Jsou téměř na každém rohu. V drogériích i parfumériích. Své čestné místo však mají parfémy nejen na prodejních pultech, ale především pak v našich srdcích a kabelkách. Najít svou oblíbenou vůni je snadné, a to díky velmi pestré nabídce. Jenže moc dobře zároveň víme, že parfém, který oblékáme my, nosí i řada jiných slečen a žen. Nikdy se nám zkrátka nepoštěstí mít ten jediný originál jen a jen pro sebe. Tedy ovšem v případě, pokud se do výroby voňavého parfému nepustíme samy. Naštěstí jsou současné možnosti natolik pestré, že sehnání všech nezbytných ingrediencí je doslova hračkou. Chce to ale mít ten správný grif při míchání. Vědět, kolik a co v danou chvíli zvolit. Proto jsme pro vás připravili menší přehled, který vás zavede do světa magických vůní a nebude chybět ani jednoduchý návod.
Základ pro parfém: Alkohol nebo olej?
Než se pustíte do výroby vašeho vlastního parfému, ujasněte si, jakou cestou se vydáte. Od toho se totiž odvíjí i výběr dalších ingrediencí.
Alkoholové vůně
Alkohol vyniká spoustou úžasných vlastností, proto bývá nedílnou součástí většiny parfémů. Při míchání takové vůně se pak budete cítit jako skuteční profíci! Alkohol skvěle reaguje s esenciálními oleji a to zejména v momentě vzájemného zrání. Pokud si směsici olejů nakombinujete opravdu zajímavě, po určité době zrání se jednotlivé tóny promění v úžasné a hlavně nenapodobitelné aroma, protože právě alkohol ovlivňuje jednotlivé skladby vůní.
Může samozřejmě dojít i k opaku – tedy, že po fázi zrání najednou zjistíte, že jste jednotlivé oleje nenamíchali zrovna nejlépe. Je to tedy o něco pracnější a vyžaduje to více cviku. Pak je tu také nutná delší doba čekání, pokud od parfému vyžadujete výraznější aroma. Pokud se ale do tajů alkoholových vůní dostanete, už nebudete chtít jiné. Pro alkoholovou vůni budete potřebovat:
- 120 ml vysokoprocentního alkoholu (může se jednat o čistý líh, ale i o obyčejnou vodku bez zápachu)
- 70 až 90 kapek esenciálních olejů
- Ideálně tmavou skleněnou lahvičku, která uchová delší vůni a kvalitu parfému
Všechny oleje smíchejte, abyste dosáhli požadované vůně a následně je nechte pár dní uležet. Teprve poté k nim přidejte alkohol a pečlivě promíchejte. Parfém nakonec uložte na chladné a tmavé místo a vyčkejte. Ideálně měsíc. Vůně bude krásně promíchaná a intenzivní.
Olejové vůně
Pokud si chcete namíchat vůni bez kapky alkoholu, jsou právě olejové vůně tou pravou volbou. Pro výrobu takového parfému je pak nutné vybrat hlavní, tedy nosný olej, přičemž nejčastěji se volí klasika v podobě jojobového. Ten totiž působí skvěle jako nosič vůně. Pro takový parfém budete potřebovat:
- 20 ml nosného oleje
- 60 kapek esenciálních olejů (pokud máte raději intenzivní tóny, klidně přidejte více, v případě zájmu o jemnější vůni naopak pár kapek uberte)
- Tmavou lahvičku s kapátkem
Bezalkoholové vůně
Najdou se ale i tací, kterým olejové vůně příliš nesedí a zároveň si ani nepotrpí na alkoholový nádech. V takovou chvíli je pak vůbec nejlepší zvolit ekologicky šetrnou látku – solubol, což je bezalkoholový solubilizátor pro míchání esenciálních olejů ve vodě. Pro takovou vůni potřebujete:
- Čtyři díly solubolu
- Jeden díl esenciálních olejů
- Tmavou lahvičku s kapátkem
Poznejte kouzla esenciálních olejů
K namíchání vlastního parfému je také důležité vědět, že vůně jako taková se skládá ze tří částí – základu, srdce a hlavy. A právě tohle je další nezbytná informace, která vám pomůže namíchat si směs esenciálních olejů podle vlastních představ.
Základ parfému v nízkých tónech
K vytvoření správného základu jsou nezbytné spíše těžší oleje. Mezi ně patří například jasmín, skořice, pačuli, cedr, vanilka, santalové dřevo nebo třeba ylang ylang. Aby základ parfému vynikl přesně tak, jak má, zvolte vámi vybraný olej v množství 12 až 20 kapek.
Srdce parfému ve středních tónech
Srdce se nese ve znamení středních tónů, přičemž sázkou na jistotu je například růže, heřmánek nebo levandule. Ovšem skvěle se hodí i takový rozmarýn či vavřín. Pro jeho přítomnost dávkujte 25 až 30 kapek oleje.
Hlava parfému ve vysokých tónech
Vrchní, řekněme až pronikavé tóny, tvoří hlavu samotného parfému. Krásně se v tu chvíli vyjímají třeba citrusové olejíčky, bergamot, šalvěj, máta, eukalyptus nebo tea tree oil. Pro hlavu parfému pak bude ideální zvolit 12 až 15 kapek.
Pro míchání jakéhokoliv parfému je proto zapotřebí postupovat následovně, přičemž jednotlivé oleje záleží zejména na tom, jaké vůně máte nejraději:
- Zvolte 120 ml základu pro vůni
- 12 až 20 kapek nízkých tónů
- 25 až 35 kapek středních tónů
- 12 až 15 kapek vysokých tónů
Parfém jako vánoční dárek
Protože se blíží Vánoce, každý z nás prakticky neustále hledáme originální a v něčem naprosto jedinečný dárek. A právě osobitá a podomácku namíchaná vůně je favoritem číslo jedna! Ačkoli některé parfémy potřebují delší dobu, aby byly hezky uleželé, je řada možností, které nevyžadují tolik času z hlediska macerace. Zbývá jediné, co váš parfém pozvedne na nesrovnatelnou úroveň – volba krásné lahvičky s vlastní etiketou a přáním. Věřte, že o radost pod stromečkem budete mít díky tomu předem postaráno.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Zdravá vůně domova. Jak na domácí osvěžovač vzduchu, který zlepší náladu i stav vaší kondice