň si ani nepotrpí na alkoholový nádech. V takovou chvíli je pak vůbec nejlepší zvolit ekologicky šetrnou látku – solubol, což je bezalkoholový solubilizátor pro míchání esenciálních olejů ve vodě. Pro takovou vůni potřebujete:

  • Čtyři díly solubolu
  • Jeden díl esenciálních olejů
  • Tmavou lahvičku s kapátkem

Poznejte kouzla esenciálních olejů

K namíchání vlastního parfému je také důležité vědět, že vůně jako taková se skládá ze tří částí – základu, srdce a hlavy. A právě tohle je další nezbytná informace, která vám pomůže namíchat si směs esenciálních olejů podle vlastních představ.

Základ parfému v nízkých tónech

K vytvoření správného základu jsou nezbytné spíše těžší oleje. Mezi ně patří například jasmín, skořice, pačuli, cedr, vanilka, santalové dřevo nebo třeba ylang ylang. Aby základ parfému vynikl přesně tak, jak má, zvolte vámi vybraný olej v množství 12 až 20 kapek. 

Srdce parfému ve středních tónech

Srdce se nese ve znamení středních tónů, přičemž sázkou na jistotu je například růže, heřmánek nebo levandule. Ovšem skvěle se hodí i takový rozmarýn či vavřín. Pro jeho přítomnost dávkujte 25 až 30 kapek oleje. 

K TÉMATU  Zámecké zahrady a parky. Skvělý tip na romantickou procházku nebo výlet s rodinou

Hlava parfému ve vysokých tónech

Vrchní, řekněme až pronikavé tóny, tvoří hlavu samotného parfému. Krásně se v tu chvíli vyjímají třeba citrusové olejíčky, bergamot, šalvěj, máta, eukalyptus nebo tea tree oil. Pro hlavu parfému pak bude ideální zvolit 12 až 15 kapek.

Pro míchání jakéhokoliv parfému je proto zapotřebí postupovat následovně, přičemž jednotlivé oleje záleží zejména na tom, jaké vůně máte nejraději:

  • Zvolte 120 ml základu pro vůni
  • 12 až 20 kapek nízkých tónů
  • 25 až 35 kapek středních tónů
  • 12 až 15 kapek vysokých tónů

Parfém jako vánoční dárek

Protože se blíží Vánoce, každý z nás prakticky neustále hledáme originální a v něčem naprosto jedinečný dárek. A právě osobitá a podomácku namíchaná vůně je favoritem číslo jedna! Ačkoli některé parfémy potřebují delší dobu, aby byly hezky uleželé, je řada možností, které nevyžadují tolik času z hlediska macerace. Zbývá jediné, co váš parfém pozvedne na nesrovnatelnou úroveň – volba krásné lahvičky s vlastní etiketou a přáním. Věřte, že o radost pod stromečkem budete mít díky tomu předem postaráno.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zdravá vůně domova. Jak na domácí osvěžovač vzduchu, který zlepší náladu i stav vaší kondice

Nejlepší přírodní oleje, které jsou elixírem pro krásu

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Milovala cestování, svého manžela Ronyho, a přála si založit rodinu. Byla usměvavou a laskavou ženou, která si užívala život až do doby, kdy jí byla diagnostikována rakovina. Ano, to je Vlaďka, která bohužel svůj boj s nemocí nakonec prohrála.
Bolesti zad mají mnoho podob. Mohou se lišit intenzitou a dobou trvání, a zejména příčinou. Vždy se jedná o problém, který je souborem individuálních, psychosomatických a pracovních stereotypů. Jednou z psychosomatických a častých příčin bolesti je stres.
S příchodem zimy se pojí i zamyšlení se nad stravou. Zatímco v létě jsme potřebovali náš organismus zchladit, v nastávajícím období bude potřeba tělo zevnitř zahřívat. K tomu se skvěle hodí některé potraviny s přirozeně hřejivým účinkem.
Být krásná v každém okamžiku. To je jeden ze základních nároků, které moderní společnost klade na ženy. Obvykle jde o požadavek nejdůležitější a v mnoha situacích dokonce jediný. S váhou, drobnými potížemi pokožky nebo stylem oblékání sice mohou příslušnice něžného pohlaví něco dělat, chtějí-li, ale existují i estetické nedostatky, s nimiž se život mění v peklo.
Chtěli byste naší planetě pomoci od nadbytečného odpadu, ale nevíte, jak na to? Nemusíte ze dne na den začít kompostovat a stloukat si doma vlastní máslo. Stačí se jen řídit několika jednoduchými radami, které zvládne opravdu každý.
A je tady zase víkend a s ním třetí adventní neděle. Astroložka Naďa Šmídová připravila horoskop krásy a duševního zdraví, který vám napoví, co očekávat.
To nejlepší z čistého minimalismu předvádí překrásná rezidence od studia FGR Architects ve městečku Portsea v Austrálii. Stavba z roku 2016 se stojí na vyvýšeném povrchu, díky kterému nabízí otevřený pohled do všech stran. Podívejte se na ten výhled na oceán!
Sex ve vaně je pro mnoho z nás jednou velkou neznámou. Viděly jsme ho ve filmech, možná nám o něm vyprávěla kamarádka, ale většina z nás s milováním ve vaně plné horké vody osobní zkušenost nemá. Láká vás to zkusit?
Pracoviště je podle statistik třetím nejčastějším místem, kde se můžete potkat se svou drahou polovičkou, a až třetina Čechů v práci prožila alespoň chvilkový románek. Láska v kanceláři může být krásná a vzrušující, ale zároveň s sebou může přinést i řadu nepříjemností. Jaké jsou tedy klady a zápory takového vztahu?
Přehlídková mola byla už odjakživa spjata s ultra štíhlými modelkami, zatímco ženy plnějších tvarů stály v ústraní. Doba se ale začala měnit. Diktát přílišné štíhlosti ubírá na hlasitosti a svět modelingu obohatily ženy plných tvarů. Jaké plus size modelky patří v současné době k těm největším ikonám a za co získávají obdiv?

Výběr článků

Lidem, kteří jsou narozeni v období od 21. ledna do 20. února patří znamení Vodnáře. Vodnáři jsou velmi silní ale i tvrdohlaví, hlavně jsou ale kreativní. Vodnář je vzdušným znamením a lidé v tomto znamení od narození milují originalitu i netradiční životní styl. Jaké jsou jejich silné a slabé stránky? A co můžete čekat od žen a mužů, kteří se narodili v tomto znamení? Podívejte se na podrobnou charakteristiku.
Adidas, jeden z hlavních partnerů RunCzech, opět připravil exkluzivní kolekci triček k osmi závodům letošní běžecké série. Autorkou grafických návrhů triček je ilustrátorka, animátorka a digitální umělkyně Eliška Podzimková, jejíž projekt PLEŠOUNI chce adidas touto spoluprací podpořit.
U každého tu a tam přijde chvíle, kdy potřebuje nějaký ten životabudič. A mezi stoprocentní nakopávače energie patří samozřejmě i káva. Jenže, co když ji potřebujete něčím nahradit a hledáte stejně účinnou alternativu? Ano, tak právě vám se tenhle článek rozhodně zalíbí.

Nepřehlédněte

Vždy když potkáme muže, který se nám líbí, bojíme se, že uděláme nebo řekneme něco, čím ho naštveme nebo alespoň nepříjemně překvapíme... Má to tak většina z nás a je to přirozené. Navíc spousta mužů v počátcích vztahu nedává svou nelibost nebo naštvání najevo, ale to neznamená, že k vám nic negativního nemohou pocítit. Mohou, jen si to nechávají pro sebe.
Tento měsíc rozhodne. Pandemie dosáhla v Česku dalšího vrcholu a téměř zastavila život. Děti opět zůstaly doma a školy se zcela uzavřely. Jenže i mezi nimi nejmenšími přibývá nemocných. Jejich obranyschopnost je oslabená. Chybí jí přirozené podněty a dlouhá zima vyčerpala zásoby vitaminů. Nelze se tak divit, že přibývá také dětských pacientů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek